Γενικά Ποιο προορισμο προτεινετε στην Ασια για πρωτη φορα?

efimar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σας, εγω και η φιλη μου θελουμε να επισκεφτουμε την Ασια το Μαρτιο αλλα δεν εχουμε καταληξει στον προορισμο. Αρχικα συζητουσαμε γ Κινα ή Ινδια, αλλα μετα ειδαμε κ το Νεπαλ και μας αρεσε. Θα παμε με ταξιδιωτικο γραφειο . Ποιος προορισμος στην Ασια πιστευετε οτι αξιζει για μια πρωτη επαφη με την ηπειρο? δεν εχουμε ξαναπαει και θελουμε ενα προορισμο που να χει ιστορια και ενδιαφερον σε συνδυασμο με τοπια. Δε μας ενδιαφερουν τοσο οι συγχρονες μεγαλουπολεις . τι θα προτεινατε για πρωτη επαφη?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.493
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για μένα εύκολος, ασφαλής, σχετικά φτηνός προορισμός που έχει πολύ απ' όλα και είναι light εισαγωγή στην Ασία χωρίς να είναι το τουριστοπανηγύρι της Ταϊλάνδης, είναι η Σρι Λάνκα. Το Νεπάλ επίσης είναι εξαιρετική επιλογή
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για μένα εύκολος, ασφαλής, σχετικά φτηνός προορισμός που έχει πολύ απ' όλα και είναι light εισαγωγή στην Ασία χωρίς να είναι το τουριστοπανηγύρι της Ταϊλάνδης, είναι η Σρι Λάνκα. Το Νεπάλ επίσης είναι εξαιρετική επιλογή
Xαίρομαι που το διαβάζω αυτό! Σήμερα έκλεισα εισητήρια για να πάμε τον Γενάρη 6 μέρες στην Σρι Λάνκα και είναι το πρώτο ταξίδι μας στην ασία.. Οι μέρες δεν είναι αρκετές (γιατί το ταξίδι θα γίνει από Εμιράτα και θα μείνουμε και εκεί 3 μέρες) οπότε θα χρειαστώ και γω βοήθεια για ένα ικανοποιητικό πρόγραμμα :)
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Θα σου προτείνω τη Ταϊλάνδη γιατί παρόλο που όπως λέει ο yorgos είναι πολύ τουριστικοποιημένη εντούτοις είναι ένας πολύ εύκολος προορισμός στην Ασία και μια πολύ καλή εισαγωγή στην Ήπειρο. Έχει πανέμορφα τοπία και πολύ εύκολα μπορείς να αποφύγεις τις περιοχές με το πανηγύρι. Επίσης το Βιετνάμ είναι μια πάρα πολύ καλή και εύκολη επιλογή.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δυστυχώς μπήκα να γράψω με ενθουσιασμό τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, αλλά με απογοήτευσες αφού τα έχεις αποκλείσει...

Έχω πάει μόνο Νεπάλ, Ινδία και Ν. Κορέα. Απο τα τρία αυτά, προτείνω το Νεπάλ...πάρα πολύ καλό, με δεδομένη την πρώτη επαφή στη χώρα που θες να έχεις. Πόσες μέρες θα είναι; Σρι Λάνκα δεν έχω πάει, όμως πολλές φορές την προτείνω σε κόσμο ή σκέφτομαι και ο ίδιος να πάω, όταν έχω κανένα 7ημερο για παράδειγμα. Νομίζω ότι συνδυάζει πολλά μαζί, πολιτισμό, παραλίες, αρχαία...λίγο απ'όλα!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.481
Likes
7.959
Συμφωνω με ggonholidays! Αν και δεν είμαι τρελη φαν της Ταυλανδης, ωστοσο θεωρω ότι είναι μια καλη εισαγωγή στην Ασια... και είναι και ευκολη ως προς την οργανωση του ταξιδιού, τις μετακινήσεις κλπ.
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αφου θα πανε με ταξιδιωτικο γραφειο δεν τους νοιαζει αν ειναι ευκολη η οργανωση του ταξιδιου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Την Ασία θα τη χώριζα, πολύ χονδροειδώς, σε 5 περιοχές:
1) Αραβία/Μέση Ανατολή/Περσία/Τουρκία
2) Ινδία & περιξ,
3) ΝΑ Ασία (Ινδοκίνα, Ταϋλάνδη, Βιρμανία, Μαλαισία, Ινδονησία κλπ)
4) Άπω ανατολή (Κίνα, Ιαπωνία, Κορέα)
5) Σιβηρία, Κεντρική Ασία, Μογγολία
Όλα αυτά έχουν χαώδεις διαφορές μεταξύ τους. Για να βρω ένα ευρωπαϊκό ανάλογο, η Σουηδία μοιάζει περισσότερο με την Ισπανία, από ότι 2 από αυτές τις περιοχές μεταξύ τους. Πέντε εντελώς διαφορετικοί κόσμοι. Δε νομίζω πως έχει νόημα η σύγκριση ανάμεσά τους. Διάλεξε πρώτα ποιόν από τους κόσμους αυτούς ΘΕΣ ΕΣΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ, και μετά θα σου προτείνουμε προορισμούς....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.119
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom