Πληροφορίες για Μεσσήνη

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Γεια σας φίλοι και φίλες, ελπίζω να είστε όλοι καλά!
Θα πάμε για λίγες μέρες σε ένα χωριό 10χλμ από το κέντρο της Μεσσήνης και θα ήθελα να μου πείτε για baby friendly παραλίες και μέρη, ότι πιστεύετε πως θα μας φανεί χρήσιμο. Συγγνώμη αν υπάρχουν ήδη πληροφορίες, δεν έχω καθόλου χρόνο να ψάξω και το ταξίδι προέκυψε ξαφνικά.
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Μαρία καλό μήνα. Πριν 10 μέρες επέστρεψα από το νομό Μεσσηνίας όπου έμεινα 6 μέρες. Τα έχει όλα, πράσινο, ιστορικά μνημεία, παραλίες, αρκεί να έχεις όρεξη να οδηγείς. Μην χάσεις το Πολυλίμνιο με τους καταράκετες
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καλό μήνα καπετάνιε! Πολυλίμνιο είναι στο πρόγραμμα ναι. Όρεξη για οδήγηση υπάρχει από μας, από το μπόμπιρα δεν ξέρω, θα δείξει φέτος και θα κινηθούμε αναλόγως. Από παραλίες κάποια να προτείνεις? Μου έχουν πει για τη Μπούκα. Γενικά ψάχνω για κοντά στη Μεσσήνη. Από Μεσσηνιακή Μάνη γνωρίζω από παλιότερο ταξίδι που είχαμε κάνει (κι είναι από τα αγαπημένα μου μέρη).
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Από παραλίες δε γνωρίζω γιατί τα ενδιαφέροντα μας ήταν θέματα ιστορικού περιεχομένου. Πάντως μια βουτιά που κάναμε στην παραλία της Καλαμάτας και μία στη Μεθώνη η θάλασσα ήταν ήρεμη, ανάβαθη για παιδιά και καθαρή. Στη Μεσσήνη θα βρείτε σίγουρα γιατί η απόσταση από τη θάλασσα είναι μικρή. Περάσαμε κι από Μεσσήνη μείναμε λίγο γιατί ο προορισμός μας ήταν η αρχαία Μεσσήνη και σας τη συνιστώ
 

gmanou

Member
Μηνύματα
12
Likes
64
Καλησπέρα...απο Μεσσήνη προς Πύλο...Μπούκα η πιό κοντινή 3-4 χλμ απο Μεσσήνη. Καταλήγοντας στην Μπόυκα υπάρχει πολύ μεγάλη αμμουδιά ελεύθερη κ 3 μπάρ οργανωμένα.
Το αριστερό στο βάθος είναι για πιο νεολαία, το δεξιό που έχει κ ξενοδοχείο είναι πιό καλό για παιδιά....έχει και πισίνα. Στον δρόμο για την Πύλο μετά την Μπούκα υπάρχει η παραλία της Ανάληψης θα δεις ταμπέλα (3-4 χλμ) εξίσου καλή. Γενικά στις 2 αυτές παραλίες η θάλασσα είναι πολύ ωραία το πρωί μέχρι την 1 μετά σηκώνει βοριαδάκι και έχει κύμα. Ωραία παραλία είναι και στη Καλαμάτα (τεράστια ) με πολλά μπαράκια αλλά και ελεύθερη. Οσο πιο αριστερά (βλέποντας τη θάλασσα) προς το ξενοδοχείο Φιλοξένεια πιό ήσυχα. Απο την άλλη πλευρά στο δρόμο για την Κορώνη και όχι για την Πύλο (που πάς για το πολυλίμνιο) θα βρείς μετά το Πεταλίδι τους Χράνους οπου και εκεί έχει ωραίες παραλίες (όταν δείς στα αριστερά σου) Κοιβωτός σταμάτα και κατέβα, είναι πολυ ωραία). Απο την Μεσσήνη περίπου 35 λεπτά. Πιό κάτω περίπου άλλα 10 λεπτά θα περάσεις την Νεα Κορώνη και θα δείς ταμπέλα στα αριστερά Βουνάρια. Κάνεις κάποια ζικ ζακ 5 λεπτά και την βρίσκεις. Παρκάρεις σε ένα εστιατόριο και κατεβαίνεις με ασανσέρ. Πολύ ωραία παραλία αλλα για να βρείς ξαπλώστρα πρέπει να έισαι πριν τις 10.
Οτι άλλο θές ρώτα.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ, με κάλυψες αρκετά! Παραλία θα πηγαίνουμε πρωί ίσως και απόγευμα. Οπότε λες Μπούκα και Ανάληψη να προτιμήσουμε τα πρωινά. Θέλω ιδανικά να είναι ρηχά, με άμμο/χαλικάκι και να έχει σκιά είτε φυσική είτε από ομπρέλες. Όσο πιο ήσυχα είναι, τόσο καλύτερα για εμάς. Η παραλία της Βελικας (βλέπω στο χάρτη πως είναι κοντά) τι λέει? Αν έχεις να προτείνεις οτιδήποτε άλλο όσο αφορά βόλτα, φύση, φαγητό θα ήμουν ευγνώμων. Το παιδί είναι δύο χρονών.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
θα ελεγα να μην προβληματιζεσαι,η μια παραλια απο την αλλη απεχει λιγο,αν καποιοα δεν σου κανει ,πας ευκολα στην επομενη.δεν εχει νοημα να σου πω ποια προτιμω,σιγουρα οχι την μπουκα,αλλα μπορει κι εκει να βρεις οτι ψαχνεις.το σιγουρο ειναι οτι θα βρεις και θα περασετε ομορφα!
 

gmanou

Member
Μηνύματα
12
Likes
64
Η παραλία της Βελίκας είναι τεράστια αλλά χωρίς σκιά και δεν έχει τίποτα οργανωμένο. Υπάρχει μετά απο ένα γεφυράκι πριν την διασταύρωση Πύλο-Κορώνη, αριστερά τα Γιασεμάκια, ωραία παραλία και οργανωμένη. Είναι 2 χλμ απο τον κεντρικό δρόμο αριστερά. Πάντως Ανάληψη και Μπούκα θα σε καλύψουν.Απο φαγητό στην πλατεία της Μεσσήνης έχει 5-6 ταβερνούλες με σουβλάκια και κοτόπουλο και πολύ ωραίες τηγανητές πατάτες. Στην παραλία της Ανάληψης έχει 2 ταβέρνες με μαγηρευτά και ψητά.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
θα ελεγα να μην προβληματιζεσαι,η μια παραλια απο την αλλη απεχει λιγο,αν καποιοα δεν σου κανει ,πας ευκολα στην επομενη.δεν εχει νοημα να σου πω ποια προτιμω,σιγουρα οχι την μπουκα,αλλα μπορει κι εκει να βρεις οτι ψαχνεις.το σιγουρο ειναι οτι θα βρεις και θα περασετε ομορφα!
Μωρέ δεν προβληματίζομαι αλλά κατά κανόνα ταξιδεύω έτοιμη και ενημερωμένη ενώ τώρα δεν προλαβαίνω να το κάνω αυτό. Επίσης με το παιδί δεν θέλω να χάνω χρόνο ψάχνοντας παραλία εκείνη την ώρα μιας και ο χρόνος που μπορεί να εκτεθεί στον ήλιο είναι περιορισμένος σε αυτή την ηλικία. Σίγουρα πάντως θα περάσουμε όμορφα! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom