Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Χρειάζομαι μερικές πληροφορίες για Ταυλάνδη,σχτικα με τις τιμες εκει,κατα ποσο ευκολο ειναι να βρεις εκει δωματια αν δεν εχεις κλεισει απο το ιντερνετ,τι παιζει με τα τρενα και τις διαδρομες και κυριως κατα ποσο ειναι επικυνδινα να ταξιδεψει μια κοπελα μονης εκει?? :)
Oποιος εχει πληροφοριες ας βοηθησει :)))
 
Last edited by a moderator:

billytheliar

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μικρονησία
Τιμές : γενικά, φτηνά. Πόσο φτηνά τώρα, εξαρτάται από τις επιλογές σου - άλλο π.χ. η Βόρεια Ταιλάνδη και άλλο τα νησιά, άλλο η πόλεις (ιδίως η Μπανγκόκ) και άλλο η επαρχία, άλλο το guest house και άλλο ένα πεντάστερο ξενοδοχείο. (Και, φυσικά, ανάλογα με τη σαιζόν)
Τρένα : συνήθως αργούν (έως και απελπιστικά), κατά τα άλλα ΟΚ., λεωφορεία μια χαρά (όχι τα τοπικά), αν ξέρεις τις ημερομηνίες σου μπορείς να κλείσεις πάμφθηνες εσωτερικές πτήσεις με Air Asia, αν ψάξεις λίγο βρίσκεις όλες τις πληροφορίες στο internet (δρομολόγια, τιμές, ώρες).
Κίνδυνοι : Απ'τους ασφαλέστερους ταξιδιωτικούς προορισμούς, εκατοντάδες χιλιάδες πάνε μόνοι/μόνες τους κάθε χρόνο. Βέβαια, αν πχ.μεθύσεις μέχρι αναισθησίας σε full moon party δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί για τίποτα, όπως καταλαβαίνεις.

Αν, λέμε τώρα, δεν είσαι φτιαγμένη για τροπική παραλία και έχεις κάποιο χρόνο στη διάθεσή σου θα άξιζε ίσως να αφιερώσεις μερικες μέρες για το Λάος (δίπλα είναι). Αν εξαιρέσεις - είπαμε - τις παραλίες και την υποδομή (ξενοδοχεία, ευχέρεια στις μετακινήσεις κλπ.), το Λάος κατά την άποψή μου είναι πιο γοτηευτικό απ' την Ταιλάνδη ή την Καμπότζη (Βιετνάμ και Μιανμάρ δεν έχω πάει).

Γενικα, για ΝΑ Ασία : www.travelfish.org
 

pazisx

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
αγαπητοι φιλοι καλησπερα..
ειχαμε ξεκινησει την κουβεντα για το ταξιδι στο rio αλλα τελικα τα σχεδια αλλαξαν...
αλλαξαμε ηπειρο αλλαξαμε χωρα και προορισμο!!!
παμε λοιπον για ταιλανδη 20 μαρτη με 5 απριλη...
αν και εχω διαβασει απειρα αρθρα για τη χωρα καπου εχω ψιλομπερδευτει...ψαχνουμε καποια περιοχη στην ταιλανδη να συνδυαζει ,ξεκουραση καλες παραλιες και αν υπαρχει δυνατοτητα να υπαρχει και καποια διασκεδαση,μην ειναι μονο ζευγαρια και γυρισουμε με καταθλιψη!!!!
εχουμε αποκλεισει μαλλον παταγια και λεμε για κραμπι η πουκετ..
αν καποιος φιλος εχει επισκεφτει τελευταια καποιο προορισμο,και μπορει να βοηθησει πιο πολυ για κοστος,για καποιο καλο μερος κοντα σε παραλια να μεινεις,για μεσα μετακινησης,κ.λ.
ευχαριστω πολυ....
 

marina vs

Member
Μηνύματα
105
Likes
111
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού!!!
Τιμές : γενικά, φτηνά. Πόσο φτηνά τώρα, εξαρτάται από τις επιλογές σου - άλλο π.χ. η Βόρεια Ταιλάνδη και άλλο τα νησιά, άλλο η πόλεις (ιδίως η Μπανγκόκ) και άλλο η επαρχία, άλλο το guest house και άλλο ένα πεντάστερο ξενοδοχείο. (Και, φυσικά, ανάλογα με τη σαιζόν)
Τρένα : συνήθως αργούν (έως και απελπιστικά), κατά τα άλλα ΟΚ., λεωφορεία μια χαρά (όχι τα τοπικά), αν ξέρεις τις ημερομηνίες σου μπορείς να κλείσεις πάμφθηνες εσωτερικές πτήσεις με Air Asia, αν ψάξεις λίγο βρίσκεις όλες τις πληροφορίες στο internet (δρομολόγια, τιμές, ώρες).
Κίνδυνοι : Απ'τους ασφαλέστερους ταξιδιωτικούς προορισμούς, εκατοντάδες χιλιάδες πάνε μόνοι/μόνες τους κάθε χρόνο. Βέβαια, αν πχ.μεθύσεις μέχρι αναισθησίας σε full moon party δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί για τίποτα, όπως καταλαβαίνεις.

Αν, λέμε τώρα, δεν είσαι φτιαγμένη για τροπική παραλία και έχεις κάποιο χρόνο στη διάθεσή σου θα άξιζε ίσως να αφιερώσεις μερικες μέρες για το Λάος (δίπλα είναι). Αν εξαιρέσεις - είπαμε - τις παραλίες και την υποδομή (ξενοδοχεία, ευχέρεια στις μετακινήσεις κλπ.), το Λάος κατά την άποψή μου είναι πιο γοτηευτικό απ' την Ταιλάνδη ή την Καμπότζη (Βιετνάμ και Μιανμάρ δεν έχω πάει).

Γενικα, για ΝΑ Ασία : www.travelfish.org
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Δε με ενδιαφερει η χλιδα βολευομαι παντου..απλα επειδη θελω να μεινω ενα μηνα και ως γνωστον τα μονοκλινα τα χρεωνουν υπερδιπλα οτι πιο οικονομικο γινεται(να μην εινια κ τελειως παρακμη βεβεια). Πχ ειχα ακουσει οτι με 5 ε τη μερα μενεις σε bangalows στην παραλια διπλα...ισχυει κατι τετοιο?
Γενικα με ενδιαφερει να δω την βορεια ταυλανδη,ναους ζουγκλες κτλ...αλλα η μεγαλη μου αδυναμια ειναι οι τροπικες παραλιες.Θελω να δω οτι πιο τροπικο γινεται :p
Exω τσεκαρει ηδη μερικες πτησεις με την air asian πραγματικα εχιε πολυ καλες τιμες.
Αλλα επειδη μου αρεσουν οι διαδρομες με τρενο δε θα με χαλουσε να ξεκινησω απο ταυλανδη και να φτασω σιγκαπουρη με τρενο..εξαρταται βεβαια απο τις ποσες ωρες ειναι η διαδρομη και κατα ποσο παλευεται?!
Ενταξει μονη εξιπακουεται παντα κινουμενη σε τουριστικα θερετρα νορμαλ ωρες και περιοχες...
Το full moon παρτυ που ανεφερες τι παιζει απο μουσικη,ποτε γινεται κ σε ποια περιοχη??
 

billytheliar

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μικρονησία
Μαρίνα, δύσκολο να είμαι πιο συγκεκριμένος μια και δεν ξέρω την ηλικία σου (αν και υποθέτω ότι είσαι μικρή) και δεν ξέρω κατά συνέπεια μέχρι που φτάνει το "δεν με ενδιαφέρει η χλίδα", όπως και την εποχή που θέλεις να ταξιδέψεις. Πάντως υποθέτω (δεν έχω πρόσφατη εικόνα) ότι στο νότο και τα νησιά κάτω από 10 Ευρώ θα πρέπει να κάνεις σοβαρούς συμβιβασμούς σε ότι αφορά κλιματισμό, θέα, άνεση και/ή ιδιωτικότητα.
Ψάξε καλά πρίν αποφασίσεις :
1)Εποχή-καιρό (δεν λέει συνήθως να είσαι παραλία και να βρέχει καρεκλοπόδαρα)
2)Πιό συγκεκριμένους προορισμούς (π.χ. ο κόλπος της Ταιλάνδης έχει άλλο μετεωρολογικό προφίλ απ΄τις ακτέςκαι τα νησιά του Andaman).
3)Πόσο "φορτώνουν" οι προορισμοί σου και ποιές εποχές (τροπική παραλία σε στίλ Αλίμου; )

Ενα-δυο πράγματα, που κατά τη γνώμη μου ισχύουν γενικά:
1)Πάρε όσο το δυνατόν λιγότερα συμπράγκαλα μαζί σου (ναι, ισχύει και για τα ρούχα).
2)Όσο λιγότεροι προορισμοί, τόσο φτηνότερα (ίσως και καλύτερα - θέμα γούστου)
3)Εκτός από πολύ ειδικες περιπτώσεις (Γιορτές Πρωτοχρονιάς/ full moon parties - πρώτη νύχτα σ' ένα μέρος που φτάνεις αργά), συνήθως είναι καλύτερα να ψάξεις για δωμάτιο επιτόπου παρά να κλείσεις από πριν - τουλάχιστον έτσι δεν ψωνίζεις γουρούνι στο σακκί.

Για τρένα δες : www.seat61.com
Για γενική εικόνα και λεπτομέρειες : www.travelfish.org (άπαιχτο) αλλά και wikitravel.
Για full moon parties ας απαντήσει κάποιος πιο πιτσιρικάς από μένα.
Τα νησιά της Καμπότζης τα'χεις ψάξει καθόλου;
 

olga sdo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα σε όλους σας!! Θα ήθελα αν κάποιος έχει πάει στην Ταιλάνδη να με βοηθήσει σε μερικές απορίες που έχω. Έχω λαλήσει με τις τόσες πληροφορίες και θα είμαι πολυ συγκεκριμένη. 1.Αξίζει να πάω με τον αρραβωνιαστικό μου? κοινώς ατομικό ταξίδι? 2.Είμαι λίγο διστακτική λόγω εγκληματικότητας, κάνω καλά? 3. μπανκονγκ και πουκετ πώς συνδέονται?Θα μπορέσουμε να μετακινηθούμε εύκολα? 4. Είναι ακριβή η ζωή απο άποψη φαγητού,μετακινήσεις? 5. Εκτός απο την άποψη της διασκέδασης και χαλάρωσης που προσφέρει , υπάρχει και κάποιο αξιοθέατο ή ιστορικό μνημείο ?Είναι το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ευρώπης και έχω λιγο άγχος. Συγνώμη για τη φλυαρία και ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
1. Αξίζει. Είναι πολύ εύκολο να πατε μόνοι σας. Με λίγη προετοιμασία μια χαρά.
2. Όχι δεν κανείς. Αν παίρνετε τις λογικές προφυλάξεις , λίγο πολύ ότι κανείς παντού δεν θα έχετε πρόβλημα.
3. Το ποιο εύκολο είναι αεροπορικώς και δεν είναι ακριβά τ εισιτήρια. Μπορείς όμως και οδικώς. Γιατί όμως θες να πας Πουκετ. Έχεις δει καθόλου τα αλλά νησιά;
4. Οι μετακινήσεις όχι. Το φαγητό εξαρτάται από σας. Που και τι θέλετε να τρώτε. Ταϊλανδεζικο βρίσκετε πολύ οικονομικό.
5. Παρά πολλά. Διάβασε τις ιστορίες στο φόρουμ. Θα βρεις πολλές πληροφορίες.

Ελπίζω να βοήθησα.
 

olga sdo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
1. Αξίζει. Είναι πολύ εύκολο να πατε μόνοι σας. Με λίγη προετοιμασία μια χαρά.
2. Όχι δεν κανείς. Αν παίρνετε τις λογικές προφυλάξεις , λίγο πολύ ότι κανείς παντού δεν θα έχετε πρόβλημα.
3. Το ποιο εύκολο είναι αεροπορικώς και δεν είναι ακριβά τ εισιτήρια. Μπορείς όμως και οδικώς. Γιατί όμως θες να πας Πουκετ. Έχεις δει καθόλου τα αλλά νησιά;
4. Οι μετακινήσεις όχι. Το φαγητό εξαρτάται από σας. Που και τι θέλετε να τρώτε. Ταϊλανδεζικο βρίσκετε πολύ οικονομικό.
5. Παρά πολλά. Διάβασε τις ιστορίες στο φόρουμ. Θα βρεις πολλές πληροφορίες.

Ελπίζω να βοήθησα.
Βοήθησες αρκετά και σ ευχαριστώ!! Εσυ αν επιτρεπεται ποια νησάκια είχες επισκεφτεί και θα τα πρότεινες? Απ ' ότι καταλαβαίνεις είμαι πολύ άσχετη με το θέμα!
 
Last edited by a moderator:

paskalis

Member
Μηνύματα
84
Likes
228
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Η Ταιλανδη ειναι πολυ αναπτυγμενη τουριστικα και εχει αρκετα αξιοθεατα, τουλαχιστον στην Μπανγκοκ. Εγκληματικοτητα δεν υπαρχει, στην ελλαδα κινδυνευεις περισσοτερο να εισαι σιγουρη. Το πουκετ ειναι πολυ αναπτυγμενο τουριστικα, φασαριοζικο και βρωμικο, προτεινω μπανγκοκ τεσσερις μερες και αλλες τεσσερις κο σαμουι, ενα νησι με υπεροχες παραλιες και απιστευτη φυση. Μην πατε με πρακτορειο, θα τα καταφερετε μια χαρα μονοι σας και θα σας βγει φθηνοτερα. Οι μετακινησεις ειναι πανευκολες και φθηνες. Παμφθηνο ειναι και το φαγητο, τα ποτα και τα ταξι. Καλες τιμες και στα ξενοδοχεια. Μην φοβασαι καθολου, τολμα το και θα μας θυμηθεις. Στα νησια πας με αεροπλανο, εχει πολυ συχνες πτησεις απο μπανγκοκ και ειναι σε καλες τιμες, αν το κλεισεις νωρις.
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Γκαλαπάγκος
Βοήθησες αρκετά και σ ευχαριστώ!! Εσυ αν επιτρεπεται ποια νησάκια είχες επισκεφτεί και θα τα πρότεινες? Απ ' ότι καταλαβαίνεις είμαι πολύ άσχετη με το θέμα!
Εγω ειχα παει Κο Πανγκαν ο οποιο στο προτείνω ανεπιφύλακτα και Κραμπι και Καο Λακ που είναι μεν παραλιακα αλλά όχι νησιά. Αν θες δίνω κάποιες πληροφορίες στην Υπό εξέλιξη ιστορία Ταϊλάνδη! Με ατελείωτους λογαριασμούς. Αυτό που είχα σκοπό να κάνω όμως είναι Κο Σαμουι, Κο Παγκαν Κο Ταο και αν έπρεπε να αφήσω κάποιο πίσω θα άφηνα το Σαμουι. Υπάρχουν όμως και αλλά αξιόλογα νησιά από τη πλευρά του Πουκετ όπως πχ το Κο Λαντα. Οι επιλογές σου είναι παρά πολλές. Εξαρτάται περισσότερο από τη τι ζητάτε και πόσο θα μείνετε και πότε θα πατε
 

olga sdo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Η αλήθεια είναι πως απο χτες, γκρεμιστηκαν τα σχεδια επειδη ένας φίλος μου ειπε ότι ο Ιουνιος είναι η χειροτερη εποχή να πας Ταιλάνδη λόγω του καιρου! Εσεις ποτε είχατε πάει ρε παιδια? Επειδη τα λεφτά είναι πάρα πολλα δεν ξερω αν αξίζει να δωσω τόσα λεφτα να παω εκεί και να βρέχει συνεχομενα! Εσεις τι λέτε? Να το αφήσω για κάποια άλλη εποχη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.579
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom