Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Την Παρασκευή φεύγω για το παραπάνω ταξίδι. Ταξιδεύω με γκρούπ κι έτσι γνωρίζω σε ποιά μέρη θα μας πάνε και τι θα δούμε, σε γενικές γραμμές. Βλέπω όμως στο πρόγραμμα που μας έδωσαν, ότι υπάρχουν κάποιες ώρες ελεύθερες για να δούμε ότι εμείς θέλουμε. Μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιες βόλτες 3-4 ωρών, ή κάτι που δεν το συμπεριλαμβάνουν συνήθως τα πρακτορεία, αλλά που αξίζει να δω?

:roll::roll::roll:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μελινα θα σε βοηθησω για Πραγα και Βιέννη, οκ? (ριξε μια ματια στο θεμαhttp://www.travelstories.gr/showthread.php?t=535&highlight=%EC%EF%F5%F3%E5%E9%E1)
για βουδαπεστη δεν εχω ιδεα
Λοιπόν, στην πραγα, εχει πολυ ωραια jazz club! που θα σου ελεγα να δοκιμασιες, ωραιο ειναι το μουσείο Μούχα και μην παραληψεις να ανεβεις στο ρολοι, με την τρομερη θεα, θα σε εντυπωσιάσει! τέλος να δοκιμασεις τα λουκανικα απο τον δρομο (ναι!, ειναι εμπιστοσύνης) και να πιεις Γκλουβα'ι'ν!!!! τα αρωματα της πραγας...
στην βιέννη αν δεν περιλαμβανετε, να βρεις την γειτονια με τα Χουντερβασερ χαουζις και να κατεβεις στα σκαλια του αντιστοιχου μπαρ, απεναντι (εχει πολυ γελιο).Επίσης να πας βραδακι στον πύργο και να ανεβεις βεβαια... δεν σου λεω τιποτα. Αν δεν εισαι κλειστοφοβικη να ανεβεις στον Αγ. Στέφανο, ειναι βεβαια πολυ στενα, αλλα θα σου μεινει... τέλος Θα πιεις! σοκολατα στο central, landman και καφε στην Havelka που μπορει να τα εχεις διαβάσει, αλλα οταν τα ζεις ειναι διαφορετικα... εχω κι αλλα, αλλά να μην σε κουρασω...:). (απο μουσεια το mumok (μοντερνας τεχνης) ειναι αξιοθεατο και ως κτιριο)......
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Πες μας τπτ και Για Βουδαπέστη βρεεεε! Εμείς παραπονεμένοι θα μείνουμε; :(

Anyway,

Θα ανατρέξω στο αντίστοιχο thread στο forum περί Βουδαπέστης! :)


Καλά να περάσεις MELINA! :)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Μελινα μην ξεχασεις οτι και στην Πραγα αλλα και στην Βιεννη δοκιμαζουμε σνιτσελ.Μονο να εχεις και μια φιλη σου μαζι για να το φατε μισο μισο επειδη ειναι τεραστιο.:haha:
Στη Βουδαπεστη δοκιμασε γκουλας.

Καλο ταξιδι.:D
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Στη Βουδαπέστη αξίζει να κάνεις μια βόλτα με τη γραμμή του μετρό που ξεκινάει από το τέρμα της Vaci Utca (κεντρικός δρόμος που θα τον επισκεφτείτε οπωσδήποτε). Η γραμμή αυτή είναι, αν όχι η παλιαότερη, μία από τις πιο παλιές της Ευρώπης. Πριν το 1900. Οι σταθμοί και τα τραίνα, εξακολουθούν να είναι εκείνης της εποχής.

Επίσης ακριβώς στην είσοδο της γραμμής αυτής (στη Vatsi Utca) είναι ένα ζαχαροπλαστείο (δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά αν σας αρέσουν τα γλυκά, να πάτε οπωσδήποτε. Στο τέρμα (νομίζω ότι είναι η τελευταία στάση) βρίσκεται η πλατεία ηρώων. Έχει διάφορα μουσεία και ένα πολύ όμορφο πάρκο. Πολύ κοντά (με τα πόδια) είναι και ο ζωολογικός κήπος.

Τέλος, στην αντίθετη πλευρά της Vatsi και κοντά στο τέλος της, σε ένα κάθετο στενάκι, βρίσκεται το εστιατόριο Fatal. Τέτοιες μερίδες δεν θα έχετε ξαναδεί. Τη διεύθυνσή του μπορείς να τη βρεις με μια αναζήτηση στο google. Κράτα και το τηλ του, γιατί αν αποφασίσετε να πάτε καλό είναι να κλείσετε τραπέζι.

Αυτά τα λίγα.
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Σας ευχαριστώ όλους πολύ... πολύ χρήσιμα όσα μου γράψατε... κάτι ακόμα που με απασχολεί, είναι αν είναι ασφαλές να κυκλοφορήσουν 2 γυναίκες σε αυτές τις πόλεις μόνες τους, ειδικά όταν βραδιάσει... επίσης μήπως γνωρίζετε αν θα πρέπει να ακολουθήσω τις προαιρετικές εκδρομές του πρακτορείου (επίσκεψη στη Δρέσδη και στον Άγιο Ανδρέα) ή είναι προτιμότερο να κάνω κάτι από όλα αυτά που μου προτείνετε?

:roll::roll::roll:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Σας ευχαριστώ όλους πολύ... πολύ χρήσιμα όσα μου γράψατε... κάτι ακόμα που με απασχολεί, είναι αν είναι ασφαλές να κυκλοφορήσουν 2 γυναίκες σε αυτές τις πόλεις μόνες τους, ειδικά όταν βραδιάσει... επίσης μήπως γνωρίζετε αν θα πρέπει να ακολουθήσω τις προαιρετικές εκδρομές του πρακτορείου (επίσκεψη στη Δρέσδη και στον Άγιο Ανδρέα) ή είναι προτιμότερο να κάνω κάτι από όλα αυτά που μου προτείνετε?

:roll::roll::roll:
Και η Δρεσδη στη Γερμανια αλλα και ο Αγιος Αντρεας στο Εστεργκομ της Ουγγαριας αξιζουν σαν προορισμοι.Προσωπικα μου αρεσαν.Τωρα αν θελεις να πας μονο στο ενα ,να προτιμησεις τη Δρεσδη.:)
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Εγώ στην Πράγα

το βράδυ δεν είχα κανένα πρόβλημα .Κυκλοφορούσαμε άνετα δύο άτομα ακόμα και μέσα στα στενά.Φυσικά πάντα θα πρέπει να προσέχεις, ακριβώς όπως και εδώ.
ΚΑΛΑ να περάσεις και να διασκεδάσεις όσο περισσότερο μπορείς.:lol:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
το βραδυ κυκλοφορεις ανετα αρκει να σου πει ο ξεναγος ποιους σταθμους του μετρο να αποφυγεις (1 σε καθε πολη (βιέννη & πραγα)) που μαζευει ..περιεργο... κοσμο.
στην βιεννη, ξεχασα μα σου πω, μπορεις να χρησιμοποιησεις και το τραμ για βολτιστες μεχρι αργα... αλλα τις τσεπες μας γενικα τις φυλαμε οπου κι αν παμε....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στη Βουδαπέστη αξίζει να κάνεις μια βόλτα με τη γραμμή του μετρό που ξεκινάει από το τέρμα της Vaci Utca (κεντρικός δρόμος που θα τον επισκεφτείτε οπωσδήποτε). Η γραμμή αυτή είναι, αν όχι η παλιαότερη, μία από τις πιο παλιές της Ευρώπης. Πριν το 1900. Οι σταθμοί και τα τραίνα, εξακολουθούν να είναι εκείνης της εποχής.

.
Πράγματι πολύ γραφικό. Είναι το παλαιότερο μετρό της Ηπειρωτικής Ευρώπης. Δεύτερο της Ευρώπης μετά του Λονδίνου και πριν από του Παρισιού.
Πολύ ωραίο το ανέβασμα βράδυ με το τελεφερικ στο κάστρο με την γέφυρα των αλυσίδων στα πόδια σου. Μοναδική εικόνα. Ο Άγ.Ανδρέας πολύ γραφική πόλη, το κάστρο του Βίσεγκραντ απίθανο και από κάτω από το κάστρο, πάνω στο δρόμο να φάτε στο la renaissance. Ωραίο φαΐ και ωραία αναγεννησιακή ατμόσφαιρα. Θα περάσεις υπέροχα. Νάσαι σίγουρη. Καλό ταξίδι! Περιμένουμε εντυπώσεις.:)
 

EIPHNH

Member
Μηνύματα
47
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Μύκονος
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ευχαριστώ πολύ και θα σας γράψω τις εντυπώσεις μου μόλις επιστρέψω...

:):):)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Για την Prague έχουν γραφεί πολλά από τους συμφορμίτες αλλά και από μένα http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=711 , την γνώμη μου την έχω πει, ένας τεράστιος τουριστικός ζωολογικός κήπος εντυπωσιακός για μια φορά αλλά από εκεί και μετά το χάος. Έτσι και ξεφύγεις απο το τουριστικό τρίγωνο Mala strana, Stare Mesto και κάστρου, μαύρο φίδι που σε έφαγε, ατελείωτα χάλια... Κλασσικό παράδειγμα υπερτιμημένης πόλης βιασμένης από τον τουρισμό,αλλά γούστα είναι αυτά...

Προσωπικά ψηφίζω Βιέννη και Βουδαπέστη...
Πάρε λοιπόν από μένα 2-3 tips για την Budapest και βγάλε μόνη σου τα συμπεράσματα σου.

Aναφέρθηκε από κάποιον χωρίς να γράψει το όνομά του, το καλύτερο cafe της πόλης είναι φυσικά το μυθικό Gerbeaud www.gerbeaud.hu . Ένα φρέσκο tip είναι η επίσκεψη στο New York cafe, που βρίσκετε στο ισόγειο του πεντάστερου ομόνυμου ξενοδοχείου της αλυσίδας Boscolo. Aπλά μην το χάσεις.
Κάθε κυριακή μεσημέρι έχει υπέροχο brunch άλλο ένα εστιατόριο μύθος, το Grundel www.gundel.hu H εμπειρία... Για night life η περιοχή γύρω από την Liszt Ferenc tér μαζεύει τον καλύτερο κόσμο. Μετρό Octogon (M1). Το καλύτερο για το τέλος, ένα υπέροχο spa στα θερμά λουτρά του Gelert hotel ή στα Széchenyi Baths. Απλά τέλεια εμπειρία θα ήταν κρίμα να την χάσεις... Πάρε μαγιό μαζί σου...
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom