Εσθονία Πληροφορίες για Ταλίν

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Δεν ειναι της ωρας αλλα θα ηθελα καποια στιγμη να ταξιδεψω προς Ταλίν (Εσθονία) (εχω δει εικονες και ειναι πανέμορφο)...Δυστυχως με μια πρωτη ματια πτησεις δεν υπαρχουν απευθειας και τα εξοδα ειναι αρκετά και οι ανταποκρισεις δεν αντιστοιχουν σε αυτο που θα λεγαμε..."καλυτερη δυνατη αξιοποιηση χρόνου" (και χρηματος)...Αν καποιος το εχει ψάξει, και θελει, ας μου πει...

ευχαριστώ!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες Δέσποινα! Παρομοίως, θα σε συμβούλευα πρώτη φορά να παραμείνεις Λονδίνο. Stonehenge πήγα την τρίτη νομίζω φορά που πήγα στη χώρα - και δε μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που δεν έτρεξα νωρίτερα. Εντάξει, είναι μυστηριακό και όμορφο το μέρος, αλλά ως εκεί. Στη μέση σχεδόν του πουθενά, σε όμορφα λιβάδια, με ένα πανάκριβο gift shop και κάποιες πληροφορίες. Για απόσταση και τρόπο πρόσβασης δε ξέρω να σου πω γιατί πήγα με ΙΧ.

Όσο για Ταλίν, από που πετάς; Επειδή μου το είχαν προτείνει και μένα εδώ μέσα (το μέλος isabelle) και το έψαχνα για πτήση από Θεσσαλονίκη, το πιο φτηνό ήταν πτήση με ryanair για Bergamo, διανυκτέρευση εκεί και αναχώρηση την επόμενη μέρα πάλι με ryanair. Αυτός ο συνδυασμός - αν τύχαινες σε περίοδο προσφορών- έβγαινε ακόμα και 60 ευρώ πήγαινε έλα. Φυσικά προσυπολογίζεις και το κόστος διανυκτέρευσης στην Ιταλία.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επισης (δεν ειναι της ωρας) αλλα θα ηθελα καποια στιγμη να ταξιδεψω προς Ταλίν (Εσθονία) (εχω δει εικονες και ειναι πανέμορφο)...Δυστυχως με μια πρωτη ματια πτησεις δεν υπαρχουν απευθειας και τα εξοδα ειναι αρκετά και οι ανταποκρισεις δεν αντιστοιχουν σε αυτο που θα λεγαμε..."καλυτερη δυνατη αξιοποιηση χρόνου" (και χρηματος)...
Συχνά βγάζει η Lufthansa προσφορές για το Τάλιν, όχι για καλοκαίρι, με καλύτερη τιμή τα ~150e με επιστροφή (εννοείται όχι απευθείας). Το καλοκαίρι ψάξε για πτήσεις της ΑirBaltic ή συνδυασμό της με την Blue1 ή τσέκαρε αν ξαναβγάλει απευθείας δρομολόγια η Estonian Air για το καλοκαίρι προς Αθήνα (με λίγη τύχη θα βρεις τη μονή διαδρομή ~100e).

Το Τάλιν είναι όμορφο, παραμυθένιο αλλά μικρό, οπότε καλύτερα να το συμπεριλάβεις α) σε ένα ευρύτερο βαλτικό ταξίδι ή β) σα μια εκδρομή απ' το Ελσίνκι.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Battered suitcase!! Τι όμορφο username! φωνάζει..."ταξίδι"..:) (και η "υπογραφή φυσικά).

καλησπέρα κι απο μένα και ευχαριστώ για τη συμβουλή..σίγουρα το Λονδίνο εχει τόσα πραγματα να δει κανεις, -τα περιξ μπορούν να περιμένουν (καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε..)

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το Ταλιν...εγω καποιες φορες που το είχα ψάξει, κυριως μεσω airtickets, εβγαινε πολύ ακριβό (πανω απο 500ευρω) και περιεργες ωρες πτησεων...σημειο αφετηρίας, Αθήνα..ο συνδυασμος που μου γράφεις ειναι σαφώς οικονομικός, θα τον αναζητήσω..απο τα λεγομενα σου υποθέτω ότι δεν πηγες τελικά (ακόμα τουλάχιστον;)
:)
και παλι σε ευχαριστώ.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
ευχαριστώ Νοrth66.:)
παραμυθένιο, ακριβώς αυτό...(σαν τη Μπριζ το εχω παθει, που την ειδα σε ταινία, και αυτό ήταν..."έπρεπε" να παω...:)
θα εχω το νου μου για τις προσφορές που γράφεις....
Βαλτικες χωρες δεν έχω παει καθόλου, και πολύ θα ήθελα να παω κάποια στιγμή...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Battered suitcase!! Τι όμορφο username! φωνάζει..."ταξίδι"..:) (και η "υπογραφή φυσικά).

καλησπέρα κι απο μένα και ευχαριστώ για τη συμβουλή..σίγουρα το Λονδίνο εχει τόσα πραγματα να δει κανεις, -τα περιξ μπορούν να περιμένουν (καλά να είμαστε να ταξιδεύουμε..)

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το Ταλιν...εγω καποιες φορες που το είχα ψάξει, κυριως μεσω airtickets, εβγαινε πολύ ακριβό (πανω απο 500ευρω) και περιεργες ωρες πτησεων...σημειο αφετηρίας, Αθήνα..ο συνδυασμος που μου γράφεις ειναι σαφώς οικονομικός, θα τον αναζητήσω..απο τα λεγομενα σου υποθέτω ότι δεν πηγες τελικά (ακόμα τουλάχιστον;)
:)
και παλι σε ευχαριστώ.
Ευχαριστώ! Εγώ πάλι το βαρέθηκα :roll:
Για το Ταλίν ενδιαφέροντα αυτά που λέει ο Νορθ. Πάντως έχε στο νου και το σενάριο της ράιαν, αν συνδυάσεις ένα τετραήμερο - δύο μικρές πόλεις (Ταλίν/Μπέργκαμο) είσαι τέλεια. Και έχει και πολύ ωραίο φαγητό όπως μας είπε η isabelle σε άπαικτες τιμές
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Ταλιν / Μπεργκαμο....ακουγεται....δελεαστικό.... (σαν να με φωνάζει.....να με καλεί! :)

ευχαριστώ και παλι!
καλημέρα!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.367
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ταλιν / Μπεργκαμο....ακουγεται....δελεαστικό.... (σαν να με φωνάζει.....να με καλεί! :)

ευχαριστώ και παλι!
καλημέρα!
Εγώ είδα για τις ημέρες του Πάσχα απευθείας πτήση Αθήνα - Ρίγα μόλις 180 ευρώ , το Ταλλίν είναι δίπλα. Σκέφτομαι να το τσιμπήσω , είναι και απευθείας η πτήση , με air Baltic.
Αγαπάμε Βαλτική !
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
πολυ ενδιαφερουσα προσφορά Φενια!
εχεις ξαναπαει Βαλτικες χωρες? αν ναι, οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη...Απο Ριγα, υπαρχει τρενο για Ταλιν? πως ειναι οι συγκοινωνιες? ακουγεται πολυ ενδιαφέρον!

υγ...βλεπω ετοιμαζεσαι για Βέλγιο!! ζηλευω...:) ειδικα την Μπριζ....την εχω αγαπησει πολύ! καλοτάξιδη!! καλημέρα
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.367
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
πολυ ενδιαφερουσα προσφορά Φενια!
εχεις ξαναπαει Βαλτικες χωρες? αν ναι, οποιαδηποτε πληροφορια ειναι χρησιμη...Απο Ριγα, υπαρχει τρενο για Ταλιν? πως ειναι οι συγκοινωνιες? ακουγεται πολυ ενδιαφέρον!

υγ...βλεπω ετοιμαζεσαι για Βέλγιο!! ζηλευω...:) ειδικα την Μπριζ....την εχω αγαπησει πολύ! καλοτάξιδη!! καλημέρα
Όχι δεν έχω πάει στη Βαλτική αλλά είναι πόθος χρόνων που βλέπω να υλοποιείται σιγά σιγά :)
Προς τα υπόλοιπα μέρη , βαλτικές πρωτεύουσες και άλλες πόλεις υπάρχουν τακτικότατα δρομολόγια με λεωφορείο. Είναι και πολύ οικονομικός προορισμός.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.038
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Απο Ριγα, υπαρχει τρενο για Ταλιν? πως ειναι οι συγκοινωνιες?
Yπάρχει αλλά δε στο συστήνω γιατί δεν είναι απευθείας σύνδεση. Πρέπει πρώτα να πάρεις ένα τρένο από Τάλιν με κατεύθυνση Ταρτού και να αποβιβαστείς στα σύνορα με τη Λετονία. Από εκεί θα πάρεις το λετονικό τρένο για Ρίγα. Xρειάζεσαι μισή μέρα για το ταξίδι γιατί α) τα τρένα κινούνται πολύ αργά και κάνουν διαρκώς στάσεις και β) δεν είναι συγχρονισμένα τα δύο δρομολόγια.

Υπάρχει και λεωφορείο που κάνει κάτι λιγότερο από 5 ώρες, αλλά η διαδρομή μετά από ένα σημείο γίνεται πολύ βαρετή. Αν ξαναπήγαινα και έβρισκα φθηνή πτήση θα την προτιμούσα.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Eυχαριστώ Νorth, φαίνεσαι εξοικειωμένος! θα αναζητήσω σχετικές ιστορίες σου, ελπιζω να έχεις γράψει....δεν με πειράζει η διαδρομή, αρκεί να καταστρώσω ένα "οδοιπορικό" (με ενδιαμεσους σταθμους για να κλεισω ξενοδοχεία), που να ειναι "ρεαλιστικό" με τους χρόνους (διαθεσιμο χρονο βλέπω δυσκολο πανω απο 5 ημερες αναχ-αφιξη απο αθηνα, εκτος και αν παω καλοκαιρι), και σχετικά οικονομικό...τα μέρη εκεί πανω φαίνονται πολύ ομορφα, το Ταλλιν βγαζει βγαλμένο απο παραμύθι αλλα σαφως ενα τετοιο ταξιδι προσφέρει ευκαιρια να δει κανεις και την ευρύτερη περιοχή....οποιαδηποτε πληροφορία είναι παραπάνω από χρήσιμη!)
(βεβαια πιο αμεσος προορισμος λογω συγκυριων ειναι το Λονδινο, αλλα το Ταλλιν ειναι στα wish to travel....απλα θελει καλή οργάνωση....και ευκαιρίες...)
και παλι ευχαριστώ.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom