Πολεμικές τέχνες στην Ιαπωνία

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σελίδες επί σελίδων, θα μπορούσαμε να γράφουμε, αλλά μόνο τις αναφέρω :

Karate

Judo

Ju-Jutsu

Aikido

Kobudo

Ninjutsu

Kendo

Iaido

Naginata

Jodo

Kyodo

Sumo

και σας παραθέτω ένα εξαιρετικό σάιτ Martial Arts - Μια πλήρως οργανωμένη ιστοσελίδα για τα μυστικά των πολεμικών τεχνών - Ιαπωνικές
με πλήρη περιγραφή και τεχνικές, που συνοδεύονται από βιντεάκια !

Επιπλέον βιντεάκια, καλοδεχούμενα :xmas_smile:
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
ΩΠΑ τι εχουμε εδω??:xmas_smile:
μια αναδυόμενη sogun??
μια sensei σε λήθαργο??
μια εν δυνάμει Τι?:xmas_smile:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
ΩΠΑ τι εχουμε εδω??:xmas_smile:
μια αναδυόμενη sogun??
μια sensei σε λήθαργο??
μια εν δυνάμει Τι?:xmas_smile:
Μπααα, ούτε αρχηγός ούτε δασκάλα πολεμικών τεχνών...:xmas_sad:

Αν και θα μου άρεσε, να είμαι sensei, σε εγρήγορση βέβαια...:xmas_cool:

Λες να ξεκινήσω...από αυτό ? :xmas_wink::xmas_lol:


Εσύ, μάλλον ασχολείσαι με ται-τσι, ε ?
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Σε νεαρότερη ηλικία, ασχολούμουν με πολλά.
Εάν σου αρέσουν οι ιαπωνικές πολεμικές τέχνες, θα σου πρότεινα μια "ευγενική".
Το aikido.
Εαν όμως θέλεις αυτοάμυνα, θα πρότεινα το ανεπιφύλακτα
to jujutsu
To iaido είναι η έκφραση της ιαπωνικής τελειότητας, αλλά νομίζω οτι δεν το διδάσκουν σε γυναίκες.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σε νεαρότερη ηλικία, ασχολούμουν με πολλά.
Εάν σου αρέσουν οι ιαπωνικές πολεμικές τέχνες, θα σου πρότεινα μια "ευγενική".
Το aikido.
Εαν όμως θέλεις αυτοάμυνα, θα πρότεινα το ανεπιφύλακτα
to jujutsu
To iaido είναι η έκφραση της ιαπωνικής τελειότητας, αλλά νομίζω οτι δεν το διδάσκουν σε γυναίκες.
Πολύ ενδιαφέροντα, όσα λες...:) Αν κάποια στιγμή έχεις διάθεση, γράψε μας περισσότερα...:D

Μ΄έβαλες σε σκέψεις, τώρα...Κορίτσια, να συσκεφθούμε για ν΄
αποφασίσουμε...:roll:

Τους άντρες, δεν τους βλέπω να συμμετέχουν...άλλες τέχνες κατεργάζονται μάλλον :D
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Eκανα aikido για καποιο διαστημα και εχω να πω πως ηταν τρομερα ενδιαφερον. Εκμεταλλευεσαι τον τροπο που ειναι κατασκευασμενο το ανθρωπινο σωμα προς οφελος σου (κυριως το γεγονος οτι οι κλειδωσεις του σωματος θετουν καποια ορια στο τι κινησεις μπορει να κανει το καθε μελος). Μεγαλο ρολο παιζουν και οι νομοι της φυσικης. Κανε την κινηση σου και ασε τη φυσικη να κανει τα υπολοιπα.

Ειναι πραγματικα ιδιοφυης πολεμικη τεχνη. Μη σας ξεγελα το ''ευγενικη'' που λεει ο tai. Eννοει οτι η προπονηση του aikido δεν περιλαμβανει χτυπηματα, αλλα λαβες και τροπους για να ακινητοποιησεις η να ''ανοιξεις'' την αμυνα του αλλου, ωστε να χτυπησεις μετα οπως διαλεξεις. Επομενως αν σε καποιον δεν αρεσουν τα χτυπηματα, το αικιντο ειναι ιδανικο γι αυτον. Αν ομως καποιος αποφασισει να εφαρμοσει τις τεχνικες που μαθαινει ολοκληρωνοντας τες με χτυπημα, τοτε το αικιντο γινεται πραγματικα επικινδυνο, αφου ορισμενα χτυπηματα ειναι τουλαχιστον φονικα. Γι αυτο και στην προπονηση δεν χτυπαμε ποτε τον αλλο και απ οσο ξερω, ακομη και στα τουρνουα aikido δεν επιτρεπονται χτυπηματα.

Θα εχετε επισης την ευκαιρια να εξασκηθειτε και στο κονταρι αλλα και στο σπαθι (ξυλινο φυσικα:bleh:), τα οποια συμπληρωνουν την τεχνη του αικιντο.
 

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
Μη σας ξεγελα το ''ευγενικη'' που λεει ο tai.
Ευνοούσα οτι δεν είναι μια αμιγώς πολεμική τέχνη εμπνεόμενη απο τα πεδία των μαχών.
Δηλαδή δεν επικεντρώνεται στο να σκοτώσει, αλλά ειναι πιο ευγενική,θέλοντας να βγάλει εκτός μάχης τον αντίπαλο. Φυσικά εαν θελήσει ο έμπειρος αικιντόκα δίνατε να σκοτώσει. Απλά δεν ειναι αυτό το πρώτιστο μέλημα του.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πάντως εμένα Πανδώρα μου, μη με υπολογίζεις. Πολλές τούμπες κάνουν, πολλά τραντάγματα, α πα, πα. Να με ξεκάνεις θέλεις;;; :haha:
Το παντελονάκι που φοράνε όμως μου αρέσει, λες να το πάρουμε; :bleh:

 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πάντως εμένα Πανδώρα μου, μη με υπολογίζεις. Πολλές τούμπες κάνουν, πολλά τραντάγματα, α πα, πα. Να με ξεκάνεις θέλεις;;; :haha:
Το παντελονάκι που φοράνε όμως μου αρέσει, λες να το πάρουμε; :bleh:
Θα φορέσω φουστοπαντέλονο και θα μάθω naginata...δεν έχει τραντάγματα ;)
Για μελετήστε το, κορίτσια...:LOL:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
...λίγο από το κρυμμένο Νόημα των Πολεμικών Τεχνών

Συνήθως όταν κάποιος ακούει για Πολεμικές Τέχνες, φαντάζεται τεχνικές για να μπορείς να αμύνεσαι ή και να προκαλείς ακόμα κάποιον να παλέψει μαζί σου. Θα μπορούσαμε να πούμε πως αυτός που φαντάζεται κάτι τέτοιο δεν έχει και πολύ άδικο γιατί λίγο ως πολύ και κυρίως μέσα από τα ΜΜΕ καθώς και από τους "ψευτοδασκάλους" του χώρου των Π.Τ., αυτή η αντίληψη έχει επικρατήσει.

Ωστόσο υπάρχει πραγματικά μία μεγάλη Φιλοσοφική Ιστορία που διέπει τις Πολεμικές Τέχνες οι οποίες, αφού έπαψαν με την πάροδο των χρόνων να είναι τόσο απαραίτητες, έγιναν "μονοπάτια Αυτογνωσίας και Σοφίας" για όσους ασχολούνταν σοβαρά με αυτές. Χαρακτηριστικές είναι οι καταλήξεις στα ονόματα των διαφόρων συστημάτων Π.Τ. που εδώ και μερικούς αιώνες έχουν μετατραπεί: σε DO από ΖUTSU (όσον αφορά κάποια Ιαπωνικά συστήματα Π.Τ.) ή σε ΤΑΟ (όσον αφορά κάποια Κινέζικα) κ.λ.π., δηλαδή από "Τέχνη" σε "Δρόμο", δηλώνοντας έτσι τη σημασία τους σα τρόπους ζωής και διαμόρφωσης χαρακτήρων και Ψυχών.

Μέσα από ένα σύστημα, ή δρόμο καλύτερα Π.Τ., έχει κάποιος τη δυνατότητα να έρθει αντιμέτωπος με τους φόβους του, τις ανασφάλειες του, τους κόμπους του, και τα ελαττώματά του. Η όλη προσπάθεια "αναγνώρισης και αντιμετώπισης των παραπάνω εχθρών" είναι που οδηγεί τον άνθρωπο τελικά σε μία Πνευματική κορύφωση. Όμως υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην ασχοληθεί κάποιος με τίποτα απ'όλα αυτά, και μάλιστα το χειρότερο είναι "ν'αναγνωρίσει τους εχθρούς σα φίλους". Έτσι νομίζει πως το να τονίσει κανείς τον εγωισμό του ή να ασχολείται με τις ικανότητες του σώματος αντί της Ψυχής, σημαίνει δύναμη και αξιοσύνη.
awww.esoterica.gr_articles_eastern_martarts_essence_calm_force.jpg
Τελικά βλέπουμε ανθρώπους που δεν έχουν κερδίσει τίποτα απ'όλη αυτή την πορεία και άλλους που ποτέ τους δε γνώρισαν αυτό το δρόμο να επιδεικνύουν στοιχεία όπως το Ήθος, η Ανδρεία, το Σθένος, η Τιμή, η Αξιοπρέπεια, η Εντιμότητα, η Ταπεινοφροσύνη και τόσα άλλα που οι Π.Τ. πραγματικά διδάσκουν. Αυτοί οι τελευταίοι είναι οι μικροί Φιλόσοφοι της Ζωής, "βιοπαλαιστές" συνήθως, που μπορούν και διακρίνουν μέσα στην καθημερινότητα τη μαγεία της Γνώσης και της Αυτοπραγμάτωσης, στο βαθμό που μπορούν και καταλαβαίνουν.

Οι μεγάλοι Δάσκαλοι των Π.Τ. του παρελθόντος κατάφεραν να συστηματοποιήσουν τη μέθοδο για να προσεγγίσει κανείς τη Γνώση, μεταλλάσσοντας τις Π.Τ. σε "Πολεμικούς Δρόμους", όπως προαναφέρθηκε, βοηθώντας τους ανθρώπους να γίνουν "Εσωτερικοί Πολεμιστές" των παθών τους, των λαθών τους και της μικροπρέπειάς τους. Μέσα δε από την πληθώρα των συστημάτων Π.Τ., είναι που μπορεί κανείς να βρει πιο συγκεκριμένα το "δρόμο" που του ταιριάζει, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του και το χαρακτήρα του.

απόσπασμα από ESOTERICA.gr - ... λίγο από το κρυμμένο Νόημα των Πολεμικών Τεχνών - -= Ανατολική Φιλοσοφία =-

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.482
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom