Βραζιλία Πληροφορίες για Βραζιλία

ckabi

Member
Μηνύματα
59
Likes
30
Είναι Οριστικό! Πάω Βραζιλία τον Μάρτιο του 2016

Πάντα ήθελα να πάω νότια αμερική και μόλις πέτυχα το εισιτήριο Μιλάνο-Κων/πολη-Σάο Παολο-Κων/πολη-Μιλάνο με 190€ το έκλεισα χωρίς δεύτερη σκέψη!!!

Τώρα προσπαθώ να κάνω ένα πλάνο για τις 15 βραδιές που έχω διαθέσιμες. Ξέρω δεν είναι πολλές, αλλά δεν σκοπεύω να δω και όλη τη χώρα.

Σίγουρα θα πάω
-Σάο Παολο (3)
-Ρίο (5)
-Paraty & Trindade (2)
-Iguassu Καταράκτες (1+1)

σε παρένθεση τα βράδια που σχεδιάζω να μείνω. Έχω 3 βράδια ακόμη να μοιράσω κάπου

Μερικές ιδέες είναι:
-1-2 βράδια στην Παραγουάη (δεν θα έχω και αλλη ευκαιρία να πάω στην χώρα αυτή)
-Κάπου να δω λίγο αμαζόνιο;
-Κάποιο νησί μεταξύ Ρίο και Σάο Πάολο;
-Φυτεία καφέ (?)
-Πού αλλού;

Τι προτείνετε;
 

Ende_Neu

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Γειά σας και από εμένα!

Συμβουλευόμενοι παλιότερα το forum για τις διάφορες εκδρομές μας, ήρθε νομίζω η ώρα να συνεισφέρουμε και εμείς και να δώσουμε τα φώτα μας στο κεφάλαιο Βραζιλία (κυρίως σε ο, τι αφορά το Χίου τζι Ζανέιρου, όπως λένε και οι ντόπιοι, αλλά και τη Φλοριανόπολις, το Νιτερόι, την Πετρόπολις και το Κάμπο Φρίο που είχαμε την ευκαιρία να επισκεφτούμε), ως εργαζόμενοι μηχανικοί (και εγώ και η γυναίκα μου) στα Ολυμπιακά έργα και όντες κάτοικοι Βραζιλίας από τον Οκτώβριο μέχρι και σήμερα (και για πέντε τουλάχιστον, μήνες ακόμα..).
Σε μεταγενέστερο χρόνο, θα ανεβάσω εκτενές ποστ, σχετικά με τις συνθήκες ζωής, τα διάφορα Hot spots, αλλά και τις όποιες ενστάσεις μας, διαβάζοντας το άρθρο του φίλου παραπάνω, σχετικά με το Ρίο (κομουνιντάτζι ή αλλιώς φαβέλες, λεπτομέρειες για ΙπανΕμα, Λεμπλον, Λάπα, Σάντα Τερέζα, Μπάχα ντα Τιζούκα κ.λπ.). Παράλληλα, θα σας γράψω και ορισμένα πράγματα για το Μπουένος Άιρες, το οποίο είχαμε τη χαρά να επισκεφτούμε τον Απρίλιο του 2016!
 
Last edited:

Ende_Neu

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Αν και αργά πια, με δύο λέξεις :

- Καφέ οπουδήποτε στο Παρανά (Paraná), νόμος φημισμένος για την παραγωγή καφέ.
- Η πρόταση μου θα ήταν γι Ίλια Γκράντζι (Ilha Grande), πολύ εύκολη μετάβαση από Ρίο, με συνολική διάρκεια ταξιδιού μέχρι το νησί, περίπου 2 ώρες (οδικά και μετά με καραβάκι).
- Αμαζόνιο για να δεις, θα πρέπει να ταξιδέψεις αεροπορικώς (περίπου 3 ώρες και κάτι), για Μανάους και από εκεί να εκδράμεις προς τη ζούγκλα.
 
Last edited:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Viva Rio.Ξυνεις πληγες.Ημουν εκει σχεδον ενα χρονο πριν.Δωσε πονο λοιπον.
 

Ende_Neu

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Τι να πρωτοπώ.. Όταν έχεις ζήσει εκεί 8 μήνες δουλεύοντας, τι να πρωτοθυμηθείς.
Τελικά είχε δίκιο ο admin, ίσως θα έπρεπε να ανοιχτεί θέμα "κάτοικοι εξωτερικού".
Πέρυσι τον ίδιο καιρό (διάβασα όλο τα κεφάλαια σου, αρκετά κατατοπιστική και ακριβής θα έλεγα), ήταν η γυναίκα μου εκεί.
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εγώ θα ήθελα να μάθω πως κατάφερες να βρεις δουλειά/project στη Βραζιλία. Το όνειρο μου, τα προηγούμενα χρόνια, ήταν να βρω καμιά προσωρινή δουλειά εκεί, για το μουντιάλ ή τους ολυμπιακούς. Είμαι μηχανικός Η/Υ, μιλάω και την γλώσσα κιόλας. Τελικά δεν το έψαξα τόσο πολύ όσο θα έπρεπε. Δεν ένιωθα ότι έχω ελπίδες. :/
 

mitsaki9

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα και από εμένα!!! Νέο μέλος στο φόρουμ και με μικρές εμπειρίες στην Ασία! Ετοιμάζουμε σύντομα ταξίδι για Βραζιλία, δυστυχώς για λίγες μέρες 11 περίπου.. Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες όσο αφορά τις μετακινήσεις π.χ. από το Σάο Λουίς πως μπορούμε να πάμε στους αμμόλοφους (Parque Nacional dos Lençóis Maranhenses ) και από εκεί Jericoacoara Lighthouse ??? Καθώς και από Jericoacoara στο Σαλβαδόρ?? Σκεφτήκαμε να επισκεφτούμε αυτούς τους προορισμούς συν λίγες μέρες στο Ρίο.. Η άποψή σας??? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πωπω, δεν μπαίνω συχνά στο travelstories, θα μπορούσα να είχα απαντήσει σε ερωτήσεις όπως αυτή. Κρίμα που δεν απάντησε κανένας.

Τελικά πήγες στην Βραζιλία;
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Έχω δημιουργήσει μια ομάδα στο Facebook ειδικά για την αγαπημένη μου/μας Βραζιλία!
Εκεί, όπως και εδώ, θα συζητάμε τα πάντα για την χώρα, τον λαό, την κουλτούρα, την γλώσσα, εισιτήρια, καταλύματα, κλπ.

https://www.facebook.com/groups/vrazilia/
vrazilia_cover.jpg


Επί την ευκαιρία, να ανακοινώσω και μια άλλη ομάδα Facebook που θα σας χρησιμεύσει στον προγραμματισμό σας για το ταξίδι σας στην Βραζιλία, και είναι η:
Φτηνά αεροπορικά εισιτήρια και προσφορές

(Δεν είναι σκοπός μου να δράσω "ανταγωνιστικά" με το φόρουμ του travelstories, αλλά συμπληρωματικά. Απλά, το facebook είναι ένα από τα πολλά διαφορετικά κοινωνικά μέσα δικτύωσης)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom