Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

Zinopoulo

Member
Μηνύματα
27
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Έλα ντε...
Κι εγω παντως που εκλεισα μεσω internet εισιτηριο τραινου Βουδαπεστη-Βιεννη μετ'επιστροφης πληρωσα 25 ευρω .Βεβαια τα εκλεισα 2 μηνες πριν την ημερομηνια του ταξιδιου
Νομίζω είναι συγκεκριμένος αριθμός θέσεων που βγαίνουν σε αυτή την τιμή μέσω ίντερνετ κ εμείς δυστυχώς δεν τις προλάβαμε!
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
τα μαγαζια στην Βιεννη για να προλαβουμε τα Χριστουγεννιατικα ποτε κλεινουν?
Δηλ στις 22 Δεκεμβρη θα ειμαστε οκ? Επισης την ημερα των Χριστουγεννων θα εχουμε προβλημα με φαγητο η ΜΜΜ(λογο καποιας αργιας)?
 

kistos

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Πριν από περίπου 15 μέρες ήμουν στη Βουδαπέστη. Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι έμεινα έξι μέρες (πέντε νύχτες) και πάλι ήταν λίγες. Έχει να δεις πολλά πράγματα και δεν νομίζω ότι θα το χαρείς αν στο ίδιο χρονικό διάστημα πας σε τρεις (και μάλιστα μεγάλες και πανέμορφες) πόλεις! Σου προτείνω να επιλέξεις έναν προορισμό για να τον χαρείς!
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Κι εγώ έκανα το ταξίδι Βουδαπέστη-Βιέννη-Βουδαπέστη πριν 2 βδομάδες. Κάθισα 2 μέρες Βιέννη και 4 Βουδαπέστη. Βέβαια Βιέννη είχα ξαναπάει. Απλά επειδή αυτή τη φορά είχα μαζί μου τα παιδιά μου ήθελα να τους δώσω μια γεύση από Βιέννη. Κι αυτό ακριβώς ήταν: Μια γεύση. Τους πήγα επιλεκτικά σε συγκεκριμένα αντιπροσωπευτικά μέρη.

Μετακινήθηκα με τρένο με 25 ευρώ πήγαινε-έλα αλλά εγώ το έκλεισα από το internet εκ των προτέρων (μη φανταστείς ότι τα έκλεισα πολύ νωρίς,κανά 2 μέρες πριν το ταξίδι) κι ετσι γλίτωσα τις ουρές που πράγματι ήταν τεράστιες. Εισιτήρια online θα βρεις. Το σύστημα των online κρατήσεων λειτουργεί ως εξής: Επιλέγεις τύπο εισιτηρίου, προπληρώνεις και παίρνεις έναν 10ψήφιο κωδικό. ¨οταν φτάνεις στο σταθμό εισάγεις τον κωδικό σου σε συγκεκριμένα μηχανήματα και...τσουπ βγαίνει το εισιτήριο. Επίσης στα ίδια περίπου χρήματα υπάρχει και η δυνατότητα λεωφορείου.Αν σ' ενδιαφέρει και θέλεις περισσότερες πληροφορίες εδώ είμαι.

ΥΓ Κέντρο στη Βιεννη θεωρείται το Innere Stadt. Ως σημείο αναφοράς-ορόσημο θεωρείται ο Αγιος Στέφανος. Εκεί οι ΤΚ των ξενοδοχείων έχουν το 1010. Αλλά και άλλες περιοχές βολεύουν. Κοίτα και για κωδικούς 1020, 1040 και τσέκαρε την πρόσβαση σε μετρο και τραμ.
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. με ποια αεροπορικη πηγες?
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
μια αλλη ερωτηση, ποσο κρυο ειχε τα Χριστουγεννα οταν πηγατε?
Γνωστοι μου που εχουν παει τετοια εποχη μου ειπαν οτι το κρυο ειναι αφορητο. Με εσωθερμικα ηταν και κρυωναν παρα πολυ. Ισχυει? Κανει τοσο πολυ κρυο? Για Βιεννη μιλαω κυριως.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
μια αλλη ερωτηση, ποσο κρυο ειχε τα Χριστουγεννα οταν πηγατε?
Γνωστοι μου που εχουν παει τετοια εποχη μου ειπαν οτι το κρυο ειναι αφορητο. Με εσωθερμικα ηταν και κρυωναν παρα πολυ. Ισχυει? Κανει τοσο πολυ κρυο? Για Βιεννη μιλαω κυριως.
Ναι Χριστούγεννα μπορεί να τύχεις και σε πάρα πολύ κρύο..Αν έχει χαμηλές θερμοκρασίες και έστω και λίγο αέρα χρειάζεσαι οπωσδήποτε ισοθερμικά. Εγώ Χριστούγεννα του '10 πέτυχα θερμοκρασίες έως -14 (και λίγες μέρες πριν πάμε είχε low μέχρι -22!). Έβγαλα κοκκινίλες απ'το κρυο και πάγωσαν τα γόνατά μου.. Πέρα από ισοθερμικά αν είστε ευαισθητοι στο κρύο όπως εγώ και σκοπευετε να περπατήσετε αρκετά, θέλει πολύ καλά γάντια, κάλυψη στα αυτιά, ισοθερμικές κάλτσες και παπούτσια με χοντρή σόλα. Βέβαια έχω ακούσει σε άλλες περιπτώσεις ότι το κρύο αντεχόταν χωρίς πολλά πολλά..
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μια χαρά παλεύεται το κρύο. Το χιόνι και ο πάγος είναι το χειρότερο
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Γειά χαρά σε όλους!
Αποφασίσαμε με την παρέα να ταξιδέψουμε τον Αύγουστο στην Πράγα.. Στην πορεία είπαμε μιας και πάμε "προς τα εκεί" να επισκεφτούμε μερικές μέρες τη Βουδαπέστη και τη Βιέννη. Άλλωστε τα εισιτήρια των τραίνων που συνδέουν αυτές τις πόλεις είναι πολύ οικονομικά και η διαδρομή σχετικά σύντομη.
Η ερώτησή μου είναι η εξής. Πόσες μέρες αξίζει να κάτσεις στην κάθε πόλη; (Σύνολο 7-8 μέρες). Σίγουρα τις περισσότερες μέρες θα μείνουμε Πράγα μιας και είναι ο βασικός προορισμός. Απο κει και πέρα; Διάβασα ότι η Βουδαπέστη δε λέει και πολλά γενικά (ειδικά αν έχεις δει την Πράγα). Απο την άλλη ψάχνοντας στο internet είδα ότι έχει πολλά πράγματα να κάνεις και στις 3 πόλεις. Στη Βουδαπέστη ειδικά, έχει το Claustrophilia (no 1 attraction στο trip advisor) ένα escape game που γενικά στην παρέα μας αρέσουν πολύ καθώς επίσης και τα λουτρά. Και μήπως η Βιέννη αξίζει απο μόνη της ένα ξεχωριστό ταξίδι; Υπάρχει κάποιος που να έχει επισκεφτεί και τις 3 πόλεις να με συμβουλέψει;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

master1706

Member
Μηνύματα
303
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη, ξανά!!
Μόνο στην Βιέννη έχω βρεθεί από τις 3 πόλεις, και θεωρώ ότι με 2-3 ολόκληρες μέρες μπορείς να δεις τα περισσότερα πράγματα από το κέντρο της (ring). Ενδεχόμενα μπορείς να αυτοσχεδιάσεις και αν δεις ότι δεν σε τραβάει κάποιο από τα 3 μέρη, να βγάζεις εισιτήριο άμεσα για το επόμενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.217
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom