Κένυα Πληροφορίες για Σαφαρί

dimitrac

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Τανζανια....
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να ζητήσω πληροφορίες για σαφάρι. Σκοπεύω να πάω τον Νοέμβριο αν και δεν είναι η καλύτερη εποχή. Σκέφτομαι να πάω Κένυα Τανζανία Ζανζιβάρη και Καταρράκτες Βικτώρια και το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω βρει τίποτα τέτοιο σε Ελληνικά πρακτορεία, μήπως μπορεί κάποιος να μου πει που μπορώ να απευθυνθώ? Ευχαριστώ
 

magda78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλημέρα!
Σκέφτομαι να δοκιμάσω την εμπειρία του σαφάρι στην Αφρική. Είμαι ανάμεσα σε Τανζανία και Κένυα. Ποια από τις δύο χώρες θα μου προτείνατε; Γύρω στον Ιανουάριο-Φεβρουάριο είναι καλά ή να προτιμήσω Οκτώβριο; Αλλάζει κάτι στο θέμα ελονοσίας ανάλογα με την εποχή; Υπάρχει περίοδος που να είναι πιο ασφαλής;
Πολλές οι ερωτήσεις αλλά είμαι καινούργια στα ταξίδια της Αφρικής (η οποία με μαγεύει ήδη απ' όσα έχω δει-διαβάσει).


ευχαριστώ πολύ!

:D
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trans-African Highways
Εγώ φεύγω σε 3 βδομάδες και θα μπορώ να σου πω περισσότερα όταν γυρίσω, αλλά επειδή το ψάχνω από πέρυσι έχω μαζέψει κάποια "συλλογική εμπειρία". Τον Οκτώβριο είναι καλύτερα για σαφάρι, από την άποψη ότι μπορεί να πετύχεις (το τέλος) της μετανάστευσης των γκνού σε συγκεκριμένα πάρκα και επίσης είναι το τέλος της περιόδου ξηρασίας οπότε το νερό τείνει να υπάρχει κυρίως σε ποτάμια και νερόλακκους, δηλαδή με στρατηγική τοποθέτηση μπορείς να δεις πιο εύκολα κάποια ζώα. Αλλά και Ιανουάριο-Φεβρουάριο είναι καλά. Νοέμβριο-Δεκέμβριο και Μάρτιο-Μάϊο αυξάνονται οι πιθανότητες να πέσεις πάνω σε βροχές.

Για την ελονοσία δεν αλλάζουν πολλά πράγματα, θα παίρνεις χάπια ούτως ή άλλως. Ελάχιστοι έχουν ενοχληθεί από πολλά κουνούπια, πολλές φορές μάλιστα δεν βλέπουν κανένα. Εξαρτάται κυρίως από το αν θα είσαι κοντά σε βαλτότοπο.

Τώρα σχετικά με την επιλογή της χώρας θα μπορούσα να πω περισσότερα (σύμφωνα με την έρευνα που έχω κάνει) αν έδινες κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το είδος του σαφάρι που σε ενδιαφέρει. Π.χ. θέλεις όλη μέρα στη φύση με σκηνές κτλ.; Θέλεις να κάνεις 3-4 ώρες game drive και μετά να γυρνάς στο lodge σου με τις ανέσεις σου και το ωραίο φαγητό; Είναι προτεραιότητα το να δεις όσο το δυνατόν περισσότερα ζώα ή σε ενδιαφέρουν εξίσου και άλλες δραστηριότητες όπως balloon rides, ορειβασία, hiking, ψάρεμα, night drives, χωριά διαφόρων φυλών κτλ; Θέλεις private κατάσταση με οδηγό δικό σου ή προτιμάς γκρουπ;

Πάντως δεν είναι καθόλου ασυνήθιστος και ο συνδυασμός των δύο χωρών, μια που οι δημοφιλέστεροι προορισμοί βρίσκονται στην βόρεια Τανζανία και στη νότια Κένυα, δηλαδή κοντά στα σύνορά τους. Ούτε είναι ιδιαίτερα δύσκολο ή ακριβό να πας από την μια χώρα στην άλλη. Ναϊρόμπι-Αρούσα είναι περίπου 6 ώρες με πολύ καλά και φτηνά λεωφορεία, και απ'ότι μαθαίνω τελευταία έχουν φτιάξει και τον δρόμο.
 

magda78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
micmic σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!
λόγω περιορισμένης άδειας θα μπορώ να πάω για 9 μέρες μόνο, οπότε δεν θα μπορώ δυστυχώς να κάνω όσα θα ήθελα. Αρκούν άραγε 9 μέρες για 2 χώρες τέτοιου μεγέθους και ενδιαφέροντος;;
δεν με συγκινούν καθόλου τα οργανωμένα ταξίδια, αλλά η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι λίγο να το επιχειρήσω πρώτη φορά στην Αφρική με δική μου οργάνωση (μήπως παραβλέψω κάτι που θα έπρεπε να ξέρω). Από την άλλη ,δεν τα μπορώ και τα πολύ τουριστικά..
Για πρώτη φορά λοιπόν, θα προτιμούσα να κάνω μερικά 4άωρα game drives (με διαμονή σε lodge), να δω χωριά και ό,τι πιο αντιπροσωπευτικό της κουλτούρας και της φύσης γίνεται (στον περιορισμένο χρόνο) και να καταλήξω για 3 μέρες diving στην παραλία Κένυας ή, αν πρόκειται για Τανζανία, στην Ζανζιβάρη.

προλαβαίνω;;;; θεωρώ ότι 2 μέρες θα χαθούν στις πτήσεις, οπότε ουσιαστικά μένουν 7 γεμάτες...


ευχαριστώ και πάλι!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
micmic σ΄ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!
λόγω περιορισμένης άδειας θα μπορώ να πάω για 9 μέρες μόνο, οπότε δεν θα μπορώ δυστυχώς να κάνω όσα θα ήθελα. Αρκούν άραγε 9 μέρες για 2 χώρες τέτοιου μεγέθους και ενδιαφέροντος;;
δεν με συγκινούν καθόλου τα οργανωμένα ταξίδια, αλλά η αλήθεια είναι ότι αγχώνομαι λίγο να το επιχειρήσω πρώτη φορά στην Αφρική με δική μου οργάνωση (μήπως παραβλέψω κάτι που θα έπρεπε να ξέρω). Από την άλλη ,δεν τα μπορώ και τα πολύ τουριστικά..
Για πρώτη φορά λοιπόν, θα προτιμούσα να κάνω μερικά 4άωρα game drives (με διαμονή σε lodge), να δω χωριά και ό,τι πιο αντιπροσωπευτικό της κουλτούρας και της φύσης γίνεται (στον περιορισμένο χρόνο) και να καταλήξω για 3 μέρες diving στην παραλία Κένυας ή, αν πρόκειται για Τανζανία, στην Ζανζιβάρη.

προλαβαίνω;;;; θεωρώ ότι 2 μέρες θα χαθούν στις πτήσεις, οπότε ουσιαστικά μένουν 7 γεμάτες...


ευχαριστώ και πάλι!
9 μέρες ε? Εγώ δε θα σπαταλούσα ούτε μία μέρα σε diving, για diving υπάρχουν πολύ καλύτερα μέρη, αλλά άγρια ζωή σαν της Αφρικής πουθενά. Βρες ένα καλό αγγλικό πρακτορείο και πήγαινε Τανζανία...
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trans-African Highways
Οι μέρες ποτέ δε φτάνουν, και 109 να είχες πάλι δε θα έφταναν :D

Για diving είχα αρχίσει να το ψάχνω αλλά δεν συνέχισα επειδή αποφασίσαμε να το αφήσουμε για άλλη φορά. Πάντως από το λίγο που είχα ψάξει είχα βρει ότι η Ζανζιβάρη και το Mafia Island είναι καλύτερα για καταδύσεις απ'ότι το Pemba ή οι ακτές της Κένυα.

Αν λοιπόν έχεις 7 μέρες εκ των οποίων θέλεις να περάσεις τις 3 π.χ. στην Ζανζιβάρη, τότε μένουν 4 για σαφάρι. Για 4 μέρες θα έλεγα να δεις 1, το πολύ 2 πάρκα για να μη σε φάνε οι δρόμοι. Αν αποφασίσεις για Κένυα, η προφανής επιλογή είναι το Maasai Mara. Αν π.χ. έχεις πολλάαααα λεφτά και αποφασίσεις να μείνεις στο Serian, είναι σίγουρο ότι θα μείνεις απόλυτα ικανοποιημένη (και στην τιμή θα περιλαμβάνεται μάλλον και αεροπορική πτήση από και προς το Ναϊρόμπι). Αλλά φυσικά αυτό είναι κοντά στο τοπ, άλλα lodges είναι πιο φτηνά. Αν πάλι αποφασίσεις για Τανζανία, το Ngorongoro είναι must για 1-2 μέρες, και τις άλλες 2 στο Serengeti.

Σε γενικές γραμμές βρίσκεις φτηνότερα και συχνότερα αεροπλάνα για Κένυα παρά για Τανζανία. Αν υποθέσουμε ότι φτάνεις Ναϊρόμπι, από εκεί μπορείς να κάνεις ένα συνδυασμό λιμνη Nakuru - Masai Mara αν επιλέξεις την Κένυα ή να πας Τανζανία στην Αρούσα (αεροπορικώς ή οδικώς) και από κει να επισκεφθείς Ngorongoro και Serengeti. Ανάλογα με το αν θα διαλέξεις Κένυα ή Τανζανία, αν θέλεις να καταλήξεις τελικά στην Ζανζιβάρη, θα πάρεις αεροπλάνο από Ναϊρόμπι ή Αρούσα (βασικά με πιο μικρές τοπικές εταιρίες).

Οι πολιτιστικές επιλογές είναι πολλές, π.χ. θα μπορούσες να αφιερώσεις μια μέρα για να επισκεφτείς τους Hadza ή να πας σε ένα (περισσότερο ή λιγότερο) στημένο χωριό Maasai.

Πάντως τον συγκεκριμένο συνδυασμό (1-2 γνωστά πάρκα + Ζανζιβάρη) τον προσφέρουν αρκετά πρακτορεία, οπότε ίσως να βρεις κάτι συμφέρον και από Ευρωπαϊκό γραφείο. Εγώ δεν ασχολήθηκα με γραφεία πέραν των τοπικών. Πάντως ψάχνοντας διάφορες επιλογές, διαπίστωσα ότι τα Κενυάτικα γραφεία δεν έχουν και τόση άνεση με προορισμούς Τανζανίας και τα Τανζανικά αντίστοιχα δεν αισθάνονται πολύ καλά με την Κένυα. Οι Ευρωπαίοι/Αμερικάνοι μεσάζοντες που οργανώνουν ταξίδια και στις δύο χώρες, σχεδόν πάντα συνεργάζονται με δύο διαφορετικά γραφεία, ένα σε κάθε χώρα. Αν λοιπόν η Ζανζιβάρη είναι στάνταρ, θα πρότεινα να επιλέξεις Τανζανία, να κανονίσεις μόνη σου την μετακίνηση μέχρι την Αρούσα, και από κει και πέρα να αφήσεις ένα τοπικό γραφείο να κανονίσει τα υπόλοιπα. Δηλαδή ένα σαφάρι με έμφαση σε Ngorongoro και Serengeti και μετά αεροπορική μεταφορά στην Ζανζιβάρη και από εκεί στο Ναϊρόμπι για επιστροφή.

Συμφωνώ με τον GTS σχετικά με το diving, αλλά φυσικά ο καθένας έχει διαφορετικά γούστα. Και απ'όσο ξέρω η Ζανζιβάρη είναι πολύ περισσότερα πράγματα από το diving, φοβερές παραλίες, φοβερή πόλη, κτλ. Πολλοί την χρειάζονται αυτή τη χαλάρωση μετά την σκόνη και την περιπλάνηση που περιλαμβάνει ένα σαφάρι. Οπότε περί ορέξεως....

Υπόψιν επίσης ότι αν πας στο Serengeti Οκτώβριο, θα ήταν καλύτερα να προτιμήσεις το βόρειο κομμάτι του: Εκείνη την εποχή τα περισσότερα ζώα βρίσκονται στα βόρεια.

Αν τελικά αφήσεις την Ζανζιβάρη, τότε ίσως η Κένυα να είναι καλύτερη επιλογή από την άποψη ότι τα αεροπορικά θα είναι πιο φτηνά και θα μπορείς να επισκεφτείς και κάτι από Samburu, Lewa Downs, Mount Kenya κτλ
 

magda78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
:D

ευχαριστώ για την αναλυτική σου απάντηση!! βλέπω ότι το έχεις ψάξει αρκετά! ελπίζω να τα καταφέρω να το οργανώσω..

καλά να περάσεις και όταν γυρίσεις περιμένω εντυπώσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom