Ιταλία Πληροφορίες για Μιλάνο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος martz, στις 2 Μαϊου 2014.

1. vanda

vanda Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βενετία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Σαγκάη
    Εγώ θα πρότεινα να κλείσετε ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο, με δωρεάν transfer προς το αεροδρόμιο. Ετσι και θα ξεκουραστείτε, και δεν θα έχετε άγχος το πρωί.

2. vickokka

vickokka Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    παντου
    To Malpensa ειναι 50 λεπτα με λεωφορειο απο το κεντρικο σταθμο και 30 λεπτα με το τρενο,εκεινη την ωρα δεν ξερω αν εχει δορμολογια. Ήνα κανετε βόλτες μεχρι να περασει η ωρα και να πατε με το τελευταιο δορμολογιο ή να κοιμηθείτε σε ξενοδοχειο διπλα στο αεροδρομιο.

Last edited: 21 Ιουλίου 2017
  3. Viaggi

Viaggi Member

Last edited: 21 Ιουλίου 2017
  4. stefira

stefira New Member

Καλησπέρα και πάλι, τελικά κλείσαμε ξενοδοχείο δίπλα στο αεροδρόμιο για να είμαστε πιο ξεκούραστοι. Υπάρχει όμως ακόμα ένας ενδοιασμός.
    Έχουμε αφήσει μια διανυκτέρευση πριν πάμε μιλανο κενή με την προοπτική να επισκεφτούμε ακόμα μια πόλη πριν την αναχώρηση μας. Σκεφτόμαστε Γενοβα ή Μπολόνια. Ποια από τις δύο προτείνετε;

5. vickokka

vickokka Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    παντου
    Και οι 2 όμορφες ειναι,εξαρταται αν προτιμάτε θάλασσα ή όχι. Κι απο που θα έρχεστε αυτη τη μέρα. Εγω πχ δε θα εφευγα απο Bologna να πάω Γένοβα και μετά Μιλάνο για μια μέρα. Και η Βερόνα είναι ωραία και πιο κοντά στο Μιλάνο και το Bergamo επίσης.

greco and yllos like this.
  6. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γενοβα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Από που θα επιστρέφετε για Μιλανο; Από Μπολόνια η από Φλωρεντια;

7. paefstra

paefstra Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Γενοβα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ισλανδία
    Μεταξύ δυο πτήσεων από το Malpensa έχω διάστημα καθαρό περίπου 3,5 ώρες μέχρι να επιστρέψω στο αεροδρόμιο και σκέφτομαι να μην περιμένω εκεί. Η ιδέα να πάω Μιλανο δε μου φαίνεται πολύ ελκυστική, θα προτιμούσα μια μικρη κοντινή πόλη. Θα ήθελα Novara αλλά δε βγαίνει με τίποτα.
    Είμαι ανάμεσα σε
    Varese (1 ώρα διαδρομή)
    Saronno (30 λεπτά)
    και Busto Arsizio (7-8 λεπτά με το τρένο)
    Η όλη ιδέα είναι ένας καφές, ένα φαΐ και μια βόλτα αντί για το ψυχρό περιβάλλον του αεροδρομίου. Τις έβαλα κατά σειρά προτίμησης. Τι να διαλέξω;

8. ElinakiK

ElinakiK Member

Η πρώτη επιλογή θα με άγχωνε χρονικά γιατί με τις 2 ώρες για τις μετακινήσεις, τι σου μένει;
    Θα διάλεγα μεταξύ 2ης κ 3ης επιλογής (προσωπική μου γνώμη πάντα)

9. Xristina Titi

Xristina Titi New Member

Καλησπερα παιδια!

Σχεδιαζουμε να ταξιδεψουμε τα Χριστουγεννα στο Μιλανο με τον αντρα μου για 4 ημερες. Που θα μας προτεινατε να μεινουμε? (Εγω θα προτιμουσα καπου κεντρικα που να πηγαινουμε με τα ποδια παντου. Το ιδιο καναμε και στη Ρωμη περσυ). Επιπλεον αξιζει να αφιερωσουμε τη μια μερα σε ημερησια εκδρομη στη βενετια?
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

10. Viaggi

Viaggi Member

Θα σου πρότεινα να μείνεις κοντά σε στάση μετρό για να μπορείς να πηγαίνεις παντού.

Xristina Titi likes this.
  11. Στεναχωρημένος

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    New York
    Καλύτερα να αφιερώσετε μια μέρα στην Βερόνα ή ακόμα και στο Μπέργκαμο που είναι πολύ όμορφη πόλη.Αν πάτε με Ryanair βολεύει αρκετά. Πιστεύω πως Βενετία μονοήμερη δεν θα την χαρείτε..

coco likes this.
  12. coco

coco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ιταλια παλι
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ρωσια
    Χειμωνα καιρο,νυχτωνει νωρις,6 ωρες ταξιδι...αντε βαπορεττι και διαφορα..τι θα προκανουν να δουν δε ξερω..Θα ελεγα μια Κομο που ειναι κοντα,αλλα η εποχη ειναι ακυρη.Η Βερονα ειναι μια καλη επιλογη ,οπως και το πολυ κοντινο Μπεργκαμο..Το Μιλανο δεν περπατιεται,μονο γυρω απο το Ντουομο..χρειαζεται συγκοινωνια για τα υπολοιπα σημεια ενδιαφεροντος..