Σλοβακία Πληροφορίες για Μπρατισλάβα

pinel

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλησπερα σε ολους!
ταξιδευουμε για μπρατισλαβα 25 φεβρουαριου. μπορει καποιος να μας βοηθησει με το κοστος του ταξι απο αεροδρομιο για ιστορικο κεντρο. πως βρισκουμε ταξι ή αλλο μεταφορικο μεσο και το βασικοτερο να μας συστησετε καλα και οικονομικα μερη για φαγητο και ποτο.
ευχαριστω πολυ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
καλησπερα σε ολους!
ταξιδευουμε για μπρατισλαβα 25 φεβρουαριου. μπορει καποιος να μας βοηθησει με το κοστος του ταξι απο αεροδρομιο για ιστορικο κεντρο. πως βρισκουμε ταξι ή αλλο μεταφορικο μεσο και το βασικοτερο να μας συστησετε καλα και οικονομικα μερη για φαγητο και ποτο.
ευχαριστω πολυ!
Γιατί να πάρετε ταξί? Πριν βγείτε από το αεροδρόμιο από το αυτόματο μηχάνημα θα αγοράσετε εισιτήρια για αστικό. Θα επιλέξετε εισιτήριο για 2 ζώνες 30 λεπτών με 0,90€ ή 3 ζώνες 60 λεπτών με 1,20€. Όταν θα βγείτε θα βρείτε εύκολα τη στάση για το αστικό 61.
Μετά από 25 λεπτά (17 stops) φτάνει στο τέρμα Hlavna stanica στον κεντρικό σταθμό τρένων. Εκεί είναι η αφετηρία και το τέρμα πολλών λεωφορείων που εξυπηρετούν μέσα στην πόλη. Με το ίδιο εισιτήριο θα μπείτε στο αστικό 93 και δύο στάσεις μετά είστε στο ιστορικό κέντρο έξω από την παλιά πόλη (στάση Hodzovo nam.).

Δεν είναι τίποτα δύσκολο όπως προφανώς και το να βρείς ταξί έξω από τις αφίξεις. Το μόνο εύκολο. Αν θες δες στην ιστορία που έχω γράψει τα 4 κεφάλαια για την Μπρατισλάβα. Θα σε βοηθήσουν.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Από-το-u-f-o-για-ηλιοθεραπεία-στη-Βιέννη.55422/
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Καλησπερα στην παρεα, εκλεισα με την παρεα 3 φιλοι στη Μπρατισλαβα μου 4μερη εξορμηση που θα εχει χαρακτηρα περιηγητικο με τα ποδια ( θα τρεξουμε την πολη σε τουλαχιστον 3 αγωνες ) και θελω τα φώτα σας, σας παρακαλω πολύ. Θελουμε να επικεντρωθουμε στην περιοχη παλία γεφυρα και οχι σε μακρινη αποσταση απο το εμπορικο Κεντρο EUROVEA που θα ειναι η εκκινηση και ο τερματισμος των δρασηριοτητων μας τις 2 μερες. Παρακαλω αν εχετε καποιο αξιεπαινο και ησυχο καταλυμα οπως επισης αν υπαρχει καποια ομορφη παραδοσιακη μπυραρία - Ζυθοποιειο που ειναι επισκεψιμο για μετα το τερματισμο μας θα το εκτιμουσα αν μου μεταφερατε τις οποιες γνωσεις και εμπειριες σας.
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13
Καλησπέρα φευγω για Μπρατισλάβα σε λιγο καιρο και θα ήθελα λιγο βοηθεια ως προς τη διαμονή. Δε ξερω ποιο μερος θεωρείται ως το κεντρο της πολης γνωριζει καποιος ώστε να με κατατοπισει? Επισης περα απο την βιεννη ποιοι αλλοι προορισμοί ειναι σχετικα κοντα για αυθημερον επισκεψη? Θα ειμαι εκει 4 ημέρες
 

Gwo

Member
Μηνύματα
41
Likes
13

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Κέντρο κέντρο είναι η κεντρική πλατεία με το παλιό δημαρχείο και η παλιά πόλη που την περιβάλλει είναι εκεί που γυρίζουν οι περισσότεροι τουρίστες. Αν θες επιλογή διαμονής, εγώ έμεινα στο Ibis Centrum που είναι 300μ με τα πόδια απ' την πύλη του Μιχαήλ, το βόρειο όριο της παλιάς πόλης και 700μ απ' το κάστρο.
 

EviToya

Member
Μηνύματα
14
Likes
161
Ότι και να λέμε, την ryanair την αγαπάμε γι’ αυτά τα τριήμερα που μπορεί να προσφέρει σε περιόδους «φτώχιας». Το ταξίδι το κάναμε φέτος τον Αύγουστο από Θεσσαλονίκη.

Η Μπρατισλάβα είναι μία ώρα πίσω μας, και η μέση θερμοκρασία για αρχές Αυγούστου ήταν 20-22. Η στάση του λεωφορείου από το αεροδρόμιο για κέντρο είναι βγαίνοντας δεξιά και εισιτήριο πρέπει να βγάλεις από τον αυτόματο πωλητή στη στάση (Τόσο μικρό αντίτιμο που δεν θυμάμαι τι δώσαμε). Δεν ξαναχρειαστήκαμε λεωφορείο και ίσως αν το ‘χαμε τσεκάρει νωρίτερα να μην παίρναμε ούτε αυτό, το uber δουλεύει μια χαρά και είναι οικονομικότατο.

Είχαμε κλείσει ένα botel, κοιμηθήκαμε κυριολεκτικά μέσα στο Δούναβη. Δωμάτιο ας πω 7/10 των 70€/βράδυ, αξιοπρεπές με καλό πρωινό. https://www.botelpressburg.sk/kopie-domov-1 (Ναι, είχε φθηνότερες επιλογές ναι, μας κέρδισε ο Δούναβης)

Η πόλη είναι μικρή, την γυρνάς σε μία μέρα. Το free walking tour που κάναμε μας είπε τα βασικά για την ιστορία της οπότε και δεν επισκεφτήκαμε κανένα από τα μουσεία. Δύο must see δίνουν για την Μπρατισλάβα, το κάστρο και το UFO, επισκεφθήκαμε μόνο το πρώτο, η θέα ήταν υπέροχη, οπότε θεωρώ πως το UFO δεν αξίζει τα λεφτά του. Το φαγητό ήταν καλό και οικονομικό, παγωτό βρίσκεις σε κάθε γωνία και πολλά μαγαζιά φτιάχνουν την δική τους μπύρα, προσφέροντάς την σε πολύ χαμηλές τιμές.

Φάτε στο Bratislava Flag Ship Restaurant http://www.bratislavskarestauracia.sk/en/, ο χώρος είναι ένα παλιό θέατρο, χάνεσαι στο εσωτερικό του, μεγάλες νόστιμες μερίδες, δική τους φθηνή και καλή μπύρα και το κυριότερο, δεν σε «αναγκάζουν» να σηκωθείς γρήγορα μαζεύοντας τα πάντα με το που αφήσεις το πιρούνι σου.

Αν αγαπάτε τη φύση υπάρχει ένα μεγάλο πάρκο δίπλα στο ποτάμι, το sad janka kráľa, αξίζει.

Αν έχετε όρεξη για μπάνιο, σε κοντινή απόσταση, δίπλα στο αεροδρόμιο είναι το Zlaté piesky. Γρασίδι, δέντρα, λίμνη, θαλάσσια σπορ με ένα νορμάλ αντίτιμο εισόδου, το προτείνω μόνο αν έχετε εφοδιαστεί με καφέ και φαγητό από πριν, ότι δοκιμάσαμε εκεί ήταν κάτω του μετρίου.

Extra tips: περπατήστε λίγο εκτός κέντρου και πιείτε ένα καφέ στο axioma, αξίζει ο χώρος ο καφές και αν είστε χαρμάνια, το κάπνισμα επιτρέπεται και μέσα!

Για μένα, για ένα τριήμερο χαμηλού μπάτζετ και για την εποχή που πήγα, η Μπρατισλάβα αγαπήθηκε και προτείνεται.
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Καλημέρα σε όλους,

Σκέφτομαι να πάω Μπρατισλάβα 31/12 έως 4/1 και ενδιάμεσα να κάνω μονοήμερη Βιέννη.
Έχει πάει κάποιος πρωτοχρονιά Μπρατισλάβα; Ή έχει ακούσει πως είναι από κάποιον γνωστό που να έχει πάει;
Θα μπορούσατε να μου δώσετε λίγες πληροφορίες πριν το κλείσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

RanouG

Member
Μηνύματα
27
Likes
17
Καλησπέρα σας. Θέλω να επισκεφτώ την Μπρατισλάβα για ένα τριήμερο. Έχω διαβάσει φορουμ και ήθελα να ρωτήσω,α) αξίζει τρεις μέρες?β) μήπως να επέλεγα μια ακόμη για να επισκεφτώ κάποια κοντινή πόλη? γ)επίσης το φαγητό είναι όντως οικονομικό?και μετακίνηση από αεροδρόμιο προς κέντρο θα με δυσκολεψει πολύ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα σας. Θέλω να επισκεφτώ την Μπρατισλάβα για ένα τριήμερο. Έχω διαβάσει φορουμ και ήθελα να ρωτήσω,α) αξίζει τρεις μέρες?β) μήπως να επέλεγα μια ακόμη για να επισκεφτώ κάποια κοντινή πόλη? γ)επίσης το φαγητό είναι όντως οικονομικό?και μετακίνηση από αεροδρόμιο προς κέντρο θα με δυσκολεψει πολύ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για μένα τρεις μέρες είναι λίγο too much, 1-2 νομίζω το ιδανικό.
Μπορείς να πας αυθημερόν στη Βιέννη
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Έχω πάει σε πολλά μέρη ,σε πιο αδιάφορη πόλη δεν έχω ξαναπάει 3 μέρες εκεί δεν ξέρω τι θα κανείς πραγματικά αλλά αυτό είναι και προσωπική άποψη στα δικά μου μάτια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom