Τσεχική Δημοκρατία Πράγα Φλεβάρης 2010

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
ΠΡΑΓΑ 3-9/02/10

Ψάχναμε (εγώ και η Ανίτα μου, ο Γιώργος και η Γιώτα του) από το καλοκαίρι που θα πάμε διακοπές τον χειμώνα, τελικά επιλέξαμε Πράγα. Κλείσαμε αεροπορικά εισιτήρια από το click4sky με 98 ευρώ το άτομο από Αθήνα, το ταξίδι ξεκινούσε από ρόδο (η έδρα μας). Ρόδο Αθήνα με Aegean και από εκεί με Czech airlines για Πράγα. Το ταξίδι ξεκίνησε με λίγη αγωνία καθώς μια μέρα πριν φύγουμε μέχρι το πρωί της αναχώρησης δεν εκτελούνταν πτήσεις από Ρόδο λόγω ισχυρών ανέμων τελικά όμως όλα καλά. Προσγειωθήκαμε στο Ruzyne γύρω στις 18.00 τοπική ώρα θερμοκρασία -1οC, εκεί μας περίμενε αυτοκίνητο από το ξενοδοχείο (κατόπιν συνεννόησης 25 ευρώ, γιατί ήμασταν 4 και δεν θέλαμε να ταλαιπωρηθούμε).

Το ξενοδοχείο που πήγαμε μας το πρότεινε ένας γνωστός μας που σπούδασε στη χώρα για έξι χρόνια. Το όνομα του U Zlateho Stromu (Hotel U Zlat?ho stromu & Music Club Zlat? strom) κεντρικό στην οδό karlova 6 κοντά στην γέφυρα του Καρόλου. Πληρώσαμε 50 ευρώ το βράδυ με πρωινό και ήταν τέλειο, άνετο και καθαρό το δωμάτιο. Το προσωπικό μιλούσε πολύ καλά αγγλικά και ήταν πολύ οργανωμένοι, μας έδωσαν έναν φάκελο με γενικές πληροφορίες για τη χώρα, κύρια αξιοθέατα, πρόγραμμα εκδηλώσεων, όπερας, θεάτρου για όλο το μήνα Φεβρουάριο. Και μας είπαν πως ότι άλλο θελήσουμε να τους το ζητήσουμε. Το ξενοδοχείο ήταν ένα κτήριο του 16ου αιώνα (έτσι μας είπαν) που λειτουργεί τα τελευταία περίπου 15 χρόνια ως ξενοδοχείο. Στο ισόγειο ήταν το εστιατόριο, κάτω είχε night club το οποίο ήταν χωρισμένο σε πολλά δωματιάκια ένα από τα οποία είχε και κοπέλες που έκαναν striptease. Από το trip advisor είχαμε διαβάσει αρνητικά σχόλια, ότι είχε πολύ θόρυβο από το club. Όσο όμως μείναμε εκεί δεν είχαμε πρόβλημα από το club, μόνο το Σαββάτο είχε λίγη φασαρία από το δρόμο. (το καλοκαίρι ίσως έχει περισσότερη φασαρία από το δρόμο, από το club δεν ακούγετε τίποτα, αλλά τον Φεβρουάριο που πήγαμε εμείς ήταν πολύ κρύο να έχει κόσμο έξω τη νύχτα).

Το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν μια βόλτα στην γέφυρα του Καρόλου και ψάξαμε να δούμε τι «παίζει» με το συνάλλαγμα. Στο αεροδρόμιο μας είχαν πει να μην αλλάξουμε, εκεί απλά τσέκαρα τιμές έδιναν περίπου για 1 ευρώ 24 κορώνες και προμήθεια. Είχε πάρα πολλά ανταλλακτήρια συναλλάγματος που διαφήμιζαν ότι δεν παίρνουν προμήθεια. Μπήκα σε ένα να ρωτήσω τον ρώτησα για 50 ευρώ και μου είπε 18 κορώνες για κάθε ευρώ και 0% προμήθεια, πήγα να φύγω και άρχισε να ανεβάζει την τιμή λέγοντας μου όσα πιο πολλά αλλάξω τόσο καλύτερη τιμή θα πάρω, τελικά έφτασε στις 24 κορώνες για κάθε ευρώ. Δεν μου άρεσε ο τρόπος τους και άλλαξα από το ξενοδοχείο 1 ευρώ = 25 κορώνες χωρίς προμήθεια.

Μας άρεσε πολύ η βόλτα από το μικρό μέρος μέχρι το κάστρο της Πράγας και τη μονή Στράχοβ. Για καφέ στο lobkowicz palace στην καστρούπολη, καφέ με πανοραμική θέα της πόλης από το μπαλκόνι, ήμασταν οι μόνοι που καθόμασταν έξω, είχε βέβαια σόμπα και φλίς κουβερτούλες. Και βγάλαμε πολύ ωραίες φωτογραφίες από το τέλος του κάστρου, St. Wenceslas’ Vineyards με φόντο όλη την πόλη.
Απολαύσαμε πολύ την βόλτα με το καραβάκι στο ποτάμι και τη βόλτα μετά με τα πόδια στο νησάκι Κάμπα.
Πήγαμε ημερήσια εκδρομή KarlovyVary που μας άρεσε αλλά έκανε πολύ κρύο. (μας πρότειναν μάλιστα να πάρουμε μαζί μας τα μαγιό μας για να κολυμπήσουμε στα ζεστά λουτρά της πόλης:shock:)
Πήγαμε και μαύρο θέατρο είδαμε το 'cats' σε ένα μικρό θέατρο στν οδό Na Mustku 3.
Γενικές εντυπώσεις η Πράγα είναι μια πολύ ωραία και μικρή πόλη που μπορείς να γνωρίσεις εύκολα με τα πόδια σε 3-4 μέρες. Το φαγητό σε σχέση με την Ελλάδα είναι φθηνό, έχει γεύσεις και κουζίνες για όλα τα γούστα. Τα σουβενίρ ήταν λίγο ακριβά σε σχέση με όλα τα άλλα.
Ενα ευχαριστώ στα παιδια του φόρουμ γενικά για τη βοήθεια τους, ειδικά το τρίποδακι που αγόρασα για τη φωταγραφική μου, αξιζε. Με απλή φωτογραφική έβγαλα καταπληκτικές βραδινές φωτογραφίες.:rolleyes:
 

Attachments

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραία η ιστορία σου!χρήσιμη η πληροφορία σου όσον αφορά το ξενοδοχείο...σε καλή τιμή και πράγματι οργανωμένο αφού ανέλαβε και τη μεταφορά σας από το αεροδρόμιο,σας εφοδίασε με ενημερωτικό υλικό..,αρκετά ευγενικοί και εξυπηρετικοί!!Πολύ σημαντικό εκεί που μένεις να νοιώθεις άνετα και βολικά!
 
Μηνύματα
31
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία, Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Λατ. Αμερικης
Καλησπέρα! Έχω μια απορία ως προς τα αεροπορικά εισιτήρια. ψάχνω για του αγίου πνεύματος και μου εμφανίζονται κατι τρελές τιμές. 98 ευρώ το άτομο ήταν με επιστροφή? και επίσης πόσο καιρό πριν τα κλείσατε τα εισιτήρια? ευχαριστω
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Θα κρατήσω και γω την πληροφορία για το ξενοδοχείο, αφού ήτανε καλό!Σας χιόνισε καθόλου ή φάγατε στη μάπα μόνο το κρύο;
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα! Έχω μια απορία ως προς τα αεροπορικά εισιτήρια. ψάχνω για του αγίου πνεύματος και μου εμφανίζονται κατι τρελές τιμές. 98 ευρώ το άτομο ήταν με επιστροφή? και επίσης πόσο καιρό πριν τα κλείσατε τα εισιτήρια? ευχαριστω

98 το άτομο πληρώσαμε και τα κλείσαμε γύρω στα μέσα Σεπτεμβρίου 09, τώρα διαβασα κάπου στο site οτι δεν υπάρχουν πια απο το click4sky. παλιές καλές εποχές ;)
 

kostas_sam1

Member
Μηνύματα
82
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη?
Ταξίδι-Όνειρο
Κωνσταντινούπολη
Θα κρατήσω και γω την πληροφορία για το ξενοδοχείο, αφού ήτανε καλό!Σας χιόνισε καθόλου ή φάγατε στη μάπα μόνο το κρύο;
λίγο χιόνι το πρωί και το βράδι τις τελευταίες 2 μέρες μόνο. στο karlovy vary έκανε πολύ κρύο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom