Ελβετία Ταξίδι στην Ελβετία

Μηνύματα
65
Likes
63
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα είμαστε 2 άτομα. Δεν θέλω να νοικιάσω αυτοκίνητο. Σκέφτομαι να κινηθώ με τρένα αγοράζοντας swiss travel pass για 8 ημέρες να έχω δωρεάν όλες τις μετακινήσεις,, κάποια μουσεία, τελεφερικ κλπ. Τα εισητήρια είδα με το τρένο κοστίζουν από πόλη σε πόλη από 100 μέχρι 300 φράγκα-διπλάσια από swiss travel pass. Σκοπεύω να πετάξω από θεσσαλονίκη με Easyjet για Βασιλεία και να επιστρέψω πάλι από εκεί με 64 € το άτομο. Έχει και για Ζυρίχη αλλά βγαίνει πιο ακριβά. Στο κόλμαρ, Στρασβούργο, Φράιμπουργκ έχω πάει δεν με ενδιαφέρει. Η Κοστάντζα αξίζει? λογικά δεν προλαβαίνω σε 1 ημέρα καταράκτες, Σαφχάουζεν και Κοστάντζα με τα τρένα.

Η Κωστάντζα είναι μια κλασική γερμανική κωμόπολη, όχι ότι σε κάνει να τρελαθείς αλλά έχει την ομορφιά της. Είναι χωρισμένη μεταξύ της Ελβετίας και της Γερμανίας. Και εμείς φύγαμε από Αθήνα για Θεσσαλονίκη και από εκεί για Ελβετία. Θα συμφωνήσω με τον επόμενο ότι η Βέρνη αξίζει να της αφιερώσεις χρόνο αλλά όλες οι πόλεις της Ελβετίας είναι σχετικά μικρές και εύκολα τις γυρίζεις. Προσωπικά νομίζω ότι η Λουκέρνη είναι πιο όμορφη από την Βέρνη και την Βασιλεία. Για να κερδίσεις χρόνο φύγε απο Ιντερλάγκεν, είναι παραμυθένιο, για Λουκέρνη και ας φτάσεις αργά το βράδυ. Θα κερδίσεις χρόνο. Νομίζω ότι η κατανομή σου είναι καλή. Νομίζω, και αυτή είναι η προσωπκή μου άποψη, οτι όλες οι πόλεις σε μιά μέρα τις βλέπεις δεν έχουν ιδιαίτερα αξιοθέατα αλλά φυσική ομορφιά που σε κάνουν να χαλαρώνεις. Σε ορισμένες πόλεις η κράτηση του ξενοδοχείου σου παρέχει δωρεάν αστικές συγκοινωνίες . Μας το είπαν στο ξενοδοχείο αλλά είχαμε αυτοκίνητο και δεν το δοκιμάσαμε. Αν θές γενικές πληροφορίες όπως τις είδαμε εμείς διάβασε https://www.travelstories.gr/commun...-στην-Ελβετία-και-όχι-μόνο.57788/#post-671734

Αν θές διευκρινήσεις εδώ είμαστε.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Όποιος μπορεί ας μου εξηγήσει κάποιες απορίες ειδικά με τις μετακινήσεις διότι έχω μπερδευτεί και βλέπω ότι το κόστος του Swiss Travel Pass για 8 ημέρες είναι 376 Φράγκα το άτομο!

1. Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το Saver Day Pass για μετακινήσεις? προσπαθώ να βγάλω άκρη αν συμφέρει. Αν κατάλαβα σωστά αν κλείσεις 1 μήνα πριν πληρώνεις 52 φράγκα το άτομο και περιλαμβάνει απεριόριστες μετακινήσεις από τις 9 το πρωί μέχρι τις 5 το πρωί την άλλη μέρα για συγκεκριμένη ημερομηνία με τρένα στη 2η θέση?
2. Ισχύει και για το Αλπικό τρένο για St Moritz?
3. Περιλαμβάνει καράβια στις λίμνες?
4. Περιλαμβάνει μετακινήσεις με τραμ, λεωφορεία μέσα στις πόλεις?
5. Για παράδειγμα η διαδρομή Βασιλεία - Λωζάνη βάζοντας ενδεικτικά στις 19/12 κοστίζει 66 φράγκα το άτομο. Μπορώ να βγάλω 1 Day Pass (52 φράγκα) και να πάω την ίδια μέρα και στο Μοντρέ ή τη Γενεύη και να επιστρέψω ?
6. Το 1 day travel pass τι είναι?
7. Στο Ιντερλάκεν ποιός είναι ο σταθμός που πρέπει να κατέβεις Ost, West κλπ έχει πολλές επιλογές στα εισιτήρια.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλόμαθα από πέρυσι που πήγα Christmas season στη Ζυρίχη κ σέλω πάλι ;)

Έτσι φέτος λέω να τη κάνω προς Βέρνη ή Λουκέρνη. Με πτήσεις από/προς Ζυρίχη και μετά τρένο. Δεδομένου ότι κατά 95% θα είναι μόνο για μια διανυκτέρευση Σαββάτου, που προτείνετε να μείνω το βράδυ? Βέρνη ή Λουκέρνη? Θα φτάσω πρωί Σαββάτου Ζυρίχη και θα φύγω μετά τις 7 το βράδυ πάλι από Ζυρίχη.

Ιδανικά θα ήθελα να δω κ τις δύο πόλεις (τη μία σε ημερήσια τη Κυριακή-άλλωστε με τρένο είναι κοντά) εκτός αν χιονίζει του σκοτωμού

Σε ξένα σάιτ διαβάζω ότι προτείνουν τη Λουκέρνη ενώ εγώ είχα στο νου μου τη Βέρνη περισσότερο... Εσείς τι λέτε? Θέλω όμορφο ιστορικό κέντρο με πολλά στενάκια, λίμνη ή ποτάμι για βόλτες, μαγαζιά για window shopping και ωραίες Χριστουγεννιάτικες αγορές!

Ακούω τι ψηφίζετε λοιπόν

Υ.Γ. Το θεωρώ δεδομένο ότι για διανυκτέρευση θα μου αδειάσουν τη τσέπη Χριστουγεννιάτικα όπου κ να μείνω, οπότε δεν είναι ιδιαίτερο θέμα το οικονομικό
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Λοιπόν έχοντας μείνει και στις δύο, προσωπικά προτιμώ τη Βέρνη. Από τη Λουκέρνη απογοητεύτηκα λίγο έχοντας διαβάσει τόσους διθυράμβους παντού. Καταλαβαίνω όμως γιατί αρέσει περισσότερο. Είναι η στερεοτυπική ελβετική πόλη, με τη λίμνη της, τις όμορφες γέφυρες, τα τείχη και μια συμπαθητική παλιά πόλη (και φυσικά βουνά κλπ τριγύρω). Θεωρώ όμως ότι η Βέρνη είναι πιο ιδιαίτερη πόλη (και προσωπικά πάντα τη θεωρώ πιο γραφική), έτσι όπως είναι χτισμένη γύρω από λόφους, και με ένα ιστορικό κέντρο διαφορετικό από τις υπόλοιπες Ελβετικές πόλεις. Αν και έχει ποτάμι, δεν είναι τόσο ενταγμένο στον αστικό ιστό καθότι βρίσκεται κάτω από το λόφο στον οποίο στέκει η παλιά πόλη, και δεν είναι τόσο αξιοποιημένο όσο τα παραλίμνια τμήματα της Λουκέρνης. Επίσης μου φάνηκε λιγότερο τουριστική. Ποτέ δε συνάντησα τα γκρουπ της Λουκέρνης.

Δεν έχω πάει Χριστούγεννα για να σου πω για τις αγορές, αλλά γενικά Κυριακή να περιμένεις ήσυχα πράγματα σε όποια και από τις 2 πας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν το οικονομικό μπορείς να το βολέψεις, θα σου πρότεινα να μείνεις Ζυρίχη. Έχει πιο πολλή ζωή το βράδυ (λίγη, αλλά πολλαπλάσια από την υπόλοιπη χώρα), και θα σε βολέψει και συγκοινωνιακά για να κάνεις δυο ημερήσιες εκδρομές με ΜΜΜ. Αν παίζει αυτοκίνητο, οι τιμές που θα βρείς εκτός των πόλεων μάλλον θα νικήσουν.

Οι Χριστουγεννιάτικες αγορές στη Λουκέρνη μου φάνηκαν πάντως καλύτερες από αυτές στη Βέρνη (στοιχεία 2014).
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Αν το οικονομικό μπορείς να το βολέψεις, θα σου πρότεινα να μείνεις Ζυρίχη. Έχει πιο πολλή ζωή το βράδυ (λίγη, αλλά πολλαπλάσια από την υπόλοιπη χώρα), και θα σε βολέψει και συγκοινωνιακά για να κάνεις δυο ημερήσιες εκδρομές με ΜΜΜ. Αν παίζει αυτοκίνητο, οι τιμές που θα βρείς εκτός των πόλεων μάλλον θα νικήσουν.

Οι Χριστουγεννιάτικες αγορές στη Λουκέρνη μου φάνηκαν πάντως καλύτερες από αυτές στη Βέρνη (στοιχεία 2014).
Ζυρίχη δε παίζει ξανά λόγω του ότι την έχω πρόσφατη... Άσε που θα με φάνε τα τρένα πήγαινε έλα αν κάνω δύο day trips...Αν πάω θα είναι μόνο για μια διανυκτέρευση...Από μια ματιά πάντως που έριξα στα δρομολόγια των τρένων (δε παίζει αμάξι) βολεύει καλύτερα η Λουκέρνη ως βάση γιατί μοιράζονται κάπως οι αποστάσεις κ τα εισιτήρια κοστίζουν λιγότερο... Λέω να τη δω τη πρώτη μέρα κ να μείνω εκεί και τη Κυριακή αν ο καιρός ενδείκνυται να πάω ως Βέρνη για 5-6 ώρες... Ελπίζω να μη τη "κάψω" έτσι...

Αυτό που φοβάμαι είναι μη πάθω ότι έπαθα φέτος τα Χριστούγεννα που πήγα Ζυρίχη.. Έλεγα πάλι να πάω Βέρνη ημερήσια κ λόγω χιονιού δε το τόλμησα... Πως να κάνω τουρ κ βόλτες μες τα χιόνια... Αν και ήταν φανταστικάααα

Λόγω αυτού του φόβου λοιπόν θα πρέπει να υπολογίσω να μείνω κάπου όπου δε θα σκυλοβαρεθώ πολύ ως αργά τη Κυριακή που θα πετάξω.. Μουσεία δε πάω εκτός αν είναι κανένα σούπερ σπέσιαλ διάσημο, παλιές πόλεις, μαγαζιά για χάζι, περατζάδες και χριστ. αγορές με νοιάζουν..
 

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Η κάθε μια έχει τη δική της ομορφιά. Θα ψήφιζα κι εγώ Βέρνη γιατί είναι υπέροχα τα πλακόστρωτα στενάκια της... Συμφωνώ με marquis. Θα δεις κάτι διαφορετικό.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
50
Likes
69
Βερνη κι απο μενα. Πιο αυθεντικη απο τις υπολοιπες ελβετικες πολεις,γραφικη,ευκολοπερπατητη,δεν νιωθεις τοσο τουριστας οσο στην Λουκερνη.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Κι εγω ειμαι υπερ της Βερνης.Συμφωνω απολυτα με τον @marquis για τη Λουκερνη καθως δεν συμμεριζομαι τον ενθουσιασμο των περισσοτερων.
 

chara18

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα σας!
Έκλεισα εισιτηρια για Χριστούγεννα και Πρωτοχρονια φέτος στην Ελβετία, σκέφτομουν να κάνω το γυρο της χωρας, να δω οσα περισσοτερα μπορω, δεν ξέρω αν θα είναι εφικτό λογω του καιρου, μέχρι στιγμής σκέφτομαι 3 μέρες στη Λουκέρνη και 5 μαλλον στη Ζυρίχη(μέχρι την Πρωτοχρονιά), γενικα είμαι στη φάση της οργάνωσης ακόμη.. Το μόνο που έχω κλείσει είναι η διαμονή στη Λουκέρνη 25-27 Δεκεμβρίου. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το που θα μπορούσαμε να πάμε εκείνες τις ημέρες, αν προτείνε καποιες ημερησιες εκδρομες απο κει.. όπως επίσης και απο τη Ζυριχη..

Ευχαριστώ πολυ!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλησπέρα σας!
Έκλεισα εισιτηρια για Χριστούγεννα και Πρωτοχρονια φέτος στην Ελβετία, σκέφτομουν να κάνω το γυρο της χωρας, να δω οσα περισσοτερα μπορω, δεν ξέρω αν θα είναι εφικτό λογω του καιρου, μέχρι στιγμής σκέφτομαι 3 μέρες στη Λουκέρνη και 5 μαλλον στη Ζυρίχη(μέχρι την Πρωτοχρονιά), γενικα είμαι στη φάση της οργάνωσης ακόμη.. Το μόνο που έχω κλείσει είναι η διαμονή στη Λουκέρνη 25-27 Δεκεμβρίου. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το που θα μπορούσαμε να πάμε εκείνες τις ημέρες, αν προτείνε καποιες ημερησιες εκδρομες απο κει.. όπως επίσης και απο τη Ζυριχη..

Ευχαριστώ πολυ!
Εύχομαι να περάσεις ομορφα!Μολις γύρισα από Λουκέρνη,θα βρεις και ιστορία σε εξέλιξη, θα ήθελα να σου προτείνω εκδρομή στο Thun και τα χωριά από Λουκέρνη μέχρι εκεί!Πανεμορφα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom