Γερμανία Πολυ με βασανιζεις Κολωνια.....

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειμαι υπο σκεψη να κανω ενα ταξιδι σε μια φιλη στην Κολωνια .
Ενδιαφερομαι για ενα τριημερο απο 19-21 Ιουνιου.Τα εχω βρει ομως λιγο σκουρα με τα αεροπορικα εισητηρια ,γιατι το αεροδρομιο της Κολωνιας το CGN ,δεν εχει καλες πτησεις.Αλλες φτανουν αργα,αλλες επιστρεφουν πολυ νωρις ,..αλλες εχουν μεγαλο στοποβερ και χανεις ολη τη μερα ,θα εχω και μικρο παιδι μαζι μου και δεν ειναι να περιμενουμε 10 ωρες στο Μοναχο για παραδειγμα.
Μετα κοιταξα το αεροδρομιο του Ντυσελντορφ.Εκει βρηκα απευθειας με lufthansa sta 299 Eyro τα 2 ατομα,οπου ουσιαστικα φτανουμε 1μιση και αναχωρουμε 230 ,δηλ για 2 μερες σκαρτες παμε.
1. Ειναι μακρια το Ντυσελντορφ απο την Κολωνια ?Εχει κανεις να μου δωσει ινφο για τρενο κλπ κλπ?
2. Υπαρχει και καποια αλλη low cost εταιρια που να κανει ATH-CGN h ATH-DUS?
3.Υπαρχει αλλο αεροδρομιο κοντα που να εξυπηρετει και μου εχει διαφυγει?
Ευχαριστω πολυ.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
1η απάντηση

το τρένο κάνει 40 λέπτα με τιμή εισήτηριου στα 13 ευρώ (υπάρχει μάλιστα και απευθείας τρένο απο το αεροδρόμιο για Κολώνια) ινφο bahn.de - Ihr Mobilit?tsportal f?r Reisen, Bahn, Urlaub, Hotels, St?dtereisen und Mietwagen

2η απάντηση

αμέ, η Germanwings, αλλά για να βρεις καλή τιμή από αθήνα θελει πολλή ψάξιμο

3η υπάρχει ακομά και το αεροδρόμιο του Dortmund, αλλά εκεί πετάει η Easyjet από Σαλόνικα

ακόμα μπορείς να κοιτάξεις να πας Βρυξέλλες και απο εκεί τον Thally για Κολώνια

ή τέλος Φρανκφούρτη και από εκεί τρένο (μια ώρα ταξίδι είναι απο Φρανκφούρτη)

αυτάααααΑ
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ντύσελντορφ και Κολωνία είναι πολύ κοντά. Μισή ώρα με το τρένο και το εισιτήριο είναι πολύ φτηνό. Και για Ντύσελντορφ πετάει και απευθείας η Aegean.

Πάντως για μένα το Ντύσελντορφ είναι πιο ωραίο σαν πόλη, αλλά η Κολωνία έχει καλύτερη νυχτερινή ζωή.

1η απάντηση
ή τέλος Φρανκφούρτη και από εκεί τρένο (μια ώρα ταξίδι είναι απο Φρανκφούρτη)
1:30 με ICE
2:30 με απλό
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Από Dusseldorf για Κολωνία το τρένο κάνει περίπου 40 λεπτά.

Δες τα δρομολόγια στο παρακάτω site των γερμανικών σιδηροδρόμων

www.bahn.de

Την Κολωνία θα την γράψεις Koeln και όχι Koln για να σου δώσει τις επιλογές.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες.Καλα το λεω γω μεσω Λαμιας πας στην Κολωνια.Πολυ δυσκολη κατασταση.Νομιζω οτι το Ντυσελντορφ ειναι μονοδρομος.
Οποιος παντως εχει κανενα αλλο τιπ ..ευπροσδεκτο.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ναι πρόσεξε μήπως υπάρχει καμιά(μεγάλη) έκθεση εκείνη την περίοδο σε κάποια από τις δύο πόλεις γιατί ξενοδοχείο δε θα βρεις εύκολα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ναι πρόσεξε μήπως υπάρχει καμιά(μεγάλη) έκθεση εκείνη την περίοδο σε κάποια από τις δύο πόλεις γιατί ξενοδοχείο δε θα βρεις εύκολα.
Δεν εχω θεμα με ξενοδοχειο γιατι θα με φιλοξενησει φιλη και μου ταξε να με γυρισει και στην Ρηνανια.Τα αεροπορικα ειναι αυτα που μου εχουν σπασει τα νευρα.

Kατι βρηκα τωρα και για Φρανκφουρτη με Λουφτχανσα 264 ευρο τα 2 ατομα απευθειας αναχωρηση 11.25-επιστροφη 21.10 .Δεν ειναι κακο και αυτο.Η Φρανκφουρτη ειναι μια ωρα ειπαμε εε?
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
...Καλα το λεω γω μεσω Λαμιας πας στην Κολωνια...

Μεταξύ σοβαρού και αστείου,πάντως,μέσω Λαμίας και Βόλου μπορείς να πας,αν σε βολεύουν οι ημερομηνίες,με Ryanair στο αεροδρόμιο του Hahn (Frankfurt) και από κει με λεωφορείο σε δυόμισι ώρες είσαι Κολωνία.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μεταξύ σοβαρού και αστείου,πάντως,μέσω Λαμίας και Βόλου μπορείς να πας,αν σε βολεύουν οι ημερομηνίες,με Ryanair στο αεροδρόμιο του Hahn (Frankfurt) και από κει με λεωφορείο σε δυόμισι ώρες είσαι Κολωνία.
Φιλεας Φογκ θα γινω στο τελος!:haha:Ο γυρος του κοσμου!
Μα μπορω να παρω αδεια για 1-2 μερες το πολυ +το σαββατοκυριακο.Αν ειχα και περισσοτερες μερες ..μπορουσα να τα κανω ολα αυτα .Η German Wings πεταει συγκεκριμενες μερες και επιστρεφει παντα στις 6 τα χαραματα ,οποτε χανεις χαλαρα την τελευταια μερα .Τα νευρα μου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom