Ισπανία Πληροφορίες για καναρια νησια.!!!

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Δεν ηξερα που να ανοιξω το θεμα και βρηκα εδω!Συγνωμη αν δεν ειναι για εδω!Απλα θελω αν ξερει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για τα καναρια νησια τιμες ξενοδοχεια που να παω γενικα οτι ξερει ο καθενας θα ειναι χρησιμα!:clap::clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Δεν ηξερα που να ανοιξω το θεμα και βρηκα εδω!Συγνωμη αν δεν ειναι για εδω!Απλα θελω αν ξερει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για τα καναρια νησια τιμες ξενοδοχεια που να παω γενικα οτι ξερει ο καθενας θα ειναι χρησιμα!:clap::clap:
Να μην πας, έχω πάει στο Γκραν Κανάρια και είναι ένα μάτσο χάλια (δε βρέθηκα εκεί ως τουρίστας αλλά περάσαμε φανταστικά-απλά ενημερώνω για να δείξω ότι δεν έχω κάποια εμπάθεια με το μέρος)

Φύλαξε τα λεφτουδάκια σου για κανά μέρος της προκοπής που θα είναι και πραγματικά εξωτικό....:cool:
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
΄Εχω πάει Τενερίφη
Είναι όμορφο το κέντρο με το ηφαίστιο, ή τουλάχιστον ενδιαφέρον
Το βορειοδυτικό κομμάτι ειναι πολύ καλό, με ωραία φύση και παραδοσιακές πόλεις.
Το νότιο βουλιάζει από ξενοδοχεία και κόσμο
Εκατομμύρια, όπως και τα ξενοδοχεία
Οι τιμές, λόγω της πληθώρας προσφορών ποικίλουν
Θα πρέπει να ζητήσεις βοήθεια του internet ή ενός πρακτορείου.
Εκείνο που θα πρέπει να ξέρεις είναι ότι αν αποφασίσεις για την Τενερίφη, πρέπει να κλείσεις από πολύ νωρίς αεροπορικό εισητήριο, για να πεις ότι θα έχεις μια λογική τιμή.
Το φαγητό, δεν έχει καμμία ιδιατερότητα.
Θα χρειαστείς περίπου 5 μέρες να δεις το νησί.
΄Οχι τα πάντα, αλλά να δεις αυτά που πρέπει
Η ατραξιόν του νησιού είναι το ηφαίστιο αλλά και το Loro Park, στην δυτική, βορειοδυτική πλευρά.
΄Ενα πάρκο πολύ όμορφο, αντιπροσωπευτικότατο της χλωρίδας και πανίδας των Καναρίων, με τους καρχαρίες να περνούν πάνω από το κεφάλι σου.
Οι τιμές σε όλο το νησί πολύ καλές, περίπου όπως εδώ και μερικές φορές και λίγο πιο φθηνά.
Αν ότι δήποτε άλλο θέλεις, ρώτησε
Στέλλα
 

kosstav

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Κανάρια η κάπου αλλού?

Στέλλα καλησπέρα.. Γενικής φύσης ερώτηση.. Για διακοπές σε εξωτικό μέρος.. Αξίζει η τενερίφη ή καλύτερα κάτι σε μπαλί - μαλδίβες - κτλ.. δεδομένου πάντα και του κόστους.. Αν έχεις κάτι να προτείνεις αφού πήφες ευπρόσδεκτο.. Ευχαριστώ!
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA - JAPAN - AUS
Σαφώς και η Τενερίφη είναι πολύ πιο φθηνό μέρος από τις Μαλδίβες. ΔΕΝ είναι εξωτικό, έχει ωραία σημεία και τοπία, αλλά δεν έχει κάτι το εξωτικό όπως οι Μαλδίβες με άσπρη άμμο..κλπ. Εαν, έχεις τα λεφτά πήγαινε Μαλδίβες, αλλιώς Κανάρια.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Δεν ηξερα που να ανοιξω το θεμα και βρηκα εδω!Συγνωμη αν δεν ειναι για εδω!Απλα θελω αν ξερει καποιος να μου δωσει πληροφοριες για τα καναρια νησια τιμες ξενοδοχεια που να παω γενικα οτι ξερει ο καθενας θα ειναι χρησιμα!:clap::clap:
Αν θες κατι εξωτικό, όπως΄έχει αναφερθεί, τοτε μη πας! μη περιμενεις να βρεις παραλιες με λευκή άμμο, φοινικες,κλπ...τα νησια ειναι ηφαιστειογενή και οι παραλιες ειναι βραχώδεις. Αν θες να δεις κάτι το διαφορετικό να πας! Εξαλλου Καναρια νησια δεν είναι μονο Γκραν Καναρια και Τενεριφη (που γινεται πανικος απο ξενοδοχεια,κλπ :(). Είναι και Λανσαροτε, Φουερτεβεντουρα, Λα Γκομερα, Ελ Ιερο και Λα Παλμα.
ειχα παει πριν 2 χρονια για 2 βδομαδες στα Γκραν Καναρια, Τενεριφη, Λανσαροτε και εφυγα από Φουερτεβεντουρα. Αν θες πληροφοριες για διαμονη σε ξενοδοχεια,δεν μπορω να σε βοηθησω. Την εβγαλα με εναν υπνοσακο σε παραλιες, βουνα, ηφαιστεια, "ερημο", στα καραβια απο το ενα νησι στο αλλο, κλπ. Γενικα, τα βουνα τους ειναι πιο γοητευτικά απο τις παραθαλασσιες περιοχες. Οσο αφορα τα νησια, εχουμε και λεμε:

Τενεριφη:
Αν θες ξενοδοχεια,πισινες,κλπ (και μονο αυτο!), να πας στο νοτιο μερος του νησιου αλλιως τρωει ενα τεραστιο Χ στο χαρτη και επικεντρώνεσαι μονο στο βορειο μερος του νησιου (αυτο εκανα και γω). Η Σαντα Κρουζ (πρωτευουσα) δεν λεει και πολλα. Ωραιες πολεις ειναι λα λαγκουνα, Λα Οροταβα. Το βουνο βορεια και ανατολικά (δεν θυμαμαι ονομα)ειναι πολυ ωραιο και με ωραια θεα..Αξιζει το ηφαιστειο Τέιδε στο κεντρο του νησιου, η καλδερα του.. Η παραλια με θεα κατι τεραστιους βραχους στο Λος Γιγαντες ωραια, αλλα το χωριο μονο ξενοδοχεια.. εκει που αξιζει να επισκεφτεις ειναι στην βορειοδυτική πλευρα του νησιου με γραφικα χωρια: Γκαρρατσικο, Ικος δε λο Βινο,κλπ

Γκραν Καναρια:
Λας Παλμας: Ωραια πρωτευουσα. Αποφευγεις και παλι τα τουριστικα μερη.Πας κατευθειαν στο Μασπαλομας (μικρη ερημος) χωρις καμια σταση στη πλαγια δε ινγλες. Λα πλαγια δε μογκαν:πολυ ωραιο χωριο. Ολη η δυτικη πλευρα του νησιου εχει καταπληκτικα τοπια και δεν ειναι τουριστικη. στη βορεια πλευρα θα βρεις καποια ενδιαφεροντα χωρια. αυτο που αξιζει ειναι στο κεντρο του νησιου στα βουνα (καταπρασινα!! με γραφικα χωρια και ωραια τοπια)

Λανσαροτε:
Απολυτη ομορφια!! το νησι εχει 100 ηφαιστεια!!!!:shock: η λαβα εχει δημιουργησει πανεμορφα τοπια. Στο παρκο στα κεντρικα-νοτια του νησιου (παλι δεν θυμαμαι το ονομα) βλεπεις μονο λαβα μεχρι τον οριζοντα. Ωραια ασπρα χωριουδακια. Ο τουρισμος σε απολυτη αρμονια με το φυσικο τοπιο με εξαιρεση το Πουερτο δελ καρμεν (δεν αξιζει καμια επισκεψη). Το πιο ομορφο νησι με διαφορα απο αυτα που επισκεφτηκα!!!

Φουερτεβεντουρα:
Μονο ενα απογευμα εκατσα στο νησι.την επομενη μερα το πρωι πεταγα πισω για ισπανια. απο οσο ειδα και εμαθα εχει τεραστιες παραλιες με αμμουδια καταλληλες για σερφιγκ..

Στα υπολοιπα 3 νησια δεν πηγα αλλα απο γνωστους μου που τα εχουν επισκεφτει, γνωριζω οτι ο τουρισμος ειναι ελαχιστος, η ομορφια καταπληκτικη..πολυ πιο αυθεντικα και αγρια τοπια..
 

finderboy

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλημέρα
πρόσφατα επισκέφθηκα το FUERTEVENTURA και το LANZAROTE
Πράγματι η εικόνα που αντικρύζεις είναι διαφορετική από τα ελληνικά νησιά αλλά σίγουρα αξίζει τον κόπο να δεις και κάτι διαφορετικό. Οι τεράστιοι αμμόλοφοι ειδικά στο Corralejo είναι καταπληκτικοί, τα σεληνιακά τοπία από την λάβα είναι ανεπανάληπτα, οι παραλίες ατελείωτες ειδικά στα νότια του νησιού FUERTE στην περιοχή JANDIA, επίσης οι βόλτες με καμήλα στο La Lajita (Oasis park) και στο Timanfaya Park είναι μοναδικές.
Γραφικά χωριά με ωραίες εκκλησίες - SAN BETANCURIO
Πανέμορφες διαδρομές με άριστα διατηρημένους δρόμους (όχι όπως στα νησιά μας που η λακούβα και οι γκρεμοί καραδοκούν) πάνω στις κορυφογραμμές του νησιού FUERTE
Να αναφέρω και τα πολυτελή ξενοδοχεία με το παραδεiγματικό τους service
Επίσης, στα canaria τα αγαθά είναι αφορολόγητα που σημαίνει ότι αγοράζεις κοσμήματα, ρολόγια, αρώματα σε πολύ χαμηλές τιμές.
Ακόμα, ο καιρός είναι ιδανικός για το καλοκαίρι αλλά και το χειμώνα αφού η θερμοκρασία κυμαίνεται από 21-30οC.


Προτείνω ανεπιφύλακτα 5ήμερες διακοπές στο FUERTE και 2ήμερες διακοπές στο LANZAROTE
 

svouritsa

Member
Μηνύματα
33
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΡΟΚΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
χαίρετε!
η εμπειρία που έχω από την τενερίφη είναι πριν από 2 χρόνια που πήγα για γαμήλιο ταξίδι . μπορώ να πω οτι λόγο της απίστευτης κούρασης που είχαμε και οι δυο ο προορισμός ήταν ότι έπρεπε. πέρα οτι μείναμε στο καταπληκτικό ξενοδοχείο www.vincci la plantacion.com που το συνιστώ ανεπιφύλακτα περάσαμε 5 ημέρες που και πράσινο ευχαριστηθήκαμε (ατελείωτες εκτάσεις με μπανανόδεντρα) αλλά και τα πάρκα που έχει μας φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. κατα τα άλλα ενα τελείως τουριστικό μέρος. οσο για τις παραλίες έχουν δίκιο οι προηγούμενοι οτι δεν θα βρείς τίποτε το ιδιαίτερο. αν ψάχνεις για κάτι τροπικό μπορείς να στραφείς αλλού μιας και σαφώς θα βρείς κάτι καλύτερο.
στην ταυλάνδη για παράδειγμα αν αποφύγεις το πολύ τουριστικό πουκέτ μπορείς να επιλέξεις να μείνεις στο νησί raylay (αν θυμάμαι καλα για το πως γράφεται) και να ευχαριστηθείς φοίνικα και πράσινο μέχρι την κορυφή των βουνών. εκεί μπορείς επίσης να νοικιάσεις σχετικά φθηνά ταχύπλοο το οποίο για όλη την ημερα το έχεις στην διάθεσή σου και σε γυρίζει στις κοντινές απίστευτες παραλίες.πέρα από τα εξοδα των αεροπορικών η διαμονή και το φαγητό είναι σε πάρα πολύ χαμηλές τιμές. (εμείς τρώγαμε 6 άτομα μόνο θαλασσινά και αστακούς και ήταν ζήτημα αν ο λογαριασμός μας ξεπερνούσε τα 50 ευρώ). για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για ταυλάνδη είμαι διαθέσιμη.
καλή επιλογή!!!
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Γεια σας κι από μένα! Σκέφτομαι αυτόν τον καιρό να κάνω αίτηση για Erasmus και κοίταξα τη λίστα με τα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζεται η σχολή μου. Ανάμεσα σε πολλά άλλα είδα ότι είναι και το πανεπιστήμιο των Κανάριων νήσων το οποίο βρίσκεται στην πρωτεύουσα Gran Canaria. Πιστεύετε ότι θα άξιζε να ζήσω ένα 6μηνο εκεί; Σίγουρα το Erasmus είναι μοναδική εμπειρία όπου και να πας αλλά με το που είδα "Κανάρια" μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Οι άλλες επιλογές μου είναι κυρίως Ολλανδία και Βέλγιο απ' όπου θα μπορώ να ταξιδέψω πολύ εύκολα στην υπόλοιπη Ευρώπη...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γεια σας κι από μένα! Σκέφτομαι αυτόν τον καιρό να κάνω αίτηση για Erasmus και κοίταξα τη λίστα με τα πανεπιστήμια με τα οποία συνεργάζεται η σχολή μου. Ανάμεσα σε πολλά άλλα είδα ότι είναι και το πανεπιστήμιο των Κανάριων νήσων το οποίο βρίσκεται στην πρωτεύουσα Gran Canaria. Πιστεύετε ότι θα άξιζε να ζήσω ένα 6μηνο εκεί; Σίγουρα το Erasmus είναι μοναδική εμπειρία όπου και να πας αλλά με το που είδα "Κανάρια" μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Οι άλλες επιλογές μου είναι κυρίως Ολλανδία και Βέλγιο απ' όπου θα μπορώ να ταξιδέψω πολύ εύκολα στην υπόλοιπη Ευρώπη...
Οχι!!!
Και η δικιά μου σχολή ειχε επιλογή για Γκραν κανάρια αλλά προτιμησα να παω στη βαλενθια, ισπανια..Επίσης από κοσμο που πηγε καναρια για Ερασμους ακουσα μέτρια πράγματα (από ολες τις πλευρές)..Βεβαια γουστα είναι αυτά!!Το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να πας Ολλανδια και όποτε βρεις φθηνη πτήση απο κει τράβα ταξιδακι καναρια.. και γω βρήκα απο βαρκελωνη για Καναρια πηγαινε -ελα 20 ευρώ!! και περασα πολύ ωραία!!!:clap:
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
εαν ηταν στην τενεριφη ,,θα στο προτεινα γιατι το νησι αξιζει,,αλλα και παλι με επιφυλαξη γιατι δεν ξερω τι ακριβως ψαχνεις και θες.τωρα για τα γκραν καναρια..χμμ δες και αλλες επιλογες θα σου προτεινα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom