Ιταλία Πληροφορίες για ταξίδι στην Φλωρεντία

Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπέρα,
τον Μάιο θα επισκεφτώ την Φλωρεντία ,(δεν εχω κλεισει ακομα εισητηρια λογικα μες την βδομαδα)και τυχαινει να ειμαι στην πολη την πρωτη Κυριακη του Μαιου που απο οτι εχω ακουσει ειναι δωρεαν τα μουσεια και πεφτει και πρωτομαγια.Το ερωτημα ειναι αξιζει να παω εκεινη την μερα στα μουσεια η θα παθω σοκ απο τον κοσμο?Υπαρχει τεραστια αναμονη και ουρες χιλιομετρων 'η ο κοσμος μπαινει ελευθερα free χωρις ουρες αμεσως επειδη ειναι δωρεαν και δεν χρειαζεται εισητηριο?Το ufizzi και την galleria θα τις επισκεφτω ειτε χρειαστει πληρωσω ειτε οχι ,αλλα το δωρεαν δεν χαλασε ποτε κανεναν .Με τον κοσμο πιστευω θα την παλεψω αλλα σε ουρες και αναμονες χιλιομετρων μαλλον οχι τοσο.Οποιος εχει εμπειρια σε δωρεαν μερα μουσειων στη φλωρεντια η σε παρομοιους προορισμους ας δωσει φωτα .

Last edited:

Elena2508

Member
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Kαλησπέρα,
τον Μάιο θα επισκεφτώ την Φλωρεντία ,(δεν εχω κλεισει ακομα εισητηρια λογικα μες την βδομαδα)και τυχαινει να ειμαι στην πολη την πρωτη Κυριακη του Μαιου που απο οτι εχω ακουσει ειναι δωρεαν τα μουσεια και πεφτει και πρωτομαγια.Το ερωτημα ειναι αξιζει να παω εκεινη την μερα στα μουσεια η θα παθω σοκ απο τον κοσμο?Υπαρχει τεραστια αναμονη και ουρες χιλιομετρων 'η ο κοσμος μπαινει ελευθερα free χωρις ουρες αμεσως επειδη ειναι δωρεαν και δεν χρειαζεται εισητηριο?Το ufizzi και την galleria θα τις επισκεφτω ειτε χρειαστει πληρωσω ειτε οχι ,αλλα το δωρεαν δεν χαλασε ποτε κανεναν .Με τον κοσμο πιστευω θα την παλεψω αλλα σε ουρες και αναμονες χιλιομετρων μαλλον οχι τοσο.Οποιος εχει εμπειρια σε δωρεαν μερα μουσειων στη φλωρεντια η σε παρομοιους προορισμους ας δωσει φωτα .
Τις ημέρες που είναι δωρεάν η είσοδος στα μουσεία εννοείται οτι υπάρχουν ουρές απο γκρουπ που βρίσκονται εκεί για αυτόν τον λόγο.
Στην πινακοθήκη Ουφίτζι ουρές θα βρεις πάντα! Ιούλιο περίμενα πάνω από 1,5 ώρα.
Επιπλέον όταν υπάρχει δωρεάν είσοδος δεν ανοίγουν τις πόρτες και μπαίνει ανεξέλεγκτα ο κόσμος. Περιμένεις υπομονετικά στην ουρά και παίρνεις απο το ταμείο το εισιτήριο ελεύθερης εισόδου.
Στην Μαδρίτη που την Κυριακή ήταν ελεύθερη η είσοδος στο Prado η ουρά ηταν ατελείωτη!
Όλα αυτά βέβαια προ covid...
Υποθέτω οτι τώρα θα υπάρχει και κάποιος περιορισμός στον αριθμό των επισκεπτών.

Πάντως στην Πινακοθήκη Ουφίτζι δεν δείχνει η επίσημη ιστοσελίδα τους δωρεαν είσοδο την 1η Μαΐου.

Last edited:
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Firenze Card και λύσατε το πρόβλημα σας. Η καλύτερη κάρτα που έχω πάρει στο εξωτερικό για αξιοθέατα.

Benvenuto su Firenze Card | Firenze Card

H Firenze card σιγουρα ειναι χρησιμη ειχαμε βγαλει και στο Παρισι και στη Ρωμη,αλλα στην περιπτωση μας που θελουμε να παμε στα πολυ βασικα μουσεια Ufizzi και Academia να δουμε το Δαβιδ δεν ξερω κατα ποσο η καρτα που εχει 78 € μας συμφερει.Νομιζω κρατηση skip the line ειναι το καλυτερο.

maria91

Member
Θα ειμαι στη πολη 2 ολοκληρες μερες,να βολταρω μονο ή να τολμησω να μπω και ufizzi?επισης οποιος/α εχει προτασεις για φαγητο(πιτσα κατα προτιμηση)καλοδεχουμενες!

paefstra

Member
Θα ειμαι στη πολη 2 ολοκληρες μερες,να βολταρω μονο ή να τολμησω να μπω και ufizzi?επισης οποιος/α εχει προτασεις για φαγητο(πιτσα κατα προτιμηση)καλοδεχουμενες!
Ναι. Αλλα μη βαλεις τιποτε αλλο. Θελει και επισκεψη στον Καθεδρικο, η ουρα προχωρα πολυ γρηγορα.
Για σκετη βολτα και χαζεμα κτιριων απ' εξω μια μερα αρκει.

jimp

Member
Εγώ πάντως θα πήγαινα μόνο βόλτες με παγωτό στο χέρι.
Για φαγητό είχε φάει πολύ ωραία εδώ Home - Trattoria l'Oriuolo Firenze ,γενικά δες και στο fork

Για παγωτό αν θυμάμαι, εκτός από venchi μου είχε αρέσει πολύ και η gelateria Dei Neri

paefstra

Member
Για φαγητό είχε φάει πολύ ωραία εδώ Home - Trattoria l'Oriuolo Firenze ,γενικά δες και στο fork
Το θυμηθηκες!
Επιβεβαιωνω, τελειο μαμαδιστικο φαγητο.
Αφηστε την πιτσα για τον Νοτο. Η Βορεια Ιταλια εχει δικη της κουζινα. Μονο απο το thefork για νορμαλ τιμες.
Επισης ψαξτε aperitivo.

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πιτσα? στη Φλωρεντια? δεν ξερουμε. πιτσα καλη εχει στην Αθηνα. αλλιως Ναπολη.
μη βλασφημεις κ πηγαινε στο Mario, στη fettunta η για κατι στα ορθια antico vivaio.

jimp

Member
Το θυμηθηκες!
Επιβεβαιωνω, τελειο μαμαδιστικο φαγητο.
Αφηστε την πιτσα για τον Νοτο. Η Βορεια Ιταλια εχει δικη της κουζινα. Μονο απο το thefork για νορμαλ τιμες.
Επισης ψαξτε aperitivo.
Αφού ήταν πολύ δυνατό, δεν το ξεχνάω!

Iris_90

Member
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
πιτσα? στη Φλωρεντια? δεν ξερουμε. πιτσα καλη εχει στην Αθηνα. αλλιως Ναπολη.
μη βλασφημεις κ πηγαινε στο Mario, στη fettunta η για κατι στα ορθια antico vivaio.
@Samion Ναι το Antico Vinaio έχει πολύ χορταστικά panini , ένα αναψυκτικό στο χέρι και κάθεσαι , τρως και θαυμάζεις για άλλη μια φορά τη Piazza della Signoria !!!

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.377
Μέλη
37.119
Νεότερο μέλος
Anastasia12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom