Ελλάδα Πολλα αγκαθια στο δρομο για το Τηγανι βρε παιδι μου.....

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο το Πασχα καναμε εξορμηση προς τη Μεσα Μανη για μια ακομα φορα .Οσα χρονια και αν κυκλοφορω σε αυτο τον ευλογημενο τοπο ,παντα υπαρχει κατι καινουριο να δουμε και να εξερευνησουμε .Αυτη τη φορα επιχειρησαμε να περπατησουμε μεχρι το ακρωτηριο Τηγανι απεναντι απο το χωριο Μεζαπο.Και λεω επιχειρησαμε γιατι κατι τα αγκαθια στη διαδρομη,κατι η γκρινια των συνοδοιπορων μου ....δεν φτασαμε μεχρι την ακρη του ακρωτηριου ,ωστε να θαυμασουμε την απεραντη θαλασσα μπροστα.... οπως θα επιθυμουσα η ιδια.
Ειπαμε να παμε ανοιξη ετσι ωστε να μην γκαγκανιασουμε απο τον ηλιο,αλλα τα χορταρια και τα βατα ηταν στο απογειο τους και δυσκολευαν τη διαδρομη.Καλα που δεν πεταχτηκε και κανενας φιδακας ...εχω φωτο και απο εναν σκοτωμενο!!!
Απο Αρεοπολη λοιπον παιρνετε το δρομο προς Γερολιμενα ,αλλα στριβετε προς το χωριο Σταυρι.Απο κει παει ο περιπατητικος δρομος προς το ακρωτηριο Τηγανι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτη την ταπεινη ,μικρη φωτοιστορια την αφιερωνω στην καλη μου Αννυ .Καλο ταξιδι κοριτσακι.....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
DSCN0381.JPG
DSCN0383.JPG

Το Σταυρι ειναι ενα γραφικο χωριουδακι οπως τα περισσοτερα χωρια της Μανης ,με την παραδοσιακη πετροχτιστη αρχιτεκτονικη.
Απο το χωριο αυτο λοιπον ακολουθειτε ταμπελες προς το καστρο στο Τηγανι.Αρχικα υπαρχει χωματοδρομος αυτου του στυλ γυρω στα 2 χιλιομετρα .
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Απο καποιο σημειο και μετα συνεχιζετε με τα ποδια .Η καταβαση διαρκει γυρω στο μισαωρο με 45 λεπτα.Η κατασταση του δρομου ειναι οπως φαινεται στις φωτο.
DSCN0363.JPG
DSCN0363.JPG
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Σορρυ κατι κανω λαθος και αλλες ανεβαινουν σε full size ενω αλλες μικρες.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμεις φτασαμε μεχρι το λαιμο του Τηγανιου.Μετα η παρεα μου,αποκαμωμενη απο το περπατημα αρχισε τη γκρινια και δεν ηθελε να ανεβουμε και πανω στο κεφαλι του ακρωτηριου.Παντως ειχε αρκετο δρομο ακομα μεχρι την ακρη και δεν υπηρχε πλεον καποιο μονοπατι ..αλλα κακοτραχαλες κοτρωνες.
Η αναβαση μας φανηκε συντομοτερη απο την καταβαση αλλα μας βγηκε η γλωσσα εξω ..ηταν και ζεστη μερα .....plus τα γνωστα αγκαθια που τσιμπουσαν παρα τα καλυμμενα ποδια.
Δεν ειχαμε τζιπ (πλεον) και ετσι κατεβασαμε το αυτοκινητο μεχρι καποιο σημειο του χωματοδρομου ..αλλα μετα δυσκολευει ο δρομος και το αφησαμε ,συνεχιζοντας με τα ποδια.
 
Last edited:

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Μόλις γύρισα από Μάνη και είπα να χαλαρώσω λίγο στον υπολογιστή πριν κοιμηθώ και τσουπ, θέμα για το Τηγάνι (το οποίο χθες μόλις θυμήθηκα πως ήθελα να το επισκεφθώ και αυτό αλλά ήταν πια αργά...δεν πρόλαβα, δεν πειράζει, την επόμενη). Τι καλά που βλέπω εικόνες της ανοιξιάτικης Μάνης!Μα πόσα αγριολούλουδα;;; Μοναδικός τόπος, πόση ησυχία, πόση άγρια ομορφιά...

. P4230087.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επιστρεφοντας στο χωριο ..συναντησαμε και το φιδακα.Καλα που δε μας περιελαβε κατα την καταβαση-αναβαση
DSCN0455.JPG
στο Τηγανι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πραγματι μπορεις να δεις μια Μανη πρασινη..εικονα που σπανιζει το καλοκαιρι που την επισκεπτονται οι περισσοτεροι.Τελικα σε ποιο χωριο εμεινες?
DSCN0318.JPG
DSCN0326.JPG
Αυτο ειναι το ακρωτηριο Τραχηλα και το ομωνυμο χωριο .Ειναι απο την αλλη μερια κατω απο το χωριο μου στην μεσσηνιακη Μανη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom