Ιταλία Πομπηία ή Φλωρεντία;

martz

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχαγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη for ever!!!
Θα βρίσκομαι στη Ρώμη για 5 ημέρες και σκέφτομαι να κάνω μια ημερήσια εκδρομή στη Πομπηία ή στη Φλωρεντία. Ποιο μέρος είναι προτιμότερο να επισκεφτώ; Προλαβαίνω να δω τη Φλωρεντία ή χρειάζονται παραπάνω μέρες;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.426
Likes
7.800
Θα βρίσκομαι στη Ρώμη για 5 ημέρες και σκέφτομαι να κάνω μια ημερήσια εκδρομή στη Πομπηία ή στη Φλωρεντία. Ποιο μέρος είναι προτιμότερο να επισκεφτώ; Προλαβαίνω να δω τη Φλωρεντία ή χρειάζονται παραπάνω μέρες;
Εφόσον πρόκειται για ημερήσια εκδρομή, νομίζω ότι προτιμότερο θα ήταν να επισκεφθείς την Πομπηϊα.
Από άποψη απόστασης οι διαφορές δεν είναι μεγάλες.... Ρώμη-Φλωρεντία: 280χλμ. ενώ Ρώμη-Νάπολη-Πομπηϊα: 240χλμ......
Η Πομπηϊα έχει ενδιαφέρον και αξίζει μία επίσκεψη, μία ημερήσια εκδρομή αρκεί.
Ενώ για την πανέμορφη Φλωρεντία χρειάζεται να αφιερώσεις και κάποιες διανυκτερεύσεις.
 

madman

Banned
Μηνύματα
110
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ανδρος{ΠΣΚ}
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σιβηρία,Ανταρτική,Σαχάρα.
Για Πομπηία δεν γνωρίζω.
Αλλά σου συνιστώ να καθίσεις μια νύχτα στη Φλωρεντία ή να κάνεις μια όμορφη ημερήσια εκδρομή στη Σιένα.
 

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Εφόσον πρόκειται για ημερήσια εκδρομή, νομίζω ότι προτιμότερο θα ήταν να επισκεφθείς την Πομπηϊα.
Από άποψη απόστασης οι διαφορές δεν είναι μεγάλες.... Ρώμη-Φλωρεντία: 240χλμ. ενώ Ρώμη-Νάπολη: 240χλμ......
Η Πομπηϊα έχει ενδιαφέρον και αξίζει μία επίσκεψη, αρκεί όμως μία ημερήσια.
Ενώ για την πανέμορφη Φλωρεντία χρειάζεται να αφιερώσεις και κάποιες διανυκτερεύσεις.
+1, σωστός ο varioAthens.

Αν τα έβαζα σε μια ζυγαριά, σίγουρα Φλωρεντία, μόνο που αξίζει να αφιερώσεις περισσότερο από μια μέρα, η ύπαιθρος της Τοσκάνης βλέπεις...
 

darvinos

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Δεν έχω πάει στη Πομπηία, αλλά επισκέφθηκα πρόσφατα την Φλωρεντία. Η πόλη είναι πολύ όμορφη και έχει καταπληκτικά μουσεία (το Ουφίτσι πρώτα από όλα) και έργα τέχνης διάσπαρτα παντού. Θα συμφωνήσω και εγώ με τους προηγούμενους οτι μια διανυκτέρευση είναι αναγκαία, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι και μια ημερήσια εκδρομή δεν αξίζει.

Σημείωση ότι το ταξίδι με τρένο είναι η καλύτερη επιλογή για εμένα. Είναι πολύ γρήγορα, ακριβή, καθαρά και μπορείς να θαυμάσεις και τη διαδρομή.

Καλά να περάσεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.732
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom