Ιρλανδία Πληροφορίες για Ιρλανδία

Stefania94

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Γεια χαρά!

Τον επόμενο μήνα πετάω για Δουβλίνο για 4 ημέρες... Τι αξίζει να δω και να κάνω ? Εκτός από το Δουβλίνο θα ήθελα να επισκεφτώ και κάποια άλλη πόλη. Ποια μου προτείνετε ? Επίσης εκεί ξέρετε έχει ωραίες παράλιες ? Αξίζουν ή θα με φάει κανένα θαλάσσιο πλάσμα ?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω τους φίλους που έχουν επισκεφθεί την Ιρλανδία τι θα πρότειναν για ένα τετραήμερο ταξίδι εκεί.
σκεφτομαι φθάνοντας στο Δουβλίνο να νοικιάσω αυτοκίνητο και να κατευθυνθώ προς Galway για δυο διανυκτερεύσεις.
η άφιξη είναι μεσημέρι οπότε λέω να κατευθυνθώ προς Cliffs of Moher και μετά να πάω στο ξενοδοχείο.
την επόμενη μέρα να κάνω ημερήσια τον γύρο Ring of Kerry,
την επόμενη μέρα αναχώρηση για Δουβλίνο για δύο διανυκτερεύσεις. Για το Δουβλίνο υπάρχουν αρκετές πληροφορίες που με καλύπτουν. Το μόνο που θέλω να ρωτήσω ποια περιοχή θεωρείται ήσυχη και κεντρική στο Δουβλίνο.
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
To επόμενο!
Υπέροχο Δουβλίνο, ακόμα πιο υπέροχη Ιρλανδία. Έχω μείνει 3 μήνες εκεί και δε με χαλάει καθόλου να πάω ξανά σύντομα για έναν δεύτερο γύρο, κατά προτίμηση πεζοπορικό.
Αγαπημένη μου πόλη εμένα είναι το Cork για κάποιον λόγο, και αμέσως μετά το -μποέμικο, όπως το λέω- Galway. Cliffs of Moher τόσο εντυπωσιακό τοπίο, και ίσως ακόμα πιο εντυπωσιακό το Giant's causeway (ή το μονοπάτι του Γίγαντα) στη Βόρεια Ιρλανδία.
Δε θα σε βοηθήσω ιδιαίτερα στη διανυκτερεύσεις γιατί δεν είχα μείνει καθόλου σε ξενοδοχείο, το κέντρο-κέντρο τύπου Temple Bar, αν και έχει αρκετά hostel, σίγουρα θα έχει φασαρία ta βράδια.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
@matina1 ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Άρα θεωρείς καλή επιλογή την διαμονή μου στο Galway. O χρόνος είναι λόγος οπότε δεν υπάρχει περίπτωση για επίσκεψη σε Βόρεια Ιρλανδία.
Διάβασα και εγώ ότι το κέντρο του Δουβλίνου είναι κάπου πέριξ του Temple Bar αλλά πιστεύω ότι θα έχει πολύ φασαρία και μάλλον σκέφτομαι να βρω ξενοδοχείο από την άλλη πλευρά του ποταμού περίπου στην περιοχή γύρω από το ταχυδρομείο. Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά θα είμαι πιστεύω κοντά στα μέσα μεταφοράς.
Το ξενοδοχείο https://www.jurysinns.com/hotels/dublin/parnell-street/map αλλού λέει ότι είναι 300 μέτρα από το κέντρο και αλλού 900.
 
Last edited:

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ταξίδι-Όνειρο
To επόμενο!
Βλέποντας το χάρτη το βλέπω μια χαρά σαν τοποθεσία (μάλιστα είναι κοντά εκεί που δούλευα τότε και θυαμάμαι ότι έβαζα για τις πρώτες μέρες σημάδι το Νοσοκομείο Rotunda και το James Joyce Center για να μη χάνομαι κάθε φορά από/προς το σπίτι).
Και ναι το Galway είναι εξαιρετική επιλογή για διανυκτέρευση. Εγώ δεν είχα μείνει δυστυχώς καθόλου, μόνο είχα περάσει 1-2 φορές και το γύρισα έτσι. Αλλά σίγουρα αξίζει.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστώ πολύ @matina1.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παιδιά συγγνώμη προκαταβολικά για την πιθανή αφέλεια της ερώτησης, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να έχει κανείς διεθνές δίπλωμα για να νοικιάσει Ιρλανδία ή αν αρκεί το ροζ. Επίσης ό, τι ισχύει για Ιρλανδία ισχύει και για Βόρεια Ιρλανδία (Ηνωμένο Βασίλειο) ή όχι; Τέλος, σε περίπτωση που υπάρχουν διαφορετικά στάνταρ για Ιρλανδία και Βόρεια Ιρλανδία, να φανταστώ ότι αυτό μπορεί να δημιουργήσει ζήτημα αν γίνει πέρασμα από τη μία στην άλλη (πχ ενοικίαση οχήματος Ιρλανδία με ροζ δίπλωμα και πέρασμα Βόρεια Ιρλανδία με αυτό);

(Λογικά απλά θα βγάλουμε διεθνές, αλλά έλεγα αν δε χρειάζεται να μην έχουμε στο κεφάλι μας την εκκρεμότητα. Θα είμαστε για έξι μέρες στην περιοχή και δεν θα νοικιάσουμε αμάξι για όλες. Το πιο πιθανό είναι μόνο στη Βόρεια Ιρλανδία, αλλά ακόμα δεν το έχουμε φιξάρει)
 
Last edited:

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου το ενδεχόμενο να μην μπορέσω να νοικιάσω αυτοκίνητο στην Ιρλανδία με την νέα άδεια οδήγησης, εγώ βέβαια θα κινηθώ μόνο Ιρλανδία και όχι Βόρεια Ιρλανδία.
Ας μας δώσει τα φώτα του κάποιος που νοίκιασε αυτοκίνητο εκεί.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου το ενδεχόμενο να μην μπορέσω να νοικιάσω αυτοκίνητο στην Ιρλανδία με την νέα άδεια οδήγησης, εγώ βέβαια θα κινηθώ μόνο Ιρλανδία και όχι Βόρεια Ιρλανδία.
Ας μας δώσει τα φώτα του κάποιος που νοίκιασε αυτοκίνητο εκεί.
Τώρα θα εκτεθώ απίστευτα, αλλά όταν λες νέα άδεια οδήγησης τι εννοείς; Το ροζ δίπλωμα τι είναι, η νέα ή η παλιά; :oops:
(Νομίζω ότι είναι οφθαλμοφανές ότι δεν θα είμαι εγώ το άτομο που θα οδηγήσει :haha::haha: )
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τώρα θα εκτεθώ απίστευτα, αλλά όταν λες νέα άδεια οδήγησης τι εννοείς; Το ροζ δίπλωμα τι είναι, η νέα ή η παλιά; :oops:
(Νομίζω ότι είναι οφθαλμοφανές ότι δεν θα είμαι εγώ το άτομο που θα οδηγήσει :haha::haha: )
Εννοώ όχι το παλιό ροζ χάρτινο δίπλωμα, αλλά το νέο πλαστικό σαν πιστωτική κάρτα.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Πριν λιγες μερες γυρισα απο Ιρλανδια- Σκωτία... Λιγες φρέσκες πληροφοριες. Το αυτοκίνητο στο Δουβλίνο το πήραμε με το νέο δίπλωμα σαν κάρτα, για 5 μέρες ηταν 70 ευρω + 50 ευρω ο δευτερος οδηγός + 120 ευρω πλήρης ασφάλεια . Εαν δεν βάλεις πλήρη ασφάλεια σου δεσμεύουν 1500 ευρω απο την πιστωτική μεχρι την ημερα παράδοσης. Ομως αυτό που μας ειπαν ηταν πως πρακτικά τα χρήματα θα αποδεσμευτουν 5-8 μερες αργότερα. Την κράτηση την ειχα κανει μέσω rentalcars . Προσοχή, εαν επιλεξετε αυτη την εταιρεία δινει τη δυνατότητα να αγοράσεις κατά τη στιγμη της κρατησης και full insurance ομως επειδή αυτη ειναι μια τριτη εταιρεία οταν πας να παραλάβεις το αυτοκινητο η εταιρεια ενοικιασης δεν την αναγνωρίζει και σου δεσμευει τα 1500. Σου λεει αν συμβεί κατι εγω θα τα παρω απο εσένα και εσυ μετα τα διεκδικείς απο την rental . Εγω δεν το ειχα καταλάβει όλο αυτό και είχα αγοράσει την εξτρα ασφάλεια. Τελικά την ωρα παραλαβής του αυτοκινήτου πηρα τηλεφωνο στην rental ακυρωσα την δικη τους ασφαλεια και αγορασα μια επιτοπου απο την εταιρεία ενοικίασης. Ετσι δεν μου δεσμευσαν τα 1500 ευρω.
Σε οτι αφορά την οδήγηση (πρωτη φορά που οδηγουσα αναποδα) ηταν αρκετα εύκολη, αρκεί να εισαι συγκεντρωμένος και βοηθάει πολύ να εχεις ενα συνοδηγό που ξερει να οδηγά να προσεχει το gps κτλ.
Εαν θα πας και Β. Ιρλανδια σε ρωτάνε εκει στο γκισέ της εταιρείας και το κανονίζεις επιτόπου.
Αυτά απο μένα....
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Παιδιά συγγνώμη προκαταβολικά για την πιθανή αφέλεια της ερώτησης, αλλά ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να έχει κανείς διεθνές δίπλωμα για να νοικιάσει Ιρλανδία ή αν αρκεί το ροζ. Επίσης ό, τι ισχύει για Ιρλανδία ισχύει και για Βόρεια Ιρλανδία (Ηνωμένο Βασίλειο) ή όχι; Τέλος, σε περίπτωση που υπάρχουν διαφορετικά στάνταρ για Ιρλανδία και Βόρεια Ιρλανδία, να φανταστώ ότι αυτό μπορεί να δημιουργήσει ζήτημα αν γίνει πέρασμα από τη μία στην άλλη (πχ ενοικίαση οχήματος Ιρλανδία με ροζ δίπλωμα και πέρασμα Βόρεια Ιρλανδία με αυτό);

(Λογικά απλά θα βγάλουμε διεθνές, αλλά έλεγα αν δε χρειάζεται να μην έχουμε στο κεφάλι μας την εκκρεμότητα. Θα είμαστε για έξι μέρες στην περιοχή και δεν θα νοικιάσουμε αμάξι για όλες. Το πιο πιθανό είναι μόνο στη Βόρεια Ιρλανδία, αλλά ακόμα δεν το έχουμε φιξάρει)
Γενικώς τό ελληνικό ροζ δίπλωμα είναι ακατάλληλο, αφού δεν έχει καθόλου λατινικούς χαρακτήρες. Απλά γίνεται αποδεκτό (παράτυπα) σέ αρκετές χώρες, πολλοί αστυνομικοί όμως δεν το δέχονται καί σου κόβουν κληση
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom