Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Kαλησπέρα,
τον Μάιο θα επισκεφτώ την Φλωρεντία ,(δεν εχω κλεισει ακομα εισητηρια λογικα μες την βδομαδα)και τυχαινει να ειμαι στην πολη την πρωτη Κυριακη του Μαιου που απο οτι εχω ακουσει ειναι δωρεαν τα μουσεια και πεφτει και πρωτομαγια.Το ερωτημα ειναι αξιζει να παω εκεινη την μερα στα μουσεια η θα παθω σοκ απο τον κοσμο?Υπαρχει τεραστια αναμονη και ουρες χιλιομετρων 'η ο κοσμος μπαινει ελευθερα free χωρις ουρες αμεσως επειδη ειναι δωρεαν και δεν χρειαζεται εισητηριο?Το ufizzi και την galleria θα τις επισκεφτω ειτε χρειαστει πληρωσω ειτε οχι ,αλλα το δωρεαν δεν χαλασε ποτε κανεναν .Με τον κοσμο πιστευω θα την παλεψω αλλα σε ουρες και αναμονες χιλιομετρων μαλλον οχι τοσο.Οποιος εχει εμπειρια σε δωρεαν μερα μουσειων στη φλωρεντια η σε παρομοιους προορισμους ας δωσει φωτα .
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Kαλησπέρα,
τον Μάιο θα επισκεφτώ την Φλωρεντία ,(δεν εχω κλεισει ακομα εισητηρια λογικα μες την βδομαδα)και τυχαινει να ειμαι στην πολη την πρωτη Κυριακη του Μαιου που απο οτι εχω ακουσει ειναι δωρεαν τα μουσεια και πεφτει και πρωτομαγια.Το ερωτημα ειναι αξιζει να παω εκεινη την μερα στα μουσεια η θα παθω σοκ απο τον κοσμο?Υπαρχει τεραστια αναμονη και ουρες χιλιομετρων 'η ο κοσμος μπαινει ελευθερα free χωρις ουρες αμεσως επειδη ειναι δωρεαν και δεν χρειαζεται εισητηριο?Το ufizzi και την galleria θα τις επισκεφτω ειτε χρειαστει πληρωσω ειτε οχι ,αλλα το δωρεαν δεν χαλασε ποτε κανεναν .Με τον κοσμο πιστευω θα την παλεψω αλλα σε ουρες και αναμονες χιλιομετρων μαλλον οχι τοσο.Οποιος εχει εμπειρια σε δωρεαν μερα μουσειων στη φλωρεντια η σε παρομοιους προορισμους ας δωσει φωτα .
Τις ημέρες που είναι δωρεάν η είσοδος στα μουσεία εννοείται οτι υπάρχουν ουρές απο γκρουπ που βρίσκονται εκεί για αυτόν τον λόγο.
Στην πινακοθήκη Ουφίτζι ουρές θα βρεις πάντα! Ιούλιο περίμενα πάνω από 1,5 ώρα.
Επιπλέον όταν υπάρχει δωρεάν είσοδος δεν ανοίγουν τις πόρτες και μπαίνει ανεξέλεγκτα ο κόσμος. Περιμένεις υπομονετικά στην ουρά και παίρνεις απο το ταμείο το εισιτήριο ελεύθερης εισόδου.
Στην Μαδρίτη που την Κυριακή ήταν ελεύθερη η είσοδος στο Prado η ουρά ηταν ατελείωτη!
Όλα αυτά βέβαια προ covid...
Υποθέτω οτι τώρα θα υπάρχει και κάποιος περιορισμός στον αριθμό των επισκεπτών.

Πάντως στην Πινακοθήκη Ουφίτζι δεν δείχνει η επίσημη ιστοσελίδα τους δωρεαν είσοδο την 1η Μαΐου.
 
Last edited:
Μηνύματα
410
Likes
1.351
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Firenze Card και λύσατε το πρόβλημα σας. Η καλύτερη κάρτα που έχω πάρει στο εξωτερικό για αξιοθέατα.

Benvenuto su Firenze Card | Firenze Card

H Firenze card σιγουρα ειναι χρησιμη ειχαμε βγαλει και στο Παρισι και στη Ρωμη,αλλα στην περιπτωση μας που θελουμε να παμε στα πολυ βασικα μουσεια Ufizzi και Academia να δουμε το Δαβιδ δεν ξερω κατα ποσο η καρτα που εχει 78 € μας συμφερει.Νομιζω κρατηση skip the line ειναι το καλυτερο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα. Όπως έχω ήδη γράψει σε άλλο θέμα για επιλογή προορισμού για την Άνοιξη, τελικά κλείνουμε για Ιταλία.

Το ταξίδι θα γίνει με την AEGEAN στα μέσα Μαΐου με προορισμό την Μπολόνια. Διαθέσιμες ημέρες 5 βράδια, αλλά την 1η μέρα φτάνουμε μεσημεροαπογευμα. Αυτοκίνητο θα νοικιάσουμε σίγουρα για 2 μέρες και παίζει για άλλη 1 μόνο αν αξίζει κάτι τόσο πολύ.

Είμαστε στο εξής δίλημμα για το τι να επιλέξουμε:

1η επιλογή) Έχουμε σαν βάση την Μπολόνια (που μας κίνησε τρομερά το ενδιαφέρον με βάση όσα μας είπαν οι φίλοι του φόρουμ στο άλλο θέμα), όπου θα μείνουμε 3 βράδια. Τ άλλα 2 βραδια θέλουμε να μείνουμε σε 2 διαφορετικούς προορισμούς εκεί κοντά και κατά προτίμηση σε κάποια επαρχία. Εδώ θέλουμε τις προτάσεις σας. Εκεί θα χρειαστεί και το αυτοκίνητο για 2 μέρες.

2η επιλογή) Με το που φτάσουμε εφόσον και αν βολεύει, φεύγουμε κατευθείαν για Φλωρεντία, οπού μπορούμε να μείνουμε 2 βραδια και τα υπόλοιπα 3 να μείνουμε σε 3 διαφορετικά χωριά της Τοσκάνης όπως το San Gimignano, Σιένα (το ξέρω δεν είναι χωριό), Cetona, Montalcino, Montemerano η οποιοδήποτε άλλο.

3η επιλογή) Φτάνουμε Μπολόνια μένουμε το 1ο βράδυ εκεί, τις επόμενες 2-3 μέρες φεύγουμε για τους παραπάνω προορισμούς της Τοσκάνης και μετά γυρνάμε για άλλο 1 βραδυ στην Μπολόνια.

@paefstra @Samion @Sassenach77 is @Grerena σαν Ιταλόlovers δώστε τα φώτα σας, όπως φυσικά και όποιος άλλος επιθυμεί.

Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι αρκετά ακριβή μπορώ να πω, ενώ τα ξενοδοχεία στην επαρχία της Τοσκάνη είναι αρκετά φτηνά.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Μπορείς να δεις κάλλιστα και τις δύο πόλεις,χωρίς μάλιστα να χρειαστεί αυτοκίνητο. Είναι μια επιλογή.
Από την άλλη η ενοικίαση αυτοκινήτου και η περιήγηση στη Τοσκάνη είναι απολύτως δελεαστική χωρίς αμφιβολία.
Δε ξέρω, είναι θέμα προτεραιοτήτων καθαρά και κόστους. Στα υπόψιν πέρα από τη τιμή του καυσίμου είναι ότι θα χρειαστείτε και parking εντός των πόλεων.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μπορείς να δεις κάλλιστα και τις δύο πόλεις,χωρίς μάλιστα να χρειαστεί αυτοκίνητο. Είναι μια επιλογή.
Από την άλλη η ενοικίαση αυτοκινήτου και η περιήγηση στη Τοσκάνη είναι απολύτως δελεαστική χωρίς αμφιβολία.
Δε ξέρω, είναι θέμα προτεραιοτήτων καθαρά και κόστους. Στα υπόψιν πέρα από τη τιμή του καυσίμου είναι ότι θα χρειαστείτε και parking εντός των πόλεων.
Δεν θέλουμε να πάμε και στις 2 πόλεις, γιατί θεωρούμε πως είναι δύο διαφορετικά ταξίδια και όχι απλά ένα πέρασμα.

Οσο αφορά το αυτοκίνητο, όπως ανέφερα θα το πάρουμε μόνο για την περιήγηση στην επαρχία της Τοσκάνη η αντίστοιχα για την επαρχία της Μπολόνια και όχι για τις πόλεις. Οπότε θεωρώ (?) ότι στα χωριά όλο και κάπου θα παρκάρουμε.

Πέρα από την πλάκα ποτέ δεν έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα με Parking σε ταξίδι στην Ευρώπη και πάντα βρίσκαμε και δωρεάν στάθμευση.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Δεν θέλουμε να πάμε και στις 2 πόλεις, γιατί θεωρούμε πως είναι δύο διαφορετικά ταξίδια και όχι απλά ένα πέρασμα.

Οσο αφορά το αυτοκίνητο, όπως ανέφερα θα το πάρουμε μόνο για την περιήγηση στην επαρχία της Τοσκάνη η αντίστοιχα για την επαρχία της Μπολόνια και όχι για τις πόλεις. Οπότε θεωρώ (?) ότι στα χωριά όλο και κάπου θα παρκάρουμε.

Πέρα από την πλάκα ποτέ δεν έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα με Parking σε ταξίδι στην Ευρώπη και πάντα βρίσκαμε και δωρεάν στάθμευση.
Σε όσα χωριά της Τοσκάνης πήγαμε, παρκαρες σε κάποιο δημοτικό παρκινγκ (επι πληρωμή) εξω απο το κεντρο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Σε όσα χωριά της Τοσκάνης πήγαμε, παρκαρες σε κάποιο δημοτικό παρκινγκ (επι πληρωμή) εξω απο το κεντρο.
Ναι, μην μου πεις ότι το ποσό ήταν ακραίο. Και εμεις στην Αλσατία, σε παρκικγ το βάζαμε με νορμάλ πόσο και κάναμε την δουλειά μας.

Παιδιά σας παρακαλώ να εστιάσουμε στις επιλογές μας και όχι σε θέματα Parking και τα σχετικά. 🙂
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δεν θέλουμε να πάμε και στις 2 πόλεις, γιατί θεωρούμε πως είναι δύο διαφορετικά ταξίδια και όχι απλά ένα πέρασμα.
Μα με 5 μέρες γίνεται άνετα ένα ταξίδι που χωράει και τις δύο, αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μα με 5 μέρες γίνεται άνετα ένα ταξίδι που χωράει και τις δύο, αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά.
Δηλαδή η Φλωρεντία και η Μπολόνια είναι για 1 βραδυ; Δεν γνωρίζω, απλά μου φαίνεται λίγο. Αν βγαίνει, τότε το βλέπουμε κ αυτό...
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Ναι, μην μου πεις ότι το ποσό ήταν ακραίο. Και εμεις στην Αλσατία, σε παρκικγ το βάζαμε με νορμάλ πόσο και κάναμε την δουλειά μας.

Παιδιά σας παρακαλώ να εστιάσουμε στις επιλογές μας και όχι σε θέματα Parking και τα σχετικά. 🙂
Δεν θυμάμαι να σου πω την αλήθεια. Το ανέφερα περισσότερο ως πρακτική πληροφορία παρα για το κόστος, αφού θεωρώ οτι Τοσκάνη χωρίς αυτοκίνητο χάνεις πολλά. Έχω κάνει αυτο που περιγραφεις ως 2ο σενάριο καλοκαιρι...φαντάζομαι ότι η άνοιξη ειναι η ιδανική περίοδος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom