Ποιό "εξωτικό" μέρος προτείνετε?

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Γεια σε ολους!
Γραφτηκα εδω αφου διαβασα διαφορες συζητησεις στο forum και καταλαβα οτι οι περισσοτεροι πραγματικα ξερουν τι λενε και δινουν καλες συμβουλες! Λατρευω τα ταξιδια και τα θεωρω την καλυτερη επενδυση που μπορει κανεις να κανει. Του χρονου λοιπον παντρευομαι και αφου εχουμε παει σε πολλες μεγαλουπολεις λεμε να παμε αυτη τη φορα καπου εξωτικα.. σκεφτομαστε Ταυλανδη (Πουκετ ή Σιμοα) ή Μπαλι, ή Μαλδιβες... το θεμα ειναι οτι το ταξιδι θα το κανουμε γυρω στις 20 Ιουλιου (το '13) και ηθελα τα φωτα σας για το θεμα του καιρου. διαβαζω οτι ειναι κακη περιοδος για ινδονησια τον ιουλη και απογοητευτηκα! οπου κι αν παμε παντως, θα μεινουμε 15 μερες. θα χαρω πολυ να ακουσω ιδεες σας!
ευχαριστω!!! :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.370
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
.. σκεφτομαστε Ταυλανδη (Πουκετ ή Σιμοα) ή Μπαλι, ή Μαλδιβες... το θεμα ειναι οτι το ταξιδι θα το κανουμε γυρω στις 20 Ιουλιου (το '13)..
Τα μερη που σε ενδιαφερουν εχουν χιλιοσυζητηθει εδω στα γαμηλια ταξιδια , οπως επισης και η εποχη του ταξιδιου. Το μονο που εχω να παρατηρησω ειναι οτι 15 μερες ειναι παααρα πολλες για Μαλδιβες (εκτος αν συνδυαστει με αλλο προορισμο). Α , και το νησι λεγεται Σαμούι (οχι Σιμοα).
 

lefterismega

Member
Μηνύματα
237
Likes
323
Ταξίδι-Όνειρο
Καταράκτες Ιγκουασού
Για Μαλδίβες ... άντε το πολύ 4 μέρες ... μετά χτυπάς ενέσεις ... :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Την Αδουλωτη την εχεις σκεφτει;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.486
Likes
7.968
Την Αδουλωτη την εχεις σκεφτει;
ή/και τα Φιλιατρα? :bleh:

Επι του θεματος, την περιοδο που θελεις να πας εισαι οριακα να προλαβεις καλο καιρο σε Καραϊβικη. Επισης, μια ιδεα θα ηταν και οι Σευχελλες που εχουν ολο τον χρονο σταθερα καλο καιρο... Δεν ξερω ομως αν 15 μερες στις Σευχελλες ειναι πολλες...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ο Ιούλιος είναι πολύ καλή εποχή για Ινδονησία, ποιος είπε το αντίθετο?
Ο προορισμός εξαρτάται από το τι θέλετε να κάνετε και να δείτε....Σεϋχέλλες π.χ. είναι φανταστικός προορισμός για 10 μέρες, ακριβός όμως. Δε μας είπατε και πόσα σκοπεύετε να διαθέσετε...
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Ευχαριστω ολους!
Καραιβικη ηθελα καποτε πολυ, μεχρι που πηγαν καποιοι φιλοι και μας ειπαν οτι ειναι σαν την Κρητη αλλα με λιγο παραπανω βλαστηση, οποτε μου εφυγε! (ζουμε στα Χανια)επισης, εχοντας μολις γυρισει απο Νεα Υορκη, θελαμε να παμε αυτη τη φορα απο την αλλη, που δεν εχουμε παει ποτε! προς το ανατολικο ημισφαιριο δηλαδη. θελουμε κατι εξωτικο μεν για αλλαγη τοπιου, αλλα οχι να ειμαστε και ξαπλα στην παραλια ολη μερα - αυτο το κανουμε και εδω ευκολα. θα'θελα να εχει πραγματα να δεις, τοπια να θαυμασεις (οι καταρρακτες ειναι το απωθημενο μου! μειναμε Νεα Υορκη 12μερες και φανταστειτε δεν προλαβαμε να παμε Νιαγαρα, ξερω ειμαστε απαραδεκτοι), τιποτα ορειβασια, rafting, καταλαβαινετε! και διαθετουμε μεχρι 6000 ολα μαζι. το κακο ειναι ομως οτι μας αρεσουν τοοοσοι προορισμοι και γι'αυτο δυσκολευομαστε κιολας να διαλεξουμε. για Ταυλανδη τωρα, ειχαμε σχεδον καταληξει για καποια περιοχη εκει μεχρι που διαβασα οτι 1ον δεν ειναι για ζευγαρια (για ευνοητους λογους απ'οτι μου ειπε μια αντροπαρεα που μολις γυρισε απο'κει!) και 2ον ο καιρος δε βοηθαει. θα παμε καπου 23 ιουλιου με 5 αυγουστου. και τα εχουμε χασει τελειως τωρα!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.486
Likes
7.968
Τι μαθαινει κανεις...(1)Η Καραϊβικη μοιαζει με την Κρητη (2)Περαν των μεχρι προτινος γνωστων ημισφαιριων υπαρχουν και αλλα 2, το ανατολικο και το δυτικο... :p

Δεν θα επρεπε να απορριψεις την Καραϊβικη λογω του σχολιου των φιλων σου, η συγκριση ειναι ατυχης...Τωρα αν θελετε σωνει και ντε να πεταξετε προς την αντιθετη πλευρα αυτο ειναι αλλο θεμα...
Μια τελειως διαφορετικη προταση που θα σου εκανα εγω (καθως δεν ειμαι ιδιαιτερα φαν της Ταυλανδης) ειναι Αφρικη...πχ Τανζανια ή Κενυα... θα κανετε σαφαρι και μετα θα καταληξετε σε καποιο νησι ή παραθαλασσιο θερετρο για βουτιες και ξεκουραση...
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Ενδιαφερουσα η προταση σου αλλα -δυστυχως για μενα- Κενυα εχει ηδη παει ο συνταξιδιωτης μου/μελλων συζυγος (ακομα δε μου βγαινει να το πω!)
Οσο για την Καραιβικη εχεις δικιο, απλα με βολευε το σχολιο τους γιατι πρεπει να αρχισουμε να καταληγουμε καπου, εστω δια του αποκλεισμου!
Νομιζω γενικα οτι οπου και να επιλεξουμε να παμε, τελεια θα ειναι, απλα ξερεις μετα το γαμο φοβασαι οτι λογω αλλων υποχρεωσεων ισως να ειναι και το τελευταιο μακρινο σου ταξιδι, οποτελες να το ψαξεις οσο καλυτερα γινεται και τελικα χανεσαι!
Τι δε σου αρεσε λοιπον στην Ταυλανδη?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Καραιβικη ηθελα καποτε πολυ, μεχρι που πηγαν καποιοι φιλοι και μας ειπαν οτι ειναι σαν την Κρητη αλλα με λιγο παραπανω βλαστηση, οποτε μου εφυγε! (ζουμε στα Χανια)...
Διακρίνεις καμιά διαφορά στο χρώμα;

awww.zonu.com_imapa_americas_Satellite_Image_Photo_Island_Jamaica_3.jpg


aeoimages.gsfc.nasa.gov_images_imagerecords_51000_51726_ISS028_E_018562_lrg.jpg
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Ε εισαι τελειος!!! :)
Αρα προτεινεις ανεπυφυλακτα Καραιβικη η αυτο ηταν απλα για να με ταπωσεις???
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.285
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom