Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
καλησπερα! τον Ιανουαριο θα παω με τον αντρα μου Ρωμη και την ημερα που φτανουμε ειναι τα γεννεθλια του. μπορειται να μου προτεινετε ενα εστιατοριο να φαμε φυρω στα 25-30 ευρω το ατομο?
 

dora_teacher

Member
Μηνύματα
8
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη
Καλησπέρα σε όλους σας,
αν και ζήτησα ήδη κάποιες πληροφορίες για τη Ρώμη παλαιότερα, εκείνο το ταξίδι δεν πραγματοποιήθηκε. Προσεχώς, όμως, θα πάω. Τα εισιτήρια είναι κλεισμένα. Μπορώ να έχω μερικές ακόμη πληροφορίες λοιπόν;
Καταρχήν, το ταξίδι μου θα πραγματοποιηθεί τον Ιανουάριο αμέσως μετά τις γιορτές. Έχω κλείσει ξενοδοχείο στη Via Veneto και έχω διαβάσει αρκετά σχετικά με την περιήγηση. Οι ερωτήσεις μου όμως είναι οι εξής;
1) Αν κλείσω εισιτήρια από και προς το αεροδρόμιο πόση ώρα μετά ή πριν την πτήση είναι καλά να τα κλείσω. Αν για παράδειγμα έχουμε κάποια καθυστέρηση μπορώ να πάρω το επόμενο;
2) Γνωρίζεται αν τη Δευτέρα είναι κλειστά κάποια από τα γνωστά αξιοθέατα;
3) Σκοπός του ταξιδιού είναι πρώτα απ' όλα να ξεκουραστούμε και με την ευκαιρία να εξερευνήσουμε τη Ρώμη. Όπως πολλοί έχετε αναφέρει η Ρώμη έχει πολύ περπάτημα. Δεδομένου ότι ούτε εγώ ούτε ο φίλος μου είμαστε λάτρεις των αρχαίων, αλλά θέλουμε να δούμε μόνο τα βασικά και ταυτόχρονα να δούμε λιγάκι τη ζωή εκεί τι προτείνετε οπωσδήποτε να επισκεφτούμε/κάνουμε;
4) Επίσης, θα ήθελα να μου προτείνετε κάποια εστιατόρια για καλό μεσημεριανό (όχι ακριβό!) και κάποια μαγαζιά όπου το βράδυ θα μπορούμε να πιούμε κάτι, να τσιμπήσουμε και να δούμε τη γύρω περιοχή.
5) Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για βόλτα με καραβάκι στον Τίβερη
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
8 ειναι η καλυτερη ηλικια για τετοια παρκα. Αξιζει και υποψη η μεταφορα με τραινο η λεωφορειο ειναι δωρεαν. Και διπλα εχει κ outlet για τα μεγαλυτερα παιδια...
Καλημέρα Σαμιων! Στο σαιτ της ματζικλαντ δεν λέει πως είναι δωρεάν η μεταφορά από Ρώμη, αλλά πως από το σταθμό του Βαλμοντονε έχει φρι λεωφορείο για το πάρκο. Τεσπα. Οι απορίες που έχω είναι:
1) Αν μου καλύπτει η ρόμα πας την διαδρομή με το τρένο Τερμινι - Βαλμοντονε και τουμπαλιν και
2) Αν χρειάζεται να κάνω προαγορά εισιτηρίων για το πάρκο (δεδομενου ότι θα πάμε μεσα στις γιορτες, ίσως 28/12)
Επίσης, άσχετο με τα προηγούμενα, από Φιουμιτσίνο για το σταθμό μετρο Κορνελια είναι προτιμότερο να πάρουμε τα λεωφορεία της Κοτραλ (που αν καταλαβα καλά σε πανε κατευθείαν) ή να επιλέξουμε άλλο τρόπο;
Χίλια ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
I
Καλημέρα Σαμιων! 1.Στο σαιτ της ματζικλαντ δεν λέει πως είναι δωρεάν η μεταφορά από Ρώμη, αλλά πως από το σταθμό του Βαλμοντονε έχει φρι λεωφορείο για το πάρκο. Τεσπα. Οι απορίες που έχω είναι:
2.Αν μου καλύπτει η ρόμα πας την διαδρομή με το τρένο Τερμινι - Βαλμοντονε και τουμπαλιν και
3.Αν χρειάζεται να κάνω προαγορά εισιτηρίων για το πάρκο (δεδομενου ότι θα πάμε μεσα στις γιορτες, ίσως 28/12)
Επίσης, άσχετο με τα προηγούμενα,
4.από Φιουμιτσίνο για το σταθμό μετρο Κορνελια είναι προτιμότερο να πάρουμε τα λεωφορεία της Κοτραλ (που αν καταλαβα καλά σε πανε κατευθείαν) ή να επιλέξουμε άλλο τρόπο;
Χίλια ευχαριστώ!
1. εχει προσφορες κατα καιρους. Τωρα πχ σου δινουν πισω τα χρηματα (6Ε πηγαινε ελα) του τρενου υπο μορφη κουπονιου για τα μαγαζια.
2.οχι.
3.οχι.
4. γιατι?για πιο φθηνα? Αν ναι να ξερεις οτι εχει περισσοτερη ταλαιπωρια αυτη η λυση απο το απευθειας λεωφορειο για Τερμινι-Τιμπουρτινα (5Ε) της Cotral που συνισταται να παρεις σε καθε περιπτωση..
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
I
4. γιατι?για πιο φθηνα? Αν ναι να ξερεις οτι εχει περισσοτερη ταλαιπωρια αυτη η λυση απο το απευθειας λεωφορειο για Τερμινι-Τιμπουρτινα (5Ε) της Cotral που συνισταται να παρεις σε καθε περιπτωση..
Γιατί το λες αυτό; Από το να κατεβαίνουμε στο Τερμινι και από κει να αλλάζουμε μεταφορικό μέσο για Κορνελια, δεν είναι πιο ευκολο το απευθείας Φιουμιτσινο - Κορνελια;
Κοιτα, δεν είναι οτι ψαχνω να βρω απαραίτητα την πιο φτηνη λύση, αλλά αν υπάρχει κάποιος τρόπος που να με εξυπηρετεί (χωρίς πολλή ταλαιπωρία), γιατί να πληρώνω ταξί...
Παντως σ' ευχαριστώ πολύ! Δεν ξέρεις πόσο με έχεις βοηθήσει!:clap:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γιατί το λες αυτό; Από το να κατεβαίνουμε στο Τερμινι και από κει να αλλάζουμε μεταφορικό μέσο για Κορνελια, δεν είναι πιο ευκολο το απευθείας Φιουμιτσινο - Κορνελια;
Κοιτα, δεν είναι οτι ψαχνω να βρω απαραίτητα την πιο φτηνη λύση, αλλά αν υπάρχει κάποιος τρόπος που να με εξυπηρετεί (χωρίς πολλή ταλαιπωρία), γιατί να πληρώνω ταξί...
Παντως σ' ευχαριστώ πολύ! Δεν ξέρεις πόσο με έχεις βοηθήσει!:clap:
Ναι σωστα αν πηγαινετε σε αυτη. τη σταση. Δεν ξερω τον τελικο σου προορισμο, υπεθεσα οτι πας κεντρο.
 

Alexiayamd

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σας παιδιά!!
Διαβάζω εδώ και ώρες για τη Ρώμη και έχω λίγο αγχωθεί με κάτι..Έχω κλείσει ξενοδοχείο HOTEL ARTEMIDE για τις 20 του μηνός αλλά έχω το δικαίωμα να το ακυρώσω νομίζω ως τις 18. Έχει πάρα πού καλές κριτικές από tripadvisor αλλά μέσα από το forum κατάλαβα ότι δεν είναι σε τόσο καλή περιοχή (termini κοντά στη στάση repubblica). Με ενδιαφέρει πολυ να είμαι σε καλή περιοχη να βγαίνω βόλτες με τον άντρα μου ακόμα και το βράδυ να πηγαίνουμε για φαγητό και ποτό με τα πόδια αλλά να είναι ασφαλές. Πρέπει να το ακυρώσω κατά την γνώμη σας ή είναι καλό ξενοδοχείο όπως δείχνει η βαθμολογία και σε καλό σημείο για ασφαλές περπάτημα και κοντά σε όλα τα αξιοθέατα;
Επίσης αν μπορεί κάποιος συνοπτικά να μου δώσει πληροφορίες για να κλείσω εισιτήρια για τα βασικά αξιοθέατα και να μην περιμένω στην ουρά; Και τέλος που είναι ωραία να πηγαίνουμε το βράδυ (φαγητό,περίπατο, ποτό).
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Γεια σας παιδια!!σε δεκα μερες αναχωρωωωωω:xalara: και διαβαζω και ξαναδιαβαζω τα οαντα εδω μεσα!ομως ειναι ειναι ευκολο καποιος πουε χει παει μπορει να μου πει απο Βατικανο πως θα παω Τραστεβερε?υπαρχει καποιο λεωφορειο?γραφουν στις στασεις τα λεωφορεια τηνδ ιαδρομη που κανουν?η τις στασεις οπως στην Αθηνα?o_O
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Θα πας με τα πόδια μέχρι τη στάση του τραμ argentina, θα κάνεις μία υπέροχη διαδρομή περνώντας από ponte Sant Angelo, θα βρεις navona, pantheon και στο τέλος θα βρεις τη στάση argentina και θα πάρεις το τραμ 8.

Αν βαρεθείς να περπατήσεις θα πάρεις από την piazza Risorgimento το λεωφορείο 23 και σταματάς στη στάση lungotevere trilussa. Από εκεί δεξιά σου είναι το trastevere και αριστερά σου το ποτάμι:icon_cheesygrin:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μην το ακυρώσετε. Η περιοχή είναι ok.

Για τα υπόλοιπα που ζητάς, κάνε αναζητήσεις στο φόρουμ και στις ταξιδιωτικές ιστορίες. Έχουν γραφτεί όλα.
 
Μηνύματα
76
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α-ΚΑΝΑΔΑΣ
Είμαι τόσο χαρούμενος με αυτή την εταιρεία (RYANAIR)που μου δίνει την χαρά να μπορώ να πετάγομαι για 3η φορά μέσα στο 2013 στην αγαπημένη (τελικά) πόλη της Ρώμης.Δεν νομίζω να έμπαινα σε διαδικασία να κανονίζω ταξίδια αν δεν με ξεσήκωναν οι τιμές αυτές οι οποίες δεν μ αφήνουν περιθώριο να μπω στο δίλημα ......να πάω ή να μην πάω?....Το φεβρουάριο του 2013 είχα κλείσει με 19,90.......Ιούνιο με 25 και τώρα Δεκέμβρη με 14,99.....Μόλις επέστρεψα λοιπόν και θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες πληροφορίες για κάποιον που σκέφτεται να ταξιδέψει Ρώμη.....ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ....προσπαθώντας να του λύσω κάποιες απορίες και να προτείνω κάποια πράγματα.Βεβαίως και υπάρχουν αρκετά στο φόρουμ,για την πόλη,τα μαγαζιά,τα αξιοθέατα κτλ.Εγώ απευθύνομαι σε κάποιον/α.......που θέλει να πεταχτεί Ρώμη,για 3 μέρες,χαλαρά,για να πιει τα καφεδάκια του,να φάει το παγωτάκι του,την πίτσα του,να περπατήσει στους δρόμους της πόλης και να νιώσει αυτό που δεν μπορώ να περιγράψω εδώ και το οποίο θα καταλάβει μόνο αν βρεθεί και κινηθεί σε αυτά τα μέρη........Επίσης απευθύνομαι σε αυτόν/η που δεν έχει σκοπό να επισκεφτεί μουσεία,δεν θα μπεί μέσα στο κολοσαίο,δεν θα μπει στο Βατικανό......απλά θα περάσει να τα δει εξωτερικά,να βγει μία φώτο και να συνεχίσει την βόλτα του.........πάντα........χαλαράαααααα.Και λέω απευθύνομαι σε αυτά τα άτομα διότι δεν ξέρω-δεν γνωρίζω και δεν με ενδιαφέρουν τα ιστορικά στοιχεία,τα μουσεία,τι έγινε τότε,ποιος-που κτλ.....Για μένα είναι ένα ταξιδάκι μπαμ-μπαμ.....όπου θα φύγω για να αλλάξω παραστάσεις,να κάνω βόλτες στους δρόμους της πόλης,να πιω καφέ να περάσω τέλοσπάντων ένα τριημερο χωρίς τρέξιμο και με χαλαρούς ρυθμούς χωρίς να μπω στη διαδικασία...." να προλάβω να δω και αυτό,και αυτό και το άλλο".

Προσγείωση λοιπόν από Θεσσαλονικη στο Ciampino......Υπάρχουν 3 τρόποι για να βρεθείς στην πόλη.....Ο πρώτος είναι το TAXI το οποίο στοιχίζει 30 ευρώ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ατόμων(1-4...κάποιοι ταξιτζήδες δέχονται και 5).Τσεκάρετε εάν το ξενοδοχείο σας βρίσκεται μέσα στην πορτοκαλί ζώνη......Αν είναι εκτός ζώνης θα πληρώσετε παραπάνω.Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να πέσετε σε "έξυπνο" ταξιτζή ο οποίος μπορεί να σας πει ότι είστε εκτός ζώνης παρόλο που το ξενοδοχείο σας βρίσκετε εντός.....Δείξτε του ότι γνωρίζετε,εκτυπώστε και τον χάρτη και στο φινάλε εάν επιμένει και σας λέει διάφορα....αγνοήστε τον και πηγαίνετε στον επόμενο......Δεν λέω ότι θα αντιμετωπίσετε στάνταρ πρόβλημα , απλά λαμβάνουμε υπόψη και αυτή την παράμετρο.

http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/tariffario_taxi_luglio_2012.pdf

Βγαίνοντας από το αεροδρόμιο το πρώτο πράγμα που βλέπετε είναι τα ταξι.Ουσιαστικά "πέφτεις" πάνω τους.

Ο δεύτερος τρόπος και πιο οικονομικός είναι να πας με λεωφορείο από το Ciampino στον κεντρικό σταθμό TERMINAL στη Ρώμη όπου από εκεί παίρνεις είτε το μετρό,είτε λεωφορείο για να πας σε οποιοδήποτε σημείο της πόλης......ΟΛΑ ξεκινούν και τερματίζουν εκεί.....Κόστος 4 ευρώ με Terravision....http://www.terravision.eu/rome_ciampino.html............................... και 3,90 με ATRAL ....http://www.atral-lazio.com/index.ph...w=article&id=144&Itemid=196&lang=it.........η διαδρομή είναι περίπου 40 λεπτά.

Ο τρίτος τρόπος είναι να μεταφερθείς πάλι με λεωφορείο από το αεροδρόμιο,όχι όμως μέχρι την πόλη αλλά έως τον σταθμό του μετρό Anagnina,όπου από εκεί παίρνεις την γραμμή Α του μετρό........http://www.atral-lazio.com/index.php?option=com_content&view=article&id=145&Itemid=197&lang=en Στοιχίζει 1,20 και κάνει περίπου 15 λεπτά.(το 1,20 και τα 15 λεπτά αφορά την διαδρομή αεροδρόμιο μέχρι τον σταθμόAnagnina -ΟΧΙ μέχρι το τερμινι)Μετά υπάρχει άλλο εισητήριο-Δεν έχω επιλέξει αυτή την διαδρομή..... 2 φορές πήγα με το λεωφορείο έως το τερμινι και μία με ταξί οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη.Πάντως από όσο παρατήρησα περίπου τα 2/3 επέλεγαν λεωφορείο έως το τερμινι, 1/3 έφευγε με το λεωφορειο για μετρό και ελάχιστοι με ταξί....Μετρημένοι στα δάχτυλα.

Προσωπικά εάν η παρέα είναι 4 άτομα για μένα είναι πρωτιμότερο να επιλέξετε ταξί γιατί θα βγει στο άτομο 7,5 ευρώ απευθείας έως στο ξενοδοχείο,ενώ με λεωφορείο θέλεις 4 ευρώ έως το τέρμινι + 1,50 που στοιχίζει το εισητήριο για λεωφορείο/ μετρό για την μετέπειτα μετακίνηση εντός της πόλης.Σημειωτέον ότι το εισητήριο αυτό εχει δειάρκεια 90 λεπτά.Αρα στο σύνολο 5,50 ευρώ.....Πιστεύω δεν αξίζει για 2 ευρώ διαφορά να υποστείς ,όχι ταλαιπωρία,αλλά όπως και να το κάνουμε,θα χρειαστεί ίσως να περιμένεις έως ότου έρθει το λεωφορείο,να φορτώσεις βαλίτσες,να φτάσεις τερμινι,να κατέβεις ξανά,να ψάξεις να βρεις το νουμερο του λεωφορείου που σε βολευει ή να χρειαστεί να μπεις στο μετρό και όλα αυτά σέρνοντας μαζί σου μία βαλίτσα......Εκτός αν είσαι μόνος ή ζευγάρι ή τελοσπάντων 2 φίλοι/φίλες οπότε εκεί υπάρχει μία διαφορά των 10 ευρώ.

Ολα τα παραπάνω λεωφορεία βρίσκονται βγαίνοντας από το αεροδρόμιο αριστερά στα 30 μέτρα.Εισητήρια κόβετε στο γκισέ-γραφειάκι που βρίσκετε δεξιά,ΠΡΙΝ βγείτε από το κτίριο του αεροδρομίου.Εκεί ρωτάτε ποιο λεωφόρειο-ποια εταιρεία φεύγει πιο γρήγορα.Εισητήρια υπάρχουν και πουλάνε και πάνω στο αεροπλάνο αλλά θα σας συμβούλευα να μην πάρετε από εκεί διότι μπορεί μόλις προσγειωθείτε να φεύγει εκείνη την ώρα ή σε 5-10 λεπτά κάποιο λεωφορείο......και εσείς να έχετε κόψει εισητήριο άλλης εταιρείας η οποία θα φεύγει μετά από μισή ώρα......οπότε τσάμπα θα περιμένετε στο αεροδρόμιο για το επόμενο λεωφορείο που έχετε κόψει εισητήριο.

Τελειώσαμε με τις μεταφορές......πάμε τώρα στο ΠΟΥ θα μείνουμε....ΠΟΙΟ ξενοδοχείο να επιλέξω?

Πρώτα από όλα φυσικά είναι το πόσο αντέχει η τσέπη του καθένα......Φυσικά όλοι ξέρουμε να προτείνουμε......Ισπανικά σκαλιά-τέλεια.....Φοντάνα ντι τρέβι-τέλεια.....Πάνθεον-τέλεια.....όλα στα πόδια σου.....ΝΑΙ....σωστά.....δεκτό.....αλλά οι τιμές σ αυτές τις περιοχές ΔΕΝ είναι για οικονομικο ταξίδι....ΠΛΗΝ ελαχιστότατων εξαιρέσεων.....το 90% των ξενοδοχείων σε αυτές τις περιοχές είναι ακριβά για να μην πω πανάκριβα.Θέλει ψάξιμο.....Πολύ ψάξιμο........Και επειδή ο ΤΣΑΜΠΑΣ ζει......εγώ θα σας προτείνω το εξής.
Κλείνουμε ένα ξενοδοχείο πολλές μέρες πριν με δυνατότητα ΔΩΡΕΑΝ ΑΚΥΡΩΣΗΣ.....μέχρι 2-3-4 μέρες πριν φτάσουμε(διότι άνθρωποι είμαστε-δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει).....και όλο το υπόλοιπο διάστημα μέχρι να φτάσει η ώρα να ταξιδέψουμε ψάχνουμε και συγκρίνουμε τιμές......διότι μπορεί να κλείσουμε ένα ξενοδοχείο σε μία όχι high περιοχή.....για παράδειγμα via cavour (ο δρόμος που κατεβαίνει από τερμινι για κολοσαίο)......αλλά επειδή το κλείνουμε με δυνατότητα ακύρωσης το κλείνουμε σε υψηλότερη τιμή από ότι ένα άλλο με άμεση χρέωση.
Οταν όμως φτάσουμε 2-3 μέρες πριν και ξέρουμε ότι θα ταξιδεψουμε τελικά ΣΙΓΟΥΡΑ ....τότε δεν μας πειράζει να κλείσουμε ένα ξενοδοχείο με ΑΜΕΣΗ ΧΡΕΩΣΗ το οποίο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι στην ίδια τιμή αλλά σε πολλή καλύτερη περιοχή πολύ πιο κοντά στο κέντρο-κέντρο.
Προσωπικά έχω κλείσει ξενοδοχείο 1,5 μήνα πριν πάω......στη via Cavour προς 70 ευρώ την βραδιά....με δυνατότητα ακύρωσης 1 μέρα πριν την άφιξη.......2 μέρες πριν την άφιξη βρήκα στην ίδια τιμή πολύ καλύτερο ξενοδοχείο από πλευράς αξιολόγησης πελατών το οποίο βρισκόταν στην Piazza Navona αλλά με άμεση χρέωση.
Ακύρωσα το πρώτο και έκλεισα το δεύτερο.

Γενικά πάντως τα πιο οικονομικά ξενοδοχεία βρίσκονται γύρω από το τέρμινι,στα στενάκια.....αν και τελευταία βλέπω ότι τις τσίμπησαν λίγο τις τιμές.Παλαιότερα υπήρχαν περισσότερα φθηνά...Πάνω κάτω στα ίδια χρήματα με την περιοχή τερμινι βρίσκονται και αρκετά ξενοδοχεία στην περιοχή του Βατικανό......Εγώ στα ίδια χρήματα προτιμώ αυτά τα ξενοδοχεία αν και βρίσκονται πιο μακριά από το κέντρο σε σχέση με τερμινι,αλλά είναι πιο ωραία σαν περιοχή.
Η περιοχή γύρω από το τερμινι μου θυμίζει Γιαννιτσών και Μοναστηρίου.Οχι ότι υπάρχει θέμα.....αλλά είναι κάπως....είναι διαφορετικά....Πολλοί αλλοδαποί,περίεργες φάτσες,αλλά μέχρι εκεί.Δεν έχω δει κάτι επικίνδυνο.Είναι θέμα ψυχολογίας.Γιατί να μην είμαι σε μία ωραιότερη περιοχή με ωραίες βιτρίνες ,ωραία μαγαζιά όπως είναι το Βατικανό σε σχέση με την china town , τα τούρκικα κεμπάπ και τους πακιστανούς κάθε 20 μέτρα με τα φωσφορούχα λαμπάκια-σαιτες στον ουρανό και τις χλαπάτσες στα τελάρα.??
Εάν πάντως σας φαίνετε μακριά το Βατικανό και δεν θέλετε μετακινήσεις καλύτερα είναι λίγο παρακάτω από το τερμινι προς την Piazza Republica ή πάνω στην Via Nazionale ή ανάμεσα στα στενά της Via Cavour και της Νazionale...
Mιλάω πάντα για οικονομικά ξενοδοχεία......αλλιώς δεν το συζητάμε.....Πάνθεον-Τρεβι-Ισπανικά σκαλιά είναι ότι καλύτερο......Επίσης η Via Veneto που ξεκινά από την στάση Barberini του μετρό είναι μία πολύ όμορφη περιοχή με πολύ ωραία ξενοδοχεία καταστήματα και καφέ.
Αν θα έπρεπε να σας προτείνω ένα ξενοδοχείο ...αυτό θα ήταν το hotel Roma dei Papi που βρίσκεται δίπλα και πίσω από το Castel Sant Angelo,σε πολύ καλό σημείο.....βγαίνεις από το hotel περπατάς 3 λεπτά , περνάς την γέφυρα-τον τίβερη και βρίσκεσαι σε 8 λεπτά στην Νavona.Σχέση τιμής για τοποθεσία είναι ένα πάρα πολύ καλό ξενοδοχείο-καθαρό με πολύ εξυπηρετικό προσωπικό που μιλάει πολύ καλά αγγλικά και αξίζει τα λεφτά του.....ΙΔΙΩΣ τον χειμώνα.....Νοέμβριο-Δεκέμβριο-Ιανουάριο-Φεβρουάριο θα το βρείτε μέχρι και 40 ευρώ το δίκλινο με πρωινό.....Προσωπικά εγώ πλήρωσα 48 ευρώ την βραδιά για περίοδο 10-12 Δεκεμβρίου.Σε αυτή την τιμή μπορείτε να το διαπιστωσετε με μια αναζήτηση ,υπάρχουν ξενοδοχεία 10-15 χιλιομετρα εκτός πόλης με κοινή τουαλέτα.

Για τα υπόλοιπα δεν θα πω και πολλά....αφού τα βασικά για εμένα είναι .....ΦΘΗΝΑ αεροπορικά εισητήρια και ΦΘΗΝΟ(αλλά αξιοπρεπές) ξενοδοχείο.....Τα υπόλοιπα τα βρίσκεις και τα ανακαλύπτεις.....ΠΕΡΠΑΤΩΝΤΑΣ την πόλη....

Να προτείνω απλά......καφέ στο Τazza D'Oro δίπλα στο Πάνθεον στην Via degli Orfani, 84.........
Λίγο παραπάνω από το πάνθεον στην ευθεία στα 150-200 μέτρα Gelateria Della Palma με πάνω από 150 γεύσεις παγωτού στην Via della Maddalena με Via Coppelle γωνία.
Εκπληκτικό και φθηνό-παμφθηνο φαγητό στην περιοχή Trastevere στο Ristorante Carlo Menta στην Via della Lungaretta.

Περπατήστε την Via Del Corso από Piazza Vennezia με το επιβλητικό μνημείο του Vitorio Emanuele και διασχίστε την μέχρι το τέλος στην Piazza del Popolo.
Είναι ο κεντρικός δρόμος της πόλης με ωραία μαγαζιά,ωραία αγορά.Κάπου στα μέσα της οδού , στην Piazza Colonna υπάρχει το κατάστημα Zarra σε ένα πολύ όμορφο κτίριο που πιάνει όλο το τετράγωνο.Μέσα υπάρχουν και άλλα καταστήματα και ωραία καφέ.Πριν το πολυκατάστημα αν μπείτε δεξιά στο δρομάκι , θα βρεθείτε στην Φοντάνα ντι Τρέβι.
Ξαναβγείτε πάνω στην via del corso. Kαθώς την περπατάτε με μέτωπο την Popolo ,θα δείτε στα δεξιά σας στο βάθος,τα Ισπανικά σκαλιά και έναν δρόμο με πολύ κίνηση από πεζούς...Είναι η Via Condotti με πανάκριβα μαγαζιά και όλες τις μεγάλες-επώνυμες φίρμες.Ο πιο ακριβός δρόμος της Ρώμης.Ψηλά προς το τέλος της οδού στο νούμερο 86 βρίσκετε το καφέ GRECO το πιο ιστορικό "καφέ" της ιταλικής πρωτεύουσας.Ιδρύθηκε το 1760 από τον Έλληνα Νικόλα ντέλλα Μανταλένα από τον οποίο πήρε και το όνομά του.Εχετε φτάσει στα περίφημα Ισπανικά σκαλιά.
Από εκεί μπορείτε να κατηφορίσετε την Via Del Babuino για να βγείτε στην μεγάλη πλατεία της Popolo.
Καθώς κατεβαίνετε θα δείτε στα αριστέρα σας την εκκλησία του Αγίου Αθανασίου των Ελλήνων.
Φτάσατε στην Piazza del Popolo.Ξαναπάρτε την Corso και πηγαίνετε προς Πάνθεον.
Στην διαδρομή υπάρχει μία έκπληξη για τα κορίτσια-γυναίκες και για αυτές που δεν γνωρίζουν.
3 γυναίκες υπήρχαν στην παρέα και μόλις είδαν το μαγαζί..........ΚΑΠΝΟΣ..........ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ......
Πρόκειτε για το κατάστημα KiKo.............http://www.kikocosmetics.eu/.............Πολύ καλά ποιοτικά και πολύ φθηνά σε σχέση με αντίστοιχες φίρμες καλλυντικών....Τα έμαθα γιατί πόνεσα.Μία βαλίτσα πράγματα.Αφου είχαν 1,5....2......3.......5....... ευρώ...........σακούλες-σακούλες-σακουλάκια.
Αν ξεμπερδέψετε από εκεί γρήγορα και δεν σας πιάσει η νύχτα.....μην ξεχάσετε ότι έχετε να πάτε ακόμη Πάνθεον,Piazza Navona,από εκεί λίγο παρακάτω θα διασχίσετε την Via Vittorio Emanuele για να βρεθείτε σε μία πολύ όμορφη-μικρή συμπαθητική πλατεία με πολύ ωραία μαγαζάκια για φαγητό και για εξαιρετικό καφέ.
Τι μας έμεινε?.....το Βατικανό και το Κολοσαίο.Επιβλητικός μέσα ο ναός του Αγίου Πέτρου.Αν έχετε χρόνο και έχει καλή ορατότητα ανεβείτε στον τρούλο για να δείτε την Ρώμη από ψηλά,εκτός αν είστε κλειστοφοβικοί ή δεν μπορείτε τον πολύ κόσμο(αν έχει) γιατί είναι λίγο στενά όταν ανεβαίνεις τα σκαλιά και αν υπάρχει κόσμος πολύς μπρος-πίσω στα σκαλοπάτια και σε πιάσει καμιά κρίση πανικού.......ΔΕΝ υπάρχει ούτε μπρος-ούτε πίσω.Είσαι εγκλωβισμένος και πας μόνο μπροστά μέχρι να βγεις στον τρούλο.....και κατεβαίνεις από την άλλη μεριά.
Τέλος το κολοσαίο επίσης επιβλητικό εξωτερικά(μέσα δεν μπήκα-δεν ξέρω)....ενώ στις 2 προηγούμενες επισκέψεις δεν είχε τίποτα,τώρα τον Δεκέμβριο είδα σκαλωσιές στην μία πλευρά και άκουσα ότι ξεκινάει ένα πρόγραμμα για να το συντηρήσουν και να επαναφέρουν κάπως το φυσικό χρώμα-να φύγει αυτή η μαυρίλα από τις κολώνες.Κάτι παρόμοιο με αυτό που είχε γίνει πριν χρόνια στον δικό μας Παρθενώνα.

Καλό σας ταξίδι....και μην το σκέφτεστε........μία απόφαση είναι γιατί και στη Ρώμη............Ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΖΕΙ !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.794
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom