Ρούχα για ταξίδι και κρύο

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Καλησπέρα σε όλους.Ετοιμάζομαι πάλι για χειμερινή εξόρμηση και θέλω την βοήθεια σας.Θα πάμε τέλη Νοέμβρη στην Βιέννη και την Μπρατισλάβα και επειδή στα προηγούμενα χειμερινά ταξίδια μας(Κρακοβια,Νυρεμβεργη,Πράγα,Βουδαπέστη) αντιμετωπίσαμε θέμα με το κρύο,θέλω την γνώμη σας.Είχαμε φυσικά ισοθερμικά και μποτάκια με γουνα μέσα αλλά ειδικά στο θέμα των παπουτσιών υπήρξε μια απογοήτευση.Αρχικά ήμασταν εντάξει με τα απλά μποτακια μας αλλά μετά από κάποια ώρα πονούσαν πολύ τα πόδια μας και τελικά καταλήξαμε όλες ότι κρυώναμε λόγω των
ποδιών.Οποτε θέλω να μου προτείνετε όσοι έχετε πάρει και είστε ευχαριστημένοι μάρκες για μποτακια για κρύο και χιονι αλλά επίσης και για πολύ περπάτημα.Επίσης και για κάλτσες ισοθερμικες τι γνώμη έχετε;Και για ισοθερμικά έχετε πάρει κάποια συγκεκριμένη μάρκα;Κάνουν δουλειά;Ποντάρω σε εσας γιατί βρίσκω διαφορά στο Ίντερνετ και έχω μπερδευτεί.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Η γουνα στα μποτακια δεν λεει και πολλα αν ο πατος της μποτας δεν ειναι καταλληλος. Ουτε η καλτσα λειτουργει τοτε.
Δοκιμασε μποτακια Columbia με χοντρο πατο. Εγω πηρα μαλλινες καλτσες, δεν με πειθουν οι ισοθερμικες. Τα ισοθερμικα λειτουργουν οπως και καθε υφασμα σε στρωσεις εκτος του βαμβακερου.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Η γουνα στα μποτακια δεν λεει και πολλα αν ο πατος της μποτας δεν ειναι καταλληλος. Ουτε η καλτσα λειτουργει τοτε.
Δοκιμασε μποτακια Columbia με χοντρο πατο. Εγω πηρα μαλλινες καλτσες, δεν με πειθουν οι ισοθερμικες. Τα ισοθερμικα λειτουργουν οπως και καθε υφασμα σε στρωσεις εκτος του βαμβακερου.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Τα κοίταξα τα Columbia απλά είναι λίγο χοντροκομμένα για τα γούστα μου.Θα κοιτάξω να δοκιμάσω και κανένα στο πόδι γιατί αλλιώς είναι στις φωτό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.Τα κοίταξα τα Columbia απλά είναι λίγο χοντροκομμένα για τα γούστα μου.Θα κοιτάξω να δοκιμάσω και κανένα στο πόδι γιατί αλλιώς είναι στις φωτό.
Ειναι χοντροκομμενα και στο ποδι, δεν ειναι αλλιως στις φωτο. Ειναι εξοπλισμος για πολυ κρυο, χιονι και βροχη, αλλα το περπατημα ειναι πολυ ανετο. Δεν ειναι παπουτσια που θα τα φορας συχνα στην καθημερινοτητα, εκτος αν χιονιζει που δεν σε απασχολει η κομψοτητα.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δε θα πληρωσουν τελωνειο;
[/QUOTE]
Α αυτό για να πω την αλήθεια δε το σκεφτηκα, δε το εχω συνειδητοποιήσει ακόμη χαχαχαχαχα. Εγώ είχα παραγγείλει όταν το Η.Β. ήταν ακόμη εντός Ε.Ε. οπότε δεν είχα πληρώσει κατι.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
541
Likes
2.298
Για παπουτσια υπαρχουν πολλα μποτακια κρυου με ειδικες επενδυσεις κ ειδικο πατο απλα δεν ειναι τοσο ευκολα διαθεσιμα στην Ελλαδα οποτε χρειαζεται παραγγελια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Μου θύμισες την γιαγιά μου που φορούσε μάλλινες φανέλες τον χειμώνα και τελικά φαίνεται ότι είχε δίκιο!Σε ευχαριστώ πολύ και μάλλον θα πάρω ένα σετ για δοκιμή.
Οι εποχες αλλαξαν. Αν googlαρεις wool camisole θα δεις πολυ ομορφα αποτελεσματα που δεν ειναι γιαγιαδιστικα. Εγω εχω παρει απο Ιταλια, οχι μονο για ταξιδια, αλλα γιατι το μαλλι ( και το μεταξι) εξακολουθει να ειναι το υπερτατο υλικο για το κρυο. Δεν ιδρωνεις ποτε, ειναι αορατα κατω απο ρουχα και δεν δημιουργουν το πνιγηρο αισθημα που προκαλει το συνθετικο. Απλα ειναι ακριβα.
 
Last edited:

MVSylvia

Member
Μηνύματα
541
Likes
2.298
Οι εποχες αλλαξαν. Αν googlαρεις wool camisole θα δεις πολυ ομορφα αποτελεσματα που δεν ειναι γιαγιαδιστικα. Εγω εχω παρει απο Ιταλια, οχι μονο για ταξιδια, αλλα γιατι το μαλλι ( και το μεταξι) εξακολουθει να ειναι το υπερτατο υλικο για το κρυο. Δεν ιδρωνεις ποτε, ειναι αορατα κατω απο ρουχα και δεν δημιουργουν το πνιγηρο αισθημα που προκαλει το συνθετικο. Απλα ειναι ακριβα.
Εγω αγοραζω second hand wool που εχει βεβαια το ρισκο του σκορου αλλα ως τωρα δεν την εχω πατησει κ εγω μια συλλογη απο πολλα ποιοτικα μαλλινα ρουχα που με καλυπτουν φουλ σε χειμερινα ταξιδια μαζι με ενα μπουφαν ζαρα που ελεγε οτι καλυπτει εως -30, δεν το πιστευα οταν το πηρα κ ομως ως -10 που βρεθηκα δεν ενιωσα ιχνος κρυου. Εχει μεσα καποιο ειδικο ελαφρυ συνθετικο υλικο. Δουλευει πολυ καλυτερα απο το ορειβατικο μου μπουφαν.

Παντως υπαρχουν τεχνολγικα εξελιγμενα ελαφρια υφασματα που δουλευουν εκτος μαλλινου αλλα θεωρω οτι αφορουν κυριως δραστηριοτητες σε ακραια κλιματα (χειμερινη ορειβασια κτλ) παρα βολτα σε κρυες πολεις το χειμωνα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Δεν ξερω, εγω ακομη κουβαλαω την κουλτουρα της σαλονικιας που βγαιναμε για γλεντια στους -5 με τιραντακι απο μεσα κι απο πανω χοντρο μαλλινο παλτο, αλλα σε παχος βας παλτουχεν της εποποιιας του '40 και δεν καταλαβαιναμε τιποτε :D.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
.Είχαμε φυσικά ισοθερμικά
Αυτό από μόνο του δεν λέει και πολλά διότι είναι πολύ σημαντικό και το τι φοράς πάνω από τα ισοθερμικά.
μποτάκια με γουνα μέσα αλλά ειδικά στο θέμα των παπουτσιών υπήρξε μια απογοήτευση.Αρχικά ήμασταν εντάξει με τα απλά μποτακια μας αλλά μετά από κάποια ώρα πονούσαν πολύ τα πόδια μας και τελικά καταλήξαμε όλες ότι κρυώναμε λόγω των
ποδιών.
Εδώ κάτι έχει γίνει λάθος. Η κάποιο θέμα με το παπούτσι η λάθος νούμερο.
.Επίσης και για κάλτσες ισοθερμικες τι γνώμη έχετε;
Στην πραγματικότητα οι ισοθερμικές κάλτσες είναι λεπτές κάλτσες οι οποίες φοριούνται κάτω από την κύρια κάλτσα. Ζήτα κάλτσες που να είναι ζεστές για πεζοπορία και να στεγνώνουν γρήγορα.
Και για ισοθερμικά έχετε πάρει κάποια συγκεκριμένη μάρκα;
Και εδώ θέλει λίγη προσοχή γιατί υπάρχει πολύ μεγάλη ποικιλία. Ως ταξιδιώτης δίνω μεγαλύτερη σημασία στο θέμα του jacket και του παντελονιού παρά των ισοθερμικών.
Τα οποία ούτως η άλλως είναι συμπληρωματικά ρούχα. Μόνα τους δεν λύνουν το πρόβλημα του κρύου. :)
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Κι εγώ συμφωνώ ότι είναι λίγο υπερβολή να μιλάμε για ειδικό εξοπλισμό για ταξίδι σε πόλεις στην κεντρική Ευρώπη στα τέλη Νοεμβρίου, βέβαια, αφού κρυωσατε, καλά κάνετε και ρωτάτε 😊.

Κατ' εμέ στα ρούχα δε χρειάζεται κάτι εξειδικευμένο, μόνο σωστό layering. Πιο σημαντικό το μπουφάν, χοντρό και βαρύ δε σημαίνει πάντα ζεστό και αδιάβροχο, αλλά δε ρωτάς συγκεκριμένα για πανωφόρι άρα θεωρώ ότι δεν είχατε θέμα.

Τα παπούτσια είναι καθοριστικά, έχεις δίκιο. Πιστεύω πως τα χειμερινά μποτάκια τύπου timberland (πχ αυτά τα κίτρινα που φοράμε παλιά) από κάποια σοβαρή μάρκα είναι υπεραρκετά. Υπάρχουν και πλήρως αδιάβροχα, (τα πιο πολλά παπούτσια-ρουχα που στην Ελλάδα τα θεωρούμε αδιάβροχα δεν είναι) αν βρέχει πολύ και συνέχεια κάνει μεγάλη διαφορά. Αν θέλετε μποτάκι πού να μην είναι αμιγώς εκδρομικό αλλά να φοριέται γενικώς δείτε σε ευρωπαϊκές μάρκες που υπάρχουν Ελλάδα όπως Tamaris, Geox, vagabond, Clarks... Αλλιώς ότι έχει το decathlon είναι μια χαρά, δε χρειάζεται να πάτε σε ακριβές μάρκες τύπου Columbia.

Αν αγοράσετε καινούργια παπούτσια φορεστε τα λίγο πρίν φύγετε, παίζει μεγάλο ρόλο στην άνεση.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Έχοντας διαβάσει πολλές ανακρίβειες θα ήθελα να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα. Τα ισοθερμικά απορροφούν την υγρασία του σώματος και μας κρατούν στεγνούς. Το σώμα μας ιδρώνει για να δροσιστεί. Άρα απορροφώντας τον ιδρώτα αυτός δεν παγώνει και έτσι διατηρούμε τη θερμοκρασία μας. Πρέπει να είναι εφαρμοστά επάνω μας αλλά όχι στενά και φυσικά δεν φοριούνται πάνω από άλλα ρούχα ή κάλτσες που κάποιος το ανέφερε, γιατί πολύ απλά δεν λειτουργούν. Αγοράζοντας μια "καλή" μάρκα έχεις καλύτερη ποιότητα υλικού, πυκνότερη ύφανση, καλύτερη εφαρμογή και μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom