1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Πληροφορίες σαφάρι Τανζανία

Συζήτηση στο φόρουμ 'Αφρική' που ξεκίνησε από το μέλος World Traveler11, στις 1 Αυγούστου 2019.

1. World Traveler11

World Traveler11 New Member

Γειά σας. Λίγο απ'το χρόνο σας θα ήθελα για κάποιες πληροφορίες σχετικα με ένα ταξιδι που οργανώνω για Τανζανία. Σκοπεύω να επισκεφθώ τη χώρα είτε τον ερχόμενο Ιανουάριο ή τον Αύγουστο του 2020. Ο βασικός σκοπός του ταξιδιού είναι για kitesurf στη Ζανζιβάρη και συγκεκριμένα στη παραλία Paje. Θα μείνω στο νησι περίπου 7-8 μέρες και πιστεύω εκτός απο το kitesurf θα δω και το νησί γενικότερα.
    Απο Αθήνα πετάω για Dar es Salaam και απο εκει το ferry για Ζανζιβάρη 7-8 μερες.

To ερώτημα μου είναι στο εξής:

Οταν φύγω όμως από Ζανζιβάρη θέλω να κάνω ένα σαφάρι 2-3 ημερων από το Dar es Salaam. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια ως προς:
    ---> Προορισμό για το σαφαρι απο Dar es Salaam
    ---> Πως θα το κάνω πιο οικονομικο το σαφάρι
    ---> Ψάχνω για γραφεία σαφάρι ή ντόπιους οδηγούς σαφάρι;
    ---> Κόστος περίπου για ενα σαφάρι 2-3 ημερών
    ---> Επειδή θα έχω τις αποσκευές μου μαζί απο Ζανζιβάρη γνωρίζετε αν μπορώ να τις αποθηκεύσω καπου; (σε συννενοηση ίσως με οποιον κλείσω το σαφαρι;)

Τέλος:
    Τα εισητήρια από Αθήνα τα βρηκα περίου στα 500 ευρω (τον Ιανουάριο) με Qatar Airlines.
    H τιμή είναι λογική?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων!

sif..... likes this.

2. sif.....

sif..... Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κιργιστάν - Ιαπωνία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού - Κίνα
    Καλησπέρα σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα, σχετικά με τις ερωτήσεις που έκανες.

3. Defkalion

Defkalion Administrator

Δεδομένου ότι το μέλος έκανε τις ερωτήσεις του δημόσια στο φόρουμ, γιατί δεν απαντάς εδώ για να ωφεληθούν και άλλα μέλη από τις πληροφορίες;

Αυτός είναι ο σκοπός ύπαρξης του φόρουμ.

4. sif.....

sif..... Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Κιργιστάν - Ιαπωνία
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού - Κίνα
    Έχω γράψει όλες τις πληροφορίες στην ταξιδιωτική ιστορία μου και μπορεί όποιος θέλει να τις βρει.
    https://www.travelstories.gr/community/threads/Τανζανία-Ζανζιβάρη-Ταξίδι-εμπειρία-ζωής.57981/

mpampis1979 likes this.
  5. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Καλα θυμόμουν οτι κατι είχες γραψει σχετικα. Ετσι ειναι πιο εύκολο, με το λινκ. Γιατι να παιδεύεσαι με προσωπικά μηνύματα?