Πουέρτο Ρίκο Πουέρτο Ρίκο

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
καλημέρα παιδιά!
τον Αύγουστο θα παμε για λίγες μέρες Νέα Υόρκη, και μετά θέλουμε να πάμε κάπου Καραϊβική. Είδα ότι το Πουέρτο Ρίκο είναι αρκετά οικονομικό. Έχει πάει κανείς? έχει να προτίνει κάτι? σκεφτόμαστε για 6 μέρες. Αξίζει να πάμε μέχρι εκεί? Όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες. Εναλλακτικά για 6 μέρες τι θα προτίνατε?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Εγώ ήμουν εκεί δίπλα στις παρθένες νήσους πριν λίγες μέρες (από ΝΥ κι εγώ) και ήταν μαγικά. Λογικά καλά θα είναι και στο Πουέρτο Ρίκο, αλλά να ξέρεις ότι πας εποχή τυφώνων και ρισκάρεις....
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
το Πάσχα έψαχνα και εγώ το ίδιο. το Πουέρτο Ρίκο αν και φτηνότερο απ’ ολα απορρίφτηκε αφου αν δεις εικονες ειναι πολυ αμερικανοποιημενο ,μετα ψάχνοντας εναλλακτικές βρήκαμε Τζαμάικα δες και εδω

¨http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...jamaica-%EA%E1%E9-%EB%E9%E3%EF-%E7%F0%E1.html
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
κι εγώ συμφωνώ για το αμερικανοποημένο.
και στο Santo Domingo θα είναι καλύτερα
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Οι ομορφιές του Πουέρτο Ρίκο δεν είναι αμερικανοποιημένες και είναι πραγματικά πάρα πολλές.

1.Το ιστορικό κέντρο όπου εκεί θα θαυμάσεις ισπανική αποικιακή αρχιτεκτονική και το κάστρο στην πρωτεύουσα, το San Juan

2. Επίσκεψη στα δυο πανέμορφα μικρά νησάκια που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από το Πουέρτο Ρίκο, το Vieques και το Culebra island. Στο δεύτερο νησάκι βρίσκεται και μια μαγική παραλία με καταγάλανα νερά, η flamingo beach

3. Πεζοπορία στο τροπικό δάσος, El Yunque και μπάνιο σε καταρράχτη.

4. Επίσκεψη στα σπήλαια Rio Camuy. Αξίζει να το ψάξεις λίγο στο web για να πάρεις μια ιδέα για το τι πρόκειται να δεις εκεί. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι περισσότερες από 200 σπηλιές έχουν ανακαλυφθεί και κάποιες από αυτές θα χωρούσαν άνετα ουρανοξύστη.

5. Επίσκεψη στο Arebico Observatorio. Είναι το μεγαλύτερο ραδιοτηλεσκόπιο στον κόσμο χωμένο στην καρδιά του τροπικού δάσους

Αυτά είναι από τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό....έχει και άλλα πολλά. Υπάρχει και κάτι τελευταίο που είναι ότι καλύτερο έχω κάνει και δε θα το βρείς πουθενά αλλού στον κόσμο

6. Νυχτερινό καγιάκ στην bio bay στο fajardo. Η λιμνοθάλασσα της περιοχής περιέχει κάποιους μικροοργανισμούς οι οποίοι κάνουν τα νερά της να φωσφορίζουν τη νύχτα. Αυτό που θα δεις πραγματικά δεν περιγράφετε με λόγια. Ότι και να σου πω είναι λίγο. Υπάρχει και σε άλλα δυο μέρη του νησιού, το ένα είναι στο νότιο μέρος αλλά δεν αξίζει όσο στο Fajardo. Το άλλο είναι στο νησί Vieques, που για να το κάνεις πρέπει να διανυκτερεύσεις σε αυτό το μικρό νησάκι και δεν έχω γνώμη

Τέλος όσο αφορά το αμερικανοποιημένο, ναι η αλήθεια είναι ότι έχει και best buy και macy’s και Μcdonald’s. Αλλα αναρωτιέμαι θα αφήσει κάποιος όλα τα παραπάνω για να πάει για ψώνια στο Πουέρτο Ρίκο? Από την άλλη η αμερικανοποιήση έχει και τα θετικά της: Εγώ χρησιμοποιούσα τα δολάρια μου, νοίκιασα αυτοκίνητο άφοβα χρησιμοποιώντας το πολύ καλό οδικό δίκτυο του νησιού και η εγκληματικότητα απλά δεν υπήρχε. Εν κατακλείδι, το συνιστώ ανεπιφύλαχτα και οι 6 μέρες που λες, θα είναι σίγουρα γεμάτες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Σωστή μου ακούγετε η tsimpidi....στο αεροπλάνο της ΑΑ "διάβαζα" ένα άρθρο για το Π. Ρίκο (ήταν στα ισπανικά οπότε μόνο εικόνες κοίταζα) και είχε εκπληκτικές σκηνές Καραϊβικής....όσο για την αμερικάνικη πλευρά της, απλά απόφυγέ την.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Αχ, ενθουσιάστηκα τώρα με όλα αυτά! Το μόνο που με φοβίζει ο καιρός. Βέβαια στα μέρη αυτά είναι απρόβλεπτο πράγμα ο καιρός. Ευχαριτώ πάντως. Όσο για την αμερικάνικη πλευρά, δεν είναι απαραιτήτως τόσο κακή. Θέλω να πω το να βρω μερικά μαγαζιά με φτηνά ρούχα δεν με χαλάει. Το θέμα είναι αν το νησί από μόνο του έχει πράγματα να δει και να κάνει κανείς.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Αυτο που σκεφτεσαι το ειχα κανει παλια , ημουνα Χειμωνα στη Νεα Υορκη εκανε πολυ κρύο και βρηκα πολυ οικονομικο εισιτηριο για Puerto Rico και πηγα για μια εβδομαδα να βρω λιγη ...ζεστη !!
Δεν οδηγουσα και αυτο ήταν περιοριστικο για να απολαυσω τις ομορφιες του νησιου οσο θα ηθελα ... Πηγα στο rain forest και στα νοτια στο Ponce που μου άρεσε παρα πολυ , εκει βρισκεται και ένα ινδιανικο νεκροταφειο με ένα μικρο μουσειο που το θυμαμαι ακομα και τωρα ( εχω μια συμπαθεια στους Ινδιανους)..
Ειναι οντως αμερικανοποιημενο αρκετά , αλλά λογικο αφου ανηκει
στις ΗΠΑ . Αν θα ξαναπηγαινα ; Οχι .
παντως περασα συμπαθητικα και ειχε και νοστιμο φαγητο ....
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το νησί είναι αρκετά μεγάλο (π.χ είναι μεγαλύτερο από την Κρήτη) οπότε χωρίς αυτοκίνητο δε μπορείς να δεις πολλά πράγματα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.484
Likes
7.964
Οι ομορφιές του Πουέρτο Ρίκο δεν είναι αμερικανοποιημένες και είναι πραγματικά πάρα πολλές.

1.Το ιστορικό κέντρο όπου εκεί θα θαυμάσεις ισπανική αποικιακή αρχιτεκτονική και το κάστρο στην πρωτεύουσα, το San Juan

2. Επίσκεψη στα δυο πανέμορφα μικρά νησάκια που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από το Πουέρτο Ρίκο, το Vieques και το Culebra island. Στο δεύτερο νησάκι βρίσκεται και μια μαγική παραλία με καταγάλανα νερά, η flamingo beach

3. Πεζοπορία στο τροπικό δάσος, El Yunque και μπάνιο σε καταρράχτη.

4. Επίσκεψη στα σπήλαια Rio Camuy. Αξίζει να το ψάξεις λίγο στο web για να πάρεις μια ιδέα για το τι πρόκειται να δεις εκεί. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι περισσότερες από 200 σπηλιές έχουν ανακαλυφθεί και κάποιες από αυτές θα χωρούσαν άνετα ουρανοξύστη.

5. Επίσκεψη στο Arebico Observatorio. Είναι το μεγαλύτερο ραδιοτηλεσκόπιο στον κόσμο χωμένο στην καρδιά του τροπικού δάσους

Αυτά είναι από τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό....έχει και άλλα πολλά. Υπάρχει και κάτι τελευταίο που είναι ότι καλύτερο έχω κάνει και δε θα το βρείς πουθενά αλλού στον κόσμο

6. Νυχτερινό καγιάκ στην bio bay στο fajardo. Η λιμνοθάλασσα της περιοχής περιέχει κάποιους μικροοργανισμούς οι οποίοι κάνουν τα νερά της να φωσφορίζουν τη νύχτα. Αυτό που θα δεις πραγματικά δεν περιγράφετε με λόγια. Ότι και να σου πω είναι λίγο. Υπάρχει και σε άλλα δυο μέρη του νησιού, το ένα είναι στο νότιο μέρος αλλά δεν αξίζει όσο στο Fajardo. Το άλλο είναι στο νησί Vieques, που για να το κάνεις πρέπει να διανυκτερεύσεις σε αυτό το μικρό νησάκι και δεν έχω γνώμη

Τέλος όσο αφορά το αμερικανοποιημένο, ναι η αλήθεια είναι ότι έχει και best buy και macy’s και Μcdonald’s. Αλλα αναρωτιέμαι θα αφήσει κάποιος όλα τα παραπάνω για να πάει για ψώνια στο Πουέρτο Ρίκο? Από την άλλη η αμερικανοποιήση έχει και τα θετικά της: Εγώ χρησιμοποιούσα τα δολάρια μου, νοίκιασα αυτοκίνητο άφοβα χρησιμοποιώντας το πολύ καλό οδικό δίκτυο του νησιού και η εγκληματικότητα απλά δεν υπήρχε. Εν κατακλείδι, το συνιστώ ανεπιφύλαχτα και οι 6 μέρες που λες, θα είναι σίγουρα γεμάτες.

Μας ξεσηκώνεις!!! :)
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Mια βοήθεια και σε εμένα βρε παιδιά θα βρεθώ 1-4/12 στο Πουέρτο Ρίκο και για να κάνω μια κρουαζιέρα στη Καραίβική και θα ήθελα μερικές πληροφορίες... σε ποιά περιοχή πρέπει να ψάξω για ξενοδοχείο? αυτοκίνητο είναι απαραίτηο για να κάνεις βόλτες και ναδείς το νησί ? για μπάνιο στην θάλασσα πια περιοχή είναι κατάλληλη?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Mια βοήθεια και σε εμένα βρε παιδιά θα βρεθώ 1-4/12 στο Πουέρτο Ρίκο και για να κάνω μια κρουαζιέρα στη Καραίβική και θα ήθελα μερικές πληροφορίες... σε ποιά περιοχή πρέπει να ψάξω για ξενοδοχείο? αυτοκίνητο είναι απαραίτηο για να κάνεις βόλτες και ναδείς το νησί ? για μπάνιο στην θάλασσα πια περιοχή είναι κατάλληλη?
Αυτοκίνητο θα χρειαστείς να δεις το καταπράσινο νησί. Παρόλο που έχω πάει San Juan και Ponce στα νότια, λεπτομέρειες δεν ξέρω γιατί είχα άλλες δουλειές... Είναι μια πολιτεία των ΗΠΑ με χρώμα τροπικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.239
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom