Ρούχα για ταξίδι και κρύο

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Δεν ξερω, εγω ακομη κουβαλαω την κουλτουρα της σαλονικιας που βγαιναμε για γλεντια στους -5 με τιραντακι απο μεσα κι απο πανω χοντρο μαλλινο παλτο, αλλα σε παχος βας παλτουχεν της εποποιιας του '40 και δεν καταλαβαιναμε τιποτε :D.
Είναι γνωστό στον αντρικό πληθυσμό της επικράτειας πως όταν βγαίνει η Ελληνίδα για διασκέδαση δεν κρυώνει φορώντας μόνο τα απαραίτητα, αλλά όταν είναι στο σπίτι φοράει βαμβακερές πιζάμες και κάλτσες (ενίοτε και κασκόλ), έχει θερμαινόμενο στρώμα (συν 3 μάλλινες κουβέρτες) και το θερμοστάτη του καλοριφέρ στους 32 βαθμούς και σου λέει ..."κρυώνω"!!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Στην πραγματικότητα οι ισοθερμικές κάλτσες είναι λεπτές κάλτσες οι οποίες φοριούνται κάτω από την κύρια κάλτσα. Ζήτα κάλτσες που να είναι ζεστές για πεζοπορία και να στεγνώνουν γρήγορα.
Εξαιτίας της πυκνής ύφανσης των ισοθερμικών ρούχων, η θερμότητα που αναπτύσσει το σώμα παραμένει στο χώρο μεταξύ ρούχου και δέρματος, διατηρώντας το σώμα ζεστό. Εκμεταλλεύεσαι δηλαδή τη ζέστη που παράγει το ίδιο το σώμα σου για να ζεσταθείς.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Σας ευχαριστώ πολύ όλους και όλες που μπήκατε στον κόπο και μου απαντήσατε😍.Η παρέα μας εδώ ειναι η καλύτερη.:clap:Έχω αρχίσει έρευνα αγοράς και για μάλλινα και για παπούτσια και ας ελπίσουμε να καταλήξουμε στις σωστές επιλογές και να μην κρυώσουμε🥶 αυτή την φορά στο ταξίδι μας!!!Και όσες άλλες γνώμες ακολουθήσουν καλοδεχούμενες:lol:
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
κουλτουρα της σαλονικιας που βγαιναμε για γλεντια στους -5 με τιραντακι απο μεσα κι απο πανω χοντρο μαλλινο παλτο, αλλα σε παχος βας παλτουχεν της εποποιιας του '40
It's funny cause it's true.... Και αποτελεσματικότατο!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
θέλω να μου προτείνετε όσοι έχετε πάρει και είστε ευχαριστημένοι μάρκες για μποτακια για κρύο και χιονι αλλά επίσης και για πολύ περπάτημα.
@magda pap. Καλησπέρα! Θα σου μιλήσω για τη δική μου εμπειρία με τα μποτάκια που φοράω στα χειμερινά μου ταξίδια στην Ευρώπη ελπίζοντας να πάρεις κάποια βοήθεια. Εδώ και 7 χρόνια φοράω τα δερμάτινα, αδιάβροχα, με τεχνολογία gritex μποτάκια της εταιρείας grisport. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείς να δεις όλες τις τεχνολογίες για σόλες που χρησιμοποιεί η εταιρεία.

Τεχνολογίες | Grisport

Τα δικά μου μποτάκια δεν ανήκουν στο γνωστό ορειβατικό στιλ, αλλά είναι κανονικά παπούτσια πόλης. Είναι όμως, για τα δικά μου δεδομένα, θαυματουργά. Το πρώτο ζευγάρι που αγόρασα (100 €) είναι αυτό:

67167479-57A8-4041-8FB7-4D5FB576EE16.jpeg


Είναι παπούτσια 7 χρόνων τα οποία έχουν καταγεγραμμένα στο ιστορικό τους «άπειρα» χιλιόμετρα, αφού εκτός από τα ταξίδια, τα έχω φορέσει όλους αυτούς τους χειμώνες στην Αθήνα ή σε εκδρομές εκτός πόλης όταν βρέχει ή όταν θέλω να περπατήσω πολλά χιλιόμετρα σε βόλτες. Τα έχω φορέσει χωρίς ισοθερμικές κάλτσες σε χιόνια, σε βροχές και σε κρύα χωρίς να έχουν βραχεί ή παγώσει τα πόδια μου. Πριν τα αγοράσω δεν πίστευα ποτέ ότι θα μου προσφέρουν τόση άνεση στο περπάτημα και τόση ζεστασιά στα πόδια. Να φανταστείς ότι στα ταξίδια δεν παίρνω δεύτερο ζευγάρι παπούτσια μαζί μου γιατί τους έχω τυφλή εμπιστοσύνη ότι δε θα με προδώσουν σε κανένα δύσκολο καιρικό φαινόμενο.

Μετά από 7 χρόνια πραγματικού λιωσίματος η μόνη τους ζημιά είναι ότι έφυγε ένα μικρό κομμάτι από τη σόλα του ενός παπουτσιού:

06C24327-A703-4AB4-BDE0-8388F3727917.jpeg


Δεν τα έχω πετάξει όμως γιατί τα φοράω στο χωριό, όταν βγαίνω βόλτα στα χωράφια, γι’ αυτό βλέπεις και τις λάσπες στη σόλα.

Πέρυσι τα αντικατέστησα με νέο ζευγάρι (100 €) ίδιας τεχνολογίας. Αν δεν είχε καταργηθεί το πρώτο, δοκιμασμένο μοντέλο, θα έπαιρνα ξανά τα ίδια μποτάκια με κλειστά τα μάτια. Και τα καινούργια όμως το ίδιο αξιόπιστα είναι αφού πέρασαν σκληρό τεστ δοκιμασίας φέτος τον Απρίλη στη Βαρσοβία όπου αντιμετωπίσαμε 15 πόντους χιόνι και απίστευτο κρύο.

6E84FF8F-9B61-4119-B421-E5AF42873E28.jpeg


Μιλάω με τόσο ενθουσιασμό για αυτά τα μποτάκια γιατί πολύ απλά στις δικές μου ανάγκες ταίριαξαν απόλυτα και μου έλυσαν τα χέρια στα ταξίδια του εξωτερικού, αφού όπως προείπα, δε χρειάστηκε ποτέ να κουβαλήσω δεύτερο ζευγάρι και δε βράχηκαν ποτέ τα πόδια μου.

Από μια μικρή έρευνα που έκανα στο internet δε βρήκα να πωλείται αυτό το στιλ της grisport, παρά μόνο τα καθαρά ορειβατικά και πεζοπορικά της μοντέλα. Εγώ τα αγοράζω από ένα κατάστημα στο Νέο Ηράκλειο όπου μένω. Αν σε ενδιαφέρουν στείλε μου pm να σου δώσω διεύθυνση.

Ελπίζω να βρεις τις σωστές λύσεις, σε ρούχα και παπούτσια, και να απολαύσεις από εδώ και πέρα με άνεση τα χειμερινά σου ταξίδια. Το Σάββατο 8/10/2022 φεύγω και εγώ για Βιέννη και Μπρατισλάβα οπότε αν χρειαστείς φρέσκες πληροφορίες θα είμαι σε θέση (πιστεύω) να σου τις δώσω. Καλά ταξίδια να έχεις!
 
Last edited:

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
@magda pap. Καλησπέρα! Θα σου μιλήσω για τη δική μου εμπειρία με τα μποτάκια που φοράω στα χειμερινά μου ταξίδια στην Ευρώπη ελπίζοντας να πάρεις κάποια βοήθεια. Εδώ και 7 χρόνια φοράω τα δερμάτινα, αδιάβροχα, με τεχνολογία gritex μποτάκια της εταιρείας grisport. Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείς να δεις όλες τις τεχνολογίες για σόλες που χρησιμοποιεί η εταιρεία.

Τεχνολογίες | Grisport

Τα δικά μου μποτάκια δεν ανήκουν στο γνωστό ορειβατικό στιλ, αλλά είναι κανονικά παπούτσια πόλης. Είναι όμως, για τα δικά μου δεδομένα, θαυματουργά. Το πρώτο ζευγάρι που αγόρασα (100 €) είναι αυτό:

View attachment 407261

Είναι παπούτσια 7 χρόνων τα οποία έχουν καταγεγραμμένα στο ιστορικό τους «άπειρα» χιλιόμετρα, αφού εκτός από τα ταξίδια, τα έχω φορέσει όλους αυτούς τους χειμώνες στην Αθήνα ή σε εκδρομές εκτός πόλης όταν βρέχει ή όταν θέλω να περπατήσω πολλά χιλιόμετρα σε βόλτες. Τα έχω φορέσει χωρίς ισοθερμικές κάλτσες σε χιόνια, σε βροχές και σε κρύα χωρίς έχουν βραχεί ή παγώσει τα πόδια μου. Πριν τα αγοράσω δεν πίστευα ποτέ ότι θα μου προσφέρουν τόση άνεση στο περπάτημα και τόση ζεστασιά στα πόδια. Να φανταστείς ότι στα ταξίδια δεν παίρνω δεύτερο ζευγάρι παπούτσια μαζί μου γιατί τους έχω τυφλή εμπιστοσύνη ότι δε θα προδώσουν σε κανένα δύσκολο καιρικό φαινόμενο.

Μετά από 7 χρόνια πραγματικού λιωσίματος η μόνη τους ζημιά είναι ότι έφυγε ένα μικρό κομμάτι από τη σόλα του ενός παπουτσιού:

View attachment 407262

Δεν τα έχω πετάξει όμως γιατί τα φοράω στο χωριό, όταν βγαίνω βόλτα στα χωράφια, γι’ αυτό βλέπεις και τις λάσπες στη σόλα.

Πέρυσι τα αντικατέστησα με νέο ζευγάρι (100 €) ίδιας τεχνολογίας. Αν δεν είχε καταργηθεί το πρώτο, δοκιμασμένο μοντέλο, θα έπαιρνα ξανά τα ίδια μποτάκια με κλειστά τα μάτια. Και τα καινούργια όμως το ίδιο αξιόπιστα είναι αφού πέρασαν σκληρό τεστ δοκιμασίας φέτος τον Απρίλη στη Βαρσοβία όπου αντιμετωπίσαμε 15 πόντους χιόνι και απίστευτο κρύο.

View attachment 407263

Μιλάω με τόσο ενθουσιασμό για αυτά τα μποτάκια γιατί πολύ απλά στις δικές μου ανάγκες ταίριαξαν απόλυτα και μου έλυσαν τα χέρια στα ταξίδια του εξωτερικού, αφού όπως προείπα, δε χρειάστηκε ποτέ να κουβαλήσω δεύτερο ζευγάρι και δε βράχηκαν ποτέ τα πόδια μου.

Από μια μικρή έρευνα που έκανα στο internet δε βρήκα να πωλείται αυτό το στιλ της grisport, παρά μόνο τα καθαρά ορειβατικά και πεζοπορικά της μοντέλα. Εγώ τα αγοράζω από ένα κατάστημα στο Νέο Ηράκλειο όπου μένω. Αν σε ενδιαφέρουν στείλε μου pm να σου δώσω διεύθυνση.

Ελπίζω να βρεις τις σωστές λύσεις, σε ρούχα και παπούτσια, και να απολαύσεις από εδώ και πέρα με άνεση τα χειμερινά σου ταξίδια. Το Σάββατο 8/10/2022 φεύγω και εγώ για Βιέννη και Μπρατισλάβα οπότε αν χρειαστείς φρέσκες πληροφορίες θα είμαι σε θέση (πιστεύω) να σου τις δώσω. Καλά ταξίδια να έχεις!
Σε ευχαριστώ πολύ για την τόση αναλυτική σου περιγραφή και τολμώ να πω ότι είναι ακριβώς το στυλ των παπουτσιών που θα ήθελα.Παρηγγειλα ήδη ένα ζευγάρι μετά από έρευνα της Ελβετικής εταιρίας Rieker και περιμενω να τα δοκιμάσω.Διάβασα και για αυτά πολύ θετικά σχόλια. Όσον αφορά το θέμα του ταξιδιού στην Βιέννη εννοείται ότι θα τα πούμε μόλις επιστρέψεις γιατί όλες οι πληροφορίες είναι καλοδεχούμενες και χρήσιμες.Σίγουρα θέλω πληροφορίες για ΜΜΜ και αξιοθεατα(κατά πόσο αξίζει η κάρτα Vienna pass-εχω μπερδευτεί) και πληροφορίες για το μονοήμερο για Μπρατισλάβα.Είμαι ενθουσιασμένη🤩 που θα έχω τόσο σύντομα ένα update από Βιέννη.Σου εύχομαι καλό ταξίδι,να περασεις τέλεια και εννοείται περιμένουμε και ιστορία🙏😍
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.364
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Παρηγγειλα ήδη ένα ζευγάρι μετά από έρευνα της Ελβετικής εταιρίας Rieker και περιμενω να τα δοκιμάσω.
Καλοφόρετα! Εύχομαι να ανταποκριθούν στις ανάγκες σου.

Σίγουρα θέλω πληροφορίες για ΜΜΜ και αξιοθεατα(κατά πόσο αξίζει η κάρτα Vienna pass-εχω μπερδευτεί)
Εγώ θα βγάλω εβδομαδιαία κάρτα για τα ΜΜΜ, όμως η Vienna pass δε με συμφέρει γιατί τα εισιτήρια των αξιοθέατων που σκοπεύω να επισκεφθώ είναι στα ίδια χρήματα με τη διήμερη κάρτα. Το μόνο που θα κάνω, εντός ολίγου, είναι να κλείσω κάποια εισιτήρια ηλεκτρονικά για να αποφύγω τυχόν ουρές που μπορεί να υπάρχουν.

πληροφορίες για το μονοήμερο για Μπρατισλάβα.
Μπρατισλάβα θα μείνω δύο μέρες. Θα πάω με τρένο από τη Βιέννη και από την Μπρατισλάβα έχω ήδη κλείσει Flixbus κατευθείαν για το αεροδρόμιο της Βιέννης για την πτήση της επιστροφής. Είμαστε off topic όμως οπότε θα ήταν καλύτερα να συνεχίσουμε αυτήν τη συζήτηση στο ανάλογο θέμα.

Σου εύχομαι καλό ταξίδι,να περασεις τέλεια και εννοείται περιμένουμε και ιστορία🙏😍
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και αντεύχομαι. Όσο για ιστορία δεν ξέρω ακόμα, ο χρόνος και η όρεξη θα δείξουν. Αυτήν την περίοδο ανεβάζω ιστορία για το ταξίδι στη Βαρσοβία και το Gdańsk. Ας ολοκληρωθεί αυτή με το καλό και βλέπουμε. Άλλωστε έχω ήδη κάνει και ένα εβδομαδιαίο καλοκαιρινό ταξίδι στη Μάλτα οπότε αν γράψω ιστορία θα πρέπει να γράψω πρώτα για εκείνο το ταξίδι και μετά για τη Βιέννη. Εν πάση περιπτώσει σε ευχαριστώ πολύ για την παρότρυνση.
 

ΚΑΙΤΗΚ

Member
Μηνύματα
5
Likes
8
Καλημέρα σας
Έχω κλείσει για Βαρσοβία Κρακοβία τέλος
Ιανουαρίου και διαβάζω ότι συνήθως επικρατούν πολύ χαμηλές θερμοκρασίες. Παρακαλώ θα ήθελα τα φώτα σας ποιο μπουφάν να αγοράσω που να με καλύψει στις ακραίες θερμοκρασίες και να μην είναι πανάκριβο.
Ευχαριστώ
 

apos

Member
Μηνύματα
196
Likes
523
Καλησπέρα, μπορείς να αγοράσεις ενα πουπουλένιο γυρω στα 100-150.
Είναι ελαφρια ζεστα, ωστοσο τα πουπουλενια ειναι ευαλωτα στο νερο.
Αλλιως μπορεις να αγορασεις καποιο συνθετικο το οποιο ειναι μεν πιο βαρυ αλλα εχει καποια αδιαβροχοποιηση
Δες σε κάποιο καταστημα με ορειβατικά και θα σε καθοδηγησουν εκει.

Και επίσης να αγορασεις και ισοθερμικά
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Προσωπικά βρισκω περισσότερο αποτελεσματικό και ευέλικτο να ντύνομαι σε στρώματα: ισοθερμικα από μέσα, κάτι ζεστό από πάνω και στη συνέχεια ένα φλις μπουφανακι και αν χρειαστεί ένα ελαφρύ αδιάβροχο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom