Που ταξιδεψατε το καλοκαιρι του 2012?

lastsupper

Member
Μηνύματα
37
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
unknown
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ-περου
Μια καθαρά φορουμίστικη ερώτηση που θα βγάλει στην φόρα τις προτιμήσεις και τις επιλογές μας. Εγώ πήγα για 5 μέρες στην Ερεσσό της Λέσβου, για ένα τριήμερο σε ένα φεστιβάλ στην Βεργίνα, για 9 μέρες στην νότια Κρήτη(Σούγια, Μάταλα) + Χανιά και τέλος για μία βδομάδα σε ένα χωριό του Πύργου Ηλείας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγω πηγα 3 φορες αυθημερον Θεσσαλονικη για δουλεια!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Τον Ιούνιο ένα διήμερο στη Σκύρο!!!πολυ όμορφη!....
Τον Ιούλιο 5 μερες στη Μύκονο!!πολυκοσμια!...
Τον Αύγουστο 8 μερες Νότια Πελοπόννησο!! 2 μερες στην Κορωνη πολυ όμορφη!!! Και 6 μερες στη Μανη!!απλα θεϊκά!!!!!πανεμορφη,καταπληκτικός άνθρωπο ,πλα τέλεια!!!

Sent from my iPad using Travel Stories
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω πηγα στην Κερκυρα στο σπιτι μου , αφου 'φιλοξενησα' αγνωστο για ποσο καιρο κατι παιδια απο το Πακισταν (ειχαν μπει και εμεναν μεσα οσο λειπαμε :shock:) και επισης εριξα και μια ματια στη μπανανοφυτεια μου , αφου προσπαθω να ανοιξω μπιζνες με Τζαμαικα (να αρχισω εξαγωγες προς τα κει , εχω μυαλο οχι αστεια!)
Αλλες εποχες θα εδειχνε τις προτιμησεις μας..φετος νομιζω οτι οι περισσοτεροι πηγαν οπου μπορεσαν (αν κρινω απο την πλειοψηφια των συναδελφων και φιλων μου). Οχι οτι η Κερκυρα μου κακοπεσε ,ισα-ισα , αλλα θα προτιμουσα να πηγαινα σε καμια εξωτικη παραλια οπως το περσινο καλοκαιρι..
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Λειψούς και Νίσυρο τον Ιούλιο.

Και αφού μιλάμε για το 2012, ας κάνουμε και μια σύγκριση με άλλες χρονιές. Στους Λειψούς που πηγαίνω χρόνια αυτό που μου έκανε θετική εντύπωση ήταν μια κάποια συνειδητοποίηση των επαγγελματιών του τουρισμού ότι δεν είναι καιροί για αρπαχτές. Κι ενώ οι τιμές μέχρι πρόπερσι ανέβαιναν συνέχεια χωρίς αντίστοιχη βελτίωση των υπηρεσιών, φέτος και τις τιμές έριξαν και τους τόνους. Λογικό ίσως, καθώς οι μόνοι τουρίστες που έχουν είναι Ιταλοί και κάποιοι Έλληνες, λαοί που δεν είναι και στα καλύτερά τους προς το παρόν.

Νίσυρο δεν είχα ξαναπάει και δε μπορώ να πω πολλά (πέρα απ' το ότι είναι πανέμορφο νησί). Η εντύπωσή μου είναι ότι υπάρχει μεγάλο θέμα με τη δημοτική αρχή, γεγονός που προκαλεί τεράστια προβλήματα σε ντόπιους και επισκέπτες, πχ. έλλειψη δημοτικής συγκοινωνίας (εν τω μέσω της σεζόν λέει έστειλαν τα αυτοκίνητα για συντήρηση!), παράλειψη απολύμανσης των αποχετεύσεων (τόση κατσαρίδα ποτέ στη ζωή μου) κλπ. κλπ. Κρίμα. Επίσης η τουριστική κίνηση είναι πεσμένη, γεγονός που έβγαζε αρκετή γκρίνια στους ντόπιους ("εμείς έχουμε καλύτερο ηφαίστειο από τη Σαντορίνη, αυτοί δηλαδή γιατί χέζονται στο τάληρο κι εμείς όχι κλπ").
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Κίμωλο, Σίκινο και μετά Μυτιλήνη.

Μυτιλήνη πάω κάθε χρόνο. Από τα άλλα δυο με κέρδισε η Σίκινος.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Λοιπόν, εγώ πήγα 5 ημέρες στη Σκιάθο τον Αύγουστο:cool:...Γινόταν χαμός!:D Πανέμορφο νησί, άνετα ξαναπήγαινα :clap:!
Επισκέφτηκα και τέλη Ιουλίου το Ναύπλιο για 5 μερούλες...
Και τέλος, πέρασα και 20 μερούλες συνολικά στην Αμάρυνθο της Εύβοιας στο εξοχικό μου που πηγαίνω κάθε χρόνο από μωρό ενός έτους...
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Πήγαμε 6 μερούλες + 2 το πήγαινε και το έλα koh samui!!!! Τέλεια!!!!
Και ένα διημεράκι στο Κιβέρι κοντά στο Ναύπλιο!
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
Αρκετές ημέρες στους νομούς Αιτωλοακαρνανίας και Φωκίδας (το ξέρω δεν λέει πολλά...), αλλά έπονται και άλλες εξορμήσεις μέσα στο Σεπτέμβρη...:)

(δεν τελείωσε το καλοκαίρι ωρέ παιδιάάά ;) )
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δεν μου κακόπεσε αυτό το καλοκαίρι από πλευράς ταξιδιών. :)
Ξεκίνησα με ένα 5ήμερο τον Ιούνιο στην Πολωνία, συνέχισα με ένα 4ήμερο αρχές Αυγούστου Κουφονήσια και ολοκλήρωσα με Μαδέρα (και μια μικρή γεύση Λισσαβώνας).
Μπορώ να πω ότι όλοι οι παραπάνω προορισμοί με ικανοποίησαν πλήρως! Η Πολωνία είναι πραγματικά μία value for money επιλογή με πολλά αξιόλογα μέρη να δεις, τα Κουφονήσια ένας μικρός παράδεισος και η Μαδέρα απλά έρωτας! Είχα καιρό να ενθουσιαστώ τόσο με προορισμό!
Στο ενδιάμεσο μικρές αποδράσεις στο εξοχικό μου στην Κορινθία.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τέλη Μαϊου ένα Τριήμερο στη Βιέννη κι ένα διήμερο στο Λονδίνο.
Ιούνιο, από ένα τριήμερο στο Αμστερνταμ, στη Ρώμη και στη Σίντρα Πορτογαλίας, και ένα διήμερο στη Βενετία (κι ένα ταξίδι αστραπή στο χωριό για εκλογές).
Ιούλιο, ένα Σ/Κ στο Παρίσι και 6 μέρες στο χωριό.
Αύγουστο, 2 μέρες Αυστραλία και 8 μέρες Ινδονησία.
και έπεται συνέχεια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom