Αυστρία Ουγγαρία Τσεχική Δημοκρατία Πληροφορίες για Βουδαπέστη, Πράγα, Βιέννη

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
ΟΚ! Στο Hungarian National Museum πήγες; Είναι πολυ ωραίο λένε... Και οτι παρουσιάζει ουσιαστικά όλη την ιστορία της χώρας.
Δεν νομίζω να πήγα. Έχουν περάσει και 4 χρόνια και δεν καλοθυμάμαι!:D
 

EliasT

Member
Μηνύματα
28
Likes
6
ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ ΝΑΙ.......
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.....
ΕΙΔΙΚΑ ΑΦΟΥ Σ ΔΙΝΕΙ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΙΣ ΟΜΟΙΩΤΗΤΕΣ ΤΩΝ 2 ΑΚΡΩΝ.....
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΗ ΤΟ ΧΑΣΕΙΣ......
ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΑΦΟΥ Σ ΑΡΕΣΕΙ Κ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΞΕΠΕΤΑΞΕΙ......
ΣΤΟ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΑ.....
ΕΚΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΤΑΞΕΙ.....
Η ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΟΥ ΣΤΕΜΑΤΟΣ Κ Η ΧΛΙΔΗ ΑΞΙΖΕΙ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ......
ΤΟ Hungarian National Museum ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ......
ΕΙΧΑ ΤΟ HISTORY MUSEUM OF BUDAPEST.......
M ΦΑΝΗΚΕ ΠΟΙΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ ΝΑΟΥ ΤΟΥ ΜΑΤΥΑΣ ΟΠΟΤΕ ΒΟΛΕΥΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ......
+ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΔΙΩΚΩ ΝΑ ΠΑΩ......
 

jessamine

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Κι όμως έκανα το ίδιο και πρόλαβα. Η ανάληψη από ΑΤΜ στο αεροδρόμιο παίρνει 3 λεπτά, η απόσταση από Oktagon που έμεινα κι εγώ ως την όπερα είναι 10 λεπτά με αργό περπάτημα. Εννοέιται ότι είχα κλείσει εισιτήρια για την όπερα ηλεκτρονικά γιατί εξαντλούνται και για φαί πριν ούτε λόγος, με το σαντουιτσάκι της Aegean έμεινα ως το διάλειμμα. Αλλά στο διάλειμμα υπάρχει φαγητό στο υπέροχο εντευκτήριο της όπερας. Πρόλαβα να πιω και καφέ πριν την παράσταση.
Aλήθεια?Εμείς ήμασταν λίγο άτυχοι και πετύχαμε μεγάλες ουρές και στο ΑΤΜ αλλα και στα εισιτήρια.Βέβαια εμείς έχουμε και το κακό ότι όταν αλλάζουμε μέρος μέχρι να καταλάβουμε που είμαστε,τι κάνουμε,που πάμε -γενικά να συντονιστούμε- περνάνε λίγες ώρες οπότε μάλλον δεν είμαστε και το καλύτερο παράδειγμα :haha:
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Η αλήθεια είναι ότι τη Βουλή την έχουμε βάλει απλώς για sightseeing απ'έξω... Διαβάσαμε οτι δεν αξίζει και τόσο το τουρ μέσα. Έχει κάτι αξιόλογο; Τι λες;
Η ξενάγηση στη βουλή μου άρεσε πολύ. Διαρκεί περίπου 50 λεπτά και πληροφορείσαι για το κτήριο και την πολιτική ιστορία της χώρας. Το καλύτερο κομμάτι είναι η επίσκεψη στην αίθουσα του στέμματος.
 

vangelis_101

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
ὀμόμεθα καὶ ἴδωμεν
Θα πάμε Πράγα και απο εκεί με τραίνο θα πάμε Βιέννη, το ίδιο και απο εκεί για Βουδαπέστη (δεν ξέρω αν η σειρά θα είναι ακριβώς αυτή, ίσως πάμε απο Πράγα-Βουδαπέστη και μετά Βιέννη, ανάλογα απο που θα βρούμε πιο φθηνό αεροπορικό για Αθήνα).
Πράγα Βουδαπέστη υπάρχει σιδηροδρομική σύνδεση;
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Έχει πάει κανείς στο Cesky Krumlov? Αναρωτιέμαι αν αξίζει μια μονοήμερη απο Πράγα, ή αν είναι απλά μια μικρογραφία της ίδιας της Πράγας (απο ότι διαβάζω σε κάποια forums).
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική

Jeronimo

Member
Μηνύματα
19
Likes
15
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμο του μεταξιού-Κίνα
Πολύ ωραίο ταξίδι!!

Έχεις σκεφτεί να πάρεις Open Bus? Από αυτό που δίνεις περίπου 20 ευρώ για 2 ημέρες και ανεβοκατεβαίνεις σε όποια από τις στάσεις που κάνει σε μια κυκλική διαδρομή.
Πήγα και στις 3 πέρυσι και το χρησιμοποίησα και έτσι είδα πολλά πράγματα σε πολύ λίγο χρόνο. Έκατσα πιο λίγο από εσένα και είμαι της ίδιας λογικής, Φουλ πρόγραμμα και όσα προλάβω!! Όπως είπε και ο φίλος είναι πασαλείμματα αλλά μόνο σε σχέση με πολλά ταξίδια και πολλές μέρες στον ίδιο προορισμό. Αλλά 3 ημέρες έχουμε, λίγα λεφτά άρα λίγα ταξίδια και υπάρχουν και άλλες πόλεις να δούμε!! Αλλά και η επόμενη φορά που θα πάμε δεν θα είναι τόσο για τουρισμό αλλά για διακοπές!

Πέρυσι πήγα επίσης και Δρέσδη και Τσέσκι Κρούμλοφ και Μπρατισλάβα (Με τροχόσπιτο)
((Και τώρα που το σκέφτομαι, σκέψου το για το άλλο ταξίδι που θα κάνεις Ιταλία!!))

Η Δρέσδη είναι σε άλλη κατεύθυνση, οπότε άκυρο!
Το Τσέσκι εμένα δεν με εντυπωσίασε.. ίσως επειδή πήγα στο τέλος και είδα τόσα ωραία πράγματα πριν.

Αλλά αν θες κάτι άλλο, πήγαινε μετά την Βιέννη στην Μπρατισλάβα.. η πιο Ελληνική πόλη από τις 4. Εννοώ στον τρόπο ζωής, πιο χαλαροί και φιλικοί. Έχει και πολλούς Έλληνες φοιτητές.

Τώρα Βουδαπέστη είναι πολύ φτηνά με ωραία μαγαζιά, όπως ένα καφέ μέσα σε βιβλιοθήκη.
Τρως Γκουρμέ με 10-15 ευρώ.
Πήγα κάτω από την βουλή στο ποτάμι σε ένα μνημείο που με στιγμάτισε:
http://www.tripadvisor.com.gr/Attra...anube_Promenade-Budapest_Central_Hungary.html
Αν πάρεις το ανοιχτό λεωφορείο δίνουν μαζί και μια βραδινή βόλτα με καραβάκι στο ποτάμι, που είναι από τα πιο απίστευτα θεάματα η Βουδαπέστη την νύχτα, σαν καρτποστάλ!!
Η παραποτάμια πόλη αξίζει, παραμέσα όχι και τόσο, σε λουτρά δεν πήγα, είχα δρόμο μπροστά!

Βιέννη, απίστευτη....
Όχι τόσο σε ομορφιά, αλλά σε τρόπο ζωής... Πολιτισμός παντού και πόλη ζωντανή.
Πήρα πάλι ανοιχτό λεωφορείο και πήγα σε πολλά παλάτια μέσα και πιο έξω από την πόλη.
Πιο ακριβά, μάλλον ακριβά!
και έχουν ποτάδικα μπαρ κλπ δίπλα στο ποτάμι που αξίζουν... Έχουν χωρίσει το ποτάμι στα 2 τμήματα όπου το ένα ρέει κανονικά και το άλλο το έχουν για καλοκαιρινή χρήση.. σαν παραλία..
Υπάρχει πιο έξω ένας λόφος με θέα σε όλη την πόλη και πολλούυυυς αμπελώνες. Εκεί φτιάχνουν το κρασί τους και πάει ο κόσμος και κάθεται σε αυτούς και τρώνε και πίνουν το κρασί που η οικογένεια του αμπελώνα το παράγει. Σαν οικογενειακές ταβέρνες.. τόσες όσοι και οι αμπελώνες. Εκεί ίσως με λεωφορείο να πας και μετά με πόδια.. ή μήπως βρεις κάνα τουρ.
http://kahlenberg.eu/en Μην το χάσεις!!!!
http://www.tripadvisor.com.gr/Attraction_Review-g190454-d590784-Reviews-Kahlenberg-Vienna.html

Εμείς πήγαμε εκεί και μετά με τα πόδια φτάσαμε κάτω από αυτό στις "ταβέρνες" που σου είπα, υπάρχουν και διαδρομές του κρασιού, και ίσως και οργανωμένες ξεναγήσεις με φαγητό κλπ.


Για Πράγα, πήγαινε το πρωί σε ένα Free Walking tour. Σε ξεναγεί σε όλο το κέντρο λέγοντας ιστορικά και μη στοιχεία της πόλης.
Το απόγευμα πήγαινε οπωσδήποτε σε ένα Beer tour. Εγώ τρελαίνομαι για μπύρα και εκεί έχουν απίστευτες και πολλές και είναι πολύ ενδιαφέρον και αφού είστε και 3 φίλοι θα περάσετε πολύ καλά.
Μετά από αυτό πηγαίνετε σε ένα από τα μπαρ (Έχουν μπαρ με χορεύτριες να χορεύουν γυμνές)
αλλά και πολλά κολάδικα από ότι είδα με πολύυυυ καλές τιμές!! Είμασταν 3-4 από το beer tour και ο πορτιέρης μας καλούσε μέσα με 10 ευρώ, μετά με 5, μετά τσάμπα και αν δεν μας αρέσει να φύγουμε. Αλλά ήμουν με παρέα 2 κοριτσιών...

Πολύ καλές τιμές και πολύ καλή ζωή.
Οι περισσότεροι τουρίστες από όλες.. ίσως γιατί είναι και όλοι μαζεμένοι.
1-2 ευρώ η μπύρα όπως και τα άλλα ποτά!!
Δοκίμασε και... αψέντι

Καλά να περάσεις...
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Πολύ ωραίο ταξίδι!!

Έχεις σκεφτεί να πάρεις Open Bus? Από αυτό που δίνεις περίπου 20 ευρώ για 2 ημέρες και ανεβοκατεβαίνεις σε όποια από τις στάσεις που κάνει σε μια κυκλική διαδρομή.
Πήγα και στις 3 πέρυσι και το χρησιμοποίησα και έτσι είδα πολλά πράγματα σε πολύ λίγο χρόνο. Έκατσα πιο λίγο από εσένα και είμαι της ίδιας λογικής, Φουλ πρόγραμμα και όσα προλάβω!! Όπως είπε και ο φίλος είναι πασαλείμματα αλλά μόνο σε σχέση με πολλά ταξίδια και πολλές μέρες στον ίδιο προορισμό. Αλλά 3 ημέρες έχουμε, λίγα λεφτά άρα λίγα ταξίδια και υπάρχουν και άλλες πόλεις να δούμε!! Αλλά και η επόμενη φορά που θα πάμε δεν θα είναι τόσο για τουρισμό αλλά για διακοπές!

Πέρυσι πήγα επίσης και Δρέσδη και Τσέσκι Κρούμλοφ και Μπρατισλάβα (Με τροχόσπιτο)
((Και τώρα που το σκέφτομαι, σκέψου το για το άλλο ταξίδι που θα κάνεις Ιταλία!!))

Η Δρέσδη είναι σε άλλη κατεύθυνση, οπότε άκυρο!
Το Τσέσκι εμένα δεν με εντυπωσίασε.. ίσως επειδή πήγα στο τέλος και είδα τόσα ωραία πράγματα πριν.

Αλλά αν θες κάτι άλλο, πήγαινε μετά την Βιέννη στην Μπρατισλάβα.. η πιο Ελληνική πόλη από τις 4. Εννοώ στον τρόπο ζωής, πιο χαλαροί και φιλικοί. Έχει και πολλούς Έλληνες φοιτητές.

Τώρα Βουδαπέστη είναι πολύ φτηνά με ωραία μαγαζιά, όπως ένα καφέ μέσα σε βιβλιοθήκη.
Τρως Γκουρμέ με 10-15 ευρώ.
Πήγα κάτω από την βουλή στο ποτάμι σε ένα μνημείο που με στιγμάτισε:
http://www.tripadvisor.com.gr/Attra...anube_Promenade-Budapest_Central_Hungary.html
Αν πάρεις το ανοιχτό λεωφορείο δίνουν μαζί και μια βραδινή βόλτα με καραβάκι στο ποτάμι, που είναι από τα πιο απίστευτα θεάματα η Βουδαπέστη την νύχτα, σαν καρτποστάλ!!
Η παραποτάμια πόλη αξίζει, παραμέσα όχι και τόσο, σε λουτρά δεν πήγα, είχα δρόμο μπροστά!

Βιέννη, απίστευτη....
Όχι τόσο σε ομορφιά, αλλά σε τρόπο ζωής... Πολιτισμός παντού και πόλη ζωντανή.
Πήρα πάλι ανοιχτό λεωφορείο και πήγα σε πολλά παλάτια μέσα και πιο έξω από την πόλη.
Πιο ακριβά, μάλλον ακριβά!
και έχουν ποτάδικα μπαρ κλπ δίπλα στο ποτάμι που αξίζουν... Έχουν χωρίσει το ποτάμι στα 2 τμήματα όπου το ένα ρέει κανονικά και το άλλο το έχουν για καλοκαιρινή χρήση.. σαν παραλία..
Υπάρχει πιο έξω ένας λόφος με θέα σε όλη την πόλη και πολλούυυυς αμπελώνες. Εκεί φτιάχνουν το κρασί τους και πάει ο κόσμος και κάθεται σε αυτούς και τρώνε και πίνουν το κρασί που η οικογένεια του αμπελώνα το παράγει. Σαν οικογενειακές ταβέρνες.. τόσες όσοι και οι αμπελώνες. Εκεί ίσως με λεωφορείο να πας και μετά με πόδια.. ή μήπως βρεις κάνα τουρ.
http://kahlenberg.eu/en Μην το χάσεις!!!!
http://www.tripadvisor.com.gr/Attraction_Review-g190454-d590784-Reviews-Kahlenberg-Vienna.html

Εμείς πήγαμε εκεί και μετά με τα πόδια φτάσαμε κάτω από αυτό στις "ταβέρνες" που σου είπα, υπάρχουν και διαδρομές του κρασιού, και ίσως και οργανωμένες ξεναγήσεις με φαγητό κλπ.


Για Πράγα, πήγαινε το πρωί σε ένα Free Walking tour. Σε ξεναγεί σε όλο το κέντρο λέγοντας ιστορικά και μη στοιχεία της πόλης.
Το απόγευμα πήγαινε οπωσδήποτε σε ένα Beer tour. Εγώ τρελαίνομαι για μπύρα και εκεί έχουν απίστευτες και πολλές και είναι πολύ ενδιαφέρον και αφού είστε και 3 φίλοι θα περάσετε πολύ καλά.
Μετά από αυτό πηγαίνετε σε ένα από τα μπαρ (Έχουν μπαρ με χορεύτριες να χορεύουν γυμνές)
αλλά και πολλά κολάδικα από ότι είδα με πολύυυυ καλές τιμές!! Είμασταν 3-4 από το beer tour και ο πορτιέρης μας καλούσε μέσα με 10 ευρώ, μετά με 5, μετά τσάμπα και αν δεν μας αρέσει να φύγουμε. Αλλά ήμουν με παρέα 2 κοριτσιών...

Πολύ καλές τιμές και πολύ καλή ζωή.
Οι περισσότεροι τουρίστες από όλες.. ίσως γιατί είναι και όλοι μαζεμένοι.
1-2 ευρώ η μπύρα όπως και τα άλλα ποτά!!
Δοκίμασε και... αψέντι

Καλά να περάσεις...
Γεια κι απο εδώ και ευχαριστώ και πάλι για την αναλυτική απάντηση.
Συμφωνούμε γενικά ως προς το χρόνο που ξοδεύεις στα ταξίδια και προσωπικά (κι εγώ και η παρέα μου) προτιμώ να κουραστώ και να δω όσα πιο πολλά γίνεται εφόσον δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να είμαι κάθε μήνα στο Παρίσι π.χ. για διακοπές χαλάρωσης. Τα ταξίδια στο εξωτερικό ποτέ δεν τα συνδυάζω με χαλάρωση, αλλά έτσι μόνο νιώθω οτι ξεζούμησα μια πόλη!
Στη Βουδαπέστη τώρα, γενικά προτιμούμε να εξερευνούμε την πόλη με τα πόδια, δεν είμαστε πολύ fan των open bus. :)
Αυτο το καφέ μεσα στη βιβλιοθήκη που λες θα με ενδιέφερε πολύ να το δω, θυμάσαι πώς λέγεται;
Τα παπούτσια στην όχθη του Δούναβη τα έχουμε βάλει στο πρόγραμμα.

Στη Βιέννη πώς λέγεται ο λόφος που λες;

Για Πράγα (που εχω ακούσει οτι είναι η ομορφότερη απο τις 3) έχουμε κανονίσει μια μονοήμερη (στην αρχή σκεφτόμασταν για Κάρλοβι Βάρι ή Τσέσκι αλλά είπαμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό) στο κάστρο Karlstejn. Θα πάμε με τα ποδήλατα. Είναι γύρω στις 3 ώρες αλλά είναι όλο ευθεία και μπορείς να σταματήσεις όπου θες. Περνάς μέσα απο δάση και χωριά ώσπου καταλήγεις στην περιοχή με το κάστρο. Το τουρ τελειώνει γυρνώντας με το τρένο. Νομίζω θα είναι πολυ ωραία εμπειρία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.925
Likes
40.761
Αυτο το καφέ μεσα στη βιβλιοθήκη που λες θα με ενδιέφερε πολύ να το δω, θυμάσαι πώς λέγεται;
Είναι το Alexandra Bookcafe http://digitalcosmonaut.com/2013/budapest-alexandra-bookcafe-lotz-terem/. Ο χώρος είναι μαγευτικός τόσο του καφέ όσο και του βιβλιοπωλείου, αλλά τα γλυκά κάτω του μετρίου. Σημειωτέον ότι είναι ανοιχτό ως τις 10 το βράδυ, τόσο το καφέ όσο και το βιβλιοπωλείο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom