Ιταλία Μιλάνο - πληροφορίες

Panat

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους!!
Καινούργια στο travel stories, καλώς σας βρήκα!!
Έχω κλείσει με το σύζυγο μου εισητηρια για Μιλανο το. Οκτώβριο, ημέρα Παρασκευή άφιξη στο Bergamo στις 3:00μμ και αναχώρηση από Malpensa την Κυριακή στις 7:30μμ.
Σκέφτηκα να περάσουμε την πρώτη ημέρα στο Bergamo με διανυκτέρευση και τις άλλες δυο στο Μιλανο. Αξίζει; Θα προλάβουμε να δούμε το Μιλανο σε μιάμιση μέρα;
Σας ευχαριστώ!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους!!
Καινούργια στο travel stories, καλώς σας βρήκα!!
Έχω κλείσει με το σύζυγο μου εισητηρια για Μιλανο το. Οκτώβριο, ημέρα Παρασκευή άφιξη στο Bergamo στις 3:00μμ και αναχώρηση από Malpensa την Κυριακή στις 7:30μμ.
Σκέφτηκα να περάσουμε την πρώτη ημέρα στο Bergamo με διανυκτέρευση και τις άλλες δυο στο Μιλανο. Αξίζει; Θα προλάβουμε να δούμε το Μιλανο σε μιάμιση μέρα;
Σας ευχαριστώ!!
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Το αν θα προλάβετε να δείτε το Μιλάνο, εξαρτάται απο το τι θέλετε να δείτε στο Μιλάνο.
 

Panat

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπέρα!!
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Από το ψευδώνυμο σου καταλαβαίνω ότι πρέπει να είσαι fan του outlander 😉😉.. το ίδιο και εγώ!!
Η αλήθεια είναι ότι θελουμε τα βασικά….
Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη..!!
Η πρώτη μας εξόρμηση μετά από καιρό…!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Από το ψευδώνυμο σου καταλαβαίνω ότι πρέπει να είσαι fan του outlander 😉😉.. το ίδιο και εγώ!!
Πιο πολύ fan των Σκωτσέζων και της Σκωτίας γενικότερα είμαι θα έλεγα! Παρόλα αυτά έχω διαβάσει το Outlander :)

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη..!!
Η πρώτη μας εξόρμηση μετά από καιρό…!
Οι δύο μέρες στο Μιλάνο για απλή βόλτα είναι μια χαρά. Με λίγο στρίμωγμα χωράνε και ενας-δύο χώροι ενδιαφέροντος, απο τους αρκετούς που έχει η πόλη! Αυτό όμως εξαρτάται απο τα ενδιαφέροντα σας που δεν μας τα έχεις πει.
Μπορείτε να περιηγηθείτε γύρω απο τη πλατεία του Duomo, στη Galleria Vittorio Emanuele II και στο Quadrilatero d'Oro , να φάτε στη περιοχή της Brera που είναι πανέμορφα, το απόγευμα να πάτε για καφέ γύρω απο τη Porta Sempione που έχει ωραία καφέ και κίνηση και το βραδάκι να πάτε στο Navigli.
Την άλλη μέρα να περπατήσετε προς στο κάστρο των Σφόρτσα και στο πάρκο Σεμπιονε και μετά προς τη Βασιλική του Αγίου Αμβροσίου έως το πύργο Βελάσκα. Να φάτε τα ριζότο σας και να πιείτε τους καφέδες σας και μετά να πάρετε το απεριτίβο σας παρέα με τους Μιλανέζους! Το Μιλάνο είναι κομψό και έχει μεγάλο ενδιαφέρον! Είναι μια πολύ διαφορετική πόλη της Ιταλίας και έχει τη δική της ομορφιά!

Με το καλό να πάτε και να περάσετε όμορφα!
 

Panat

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Σε ευχαριστώ πολύ!!!👍👍😉
Πιο πολύ fan των Σκωτσέζων και της Σκωτίας γενικότερα είμαι θα έλεγα! Παρόλα αυτά έχω διαβάσει το Outlander :)


Οι δύο μέρες στο Μιλάνο για απλή βόλτα είναι μια χαρά. Με λίγο στρίμωγμα χωράνε και ενας-δύο χώροι ενδιαφέροντος, απο τους αρκετούς που έχει η πόλη! Αυτό όμως εξαρτάται απο τα ενδιαφέροντα σας που δεν μας τα έχεις πει.
Μπορείτε να περιηγηθείτε γύρω απο τη πλατεία του Duomo, στη Galleria Vittorio Emanuele II και στο Quadrilatero d'Oro , να φάτε στη περιοχή της Brera που είναι πανέμορφα, το απόγευμα να πάτε για καφέ γύρω απο τη Porta Sempione που έχει ωραία καφέ και κίνηση και το βραδάκι να πάτε στο Navigli.
Την άλλη μέρα να περπατήσετε προς στο κάστρο των Σφόρτσα και στο πάρκο Σεμπιονε και μετά προς τη Βασιλική του Αγίου Αμβροσίου έως το πύργο Βελάσκα. Να φάτε τα ριζότο σας και να πιείτε τους καφέδες σας και μετά να πάρετε το απεριτίβο σας παρέα με τους Μιλανέζους! Το Μιλάνο είναι κομψό και έχει μεγάλο ενδιαφέρον! Είναι μια πολύ διαφορετική πόλη της Ιταλίας και έχει τη δική της ομορφιά!

Με το καλό να πάτε και να περάσετε όμορφα!
Σε ευχαριστώ πολύ!!!😉
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλημέρα σε όλους. Θα βρεθώ για μια μέρα (1 διανυκτέρευση)στο Μιλάνο την επόμενη εβδομάδα και θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο μέρος για φαγητό και apperitivo.
Επιπλεον απο αεροδρομιο malpensa ειναι καλυτερα να παρω το τρενο για milano centrale ή λεωφορείο;
Ευχαριστώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.340
Likes
14.203
Καλημέρα σε όλους. Θα βρεθώ για μια μέρα (1 διανυκτέρευση)στο Μιλάνο την επόμενη εβδομάδα και θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο μέρος για φαγητό και apperitivo.
Επιπλεον απο αεροδρομιο malpensa ειναι καλυτερα να παρω το τρενο για milano centrale ή λεωφορείο;
Ευχαριστώ.
Για φαγητό τσέκαρε Osteria Del Binari και Bistro Esco.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
1.941
Καλημέρα σε όλους. Θα βρεθώ για μια μέρα (1 διανυκτέρευση)στο Μιλάνο την επόμενη εβδομάδα και θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει κάποιο μέρος για φαγητό και apperitivo.
Επιπλεον απο αεροδρομιο malpensa ειναι καλυτερα να παρω το τρενο για milano centrale ή λεωφορείο;
Ευχαριστώ.
Επειδη το κοιταω κ εγω αυτο που θα κανεις,εχω καταληξει οτι ειτε τρενο ειτε λεωφορειο ειναι η ιδια ωρα και τιμες και το σημειο που σ αφηνει...εγω σε τρενο θα καταληξω μαλλον..πες μαα την εμπειρια σου αν θες οταν γυρισεις !
 

NIKELEN_2012

Member
Μηνύματα
36
Likes
6
Καλημέρα.
Ήθελα να ρωτήσω, σχετικα με το metro στο Μιλάνο, είναι βολικό (σιγουρα θα ειναι) και κυρίως ειναι εύκολο ή χάνεσαι;Θέλω να το χρησιμοποιήσω για να πάω Navigli.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
128
Likes
277
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Μια χαρά είναι. Απλά για να φτάσεις στα κανάλια από το Metro θέλει περίπου ένα πεντάλεπτο περπάτημα.
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Παιδια για navigli ποια ειναι η κοντινοτερη σταση μετρο???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.813
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom