Πολωνία Ζακοπάνε

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Περασα 4 ομορφες μερες στην περιοχη(τωρα ειμαι στην Κρακοβια!!)Τα ορη Τατρα και οι πανεμορφες κοιλαδες μας χαρισαν υπεροχες εικονες και στιγμες!Μειναμε στην bukowina tatranska που μου αρεσε πολυ, ησυχα και μακρια απ τα πληθη! Ηρθαμε οδικως απο τη Βουδαπεστη μεσω Ποπραντ, επαρχιακος δρομος χωρις κινηση(καναμε 4,5 ωρες).
Δεν βρηκαμε κινηση ουτε προς το Ζακοπανε αν και εκει γινοταν χαμος.
Δεν εχω λογια για τη λιμνη Morskie Oko!!! Πηγαμε μονοι μας,χρησιμοποιωντας τις αμαξες που σε πανε μεχρι ενα σημειο και μετα προχωρας ευκολη διαδρομη περιπου 2χλμ μεχρι την λιμνη, ειναι μαγευτικα!Πηγαμε αρκετα νωρις και δεν βρηκαμε πολυ κοσμο....
Πολυ ωραια τα θερμα λουτρα στην bukowina, πεντακαθαρα και καινουργια, για την απολυτη χαλαρωση!

Το Ζακοπανε ναι, ακρως τουριστικο και η krupowski street ενα χαος...αλλα πανεμορφη η koskielisca street, η παλια ξυλινη εκκλησια και το κοιμητηριο, τα ομορφα δειγματα ξυλινων σπιτιων, η willa koliba και το σπιτι του πολωνου συνθετη Karol Szymanowski.Ναι, μου αρεσε το Ζακοπανε!!!

Στο καστρο Czorsztyn πανεμορφες εικονες και γαληνη(με ελαχιστο κοσμο).Πιο τουριστικο αλλα εξισου ομορφο το καστρο της Niedzicza(οπως το περιεγραψε η emouli).

Φαγαμε καταπληκτικα πιατα στη bukowina(δεν το περιμενα πραγματικα)!
Στη willa silene φατε τα παντα....ο σεφ ειναι αστερι!!!

Τελος στο δρομο απο bukowina προς Ζακοπανε ειχε λιγη κινηση και αρκετα εργα, καναμε 2 ωρες περιπου μεσω Nowy Targ.
 
Last edited by a moderator:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.033
Μάλλον θα καταφέρω και εγώ στην εκδρομή μας στη Κρακοβία να κάνω μια ημερήσια στο Ζακοπανε. Κατά τα μέσα Οκτώβρη θα είμαστε εκεί. Έχω απορίες.
Α. Θα μπορέσω με απλό εξοπλισμό να κάνω την διαδρομή για τη λίμνη; εννοώ όχι εξοπλισμό χιονιού;
Β. Θα πετύχουμε σε αυτό το υψόμετρο χιόνι;
Γ. Από πού ξεκινά η διαδρομή και πόσο χρόνο θέλει πήγαινε έλα;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Είχα γράψει και σε άλλο θέμα...πήγα στη λιμνη Morskie Oko τον Ιουλιο. Πηγαμε μονοι μας,χρησιμοποιωντας τις αμαξες που σε πανε μεχρι ενα σημειο και μετα προχωρας ευκολη διαδρομη περιπου 2χλμ μεχρι την λιμνη, ειναι μαγευτικα!Πηγαμε αρκετα νωρις και δεν βρηκαμε πολυ κοσμο....Παρκάρεις το αυτοκίνητο σου σε πάρκινγκ στη Palenica Bialczanksa.Η διαδρομή είναι περίπου 9-10 χλμ, 2,5 ώρες περπάτημα.Δεν γνωρίζω αν θα υπάρχει χιόνι, απαιτούνται κατάλληλα παπούτσια και ντύσιμο, κάποιο αδιάβροχο. Σίγουρα χρειάζεται εξοπλισμός και πιστευω ικανότητα αναρρίχησης για την μαύρη λίμνη που βρίσκεται πιο πάνω...
 

eleni_gemeni

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Γειά σας από έμενα!! Μόλις έγινα μέλος στη σελίδα και η αλήθεια είναι ότι το άργησα πολύ καιρό! :)


Θα κλείσω ταξίδι για πεντες μέρες το Πάσχα στην Πολωνία. Σκέφτηκα να μείνουμε όλες τις μέρες Κρακοβία και μία μερα να πάμε Βαρσοβία με τρένο.
Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα άρθρα, αλλά δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες για Ζακοπανε. Φαίνεται πολύ ωραία, αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει να πάω για μία μέρα και να γυρίσω. Θα ήθελα, λοιπόν, πληροφορίες σχετικά με το εάν αξίζει για μια μέρα, τι να κάνω εκεί και τι να δω, και το κυριότερο πώς να πάω από Κρακοβία.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γειά σας από έμενα!! Μόλις έγινα μέλος στη σελίδα και η αλήθεια είναι ότι το άργησα πολύ καιρό! :)


Θα κλείσω ταξίδι για πεντες μέρες το Πάσχα στην Πολωνία. Σκέφτηκα να μείνουμε όλες τις μέρες Κρακοβία και μία μερα να πάμε Βαρσοβία με τρένο.
Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα άρθρα, αλλά δεν έχω βρει πολλές πληροφορίες για Ζακοπανε. Φαίνεται πολύ ωραία, αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει να πάω για μία μέρα και να γυρίσω. Θα ήθελα, λοιπόν, πληροφορίες σχετικά με το εάν αξίζει για μια μέρα, τι να κάνω εκεί και τι να δω, και το κυριότερο πώς να πάω από Κρακοβία.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Σε 5 μέρες και Βαρσοβία και Κρακοβία και Ζακοπανε; Σκότωμα...τα αδικείς όλα τα μέρη. Θα έλεγα να το ξανασκεφτείς και να κρατήσεις μόνο τις 2 πόλεις στο πρόγραμμα (οριακά κι αυτές) ή να μείνεις στο Κρακοβια-Ζακοπανε.
 

eleni_gemeni

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Σε 5 μέρες και Βαρσοβία και Κρακοβία και Ζακοπανε; Σκότωμα...τα αδικείς όλα τα μέρη. Θα έλεγα να το ξανασκεφτείς και να κρατήσεις μόνο τις 2 πόλεις στο πρόγραμμα (οριακά κι αυτές) ή να μείνεις στο Κρακοβια-Ζακοπανε.

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Άρα Βαρσοβία ή Ζακοπανε; Και στο Ζακοπανε τι αξίζει να δω - κάνω ;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Άρα Βαρσοβία ή Ζακοπανε; Και στο Ζακοπανε τι αξίζει να δω - κάνω ;
Είναι ανάλογα τι θέλεις εσύ να δεις. Φύση ή πόλη; Δεν έχω πάει Ζακοπάνε αλλά η περιοχή προσφέρεται για πολλές δραστηριότητες (πχ hiking). Έχει βουνά, λίμνες...Μ ένα διήμερο πχ μπορείς να κάνεις διάφορα. Απ' την άλλη η Βαρσοβία είναι μια ζωντανή πόλη με ωραίες γειτονιές, ενδιαφέροντα μουσεία κι επίσης αρκετά πράγματα να δεις.
Διαλέγεις και παίρνεις.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Εχω πάει Ζακοπάνε είναι μία κούκλα: Υπέροχα σπίτια τύπου σαλέ, πανέμορφη φύση, καλό φαγητό. Εδώ είναι η έδρα για πολλές δραστηριότητες στην φύση. Εμείς κάναμε μία ημερήσια στα όρη Τάτρα και ήταν καταπληκτικά. Σίγουρα θα την αδικήσεις για μονοήμερο. Όπως θα αδικήσεις και την Βαρσοβία. Για πέντε μέρες θεωρώ σε καλύπτει για Κρακοβία-Αλατωρυχεία-Άουσβιτς.
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Σε 5 μέρες και Βαρσοβία και Κρακοβία και Ζακοπανε; Σκότωμα...τα αδικείς όλα τα μέρη. Θα έλεγα να το ξανασκεφτείς και να κρατήσεις μόνο τις 2 πόλεις στο πρόγραμμα (οριακά κι αυτές) ή να μείνεις στο Κρακοβια-Ζακοπανε.

Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, μιας και έχω επισκεφθεί "road trip" όλες τις πόλεις όπως μπορείς να δεις στο :
https://www.travelstories.gr/community/threads/37-μέρες-road-trip-Αθήνα-tallinn-Αθήνα.62222/ Καλή οργάνωση.
 

eleni_gemeni

Member
Μηνύματα
9
Likes
5
Εχω πάει Ζακοπάνε είναι μία κούκλα: Υπέροχα σπίτια τύπου σαλέ, πανέμορφη φύση, καλό φαγητό. Εδώ είναι η έδρα για πολλές δραστηριότητες στην φύση. Εμείς κάναμε μία ημερήσια στα όρη Τάτρα και ήταν καταπληκτικά. Σίγουρα θα την αδικήσεις για μονοήμερο. Όπως θα αδικήσεις και την Βαρσοβία. Για πέντε μέρες θεωρώ σε καλύπτει για Κρακοβία-Αλατωρυχεία-Άουσβιτς.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Δυστυχώς μόνο πέντε μέρες θα μπορώ να διαθέσω και προσπαθώ κάπως να δω όσα περισσότερα μπορώ.
Πώς παω μέχρι ζακοπανε; είναι εύκολο;
Και κάτι άλλο σχετικά με τα αλατωρυχεια , θα μου φάει όλη την ημέρα;
 

themischar

Member
Μηνύματα
483
Likes
4.518
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
Δυστυχώς μόνο πέντε μέρες θα μπορώ να διαθέσω και προσπαθώ κάπως να δω όσα περισσότερα μπορώ.
Πώς παω μέχρι ζακοπανε; είναι εύκολο;
Και κάτι άλλο σχετικά με τα αλατωρυχεια , θα μου φάει όλη την ημέρα;
Για το Ζακοπάνε ένας σύνδεσμος MMM είναι :
https://www.omio.com/buses/krakow/zakopaneΚαι η απόσταση των 120 km είναι περίπου ένα 2ώρο.

Στα αλατωρυχεία αν κλείσεις προκαταβολικά την μέρα/ώρα επίσκεψής σου απο εδώ :
https://www.wieliczka-saltmine.com/visiting/visitor-s-guide/check-prices/check-prices-tourist-route Είναι τουλάχιστον ένα 4ώρο μαζί με το πήγαινε - έλα από Κρακοβια (η απόσταση ειναι μικρή περίπου 15km).
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλησπερα κ απο εμενα! Για Ζακοπανε μπορουμε να παμε μονοι μας ; με λεωφορειο... το τελεφερικ ειναι κοντα και το χωριο chocholow .. αν το γραφω σωστα! Δηλαδη πας με τα ποδια ;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom