Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
διαμονή στην Ρώμη

είμαι ενα νέο μελος στην παρέα σας ονομάζομαι melissokomos και σας παρακολουθώ εδώ και δύο χρόνια περίπου και μ'αρέσουν οι ταξιδιωτικές ιστορίες που περιγράφουν τα μέλη σας και απο εκει αντλώ διάφορες πληροφορίες που με ικανοποιούν για τα ταξίδια που μπορώ και κάνω.¨Εχω ταξιδέψει σε περίπου 22 χώρες στον κόσμο φαίνεται απο τον σχετικό χάρτη .Τώρα σκέφτομαι να πάω Ρώμη τον μάιο και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει κάποιο ξενοδοχείο 3 η 4 αστέρων καθαρό και σε καλή τιμή και μπορεί να μου πεί θα το εκτιμούσα πολλή.
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Χαιρετώ όλους τους φίλους! Έχω κάνει μια βλακεία! Δεν ξέρω από που να αρχίσω. Προσπάθησα να αγοράσω εισιτήρια από το επίσημο site και τελικά έκανα κράτηση απ' ότι βλέπω. Μου λέει στο confirmation πως πρέπει να πάω να τα αγοράσω από το Internal ticket desk. Θέλω να μου πει κάποιος (αν γνωρίζει), πρέπει να περιμένω στην ουρά ή όχι; Γιατί αν είναι να περιμένω τότε....κλάφτα Χαράλαμπε! Φιλιά, ευχαριστώ!
 

sofoclacos

Member
Μηνύματα
65
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Δεν ξέρω τι λάθος έκανα ο αθεόφοβος, αλλά δεν μου ζήτησε χρήματα. Μου έκανε την κράτηση για την ημερομηνία που ήθελα και την ώρα, αλλά δεν μου πήρε χρήματα. Στο mail που μου έστειλαν με ενημερώνουν ότι τα εισιτήρια κρατήθηκαν (μου δώσαν και τον κωδικό κράτησης) και με ενημέρωσαν να τα πάρω από το internal ticket desk! Μου κάνει εντύπωση. Θα περιμένω στην ουρά ή όχι; Ξέρει κανείς; Ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ξέρω τι λάθος έκανα ο αθεόφοβος, αλλά δεν μου ζήτησε χρήματα. Μου έκανε την κράτηση για την ημερομηνία που ήθελα και την ώρα, αλλά δεν μου πήρε χρήματα. Στο mail που μου έστειλαν με ενημερώνουν ότι τα εισιτήρια κρατήθηκαν (μου δώσαν και τον κωδικό κράτησης) και με ενημέρωσαν να τα πάρω από το internal ticket desk! Μου κάνει εντύπωση. Θα περιμένω στην ουρά ή όχι; Ξέρει κανείς; Ευχαριστώ!
κανένα λαθος δεν εκανες. εχουν σταματησει οι πληρωμές ηλεκτρονικά από 1/1/13 γινεται μονο κρατηση, παραλαμβανεις χωρις να περιμενεις σε καμμια ουρα.

(FAQ ν.1)
Vatican Museums - Online Ticket Office
 

dora_teacher

Member
Μηνύματα
8
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Παιδιά καλημέρα σας!!!Καταρχήν συγχαρητήρια για τη σελίδα που έχετε δημιουργήσει, είναι εξαιρετική για τους λάτρεις των ταξιδιών. Είμαι νέο μέλος και βρήκα πολύ καλές ιδέες και πληροφορίες για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν ένα ταξιδάκι. Έτσι, λοιπόν, κι εγώ σκοπεύω να ταξιδέψω στη Ρώμη τη Μεγάλη Εβδομάδα. Δυστυχώς είναι η μόνη περίοδος που δεν δουλεύουμε και αποφασίσαμε με το αγόρι μου να επισκεφτούμε αυτήν την ερωτική, όπως πολλοί λέτε, πόλη. Θα ήθελα να σας ρωτήσω ορισμένες πληροφορίες, καθώς εδώ και δύο εβδομάδες ψάχνω αρκετά:
1) Θα ταξιδέψω με raynair από Θεσσαλονίκη προς Ciampino. Είναι πολύ οικονομικά τα εισιτήρια και θέλω να μάθω πως πως μπορώ από εκεί να πάω στο Βατικανό, όπου έχω κλείσει ξενοδοχείο.
2) Επίσης, μήπως νομίζετε ότι είναι καλύτερα να μείνουμε στο Termini; Θα μείνουμε στη Ρώμη 5 μέρες.
3) Γνωρίζετε κάτι σχετικά με κάποια κρουαζιέρα στον Τίβερη; Που μπορώ να μάθω για τα δρομολόγια, τις τιμές;
4) Κάποιος μου είπε για την κρύπτη των Καπουτσίνων. Τι λέτε αξίζει να πάμε;
5) Έμαθα ακόμη πως υπάρχει κάποια λίμνη που είναι πανέμορφα να κάτσεις για καφέ ή φαγητό ενώ μπορείς να κάνεις και βόλτα με βαρκούλα. Γνωρίζετε κάτι;
6) Τέλος, γνωρίζει κανείς τις ώρες λειτουργίας του γηπέδου Olympico; Ή κάποια ιστοσελίδα που μπορώ να ενημερωθώ ακόμη και για κάποιον αγώνα;
Σχετικά με το φαγητό, τη διασκέδαση και τα μουσεία δίνετε ήδη πολλές πληροφορίες.... Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!!!:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1) Θα ταξιδέψω με raynair από Θεσσαλονίκη προς Ciampino. Είναι πολύ οικονομικά τα εισιτήρια και θέλω να μάθω πως πως μπορώ από εκεί να πάω στο Βατικανό, όπου έχω κλείσει ξενοδοχείο.
2) Επίσης, μήπως νομίζετε ότι είναι καλύτερα να μείνουμε στο Termini; Θα μείνουμε στη Ρώμη 5 μέρες.
3) Γνωρίζετε κάτι σχετικά με κάποια κρουαζιέρα στον Τίβερη; Που μπορώ να μάθω για τα δρομολόγια, τις τιμές;
4) Κάποιος μου είπε για την κρύπτη των Καπουτσίνων. Τι λέτε αξίζει να πάμε;
5) Έμαθα ακόμη πως υπάρχει κάποια λίμνη που είναι πανέμορφα να κάτσεις για καφέ ή φαγητό ενώ μπορείς να κάνεις και βόλτα με βαρκούλα. Γνωρίζετε κάτι;
6) Τέλος, γνωρίζει κανείς τις ώρες λειτουργίας του γηπέδου Olympico; Ή κάποια ιστοσελίδα που μπορώ να ενημερωθώ ακόμη και για κάποιον αγώνα;
1. υπαρχει σχετικό θεμα στο φορουμ, αναζητησε το.
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EC%E5%F4%F1%FC-%F4%E7%F2-%F1%FE%EC%E7%F2.html
2. εξαρταται το μπατζετ σας κ τα γουστα σας
3.από Απρίλιο κ μετά ξανακοίτα εδω Crociera turistica sul Tevere, Crociera con cena hop-on hop-off, Wine Bar, Bus&Boat | Battelli di Roma
4. αξιζει, συντομη η επισκεψη και διδακτικη.
5. στο παρκο, villa Borghese, πάνω από την piazza di Spagna.
6. δεν ειναι επισκεψιμο από τουριστες απ' οτι ξερω. για αγωνες δες το προγραμμα του ιταλικου πρωταθληματος κ το σαιτ της ομαδας.
 
Last edited by a moderator:

dora_teacher

Member
Μηνύματα
8
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Samion σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δε μπορώ να βρω το forum για τις μετακινήσεις από Ciampino. Μήπως σου είναι εύκολο να μου το γράψεις; Ήδη βρήκα αρκετές πληροφορίες από όσα μου έγραψες.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Samion σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δε μπορώ να βρω το forum για τις μετακινήσεις από Ciampino. Μήπως σου είναι εύκολο να μου το γράψεις; Ήδη βρήκα αρκετές πληροφορίες από όσα μου έγραψες.
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...EC%E5%F4%F1%FC-%F4%E7%F2-%F1%FE%EC%E7%F2.html

Πατα εδω στον παραπανω συνδεσμο!!

Επισης και αυτη τη σελιδα του αεροδρομιου.
http://www.adr.it/web/aeroporti-di-roma-en-/pax-cia-to-from
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Δε μπορώ να βρω το forum για τις μετακινήσεις από Ciampino. Μήπως σου είναι εύκολο να μου το γράψεις; Ήδη βρήκα αρκετές πληροφορίες από όσα μου έγραψες.
στο έγραψα ήδη μια και ειδα μετά οτι εισαι νεο μελος. ουσιαστικά λεωφορειο ως μετρό Α κ μετά συνεχιζεις με μετρό ως Ottaviano αν βολευει εκει.
αν εισαστε 2 κ πανω συμφερει κ το ταξί. θα πατε απείρως πιο άνετα με 30Ε ολοι + αποσκευες. ταριφα φιξ, το Βατικανό ειναι εντός των τειχών.
Taxi in Rome | Vivi Roma in taxi
 

dora_teacher

Member
Μηνύματα
8
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Θα το ψάξω τις προσεχείς ημέρες. Καλή σας ημέρα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.256
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom