Ποιο κομμάτι του ταξιδιού προτιμάτε και γιατί?

Ποιο κομμάτι του ταξιδιού προτιμάτε και γιατί?


  • Total voters
    66

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Ποιο κομματι του ταξιδιου από τα παρακάτω προτιμάτε και γιατί?

1) Προσμονή
2) Πραγματοποίηση
3) Ανάμνηση
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Και αρχίζω λέγοντας προσμονή.
Γιατί μου ομορφαίνει την καθημερινότητα, γιατί όλα είναι ωραία ενώ στην πραγματοποίηαη όλο και κάτι θα προκύψει και γιατί απλά αγαπώ αυτό το καμμάτι.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Υπέροχο συναίσθημα αυτό της προσμονής,άλλο τόσο υπέροχη και η πραγματοποίηση αλλά για εμένα η ανάμνηση είναι πολύ πιο δυνατή!Τρελαίνομαι να είμαι με ανθρώπους και να τους μιλάω για αυτά που έχω δει και έχω ζήσει σε κάθε μου ταξίδι.Όπως επίσης υπέροχο είναι να βλέπεις φωτογραφίες σου και να θυμάσαι στιγμές και εικόνες!Άλλωστε το ταξίδι κρατάει λίγες μέρες...η ανάμνηση για πάντα.....Ψηφίζω ανάμνηση λοιπόν!!!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Η ανάμνηση.
Στην προσμονή δεν ξέρω τι θα γίνει. Στην πραγματοποίηση νιώθω καλά που το κάνω. Η ανάμνηση όμως τα εμπεριέχει όλα για μένα...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Αν και σίγουρα και τα 3 κομμάτια του ταξιδιού είναι υπέροχα, το πρώτο μέρος (αυτό της προσμονής δηλαδή),κι εμένα με ευχαριστεί λίγο πιο πολύ από τα άλλα 2.
Το να ψάχνω να κλείσω αεροπορικά εισιτήρια, να συγκρίνω ξενοδοχεία, να αναζητώ αξιοθέατα και tips σε ίντερνετ και ταξιδιωτικούς οδηγούς και τέλος, το να φτιάχνω λίστα με το τί θα βάλω στη βαλίτσα κι άλλη μία λίστα με τα αγαπημένα πρόσωπα στα οποία δεν πρέπει να ξεχάσω να πάρω μικροδωράκια, όλα αυτά με κάνουν να αισθάνομαι σα να έχω ήδη ξεκινήσει το ταξίδι μου! Κι εννοείται πως όλο αυτό το στάδιο της οργάνωσης, ξεκινά μήνες πριν το ταξίδι. Η δε χαρά μου είναι τόσο έκδηλη που πλέον η παρέα μου αφήνει σε μένα το σχεδιασμό όλων. (Βέβαια, δεν το κάνουν μόνο για να με ευχαριστήσουν,αλλά κι επειδή βαριούνται να ψάχνουν και να οργανώνουν εκδρομές...Μα πώς μπορεί να βαριέται κάποιος να κάνει κάτι τόσο ευχάριστο?? Να πρόκειται να επισκεφτεί 1 ξένη χώρα και να μην τον ενδιαφέρει τί αξιοθέατα θα συναντήσει, πώς θα είναι το ξενοδοχείο που θα μείνει,να μην έχει κανέναν ενθουσιασμό???)
Τέλος πάντων, εμένα ο ενθουσιασμός μου φτάνει για όλη την παρέα και χάρη σε σας, τα μέλη του παρόντος σάιτ, έχω συγκεντρώσει σε αρχείο word 47 σελίδες πληροφορίες για το επικείμενο ταξίδι μας στην Κων/πολη σε περίπου 2 μήνες. Να είστε καλά όλοι!!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η προσμονή. Ιδιαίτερα τις περιόδους που δεν είμαι καλά ψυχολογικά, μου δίνει πολύ κινητοποίηση. Χωρίς όμως να χάνουν την αξία τους και τα άλλα 2!

Αν είχες option για το χειρότερο κομμάτι του ταξιδιού θα ήταν πολύ πιο εύκολο να απαντήσω. Χαλαρά εκείνο της επιστροφής (εκτός κι αν δεν έχω περάσει τόσο καλά, κάτι ψιλοσπάνιο). Το μόνο που μπορεί να μου φτιάξει το κέφι τότε είναι τα duty free και οι σοκολάτες.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Η ανάμνηση.
Στην προσμονή δεν ξέρω τι θα γίνει. Στην πραγματοποίηση νιώθω καλά που το κάνω. Η ανάμνηση όμως τα εμπεριέχει όλα για μένα...
Και να συμπληρώσω ότι στην ανάμνηση όλα φαίνονται ομορφότερα. Θέλω να πώ ότι αν σε ένα ταξίδι συμβεί κάτι που εκείνη τη στιγμή φαίνεται τραγικο (πχ χάνεις κάποια πτήση, σπάει η βαλίτσα ή οτιδήποτε τέλος πάντων), μετά το ταξίδι, στην ανάμνησή του, σου φαίνεται υπέροχο και ίσως και η στιγμή που έκανε το ταξίδι αυτό ξεχωριστό εν τέλει. Ένας λόγος ακόμη λοιπόν υπέρ της ανάμνησης.


έχω συγκεντρώσει σε αρχείο word 47 σελίδες πληροφορίες για το επικείμενο ταξίδι μας στην Κων/πολη σε περίπου 2 μήνες.
:shock::shock::shock::shock: Πόσες;;; Καλά, πόσες μέρες θα μείνετε και θές 47 σελίδες; Και θα πάτε σε 2 μήνες, δηλαδή ίσως μαζέψεις ακόμη τόσες.... :shock::shock: Αν έτσι νιώθεις ασφάλεια, καλά κάνεις απλά είναι πολλές...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
:shock::shock::shock::shock: Πόσες;;; Καλά, πόσες μέρες θα μείνετε και θές 47 σελίδες; Και θα πάτε σε 2 μήνες, δηλαδή ίσως μαζέψεις ακόμη τόσες.... :shock::shock: Αν έτσι νιώθεις ασφάλεια, καλά κάνεις απλά είναι πολλές...[/QUOTE]


Το ξέρω ότι είναι κάπως πολλές :roll: Απλά,πιάνουν χώρο οι περιγραφές κι η ιστορία του κάθε μνημείου. Μου αρέσει τόσο να διαβάζω από πριν κάποια πράγματα γι'αυτά που θα δω κι όσο αναλυτική κι αν είναι η περιγραφή, δε με κουράζει... Έπειτα, είναι κάποιες σελίδες με προτάσεις για φαγητό,γλυκό κ.λ.π. Είπα να μην κρατήσω 1 πρόταση για κάθε είδος αλλά να έχω γραμμένες και κάποιες εναλλακτικές σε περίπτωση που δε βρούμε π.χ 1 εστιατόριο ή που είναι γεμάτο, να πάμε στο επόμενο προτεινόμενο. Όχι ότι θα γίνει και κάτι αν πάμε και σε κάποιο άλλο, αλλά να, να μην πηγαίνουμε και τελείως στα τυφλά...

Όπως και να 'χει, όπως προείπα, το κομμάτι της προσμονής με ευχαριστεί περισσότερο από τα άλλα 2. Και προσμονή χωρίς συγκέντρωση και μελέτη των 47 σελιδούλων μου δε νοείται... ;)

Και,μην ανησυχείς - δεν πρόκειται να μαζέψω κ άλλες- έχω ήδη εξαντλήσει ό,τι υπάρχει και δεν υπάρχει εδώ μέσα σχετικά με το θέμα!!! (Εκτός κι αν κάποιος γράψει τίποτα νέο... Λέμε τώρα... :bleh: )
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Και,μην ανησυχείς - δεν πρόκειται να μαζέψω κ άλλες- έχω ήδη εξαντλήσει ό,τι υπάρχει και δεν υπάρχει εδώ μέσα σχετικά με το θέμα!!! (Εκτός κι αν κάποιος γράψει τίποτα νέο... Λέμε τώρα... :bleh: )
Ετοιμάζομαι να ανεβάσω τη δικιά μου ιστορία της Πόλης. Πλάκα κάνω... :bleh:
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Αν είχες option για το χειρότερο κομμάτι του ταξιδιού θα ήταν πολύ πιο εύκολο να απαντήσω. Χαλαρά εκείνο της επιστροφής (εκτός κι αν δεν έχω περάσει τόσο καλά, κάτι ψιλοσπάνιο).
Νομίζω για τους περισσότερους ισχύει αυτό.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
H προσμονή με την ανυπομονησία, την περιέργεια, τον ενθουσιασμό και ό,τι άλλο αυτή συνεπάγεται!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom