Τανζανία TANZANIA Πληροφοριες Σαφαρι

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μην μας ξεχάσεις. Καλό ταξίδι!
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Εμας ολο το πακετο απο 02/νοε - 18/νοε μαζι με αεροπορικα εισιτηρια , τουρκικες αερογραμμες βγηκε 4000€/ατομο και ειναι ολα πληρωμενα εκτος απο 7 ημερες στην Ζανζιβαρη που το φαγητο ειναι εκτος πακετου.

Η εσωτερικη πτηση ειναι με FlightLink FL-01-03 DAR-ARK
 
Last edited by a moderator:

Σάββας

Member
Μηνύματα
10
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
buenos aires
Ονειρεμένο Ταξίδι
route 66
Καλησπέρα παιδια, μολις εκλεισα και γω για τανζανια ζανζιβάρη!! Σόλο βέβαια γιατι οι φίλοι κολλητοί και οικογένεια το θεωρούν επικύνδινο ταξίδι! Έφτιαξα το πρόγραμμα μου και γώ με την κ. Μαίρη απο το active tanzania που αναφέρεται και πιο πάνω! Ηθελα να ρωτήσω πως πετάω με Ethiopian airlines στο πάνε και με Oman air στο γύρνα! έχετε καμια εμπειρία απο αυτες τις αεροπορικές νομίζω είναι το μόνο που με αγχώνει!!!
 

angestam

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Με την Κυρια Κουρκουμελη μιλασαμε στο κινητο της τηλεφωνο που ειναι το +255756565796

Μας εφτιαξε ενα καταπληκτικο προγραμμα Σαφαρι + διαμονη + διατροφη + μεταφορες , πληρωσαμε στην Κυρια Μαιρη τα παντα εκτος απο τα αεροπορικα που τα εχουμε εκδοση εμεις με τουρκικες αερογραμμες

Αθηνα - Νταρ και απο εκει με flightLink πεταμε για Αρουσα και εκει μας τσιμπανε με αυτοκινητο να μεινουμε μια ημερα Αρουσα χωρις να κανουμε τιποτα για να συνελθουμε και απο το ταξιδι.
Εκει κανονισαμε να παμε να δουμε ενα ορφανοτροφειο , αφου κανονιζουμε να εχουμε μαζι ρουχα παιχνιδια και οτι αλλο μπορουμε να εχουμε για να δωσουμε χαρα στα παιδακια που εχουν αναγκη.
Δεν ειναι απλα ενα ταξιδι για να περασουμε καλα και να δουμε τα ζωα στην αγρια φυση , αλλα να κανουμε και ενα καλο στα παιδια που εχουν αναγκη.

Η κυρια Μαιρη μπορει να σας βοηθησει να κανετε οτι πραγματικα θελετε.

Κανονισαμε να παμε να δουμε τα παρακατω.

Tarangire , Serengeti , Ngorongoro , Lake Eyasi , Mnemba Atoll , Stone Town , Spicy tour , σε ολα τα παρκα υπαρχει φουλ πακετο διατροφης και διαμονης. ειναι αυτο που λεμε και λεφτα να μην εχεις μαζι σου δεν τα θες.... :)

Θα μεινουμε 7 ημερες στην Ζανζιβαρη σε ενα boutique hotel με 7 δωματια και εστιατοριο και σπα μεσα , και θα αραξουμε να ηρεμησουμε απο το βιαιο προγραμμα που θα εχουμε τις προηγουμενες ημερες.

γενικα ειναι πολυ ωραιο το προγραμμα , και πολυ ευελικτο , αν θελεις να κανεις αλλαγη μπορεις δεν εχει θεμα....

Γενικα για 16 ημερες που θα μεινουμε , ειναι τσουχτερος προορισμος , βεβαια το κοστος ανεβαινει με τα Σαφαρι , γιατι διαφορετικα ειναι οι τιμες χωμα.

Οτι αλλο θελετε μου λετε , θα προσπαθησω να σας δινω Live Πληροφοριες και στιγμα απο το ταξιδι μας.

Καλο μας ταξιδι 02/11/2018 αναχωρουμε απο ATH - IST - DAR

Καλησπέρα . Σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε στην Ζανζιβάρη και αν μείνατε ευχαριστημένοι από την διαμονή εκεί?
 

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Καλησπερα

Μειναμε στο Jafferji Beach Retreat (http://jafferjibeachretreat.com/) δεν μπορω να πω οτι εμεινα και πολυ ευχαριστημενος , ενα προβλημα που αντιμετωπισα εκει ειναι οτι η τουαλετες δεν εχουν πορτα.....

Το μενου του ξενοδοχειου ειναι φτωχό για εναν vegetarian , δεν εχουν γαλα soya δεν εχουν πολλες επιλογες , παροτι ειχαμε ενημερωσει το ξενοδοχειο οτι ειμαστε Vegan , κατα το check in μας ειπαν οτι δεν γνωριζαν...

Anyway αγορασαμε εμεις πραγματα , οπως avocanto - ανανα - γαλα σογιας και την βγαλαμε καπως.
Η παραλια ειναι μηδεν μην πω και πιο κατω απο μηδεν.
Δεν υπαρχει λογο του φαινομενου , οποτε τα μπανια που καναμε ηταν πισινα και εκδρομες εκτος ξενοδοχειου.

Εχω αν θελεις και ενα τηλεφωνο ενος οδηγου Willy που μπορει να σας βολεψει.
 

World Traveler11

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γειά σας. Λίγο απ'το χρόνο σας θα ήθελα για κάποιες πληροφορίες σχετικα με ένα ταξιδι που οργανώνω για Τανζανία. Σκοπεύω να επισκεφθώ τη χώρα είτε τον ερχόμενο Ιανουάριο ή τον Αύγουστο του 2020. Ο βασικός σκοπός του ταξιδιού είναι για kitesurf στη Ζανζιβάρη και συγκεκριμένα στη παραλία Paje. Θα μείνω στο νησι περίπου 7-8 μέρες και πιστεύω εκτός απο το kitesurf θα δω και το νησί γενικότερα.
Απο Αθήνα πετάω για Dar es Salaam και απο εκει το ferry για Ζανζιβάρη 7-8 μερες.

To ερώτημα μου είναι στο εξής:

Οταν φύγω όμως από Ζανζιβάρη θέλω να κάνω ένα σαφάρι 2-3 ημερων από το Dar es Salaam. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια ως προς:
---> Προορισμό για το σαφαρι απο Dar es Salaam
---> Πως θα το κάνω πιο οικονομικο το σαφάρι
---> Ψάχνω για γραφεία σαφάρι ή ντόπιους οδηγούς σαφάρι;
---> Κόστος περίπου για ενα σαφάρι 2-3 ημερών
---> Επειδή θα έχω τις αποσκευές μου μαζί απο Ζανζιβάρη γνωρίζετε αν μπορώ να τις αποθηκεύσω καπου; (σε συννενοηση ίσως με οποιον κλείσω το σαφαρι;)

Τέλος:
Τα εισητήρια από Αθήνα τα βρηκα περίου στα 500 ευρω (τον Ιανουάριο) με Qatar Airlines.
H τιμή είναι λογική?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων!
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Γειά σας. Λίγο απ'το χρόνο σας θα ήθελα για κάποιες πληροφορίες σχετικα με ένα ταξιδι που οργανώνω για Τανζανία. Σκοπεύω να επισκεφθώ τη χώρα είτε τον ερχόμενο Ιανουάριο ή τον Αύγουστο του 2020. Ο βασικός σκοπός του ταξιδιού είναι για kitesurf στη Ζανζιβάρη και συγκεκριμένα στη παραλία Paje. Θα μείνω στο νησι περίπου 7-8 μέρες και πιστεύω εκτός απο το kitesurf θα δω και το νησί γενικότερα.
Απο Αθήνα πετάω για Dar es Salaam και απο εκει το ferry για Ζανζιβάρη 7-8 μερες.

To ερώτημα μου είναι στο εξής:

Οταν φύγω όμως από Ζανζιβάρη θέλω να κάνω ένα σαφάρι 2-3 ημερων από το Dar es Salaam. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια ως προς:
---> Προορισμό για το σαφαρι απο Dar es Salaam
---> Πως θα το κάνω πιο οικονομικο το σαφάρι
---> Ψάχνω για γραφεία σαφάρι ή ντόπιους οδηγούς σαφάρι;
---> Κόστος περίπου για ενα σαφάρι 2-3 ημερών
---> Επειδή θα έχω τις αποσκευές μου μαζί απο Ζανζιβάρη γνωρίζετε αν μπορώ να τις αποθηκεύσω καπου; (σε συννενοηση ίσως με οποιον κλείσω το σαφαρι;)

Τέλος:
Τα εισητήρια από Αθήνα τα βρηκα περίου στα 500 ευρω (τον Ιανουάριο) με Quatar Airlines.
H τιμή είναι λογική?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων!
Καλησπέρα σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα, σχετικά με τις ερωτήσεις που έκανες.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπέρα σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα, σχετικά με τις ερωτήσεις που έκανες.
Δεδομένου ότι το μέλος έκανε τις ερωτήσεις του δημόσια στο φόρουμ, γιατί δεν απαντάς εδώ για να ωφεληθούν και άλλα μέλη από τις πληροφορίες;

Αυτός είναι ο σκοπός ύπαρξης του φόρουμ.
 

sif.....

Member
Μηνύματα
366
Likes
1.690
Επόμενο Ταξίδι
Κιργιστάν - Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Κίνα
Δεδομένου ότι το μέλος έκανε τις ερωτήσεις του δημόσια στο φόρουμ, γιατί δεν απαντάς εδώ για να ωφεληθούν και άλλα μέλη από τις πληροφορίες;

Αυτός είναι ο σκοπός ύπαρξης του φόρουμ.
Έχω γράψει όλες τις πληροφορίες στην ταξιδιωτική ιστορία μου και μπορεί όποιος θέλει να τις βρει.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Τανζανία-Ζανζιβάρη-Ταξίδι-εμπειρία-ζωής.57981/
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Έχω γράψει όλες τις πληροφορίες στην ταξιδιωτική ιστορία μου και μπορεί όποιος θέλει να τις βρει.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Τανζανία-Ζανζιβάρη-Ταξίδι-εμπειρία-ζωής.57981/
Καλα θυμόμουν οτι κατι είχες γραψει σχετικα. Ετσι ειναι πιο εύκολο, με το λινκ. Γιατι να παιδεύεσαι με προσωπικά μηνύματα?
 
Μηνύματα
4
Likes
14
Καλημέρα και από εμένα ελπίζω να πειγατε και να περάσατε υπέροχα ...θα ήθελα να προσθέσω στη κουβέντα σας ότι ταξίδεψα στην Τανζανία μαζί με Ζανζιβάρη τον Αύγουστο του 2014 ,ήταν ένα ταξίδι που ήθελα πολύ να κάνω αλλά το άφηνα λόγο αυξημένου κόστους , οσπου διαβάζοντας μια ιστορία αγάπης στο cosmopolitan ανακάλυψα τη Μαίρη Κουρκουμέλη (παρεπιπτόντως επειδή γράφεται κυρία Μαίρη πιο πάνω να πω ότι είναι νεότατη και ταξιδιάρα ψυχή σαν εμάς ) Η Μαίρη λοιπόν διάβασα στο cosmopolitan ότι σ ένα ταξίδι της στην Τανζανία ερωτεύτηκε τον Τόμας έναν κούκλο Αφρικανό με ράστα μαλια κλπ έτσι πήρε τη τεράστια απόφαση να τα παρατήσει όλα και να ζήσει στην Αρουσα με τον Τόμας (τώρα είναι παντρεμένοι και έχουν 2 παιδάκια ) Άρχισα λοιπόν να τις στέλνω e mail ,,σχεδόν ένα χρόνο πριν... ασχολήθηκε μαζί μου πολύ υπομονετικά και ενώ τα χρήματα που διαθέταμε ήταν πολύ περιορισμένα κατάφερε να μας φτιάξει ένα πρόγραμμα στα μέτρα μας ...έχω κάνει αρκετά ταξίδια και σχεδόν κανένα οργανωμένο .Η Τανζανία είναι ένα απ' τα πιο συναρπαστικά που κάναμε και οφείλεται κατά πολύ στη Μαίρη Κουρκουμέλη ...Τωρα ποια είναι φίλη μου και έχω στείλει δύο τρεις φορές φίλους μου στη Μαίρη να τους βοηθήσει να ταξιδέψουν στην Τανζανία ...όσο για τον αν τα χρήματα πάνε σε τοπικό γραφείο ...είναι εντελώς τοπικό γιατί ο Τόμας είναι Τανζανος γέννημα θρέμμα που παντρεύτηκε την Μαίρη και όλοι όσοι δουλεύουν για το γραφείο του είναι από την ΑΡΟΥΣΑ .Εμείς πήγαμε με σκηνές με χαμηλό μπάτζετ και περάσαμε συναρπαστικά .είχαμε μαζί μας έναν απίθανο τύπο τον mudi που μας μαγειρευε και ακόμα και τώρα ονειρεύομαι τις σούπες του , αν δουλεύει ακόμη μαζί τους ζητηστε τον και θα με θυμηθείτε .Αυτά και καλά συναρπαστικά ταξίδια
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Χαίρεται, εν τέλει μπορεί να γράψει κάποιος πόσο κόστισε το κλασσικό σαφάρι 3,4,5 μέρες από Αρουσα ή Κιλιμάντζαρο?

Είχε γράψει ένα μέλος σε μια ιστορία για ένα ταξιδιωτικό αλλά μου έστειλαν διπλάσια τιμή (περίπου στα 1000€).

Μπορεί να γράψει κάποιος ή να μου στείλει τιμές πάνω κάτω από κα Μαίρη ή οποιαδήποτε άλλον?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom