Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Πριν 4-5 χρόνια που είχα πάει ήταν από την ίδια. Όχι σκάλα, κατι μικροσκοπικά σκαλάκια που σε έπιανε κλειστοφοβία.
Πριν 6 χρόνια ειχαμε ανεβει. Απ ότι θυμαμαι εως ενα σημείο ειναι μια η σκάλα, Καπου προς το τελος (κατω) νομιζω βγαινεις απο αλλου. Το πιο στενο σημείο αρχιζει απο τη μεση οπου ειναι πολυ στενα και δυστυχως εαν εχει κοσμο πισω σου δεν μπορεις ουτε να σταθεις στην ακρη να παρεις ανασα. Παρόλα αυτα όμως ηταν Υπεροχα!!!! Να σου πω την αληθεια εγω ζορίστηκα λιγο παραπανω στο κατεβασμα , στην σκαλα μεσα στον τρούλλο. Ηταν λιγο απότομη και ειχε μια παραξενη κληση. Ομως θα ξαναπηγαινα. Καλο ανεβασμα!!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνιση... Οπότε μας βλέπω να επιλέγουμε τα εισιτήρια των 18.45-19.30 ώστε να είμαστε από τους τελευταίους που θα ανέβουμε, μήπως κ γλιτώσουμε λίγο συνωστισμό. Επίσης, την ημέρα που λέμε να πάμε το ηλιοβασίλεμα είναι 21.00, άρα όταν θα είμαστε επάνω θα έχει ακόμα φως.
Ε, τι λέτε καλύτερα τελευταίοι;; Παρά πρώτοι; :rolleyes:
Τωρα θυμηθηλα ότι εμεις ημασταν η τελευταια κράτηση. Δεν μπορω να ξερω πως ηταν πριν παντως εμεις συναντησαμε ατομα απο την αντιθετη κατευθυνση ,εαν θυμαμαι καλα μπορεις να καθησεις πανω όσο θελεις, δε μας εβγαλε καποιος σε συγκεκριμενη ωρα. Οσο πιο αργα η οδο πιο νωρις ισως βοηθησει με τη ζεστη. Ειχαμε παει Απριλιο και θυμαμαι οτι ειχε ζεστη + το ανεβασμα.
 

Dimitris 2022

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Καλησπέρα, σχεδιάζουμε ένα ταξίδι 5 ημερων στη Φλωρεντια με 2 ημερήσιες εξορμήσεις για Σιένα, Σαν τζιμινιανο και Πίζα.
Για τις μετακινήσεις μας θα επιλέξουμε Ενοικιαση αυτοκινήτου απο το αεροδρόμιο και για διαμονή ένα σπίτι με parking, λόγω του ότι θα μας κάνει παρέα το 15 μηνών παιδάκι μας.

Θα ήθελα να ρωτήσω τις συνθήκες για πάρκινγκ τόσο στη Φλωρεντια για την καθημερινή μετακίνηση προς το κέντρο για βόλτα και περπάτημα όσο και για τους ημερήσιους προορισμούς που αναφέρω.

Σας ευχαριστούμε και κάθε συμβουλή χρήσιμη θα είναι !!!
 
Last edited:

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπέρα, σχεδιάζουμε ένα ταξίδι 5 ημερων στη Φλωρεντια με 2 ημερήσιες εξορμήσεις για Σιένα, Σαν τζιμινιανο και Πίζα.
Για τις μετακινήσεις μας θα επιλέξουμε Ενοικιαση αυτοκινήτου απο το αεροδρόμιο και για διαμονή ένα σπίτι με parking, λόγω του ότι θα μας κάνει παρέα το 15 μηνών παιδάκι μας.

Θα ήθελα να ρωτήσω τις συνθήκες για πάρκινγκ τόσο στη Φλωρεντια για την καθημερινή μετακίνηση προς το κέντρο για βόλτα και περπάτημα όσο και για τους ημερήσιους προορισμούς που αναφέρω.

Σας ευχαριστούμε και κάθε συμβουλή χρήσιμη θα είναι !!!
Καλησπέρα Αν βρείτε σπίτι με parking έχεις λύσει μεγάλο πρόβλημα. Προσωπικά εγώ τις περισσότερες φορές που έχω έχω πάει Φλωρεντία έχω μείνει στην περιοχή της santa Maria Novella που είναι η περιοχή του κεντρικού σιδηροδρομικου σταθμού. Στην περιοχή έχει ωραία ξενοδοχεία αλλά και parking για το αυτοκίνητο η τιμή όμως ήταν την τελευταία φορά που πήγα (2018) από 20€ την ημέρα. Από την περιοχή όμως αυτή μπορείς πολύ εύκολα να φτάσεις στο κέντρο και σε όλα τα αξιοθέατα με τα πόδια. Για Σιένα και San Gimigniano δεν συζητάμε είναι φανταστικά. Εγώ στην θέση σου μαζί με την Πίζα θα έβαζα και την Λούκα που είναι κουκλί... Επίσης μια πολύ όμορφη πόλη και αδικημένη αλλά είναι στο δρόμο για Siena στην ουσία είναι το Αρετσο (Arezzo) και θα σου πρότεινα μία επίσκεψη αν έχεις χρόνο
 
Last edited by a moderator:

Dimitris 2022

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Γενικά ακούω τρελά πράγματα όπως για χρεώσεις 15€ την ώρα η για χρέωση 20€ ανα ημέρα αλλά χωρίς δυνατότητα να μπαίνεις και να βγαίνεις όποτε θέλεις μέσα στη μερα.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποια πληροφορία για τα μέρη που αναφέρω δηλαδή τι καθεστώς επικρατεί στα parking εκτός Φλωρεντιας και γενικά εάν επιτρέπεται η στάθμευση σε δημόσιους δρόμους κτλ
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Γενικά ακούω τρελά πράγματα όπως για χρεώσεις 15€ την ώρα η για χρέωση 20€ ανα ημέρα αλλά χωρίς δυνατότητα να μπαίνεις και να βγαίνεις όποτε θέλεις μέσα στη μερα.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποια πληροφορία για τα μέρη που αναφέρω δηλαδή τι καθεστώς επικρατεί στα parking εκτός Φλωρεντιας και γενικά εάν επιτρέπεται η στάθμευση σε δημόσιους δρόμους κτλ
Αυτό με τα 20€ ισχύει δεν μπορείς να βάζεις και να βάζεις το αυτοκίνητο με τα ίδια χρήματα ότι ώρα θες. Εγώ πάω πάντα με το δικό μου αυτοκίνητο και παρκαρω σε πάρκινγκ. Αυτό που έχω δει είναι ότι στο δρόμο υπάρχουν θέσεις μόνο για τους μόνιμους κατοίκους αν και τώρα που το σκέφτομαι ξανά στην περιοχή του Santa Croce και παράλληλα με τον ποταμό Άρνο υπάρχουν χώροι που μπορείς να παρκάρεις ελεύθερα
 

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Καλησπέρα, σχεδιάζουμε ένα ταξίδι 5 ημερων στη Φλωρεντια με 2 ημερήσιες εξορμήσεις για Σιένα, Σαν τζιμινιανο και Πίζα.
Για τις μετακινήσεις μας θα επιλέξουμε Ενοικιαση αυτοκινήτου απο το αεροδρόμιο και για διαμονή ένα σπίτι με parking, λόγω του ότι θα μας κάνει παρέα το 15 μηνών παιδάκι μας.

Θα ήθελα να ρωτήσω τις συνθήκες για πάρκινγκ τόσο στη Φλωρεντια για την καθημερινή μετακίνηση προς το κέντρο για βόλτα και περπάτημα όσο και για τους ημερήσιους προορισμούς που αναφέρω.

Σας ευχαριστούμε και κάθε συμβουλή χρήσιμη θα είναι !!!
Το πάρκινγκ στο κέντρο της Φλωρεντιας είναι δύσκολο θέμα γιατί υπάρχει απαγόρευση στο να μπει να παρκάρει κάποιος στο ιστορικό κέντρο (ZTL area, limited traffic zone) ιδανικά θα σας πρότεινα να βρείτε ένα ξενοδοχείο λίγο έξω από το κέντρο που να έχει δικό του πάρκινγκ για να μπορείτε να μπαίνετε κ να βγαίνετε οποτε θέλετε. Σας παραθέτω όμως κ ένα λινκ από επίσημη σελίδα της πόλης που δείχνει διαθεσιμα πάρκινγκ εκτός κέντρου κ πληροφορίες. Όπως κ να έχει να περάσετε τέλεια!!!

Where to Park in Florence, Italy? Map & List of Parking in Florence, Free and Paid Parking Lots
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γενικά ακούω τρελά πράγματα όπως για χρεώσεις 15€ την ώρα η για χρέωση 20€ ανα ημέρα αλλά χωρίς δυνατότητα να μπαίνεις και να βγαίνεις όποτε θέλεις μέσα στη μερα.
Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποια πληροφορία για τα μέρη που αναφέρω δηλαδή τι καθεστώς επικρατεί στα parking εκτός Φλωρεντιας και γενικά εάν επιτρέπεται η στάθμευση σε δημόσιους δρόμους κτλ
Επισκευτηκαμε το 2018 τη Φλωρεντια με αμαξι. Το ξενοδοχειο ηταν 2 λεπτα απο το Duomo,το αμαξι το αφησαμε σε παρκινγκ 25€/ μερα. Αυτο που ειχα διαβασει τοτε στο φορουμ ηταν σχετικα με το ZTL. Οποτε ζητησα απο το ξενοδοχειο να δηλωσει το αυτοκινητο μας στην τροχαια.
 

Dimitris 2022

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Το πάρκινγκ στο κέντρο της Φλωρεντιας είναι δύσκολο θέμα γιατί υπάρχει απαγόρευση στο να μπει να παρκάρει κάποιος στο ιστορικό κέντρο (ZTL area, limited traffic zone) ιδανικά θα σας πρότεινα να βρείτε ένα ξενοδοχείο λίγο έξω από το κέντρο που να έχει δικό του πάρκινγκ για να μπορείτε να μπαίνετε κ να βγαίνετε οποτε θέλετε. Σας παραθέτω όμως κ ένα λινκ από επίσημη σελίδα της πόλης που δείχνει διαθεσιμα πάρκινγκ εκτός κέντρου κ πληροφορίες. Όπως κ να έχει να περάσετε τέλεια!!!

Where to Park in Florence, Italy? Map & List of Parking in Florence, Free and Paid Parking Lots
Τελικά καταλήξαμε σε κράτηση διαμερίσματος 60τμ στα 20 λεπτά με τα πόδια από Duomo και με δωρεάν ελεύθερο και εσωτερικό parking του ξενοδοχείου, όποτε μάλλον λύσαμε το βασικό μας πρόβλημα.
Τωρα απλά μένει ο προγραμματισμός και το parking για τιε ημερήσιες εξορμήσεις προς Πίζα Σιένα κτλ.
Αυτο που αναφέρεις σχετικά με την δήλωση από το Ξενοδοχειο δεν γνωριζα καν ότι μπορει να γίνει ! Ουσιαστικά σε δηλώνουν ως μόνιμο κάτοικο και παρκάρεις παντού ?
 

el_vl

Member
Μηνύματα
36
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΚΙΝΟ & ΤΟΚΙΟ
Τελικά καταλήξαμε σε κράτηση διαμερίσματος 60τμ στα 20 λεπτά με τα πόδια από Duomo και με δωρεάν ελεύθερο και εσωτερικό parking του ξενοδοχείου, όποτε μάλλον λύσαμε το βασικό μας πρόβλημα.
Τωρα απλά μένει ο προγραμματισμός και το parking για τιε ημερήσιες εξορμήσεις προς Πίζα Σιένα κτλ.
Αυτο που αναφέρεις σχετικά με την δήλωση από το Ξενοδοχειο δεν γνωριζα καν ότι μπορει να γίνει ! Ουσιαστικά σε δηλώνουν ως μόνιμο κάτοικο και παρκάρεις παντού ?
Αυτό με την δήλωση από το ξενοδοχείο, αν κ δεν το έγραψα εγώ, αν δεν κάνω λάθος αφορά μόνο ξενοδοχεία που βρίσκονται εντός ZTL area, οποτε σε δηλώνουν δίνοντας ημέρες παραμονής για να μπορεί να πλησιάζει το όχημα στο εκάστοτε ξενοδοχείο. Με κάθε επιφύλαξη το λέω


Δες σε αυτό το λινκ που θα βάλω πληροφορίες για πάρκινγκ στη Σιένα Πίζα κλπ

Parking in Siena: Parking Lots and Areas in Siena Near Center
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι

Έτσι ακριβώς γίνετε. Το ξενοδοχείο δηλώνει τις πινακίδες σου στην αστυνομία για να μπορείς να πας μέχρι την είσοδο του και να ξεφορτώσεις τις αποσκευές σου και μετά να φύγεις και να παρκάρεις σε κάποιο πάρκινγκ εκτός εάν το ξενοδοχείο έχει δικό του πάρκινγκ και παρκάρεις εκεί, όχι όμως να σε δηλώσει σαν μόνιμο κάτοικο και να παρκάρεις όπου θέλεις.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Τελικά καταλήξαμε σε κράτηση διαμερίσματος 60τμ στα 20 λεπτά με τα πόδια από Duomo και με δωρεάν ελεύθερο και εσωτερικό parking του ξενοδοχείου, όποτε μάλλον λύσαμε το βασικό μας πρόβλημα.
Τωρα απλά μένει ο προγραμματισμός και το parking για τιε ημερήσιες εξορμήσεις προς Πίζα Σιένα κτλ.
Αυτο που αναφέρεις σχετικά με την δήλωση από το Ξενοδοχειο δεν γνωριζα καν ότι μπορει να γίνει ! Ουσιαστικά σε δηλώνουν ως μόνιμο κάτοικο και παρκάρεις παντού ?
Δεν είχαμε πουθενά θέμα με το πάρκινγκ σε αυτές τις πόλεις. Σιένα, Πίζα, Λούκα, Σαν Τζιμινιάνο.
Χτυπάς στο google π.χ. "Parking in Siena" και σου βγάζει τα διαθέσιμα πάρκινγκ πλησίον του ιστορικού κέντρου. Eπιλέγεις το πιο κοντινό και σε καθοδηγεί το gps.
Μπορείς να κάνεις μια προεργασία απο πριν για να τσεκάρεις τιμές και πιο είναι το πιο κοντινό στο ιστορικό κέντρο της πόλης και να τα αποθηκεύσεις σαν τοποθεσίες στο google maps. Όταν φτάσεις στην περιοχή το διαλέγεις και σε καθοδηγεί το gps.
Μεγάλη προσοχή στις πινακίδες! Μην εισέλθεις καταλάθος σε ιστορικό κέντρο πόλης γιατί είναι βέβαιο το πρόστιμο!
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Αυτό με την δήλωση από το ξενοδοχείο, αν κ δεν το έγραψα εγώ, αν δεν κάνω λάθος αφορά μόνο ξενοδοχεία που βρίσκονται εντός ZTL area, οποτε σε δηλώνουν δίνοντας ημέρες παραμονής για να μπορεί να πλησιάζει το όχημα στο εκάστοτε ξενοδοχείο. Με κάθε επιφύλαξη το λέω


Δες σε αυτό το λινκ που θα βάλω πληροφορίες για πάρκινγκ στη Σιένα Πίζα κλπ

Parking in Siena: Parking Lots and Areas in Siena Near Center
Ναι αφορα τα ξενοδοχειο εντος κεντρου. Σε δηλωνουν για να μη σε γραψουν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom