Ποδηλατάκι, πιστέ μου σύντροφε!

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Βασικό κομμάτι της καθημερινότητας στην Ολλανδία, είναι τι άλλο..τα ποδήλατα!Εν όψει του ερχομού και διαμονής του μέλους tita, και επειδή δυστυχώς δεν έχω τον ολλανδικό κώδικα οδικής κυκλοφορίας για να της στείλω όπως μου ζήτησε, παραθέτω τον βασικό δεκάλογο. Όποιος σκοπεύει να ρθει Ολλανδία για διακοπές, σπουδές, δουλειά, και επίσης σκοπεύει να υιοθετήσει τον ωραιότατο θεσμό του ποδηλάτου, καλά θα κάνει να λάβει σοβαρά υπ'οψιν τα παρακάτω (υ.γ. όλες οι πληροφορίες συλλέχθηκαν από εμπειρικά δεδομένα):
1. Οι ποδηλάτες έχουν πάντα προτεραιότητα. Δεν έχει σημασία αν είσαι αυτοκίνητο, λεωφορείο, φορτηγό, πεζός ή μαμά που σέρνεις 15 παιδάκια. Τα ποδήλατα έχουν πάντα προτεραιότητα.
2. Στην Ελλάδα έχουμε το κλασσικό φαινόμενο "γιαγιά σταματάει απότομα στο πεζοδρόμιο, ενώ εσύ περπατάς αμέριμνος". Στην Ολλανδία υπάρχει το αντίστοιχο φαινόμενο "γιαγιά ποδηλάτισα σταματάει απότομα στον ποδηλατόδρομο, ενώ εσύ ποδηλατείς αμέριμνος"...Η σύγκρουση είναι αναπόφευκτη.
3. Ξεπετάγονται από παντού!Γωνίες, στενά, διαβάσεις πεζών. Ο λόγος για τα μηχανάκια. Να εύχεστε μόνο να σας τρακάρουν από μπροστά, που και να στραβώσει το τιμόνι του ποδηλάτου, ισιώνει εύκολα..Αν σας τρακάρουν από πίσω, το πιο πιθανό να στραβώσει εντελώς η ρόδα.
4.Το κατεξοχίν σύμβολο της Ολλανδίας, η βροχή, σίγουρα δεν είναι σύμμαχος του ποδηλάτη. Με ένα αδιάβροχο όμως όλοι βολέυονται. Το πρόβλημα είναι όταν επιχειρείς από το δρόμο να ανέβεις στο πεζοδρόμιο. Γλιστράει τόσο πολύ λόγω νερού που συχνά βρίσκεσαι φαρδύς- πλατύς κάτω.
5. Προσοχή όταν παρκάρετε το ποδήλατο σε δημόσιους χώρους. Αν αγοράσετε ποδήλατο οπωσδήποτε βάλτε κλειδαριά πίσω ρόδας, και δέστε το στο πάρκινγκ με τουλάχιστον άλλη μία αλυσίδα. Ενώ γενικά δεν υπάρχει εγκληματικότητα, η κλοπή ποδηλάτων είναι επιχείρηση.
6. Και λέγοντας επιχείρηση εννοώ ότι όταν ψάχνετε να αγοράσετε ποδήλατο, εντοπίστε μαγαζιά που πουλάνε "μεταχειρισμένα"..κοινώς κλεμμένα. Υπάρχουν πολλά..αν δε είστε τυχεροί και γνωρίσετε τον Jan της πόλης σας (ο κλέφτης αυτοπροσώπως δηλαδή), μπορείτε να αγοράσετε ποδήλατο κοψοτιμής.
7. Προσέχουμε τις πινακίδες στους δρόμους που δείχνουν δύο ανθρωπάκια και από κάτω κάτι σαν ωράριο λειτουργίας καταστημάτων. Στην ουσία σημαίνει ότι είναι πεζόδρομος και απαγορεύεται να ποδηλατείς τις αναγραφόμενες ώρες. Φυσικά είναι στα Ολλανδικά, οπότε αν δεν ξέρεις τη γλώσσα την έβαψες και τρως κλίση (και δεν πιάνεις αν τους πεις ότι δεν ξέριες Ολλανδικά και δεν ήξερες τι έγραφε η πινακίδα).
8. Προσέχουμε να ανάβουν τα φώτα του ποδηλάτου το βράδυ, είτε ποδηλατείς είτε απλά περπατάς και το τσουλάς. Άσπρο μπροστά και κόκκινο πίσω.Αλλιώς αν σε πετύχουν, τρως κλίση.
9. Το πίνω και δεν οδηγώ ισχύει και εδώ. Αν μετά από μια ωραία βραδυά μπυροποσίας, σε σταματήσουν με το ποδήλατο και το αλκοτέστ βγει θετικό, τρως κλιση.
10 .Τελευταίο αλλά καλό, ο προσωπικός άνεμος! Αν και η Ολλανδία φημίζεται για τις βροχές, το χειρότερο στοιχείο της φύσης για τον ποδηλάτη είναι ο άνεμος. Όταν φυσάει από πίσω δίνει έξτρα ώθηση..όταν όμως φυσάει από μπροστά, όσο και να προσπαθείς, όσο και να κάνεις πετάλι, όσο και να ιδρώνεις...δεν θα κουνηθείς ρούπι! Στατικός πεταλισμός όπως λέμε και εμείς εδώ! Και το κυριότερο αυτός ο άνεμος δεν σε αφήνει ποτέ, αν στριψεις σε στενό για να τον αποφύγεις- σε ακολουθεί, αν επιταχύνεις- δυναμώνει κ.ο.κ.:xmas_eek:

Όπως και αν χει όμως, το ποδήλατο είναι χρήσιμο και απαραίτητο στην Ολλανδική καθημερινότητα. Και ένα μεγάλο μπράβο για το άψογο δίκτυο ποδηλατόδρομων που υπάρχει στην χώρα.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ωραιαααα!!Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες..Χρησιμες για ταξιδι στην Ολλανδια αλλα και για τη χωρα μας,που σε 1-5-10-50-100000 χρονια θα υιοθετησει το συγκεκριμενο μοντελο :p
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Ωραιαααα!!Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες..Χρησιμες για ταξιδι στην Ολλανδια αλλα και για τη χωρα μας,που σε 1-5-10-50-100000 χρονια θα υιοθετησει το συγκεκριμενο μοντελο :p
Χαχαχα..Στην χώρα μας δυσκολεύονται να φτιάξουν τους κανονικούς δρόμους..Ας μην τους μπερδεύουμε με πολύπολκα πράγματα!:D
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
1000 ευχαριστώ! Έχω όμως και μερικές απορίες(ισως χαζες, αλλά τις εχω):
1. μεταξύ ποδηλάτου και τραμ ποιός έχει προτεραιότητα; γιατί άκουσα ότι και έγκυος να εισαι, ξαπλωμένη πάνω στις ράγες, το τραμ δεν προκειται να σταματήσει με τίποτα. γιατί...ειναι τραμ!!!
4. πόσο εύκολο είναι να βρει κανείς αυτά τα μακριά αδιάβροχα για ποδηλάτες; που είναι σαν κάπα του Χάρυ Πότερ;
6. Είναι εύκολο να σε πιάσουν όμως; γιατί κάπου διάβασα ότι αν γίνει αυτό, πληρώνεις κατι λιγοτερο από 200ευρω πρόστιμο. Είναι εύκολο να το..."μεταποιήσεις";
7. Στα ολλανδικά είναι γραμμένες οι μέρες ή και οι ώρες; γιατί δεν ξέρω γρι ολλανδικά, οπότε...την έβαψα!
8. τα φώτα προϋπάρχουν στο ποδήλατο όταν το αγοραζεις (είτε νόμιμα είτε παράνομα) ή πρέπει να πας να τα αγοράσεις εσύ;
9.(αυτη μπορει να ειναι πολύ κουλή ερώτηση αλλά..) πες ότι βγαίνω ένα βράδυ και έχω πιει λιγο παραπάνω. Αν βλέπω ότι δεν είμαι να το οδηγήσω και απλά το σέρνω να το πάω σπίτι και να την πέσω και εγώ, υπάρχει κίνδυνος αν με δει κπ να παραπατάω:xmas_cheesygrin: να μου κάνει το τεστ; Δλδ στην πράξη: όταν βγαινουμε για ποτό, καλύτερα να μην το παίρνω καθόλου μαζί μου το...όχημα;

αυτες οι απορίες προς το παρόν, και συγγνώμη αν..σε καράφλιασα:xmas_mrgreen:

α, και μια ακόμα απορία: γενικά αν θέλω να πάρω κπ εξάρτημα για το ποδήλατό μου, τι μου προτείνεις; να πάω σε κπ υπαίθρια αγορά που όλο και κάτι θα βρω ή να πάω σε κάποιο κατάστημα στυλ πράκτικερ;
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
1000 ευχαριστώ! Έχω όμως και μερικές απορίες(ισως χαζες, αλλά τις εχω):
1. μεταξύ ποδηλάτου και τραμ ποιός έχει προτεραιότητα;
4. πόσο εύκολο είναι να βρει κανείς αυτά τα μακριά αδιάβροχα για ποδηλάτες; που είναι σαν κάπα του Χάρυ Πότερ;
6. Είναι εύκολο να σε πιάσουν όμως;
7. Στα ολλανδικά είναι γραμμένες οι μέρες ή και οι ώρες; γιατί δεν ξέρω γρι ολλανδικά, οπότε...την έβαψα!
8. τα φώτα προϋπάρχουν στο ποδήλατο όταν το αγοραζεις (είτε νόμιμα είτε παράνομα) ή πρέπει να πας να τα αγοράσεις εσύ;
9.(αυτη μπορει να ειναι πολύ κουλή ερώτηση αλλά..) πες ότι βγαίνω ένα βράδυ και έχω πιει λιγο παραπάνω...

α, και μια ακόμα απορία: γενικά αν θέλω να πάρω κπ εξάρτημα για το ποδήλατό μου, τι μου προτείνεις; να πάω σε κπ υπαίθρια αγορά που όλο και κάτι θα βρω ή να πάω σε κάποιο κατάστημα στυλ πράκτικερ;
Καθόλου καράφλιασμα!
1.Α, ναι..το τραμ πανω απόλα..απλα επειδη εμεις δεν εχουμε τραμ στο Λαιντεν, δεν εχω αναλογα βιωματα:xmas_biggrin: Οφείλω να σου πω ότι στο Άμστερνταμ δεν έχω πάει ακόμα με ποδήλατο...πάνε όλοι σαν τρελοί!
4. Ναι, είναι στυλ Χάρι Πότερ, και τα αγαπημένα μου είναι τα κίτρινα που μοιάζεις και με σημαδούρα. Βρισκεις παντού και ιδίως σε πολυκαταστήματα αλυσίδες (Ηema, Χenos, Blokker..).Έχει το πολύ 5 ευρώ.
6. Να σε πιάσουν δεν τίθεται ζήτημα από την στιγμή που δεν το κλέβεις εσύ ο ίδιος. Εσύ απλά αγόρασες ένα μεταχειρισμένο ποδήλατο.
7. Στα Ολλανδικά είναι γραμμένα όλα:xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:Ερχόμενη εδώ θα συνειδητοποιήσεις ότι πολλά πράγματα είναι μόνο στα Ολλανδικά. π.χ. γενικότερα το σύστημα εδώ λειτουργεί πολύ μέσω internet banking (ας πούμε για πληρώσεις το ενοίκιο), αλλά η σελίδα της τράπεζας είναι στα ολλανδικά...οπότε απλά μαντεύεις!
8. Στα πιο πολλα ποδηλατα υπαρχουν φωτα που λειτουργουν με δυναμο (δλδ. παιρνουν ενεργεια με το γυρισμα της ροδας). Αν αυτο που βρεις δεν εχει ήδη, βρισκεις παντου με 5-6 ευρω το πολύ.
9. Κοιτα, εγω οσες φορες βγαινω παντα μετακινουμαι με το ποδηλατο.Κλιση λογω αλκοτεστ δεν μου εχουν κοψει ακομα, έχουν κοψει όμως σε ένα φίλο μου. Εννοειται πως αν απλα το τσουλάς, έστω και παραπατώντας, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Γενικώς θα δεις υπάρχουν πολλα καταστήματα με είδη για ποδήλατα. Οι τιμές είναι ίδιες πάνω κάτω. Εγώ το μόνο φτηνότερο που βρήκα στην λαική ήταν οι τσάντες που έβαλα στο ποδήλατο για να κουβαλάω τα ψώνια μου.
Δύο πράγματα να πάρεις οπωσδήποτε: ζήτα από τον ποδηλατά που θα αγοράσεις το ποδήλατο να σου βάλει κλειδαριά στην πίσω ρόδα, την λεγόμενη "πέταλο" (κοστίζει 7-9 ευρώ αλλά εμένα π.χ. μου την έδωσε τσάμπα μαζί με το ποδήλατο). Αν δεν έχεις τέτοια 99.9% το ποδήλατό σου θα κλαπεί. Και μία χοντρή αλυσίδα για να το δένεις σε δέντρα, στύλους κτλ.
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
amantab πολυ χρηστικες οι πληροφορίες που γράφεις!
Θυμάμαι οταν είχα πάει Ολλανδία με τις πιο αντίξοες συνθήκες (παγωνιά κ πολύ χιόνι) τα ποδήλατα τα κατάφερναν μια χαρά. Εχουν τόσο καλό δίκτυο που δεν είναι κ μεγάλο εμπόδιο να συνεχίσεις με χιονάκι. Άσε που τα περισσότερα ακόμα κ εκεί που νοικιάζουν είναι μεγάλα, με μεγάλους τροχούς κ απόσταση μεταξύ τους που διευκολύνουν πολύ την οδήγηση.
Εδώ με βροχή ούτε τουτου δε σέρνεται.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Και το εντυπωσιακό είναι ότι το δικτυο δεν περιορίζεται μόνο εντός της πόλης!Μπορείς να πας από πόλη σε πόλη με το ποδήλατό σου!Πρέπει να παραδεχτούμε βέβαι ότι βοηθάει και η μορφολογία του εδάφους, έτσι που είναι όλο μία ευθεία, για να ποδηλατήσεις...Δεν νομίζω ότι θα ήταν τόσο εύκολο στην Αθήνα π.χ. να ανεβοκατεβαίνω στου Ζωγράφου (πέραν όλων των άλλων εμποδίων φυσικά...)!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
δηλαδη συγνωμη κιολας,οταν σε επισκεφτω θα με βαλεις να κανω ποδηλατο για να πηγαινουμε πανω κατω???????ααααααααααα!!!!!!
το δικο μου ποδηλατο το χρησιμοποιουν ολοι εκτος απο μενα μεχρι στιγμης χαχχαχαχαχ!
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Και το εντυπωσιακό είναι ότι το δικτυο δεν περιορίζεται μόνο εντός της πόλης!Μπορείς να πας από πόλη σε πόλη με το ποδήλατό σου!
Αυτό πραγματικά θέλω να το δω. Εντυπωσιακό! Υπάρχει/έχεις/ξέρεις κανένα χάρτη με όλο το δίκτυο ποδηλ. της χώρας? Σε ποιες πόλεις συμβαίνει?
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Αυτό πραγματικά θέλω να το δω. Εντυπωσιακό! Υπάρχει/έχεις/ξέρεις κανένα χάρτη με όλο το δίκτυο ποδηλ. της χώρας? Σε ποιες πόλεις συμβαίνει?
Δεν ξέρω αν υπάρχει χάρτης, πάντως απ' όσο γνωρίζω και απ' ότι έχω αντιληφθεί το σύστημα ισχύει για όλες τις πόλεις. Βέβαια συνήθως οι ποδηλατόδρομοι δεν είναι ακριβώς παράλληλοι της εθνικής, πάνε μέσα από κατοικημένες περιοχές, προφανώς διότι σκοπός τους είναι να εξυπηρετούνται οι κάτοικοι. Εγώ π.χ. μένω στο Λάιντεν και για να πάω ποδηλατώντας στη Χάγη, πάω μέσω Βάσεναρ που είναι μία ενδιάμεση πόλη. Θέλει κάμποση ωρίτσα αλλά η θέα με τα απέραντα λιβάδια με άλογα και πόνυ και κανάλια παντού αξίζει τον κόπο!:xmas_biggrin:
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
αλήθεια πόση ώρα είναι από Λάιντεν-Χάγη με ποδήλατο?Αν δεν κάνω λάθος είναι γύρω στα 20χλμ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom