Ιταλία Φλωρεντία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
141
Likes
99
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Δυσκολευομαι να βρω ξενοδοχειο στην Μπολονια για αρχες Μαρτιου πιθανολογω επειδη εκεινες τις μερες εχει την διεθνη εκθεση παιδικου βιβλιου .Εχετε προτασεις?
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Δυσκολευομαι να βρω ξενοδοχειο στην Μπολονια για αρχες Μαρτιου πιθανολογω επειδη εκεινες τις μερες εχει την διεθνη εκθεση παιδικου βιβλιου .Εχετε προτασεις?
Εμείς είχαμε μείνει στο Cavour hotel αλλά την τελευταία φορά που το κοίταξα είχε διπλασιάσει τις τιμές του και την τελευταία φορά μείναμε σχεδόν πανω στη piazza magiore στο Casa Isolani piazza Maggiore
 

KONSTANTINOS 79

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα μια βοήθεια αν γίνεται..Ταξιδευω για Ιταλία 10 ημέρες,ο προορισμός μου για Φλωρεντια-Σιένα-Μπολόνια-Σαν τζιμινιανο-la spezia-Βερονα-Βενετία.Για να το θέσω πιο σωστά,είναι τα μέρη που θα ήθελα να επισκεφτώ.Δεν με ενδιαφέρει να επισκεφτώ όλα τα μουσεία και τα κάστρα,απλά τα πιο σημαντικά.Θα ηθελα μια βοήθεια να μου πείτε αν είναι αρκετές οι μερες,πόσες μερες να αφιερώσω σε κάθε πόλη,που θα ήταν καλό να πάω πρώτα για να μην χάνω χρόνο.Φθάνω στην Ρώμη,και φεύγω από Μπολόνια.
 
Μηνύματα
619
Likes
2.830
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεκα μέρες για όλα αυτά δεν φτάνουν με τπτ. Για Ρώμη εμένα δεν μου έφτασαν οι 6 ημέρες. Για Φλωρεντία δεν μου έφτασαν οι 5 ημέρες. Για Βενετία δεν μου έφτασαν οι 5 ημέρες. Δεν θα δεις τπτ σε 10 ημέρες.

Πρέπει να διαλέξεις 2 ή 3 πόλεις το πολύ..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα μια βοήθεια αν γίνεται..Ταξιδευω για Ιταλία 10 ημέρες,ο προορισμός μου για Φλωρεντια-Σιένα-Μπολόνια-Σαν τζιμινιανο-la spezia-Βερονα-Βενετία.
Χωρίς να χω πάει σε όλα τα μέρη που αναφέρεις μου φαίνονται πολλά για να χωρέσουν σε 10ήμερο ασχέτως αν δε θα δεις πολλά μουσεία.
Προσωπικά θα έκοβα τελείως το Βενετία/Βερόνα για να το κάνω σε άλλη εκδρομή. Αλλιώς θα έδινα 5 μέρες στα της Τοσκάνης, 3 στο Βενετία/Βερόνα και μιάμιση στο τέλος στη Μπολόνια, όμως αυτό σημαίνει τρέξιμο και προϋποθέτει χρονοδιάγραμμα και άριστη οργάνωση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.926
Likes
40.761
Καλησπέρα σας!Θα ήθελα μια βοήθεια αν γίνεται..Ταξιδευω για Ιταλία 10 ημέρες,ο προορισμός μου για Φλωρεντια-Σιένα-Μπολόνια-Σαν τζιμινιανο-la spezia-Βερονα-Βενετία.Για να το θέσω πιο σωστά,είναι τα μέρη που θα ήθελα να επισκεφτώ.Δεν με ενδιαφέρει να επισκεφτώ όλα τα μουσεία και τα κάστρα,απλά τα πιο σημαντικά.Θα ηθελα μια βοήθεια να μου πείτε αν είναι αρκετές οι μερες,πόσες μερες να αφιερώσω σε κάθε πόλη,που θα ήταν καλό να πάω πρώτα για να μην χάνω χρόνο.Φθάνω στην Ρώμη,και φεύγω από Μπολόνια.
Ειτε La Spezia και 5 Χωρια ειτε Βενετια Βερονα. Ολα μαζι ειναι υπερβολη και δεν βγαινει ευκολα.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Μέσα σε όλες αυτές τις πόλεις, θα πας και Ρώμη? Αν ναι ,δεν χρειάζεται καν να σου πούμε ότι δεν γίνεται αυτό που σκέφτεσαι.. και χωρίς Ρώμη βέβαια , δεν προλαβαίνεις να πας σε 6 πόλεις σε 10 μέρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.618
Likes
50.267
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Nα ρωτήσω κι εγώ, σφήνα:

Λόγω προβλημάτων με βίζες κλπ, αν δεν τα καταφέρουμε να πάμε αλλού λέμε τον Ιανουάριο (μέσα προς τέλη, εκτός γιορτών) να πάμε στην Τοσκάνη. Δεν έχουμε πάει ποτέ, οπότε προφανώς η Φλωρεντία και η Σιένα περιλαμβάνονται, τι άλλο θα βάζατε σε 12 μέρες; Είμαστε γρήγοροι γενικώς αλλά δε θα έχουμε αμάξι και δε θα κάνουμε σκι (αλλά αν το προτείνετε πάμε σε κανένα ski. Επίσης θέμε-δε-θέμε θα πάμε και Terme de Saturnia. Φαντάζομαι ότι με το ψύχος που επικρατεί είναι καλή ιδέα τα μουσεία :clap: :clap:, στον έναν αρέσουν τα αρχαία (γκες χου), δε μας χαλάει να πάμε και σε κανένα ski resort για κανένα βράδυ αν κρίνετε ότι κάποιο έχει ωραία ατμόσφαιρα για non skiers. Η φύση θα είναι εντελώς μούχλα, ή παίζει να υπάρχει και κάτι για φυσιολάτρες χειμωνιάτικα;

Ψάχνουμε καλό φαγητάκι, ωραίες πόλεις-χωριά για βολτίτσες, μουσεία, παραδοσιακούς οικισμούς, μέρη που να φτάνει το λεωφορείο-τραίνο, ότι υπάρχει σε μοντέρνα τέχνη κι αν ξέρετε και κανένα φεστιβάλ που να λαμβάνει χώρα, μας ενδιαφέρει. Με τα κρασιά δεν το χουμε, έχουμε πάει και λόγω δουλειάς σε αρκετά οινοποιεία/σαμπανοποιία. Παίζει να ξεκινήσουμε από Μπολόνια λόγω πτήσης, οπότε κι εκεί γύρω ό,τι νομίζετε ότι κάνει μέσα είμαστε.

Αν μας πείτε τα άχαστα, θα είμαστε ευγνώμονες για να ξέρω από πού ξεκινάω το διάβασμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom