Πορτογαλία Πορτογαλια?

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλημερα, ψαχνουμε ενα φτηνο προορισμο ωραιο για τις διακοπες των Χριστουγεννων. Θα εχουμε γυρω στις 5-6 μερες συνολικα αδεια, οποτε υπερατλαντικα και μακρινα ταξιδια δυστυχως απορριπτονται. Ιδανικα θα θελαμε ενα μερος σχετικα οικονομικο, οπως η Πορτογαλια, κυριως Λισαβονα. Θα εχει κινηση η Λισαβονα τα Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια? Ή η πολη ψιλονεκρωνει? Εννοω μαγαζια και εστιατορια/καφε, τα μουσεια μας αφηνουν αδιαφορες. Ειμαστε δυο κοπελες, 25 ετων. Εχουμε ηδη παει Ισπανια, Ιταλια, Γαλλια, Γερμανια, Αυστρια, Δανια, Ολλανδια, Ελβετια, Ουγγαρια, σχεδον σε ολη την Ευρωπη. Βαλκανια τα απορριπτουμε. Σκανδιναβια θα θελαμε αλλα δυστυχως ειναι πολυ τσουχτερο το κρυο.
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Καλημερα, ψαχνουμε ενα φτηνο προορισμο ωραιο για τις διακοπες των Χριστουγεννων. Θα εχουμε γυρω στις 5-6 μερες συνολικα αδεια, οποτε υπερατλαντικα και μακρινα ταξιδια δυστυχως απορριπτονται. Ιδανικα θα θελαμε ενα μερος σχετικα οικονομικο, οπως η Πορτογαλια, κυριως Λισαβονα. Θα εχει κινηση η Λισαβονα τα Χριστουγεννα και Πρωτοχρονια? Ή η πολη ψιλονεκρωνει? Εννοω μαγαζια και εστιατορια/καφε, τα μουσεια μας αφηνουν αδιαφορες. Ειμαστε δυο κοπελες, 25 ετων. Εχουμε ηδη παει Ισπανια, Ιταλια, Γαλλια, Γερμανια, Αυστρια, Δανια, Ολλανδια, Ελβετια, Ουγγαρια, σχεδον σε ολη την Ευρωπη. Βαλκανια τα απορριπτουμε. Σκανδιναβια θα θελαμε αλλα δυστυχως ειναι πολυ τσουχτερο το κρυο.
Ήμουνα πέρυσι στην Πορτογαλία την περίοδο των Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς. Συγκεκριμένα, παραμονή και ανήμερα Χριστουγέννων ήμασταν Πόρτο. Το βράδυ της παραμονής, η πόλη ήταν νεκρή, τα μαγαζιά κλειστά και μόνο τουρίστες έβρισκες στον δρόμο. Ανήμερα υπήρχε κανονικά κίνηση στην πόλη και τα περισσότερα μαγαζιά ήταν ανοιχτά, σίγουρα όχι όλα.. Το βράδυ τα μπαρ ανοίξανε μετά τις 12, επομένως στις 26..
Την παραμονή πρωτοχρονιάς ήμουνα Λισαβόνα. Την ημέρα η αγορά ήταν ανοιχτή και οι χώροι επίσκεψης. Το βράδυ από τις 11 η ώρα έβλεπες όλο τον κόσμο να κατεβαίνει στην κεντρική πλατεία όπου θα γινόντουσαν οι εορτασμοί. Είχε live μουσική και όταν άλλαξε ο χρόνος φυσικά πυροτεχνήματα! Μετά τη 1 τα μαγαζιά και οι δρόμοι γύρω από τις μπαροσυνοικίες ήταν γεμάτες κόσμο!! (κ ναρκωτικά...)
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ήμουνα πέρυσι στην Πορτογαλία την περίοδο των Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς. Συγκεκριμένα, παραμονή και ανήμερα Χριστουγέννων ήμασταν Πόρτο. Το βράδυ της παραμονής, η πόλη ήταν νεκρή, τα μαγαζιά κλειστά και μόνο τουρίστες έβρισκες στον δρόμο. Ανήμερα υπήρχε κανονικά κίνηση στην πόλη και τα περισσότερα μαγαζιά ήταν ανοιχτά, σίγουρα όχι όλα.. Το βράδυ τα μπαρ ανοίξανε μετά τις 12, επομένως στις 26..
Την παραμονή πρωτοχρονιάς ήμουνα Λισαβόνα. Την ημέρα η αγορά ήταν ανοιχτή και οι χώροι επίσκεψης. Το βράδυ από τις 11 η ώρα έβλεπες όλο τον κόσμο να κατεβαίνει στην κεντρική πλατεία όπου θα γινόντουσαν οι εορτασμοί. Είχε live μουσική και όταν άλλαξε ο χρόνος φυσικά πυροτεχνήματα! Μετά τη 1 τα μαγαζιά και οι δρόμοι γύρω από τις μπαροσυνοικίες ήταν γεμάτες κόσμο!! (κ ναρκωτικά...)
Σ ευχαριστω για την απαντηση! Αν και ξερω οτι ειναι τελειως υποκειμενικη η απαντηση, σου αρεσε ως προορισμος ? Αξιζει για 4-5 μερες ? Οταν λεω αξιζει εννοω για να περασεις καλα και να εχει καλη αυρα και κινηση το μερος, δεν εννοω να ειναι πανεμορφο.
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Σ ευχαριστω για την απαντηση! Αν και ξερω οτι ειναι τελειως υποκειμενικη η απαντηση, σου αρεσε ως προορισμος ? Αξιζει για 4-5 μερες ? Οταν λεω αξιζει εννοω για να περασεις καλα και να εχει καλη αυρα και κινηση το μερος, δεν εννοω να ειναι πανεμορφο.
Προσωπικά μου άρεσε και παρά πολύ μάλιστα! Βέβαια εμείς κάναμε roadtrip στην Πορτογαλία, επομένως είδαμε και πολύ επαρχεία, άρα μιλάμε για τελείως διαφορετικό ταξίδι από αυτό που θα κάνεις (αν κάνεις).
Η Λισαβόνα είναι μια ωραία ευρωπαϊκή πρωτεύουσα και στις κοντινές εκδρομές που μπορείς να κάνεις (Σίντρα, Κασκάις) έχει τρομερά τοπία.
Η φάση στα μπαρ είναι όπως στην Ελλάδα, και ο κόσμος γενικά διασκεδάζει και ξενυχτάει.
Επίσης η Λισαβόνα είναι η πιο ηλιόλουστη πρωτεύουσα στην Ευρώπη, που σημαίνει ότι πρέπει να είσαι πολύ γκαντέμης για να πας και να βρέχει! Επομένως κάνεις άνετα τις βόλτες σου στην πολη.
Το μόνο που μου έκανε εντύπωση ήτανε το μεγάλο αλισβερίσι ναρκωτικών που υπήρχε μέρα-μεσημέρι, ίσως λόγω Πρωτοχρονιάς. Βέβαια χωρίς να σε αγχώνει ή να μην νιώθεις ασφαλής..
Άμα καταφέρεις και πάρεις άδεια για 6 ημέρες ίσως μπορέσεις να βάλεις και Πόρτο στο πρόγραμμα! ;)
Τέλος πάντων, φυσικά και προτείνω την Λισαβόνα σαν προορισμό!
Μετά, από αυτά που δεν έχεις πάει, ίσως να σου πρότεινα το Βέλγιο, Μπρυζ-Γάνδη-Βρυξέλλες γιατί θα ζήσεις περισσότερο Χριστούγεννα.. Βέβαια θα έχει και περισσότερο κρύο! :bleh:
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Σ ευχαριστω για την απαντηση! Αν και ξερω οτι ειναι τελειως υποκειμενικη η απαντηση, σου αρεσε ως προορισμος ? Αξιζει για 4-5 μερες ? Οταν λεω αξιζει εννοω για να περασεις καλα και να εχει καλη αυρα και κινηση το μερος, δεν εννοω να ειναι πανεμορφο.
Η Λισαβώνα για μένα ειναι πανεμορφη! Κτίρια, δρομοι, καταστηματα, μουσιεα, φαγητο, ανθρωποι,γειτονιες. Να πατε, εγω ειμαι υπερ.
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Εγκρίνεται η Πορτογαλία τα Χριστούγεννα με μικρά παιδιά? Αν ναι λίγη βοήθεια για αεροπορικά από Ηράκλειο.
Ευχαριστώ
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Πήγαμε Χριστουγεννα του 2015. Από τις 26 έως της 31/12. Δεν είχαμε παιδί μαζί μας αλλά, ο καιρός ήταν ιδανικός. Ήλιος κ ζέστη κάθε μέρα. Η Λισαβόνα ενδείκνυται για βόλτες παροχές τις ανηφόρες. Δεν έχει πολλα μουσεία που συνήθως δεν αρέσουν στα παιδια πολύ. Κ τέλος έχει εμα από τα πιο ωραια ενυδρεία που συνήθως αρέσουν στα παιδια. Όποτε από μένα ναι. Όσον αφορά τα εισιτήρια, τα φθηνότερα που βλέπω είναι με Aegean μέσω Ath 27-31/12 με κόστος 360€ το άτομο. Καλά να περασετε!
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας! εχω ενα θεμα ωστοσο, πηγαινω σε γνωστο σαιτ κρατησης εισιτηριων και βαζω αναχωρηση απο αθηνα για λισαβονα και μου βγαζει πτησεις με ανταποκριση που συνολικα βγαινει 9 ωρες! Δεν υπαρχουν απευθειας πτησεις??
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας! εχω ενα θεμα ωστοσο, πηγαινω σε γνωστο σαιτ κρατησης εισιτηριων και βαζω αναχωρηση απο αθηνα για λισαβονα και μου βγαζει πτησεις με ανταποκριση που συνολικα βγαινει 9 ωρες! Δεν υπαρχουν απευθειας πτησεις??
Η Aegean έχει απευθείας πτήσεις από Αθήνα!
Τσέκαρε διαφορετικές ημερομηνίες μήπως δεν έχει κάθε μέρα πτήσεις
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
καλημερα, μια ερωτηση εχω επιπλεον αμα γνωριζει καποιος/α. Θα παμε λισαβονα μαλλον 30/12 με 2/01 δηλαδη τις ημερες της Πρωτοχρονιας. Σκεφτομαστε να παμε Πορτο 1/1 με το τρενο ή λεωφορειο. Πιστευετε οτι αξιζει να παμε και να παραλειψουμε μια μερα στη Λισαβονα? Επισης, γνωριζετε αν 01/01 λειτουργουν μεσα μεταφορας οπως το υπεραστικο τρενο και τα υπεραστικα λεωφορεια?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Το Πορτο μου αρεσε παρα πολυ. Αξιζει και μια διανυκτερευση, οποτε συστηνεται στην αρχη η στο τελος του ταξιδιου. Η ημερησια με 3 ωρες περιπου μετακινηση ανα διαδρομη με τρενο δεν ειναι καλο σχεδιο.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Το Πορτο μου αρεσε παρα πολυ. Αξιζει και μια διανυκτερευση, οποτε συστηνεται στην αρχη η στο τελος του ταξιδιου. Η ημερησια με 3 ωρες περιπου μετακινηση ανα διαδρομη με τρενο δεν ειναι καλο σχεδιο.
ευχαριστω πολυ! αν επιτρεπεται , γιατι σου αρεσε το Πορτο? εννοω ειναι βιομηχανικη πολη ή πιο laid-back τυπου ψαροχωρι?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.329
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom