Διανυκτέρευση σε αεροδρόμιο?

underwater

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
11.098
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Η αδερφή μου ταξίδεψε πρόσφατα με Qatar. Στο πήγαινε που είχε αναμονή 7 ώρες δεν της προσφέρθηκε ξενοδοχείο, ενώ στην επιστροφή που είχε πολύ μεγαλύτερη αναμονή ναι (παρ' όλα αυτά δεν έκανε η ίδια τις συνεννοήσεις, αλλά το πρακτορείο μέσω του οποίου έκλεισαν αυτό το ταξίδι, το οποίο ήταν ατομικό, όχι με γκρουπ).

Παρ' όλα αυτά από ό, τι μου είπε το 7ωρο που πέρασαν στη Ντόχα δεν ήταν τόσο τραγικό όσο έχω δει να παρουσιάζεται στο forum. Με κουβέντα και βιβλιαράκι περνάει η ώρα.

Ειδική μνεία μου έκανε για ένα εστιατόριο στο αεροδρόμιο, για το οποίο μου είπε ότι έχει το χειρότερο και πιο "πλαστικό" φαγητό που έχει φάει ποτέ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Aν έχεις 17 ώρες στοπόβερ υποχρεωτικά θα μείνεις σε ξενοδοχείο. Διάλεξε την εταιρεία που θα σου δώσει δωρεάν διαμονή ή αν δε γίνεται αυτό διάλεξε την πιο ενδιαφέρουσα απ' τις τρεις πόλεις ώστε να κάνεις και καμιά βόλτα.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Σχετικό-άσχετο:

Πώς μπορούμε να δούμε ποιες εταιρίες προσφέρουν δωρεάν διαμονή αναλόγως της διάρκειας αναμονής της επόμενης πτήσης;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πρόσφατα επικοινώνησα με την quatar για το ίδιο θέμα: παροχή δωρεάν διαμονής για μεγάλης διάρκειας stopover. Η απάντηση ήταν η εξής: H quatar παρέχει δωρεάν διαμονή όταν το stopover είναι πάνω από 8 ώρες και όταν δεν υπάρχει άλλο δρομολόγιο με μικρότερο stopover. Αν δηλαδή επιλέξει κανείς δρομολόγιο με stopover 8+ ώρες επειδή του βγαίνει πιο φτηνό (όπως εγώ), ενώ υπάρχει συνδυασμός πτήσεων με μικρότερο stopover αλλά πιο ακριβό εισιτήριο, τότε δεν σου παρέχουν τη δωρεάν διαμονή.
Για τη βίζα στην Ντόχα υπάρχει θέμα στο φόρουμ που τα λέει πολύ καλά
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%DF%E1/41395-stopover-%F3%F4%EF-qatar-%E3%E9%E1-%EC%EF%EB%E9%F2-13-%F9%F1%E5%F2.html
και να ξέρεις ότι το lounge που περιγράφεις στην Ντόχα είναι πληρωτό.
Πάρε χαρτί και μολύβι και βρες τι σε συμφέρει οικονομικά.
Η Etihad για Άμπου Ντάμπι, όπως λέει στο site της, δεν παρέχει δωρεάν διαμονή όσο μεγάλο stopover και να έχεις.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολλα...
...Παρ' όλα αυτά από ό, τι μου είπε το 7ωρο που πέρασαν στη Ντόχα δεν ήταν τόσο τραγικό όσο έχω δει να παρουσιάζεται στο forum. Με κουβέντα και βιβλιαράκι περνάει η ώρα..
Μαλλον θα αναφερεσαι σε 7ωρο την ημερα, γιατι τυη νθ=υκτα ασε καλυτερα. Δεν παλευται με τιποτα...

...Ειδική μνεία μου έκανε για ένα εστιατόριο στο αεροδρόμιο, για το οποίο μου είπε ότι έχει το χειρότερο και πιο "πλαστικό" φαγητό που έχει φάει ποτέ.
+1 απλα αισχος!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Αν έχεις ώρα κάνε και καμμία βόλτα στην Ζυρίχη.Μπορείς καθώς η Ελβετία είναι εντός Σένγκεν.
 

ΒΑΣΙΑ23

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ΑΝ ΕΧΩ ΛΕΕΙ? ΟΥΥΥΥΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 08:20 ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ 19:20!
ΑΛΛΑ ΤΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Το συγκεκριμένο δεν έχει καθόλου μεγάλη απόσταση,μόνον 15-20 λεπτά με το τρένο.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βορεια Αμερικη
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΕΚΛΕΙΣΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΠΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΠΡΟΣ ΜΟΝΑΧΟ ΜΕ ΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΖΥΡΙΧΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ.
ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΜΟΥ?
Εκλεισες Αθηνα-Μοναχο μεσω Ζυριχης με 11 ωρες ανταποκριση? Το εκανες για να δεις και τη Ζυριχη γιατι αλλο λογο δεν βλεπω...
 

ΒΑΣΙΑ23

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
το θεωρω ευκαιρια να δω και τη ζυριχη και επιπλεον ηταν η μονη οικονομικη πτηση που βρηκα χτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom