Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ευχαριστώ! Μόλις μπορέσαμε να κλείσουμε ξενοδοχείο όλες τις μέρες κέντρο Φλωρεντία σε σχετικά καλή τιμή μέσω φίλου. Οπότε άκυρο το ερώτημα περί διαμονής...
Παραμένουν τα υπόλοιπα ερωτήματα. Σιένα πάμε ή για 4 μέρες Φλωρεντία δεν θα χωρέσει;
Πίζα σκέφτομαι για τον πύργο μήπως πάμε κατευθείαν αν βολεύει με το που φτάνουμε αεροδρόμιο και μετά πάμε στη Φλωρεντία.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Ευχαριστώ! Μόλις μπορέσαμε να κλείσουμε ξενοδοχείο όλες τις μέρες κέντρο Φλωρεντία σε σχετικά καλή τιμή μέσω φίλου. Οπότε άκυρο το ερώτημα περί διαμονής...
Παραμένουν τα υπόλοιπα ερωτήματα. Σιένα πάμε ή για 4 μέρες Φλωρεντία δεν θα χωρέσει;
Πίζα σκέφτομαι για τον πύργο μήπως πάμε κατευθείαν αν βολεύει με το που φτάνουμε αεροδρόμιο και μετά πάμε στη Φλωρεντία.
Αφου θελετε να περασετε χαλαρα γιατι ρωτατε για εκδρομες;μεινετε Φλωρεντια και καντε βολτες ολη μερα δε πιστευω να βαρεθειτε,ειδικα αν βαλετε και ufizzi πχ θα σας φαει ολη η διαδικασια μια μερα ανετα!
 

fonzareli

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Σωστά. Ρώτησα για Σιένα διότι διαβάζω παντού ότι είναι πολύ όμορφη πόλη και απέχει 1 ωρα με το λεωφορείο.
Φυσικά θα άξιζε ένα τουρ με αυτοκίνητο Τοσκάνη κάποια άλλη φορά με περισσότερες μέρες οπότε θα βλέπαμε και Σιένα αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις το αν και πότε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.020
Likes
40.998
Σιενα οπωσδηποτε και η Φλωρεντια βγαινει με επιλογες τι θα δειτε. Εχει παρα πολλα εξαλλου, δεν καλυπτονται ολα με μια μερα διαφορα.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Σωστά. Ρώτησα για Σιένα διότι διαβάζω παντού ότι είναι πολύ όμορφη πόλη και απέχει 1 ωρα με το λεωφορείο.
Φυσικά θα άξιζε ένα τουρ με αυτοκίνητο Τοσκάνη κάποια άλλη φορά με περισσότερες μέρες οπότε θα βλέπαμε και Σιένα αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις το αν και πότε...
Είναι κρίμα να μην πάτε Σιένα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα ήθελα να ενημερώσω το αγαπητό travelstories ότι είναι η πρώτη φορά που κλείνω αεροπορικά χωρίς να έχω αποφασίσει προορισμό!

Και ενώ ήμουν έτοιμος να κλείσω το Μόναχο - Σάλσμπουργκ που με κόπο είχα συνδυάσει (αφήνοντας πράγματα απέξω όμως) έπεσα πάνω στα 19 ευρώ του ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ Σάμο - Βενετία και δεν κρατήθηκα. Θα μου πείτε Βενετία έχεις πάει (σε ένα ταξίδι με πολλά ευτράπελα, κλασικά δηλαδή για μένα, ίσως ακολουθήσει ιστορία κάποια στιγμή αν με παρακαλέσετε), όντως έχω πάει οπότε αποφάσισα να είναι η αφετηρία και...βλέπουμε.

Βενετία φτάνουμε 10 το βράδυ στις 15/6 οπότε το επόμενο βήμα ήταν να κλείσω ξενοδοχείο στο Μέστρε δίπλα στα τρένα. Ένα αξιοπρεπές γιατί είδα...τέρατα στην περιοχή. Ένας από τους στόχους εδώ και χρόνια είναι η Μπολόνια οπότε το πλάνο που γρήγορα βγήκε ήταν 16, 17 διαμονή Μπολόνια, 18 μονοήμερη Πάρμα ( για να δω το μέρος που παραλίγο να ήμουν μόνιμος κάτοικος κάποτε, αλλά και αυτό είναι μία άλλη ιστορία) και διανυκτέρευση Μπολόνια. 19 μεσημεράκι επιστροφή Αθήνα από Μπολόνια (θα βόλευε απίστευτα να γυρίσω Βενετία αλλά η επιστροφή ήταν σε 7 ημέρες και δεν είχα τόσο καιρό στη διάθεσή μου). 20 επιστροφή Σάμο. Οπότε κλείνω όλα τα εισιτήρια.

Ωραία μέχρι εδώ? Όχι φυσικά. Η σύζυγος έχει έρωτα με τη Φλωρεντία και θέλει οπωσδήποτε να την δει (Ποια Πάρμα μου λες παιδί μου?? Φλωρεντία θα πάμε!). Εγώ ακολουθώντας το άχαστο δόγμα "Happy wife, happy life" δεν έφερα αντίρρηση. Η προσωπική μου άποψη (καλά δε μετράει απλά τη λέω έτσι να υπάρχει) είναι ότι πρώτον η Φλωρεντία δεν είναι για μονοήμερη και δεύτερον καλό θα ήταν να μπει σε ένα ενιαίο ταξίδι με Πύργο (όχι τον Λευκό) και Σιένα.

Η αναζήτηση για διαμονή στην Μπολόνια άρχισε και...σταμάτησε. Το μίνιμουμ που κατάφερα να βρω ξεκινούσε από 100 ευρώ τη βραδιά. Τσιμπημένο θα έλεγα και ούτε καν κέντρο. Οπότε φτάσαμε στο σημείο που άρχισα να γράφω αυτές τις γραμμές.
Οι ερωτήσεις - απορίες μου τώρα είναι οι εξής: να συνεχίσω την προσπάθεια για Πάρμα (με κίνδυνο της σωματικής μου ακεραιότητας)? Να αφήσω τη Μπολόνια για την τελευταία μέρα του ταξιδιού (18/6) και να αφιερώσω τις δύο πρώτες στην Φλωρεντία (χωρίς μουσεία, δεν έχουμε θέμα) αλλά χάνοντας κατά πάσα πιθανότητα Πύργο και Σιένα? Να κρατήσω το σχέδιο της συζύγου ("μια μέρα Φλωρεντία για να μην την δεις καλά και να έχεις λόγο να επιστρέψεις ώστε να δεις πύργους και Σιένες")?
Και επιπλέον, είναι όντως τόσο το κόστος της διαμονής στη Μπολόνια?

Αν καταφέρατε να φτάσετε μέχρι εδώ, παρακαλώ δώστε τα φώτα σας. Αυτή τη στιγμή είμαι με τα αεροπορικά όλα κλεισμένα, αλλά δεν ξέρω ούτε πού θα πάω, ούτε πού θα μείνω!
Α! Ξέρω πού θα μείνω! Έχω κλεισμένη μία βραδιά στο μαγευτικό Μέστρε. Από εκεί και πέρα...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αν δεν έχεις παει ουτε εσυ Φλωρεντία γιατι όχι Φλωρεντία και τελευταία βραδυα Μπολόνια ετσι ωστε να μην υπάρχουν και προβλήματα μεσα στην οικογένεια😁😁.. Το ότι η Σιενα είναι πιο κατω και ιδανικά συνδυάζεται με Φλωρεντία δε σημαίνει κατι την αλλη φορα μαζι με Παρμα η Βερονα η Τοσκάνη,στο κατω κατω οι αποστασεις μικρές ειναι.. Τι 1.30 τι 2 ωρες..
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κανείς μας δεν έχει πάει σε κανένα από αυτά τα μέρη. Το 2 μέρες Φλωρεντία και τελευταία μέρα Μπολόνια είναι αυτό που σκέφτομαι, απλά φοβάμαι ότι δύσκολα θα ξαναβρεθούμε στα μέρη εκεί, αν έχει "φύγει από τη μέση" η Φλωρεντία και η Μπολόνια. Αλλά κάπως πρέπει να αποφύγω και το ξύλο...:haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κανείς μας δεν έχει πάει σε κανένα από αυτά τα μέρη. Το 2 μέρες Φλωρεντία και τελευταία μέρα Μπολόνια είναι αυτό που σκέφτομαι, απλά φοβάμαι ότι δύσκολα θα ξαναβρεθούμε στα μέρη εκεί, αν έχει "φύγει από τη μέση" η Φλωρεντία και η Μπολόνια. Αλλά κάπως πρέπει να αποφύγω και το ξύλο...:haha:
Σε ένα τόσο πιεσμένο πρόγραμμα, χώσε και την Πάρμα στις 18. Έτσι κι αλλιώς στο τρέξιμο θα είστε όλες τις μέρες.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στις 18 θα είμαστε Μπολόνια. Θα είναι και η μόνη μέρα που θα αφιερωθεί στην πόλη. (αν επικρατήσει το Φλωρεντία 2, Μπολόνια 1). Εκτός και εννοείς να μην κάτσουμε καθόλου στην Μπολόνια...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στις 18 θα είμαστε Μπολόνια. Θα είναι και η μόνη μέρα που θα αφιερωθεί στην πόλη. (αν επικρατήσει το Φλωρεντία 2, Μπολόνια 1). Εκτός και εννοείς να μην κάτσουμε καθόλου στην Μπολόνια...
Φεύγετε από Φλωρεντία πρωί με τρένο, αλλάζετε Μπολόνια για Πάρμα σε 2 ώρες είστε εκεί (το εισιτήριο το βγάζετε από Φλωρεντία "ενιαίο" να μην ταλαιπωρηθείτε). Την βλέπετε, πίνετε έναν καφέ και γυρνάτε μεσημέρι Μπολόνια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στις 18 θα είμαστε Μπολόνια. Θα είναι και η μόνη μέρα που θα αφιερωθεί στην πόλη. (αν επικρατήσει το Φλωρεντία 2, Μπολόνια 1). Εκτός και εννοείς να μην κάτσουμε καθόλου στην Μπολόνια...
Νομίζω πρέπει να ξεχάσεις σιγά - σιγά το σενάριο της Πάρμα και να το αφήσεις για επόμενη εκδρομή.
Με 2-1 σε Μπολόνια - Φλωρεντία, είσαι οριακά και για τις δύο πόλεις, μάλιστα με αρκετά σφιχτό πρόγραμμα. Προσωπικά θα άφηνα τη Φλωρεντία για επόμενο και θα αναλωνώμουν σε Μπολόνια και περιξ, ωστόσο αφού πρέπει να μπει νομίζω είναι το μόνο εφικτό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom