Βέλγιο Πληροφορίες για διαμερίσματα στις Βρυξέλλες

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Μπορει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για ενοικιαση στουντιο ή αλλης μορφης διαμερισματος στις Βρυξελλες για κανα 10ημερο;
Εχω δει οτι υπαρχουν σχετικες ιστοσελιδες αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αξιοπιστες.Βλεπω βεβαια οτι και η booking.com εχει ορισμενες προτασεις.

Επισης,παρατηρω οτι υπαρχει διαφορα στις τιμες σε σχεση με τα ξενοδοχειο.Φανταζομαι οτι δεν υπαρχει υπηρεισα καθαριοτητας.Υπαρχει συνηθως καποιος στη ρεσεψιον;
Οι αποψεις σας;
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Το εννοεις ρεσεψιον ?? Για στουντιο ειπες οτι ψάχνεις...
Αν και δεν εχω χρησιμοποιησει αυτου του ειδους την διαμονή, επειδη έχω κατοικήσει λόγω εργασιας, κάποια χρονια στις Βρυξέλλες, ειναι κάτι που συνηθιζεται και λογικά δεν θα εχεις κανένα προβλημα.
Αυτό που πρεπει να προσεξεις ειναι η αρχική συμφωνία που θα κάνεις με τον υπευθυνο, να γίνει σωστή καταγραφή των πραγμάτων και τυχον φθορών που θα εχουν, καθώς και η περιοχή να ειναι κοντά στον τοπο που επιθυμείς , η στο μετρό, γιατί δυστυχώς και εκει το μποτιλιάρισμα στους δρομους δεν θα σου λειψει...
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Λεω για ρεσεψιον επειδη σε ενα που κοιταξα,ελεγε για 24ωρη ρεσεψιον.Α,χρειαζεται και καταγραφη κτλ;Αυτο γινεται με το που παρουσιαστω,ας πουμε,στο διαμερισμα,ετσι;
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Αν εχει και ρεσεψιον, εντάξει, καλύτερα για σενα.... (Εννοεις και καθαρισμό και πρωινο ???)
Ναι βεβαια, οταν παρουσιαστεις... αλλά μηπως ετσι σου πάει περισσότερο από ξενοδοχείο?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αν εχει και ρεσεψιον, εντάξει, καλύτερα για σενα.... (Εννοεις και καθαρισμό και πρωινο ???)
Ναι βεβαια, οταν παρουσιαστεις... αλλά μηπως ετσι σου πάει περισσότερο από ξενοδοχείο?

Eννοω μονο να υπαρχει καποιος στη ρεσεψιον,τα υπολοιπα εννοειται οτι δεν υπαρχουν.Ισα-ισα,τα διαμερισματα πολλες φορες ειναι πιο φτηνα.
Στην ιδια περιοχη,βρηκα διαμερισμα με 85 ευρω ενω το ξενοδοχειο ειναι πανω απο 110 (με πρωινο).
Προσπαθω να ριξω το κοστος στη διαμονη ,μια και θελω να καθισω αρκετες μερες και επιπλεον επειδη τα αεροπορικα ειναι ακριβα.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Eννοω μονο να υπαρχει καποιος στη ρεσεψιον,τα υπολοιπα εννοειται οτι δεν υπαρχουν.Ισα-ισα,τα διαμερισματα πολλες φορες ειναι πιο φτηνα.
Στην ιδια περιοχη,βρηκα διαμερισμα με 85 ευρω ενω το ξενοδοχειο ειναι πανω απο 110 (με πρωινο).
Προσπαθω να ριξω το κοστος στη διαμονη ,μια και θελω να καθισω αρκετες μερες και επιπλεον επειδη τα αεροπορικα ειναι ακριβα.
Ποια περιοδο σκεφτεσαι ή και κανονιζεις να πας?Γιατι τον Αυγουστο υπαρχουν παρα πολυ καλες τιμες στα ξενοδοχεια στις Βρυξελλες.Εχω μεινει σε 5αρι στην Grand Place με τιμη λιγοτερη απο 100 euro..Το ξενοδοχειο το ειχα κλεισει τελη Ιουνη
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Πρώτη φορά στη ζωή μου άκουσα για καταγραφή πραγμάτων σε διαμερίσματα που νοικιαζονται για μερικές μέρες! (δηλαδή μπορεί καποιος φεύγοντας να πάρει και ένα νιπτήρα για ενθύμιο?)
Στα διαμερισματα βλεπεις τον ιδιοκτήτη μόνο οταν πηγαίνεις, σε κατατοπίζει για όσα χρειάζεται να ξέρεις. Πετσέτες και καθαρισμό διαμερίσματος (αφού φύγεις) τα χρεώνεσαι έξτρα. Ρεσεψιόν τι να την κάνεις όταν έχεις όλα τα κλειδιά της οικοδομής?
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ποια περιοδο σκεφτεσαι ή και κανονιζεις να πας?Γιατι τον Αυγουστο υπαρχουν παρα πολυ καλες τιμες στα ξενοδοχεια στις Βρυξελλες.Εχω μεινει σε 5αρι στην Grand Place με τιμη λιγοτερη απο 100 euro..Το ξενοδοχειο το ειχα κλεισει τελη Ιουνη

Λεμε κατα τις 20 Ιουλη.Θα σε ξαναρωτησω.
Η τιμη που μου λες ηταν χωρις πρωινο;
Ψαχνω οπωσδηποτε με πρωινο.Εχω βρει καποια αλλα ειναι και πολλα που χρεωνουν το πρωινο εξτρα,σε πολυ υψηλες τιμες (40-50% της τιμης της καθε βραδυας),οποτε συνολικα ανεβαινει.

Αρα θα κλεισω πρωτα τα αεροπορικα και θα κοιταω καθημερινα για τη διαμονη.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Λεμε κατα τις 20 Ιουλη.Θα σε ξαναρωτησω.
Η τιμη που μου λες ηταν χωρις πρωινο;
Ψαχνω οπωσδηποτε με πρωινο.Εχω βρει καποια αλλα ειναι και πολλα που χρεωνουν το πρωινο εξτρα,σε πολυ υψηλες τιμες (40-50% της τιμης της καθε βραδυας),οποτε συνολικα ανεβαινει.

Αρα θα κλεισω πρωτα τα αεροπορικα και θα κοιταω καθημερινα για τη διαμονη.
Ναι,ηταν με πρωινο και συγκεκριμενα ηταν το Royal Windsor στην οδο Duquenoy.Αλλα της ιδιας αλυσιδας το Barsey στην Av. Luise ειχε το δικλινο προσφορα 50ευρω.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.829
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Πρώτη φορά στη ζωή μου άκουσα για καταγραφή πραγμάτων σε διαμερίσματα που νοικιαζονται για μερικές μέρες! (δηλαδή μπορεί καποιος φεύγοντας να πάρει και ένα νιπτήρα για ενθύμιο?)
Στα διαμερισματα βλεπεις τον ιδιοκτήτη μόνο οταν πηγαίνεις, σε κατατοπίζει για όσα χρειάζεται να ξέρεις. Πετσέτες και καθαρισμό διαμερίσματος (αφού φύγεις) τα χρεώνεσαι έξτρα. Ρεσεψιόν τι να την κάνεις όταν έχεις όλα τα κλειδιά της οικοδομής?
εγω το εχω πετυχει σε περιπτωσεις που νοικιαζεις διαμερισμα στην Ελβετια ή Γαλλια για 7 μερες στα χιονοδρομικα
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ναι,ηταν με πρωινο και συγκεκριμενα ηταν το Royal Windsor στην οδο Duquenoy.Αλλα της ιδιας αλυσιδας το Barsey στην Av. Luise ειχε το δικλινο προσφορα 50ευρω.

Mαλλον ετυχες στην καλη περιπτωση.Τωρα αν τσεκαρεις το συγκεκριμενο ξενοδοχειο,το πρωινο χρεωνεται εξτρα ,30 ευρω το ατομο τη νυχτα :mad:
Οποτε το standard room παει 90+60 τη βραδυα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.738
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom