Πράσινη κάρτα σε Αλβανία και Σερβία

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Έμαθα σήμερα από την ασφαλιστική μου ότι η πράσινη κάρτα για Αλβανία κοστίζει 51 ευρώ και για Σερβία 5.5 ευρώ. Και καλά για Σερβία δεν είναι τίποτα, αλλά 51 ευρώ για να περάσεις την Αλβανία προς Μαυροβούνιο είναι πολλά. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω, μήπως κάνει λάθος η ασφαλιστική μου?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.981
Likes
12.035
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τοσο σοβαρη ασφαλιστικη εχεις, που μπορει να κανει τετοια λαθη;
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
πολυ φοβαμαι πως δεν κανει λαθος...

παντως ρωτα και σε καμια πρεσβεια αν εχεις δευτερες σκεψεις...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Μηπως ζητας ασφαλιση και για κλοπη του οχηματος; Παλαιοτερα που ειχα βγαλει πρασινη καρτα για Αλβανια θυμαμαι ότι δεν το ασφαλιζαν καν για κλοπη, αλλα η υπολοιπη χρεωση ηταν νορμαλ. Δε θυμαμαι ποσο ηταν, αλλα σιγουρα δεν ηταν κατι τετοιο που αναφερεις. Μηπως τωρα προσθεσαν και την κλοπη και ανεβασαν την τιμη;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Μηπως ζητας ασφαλιση και για κλοπη του οχηματος; Παλαιοτερα που ειχα βγαλει πρασινη καρτα για Αλβανια θυμαμαι ότι δεν το ασφαλιζαν καν για κλοπη, αλλα η υπολοιπη χρεωση ηταν νορμαλ. Δε θυμαμαι ποσο ηταν, αλλα σιγουρα δεν ηταν κατι τετοιο που αναφερεις. Μηπως τωρα προσθεσαν και την κλοπη και ανεβασαν την τιμη;
Ίσως να είναι αυτό, θα τους ρωτήσω. Δεν δίνω με κανένα τρόπο 51 ευρώ για να περάσω δυο ώρες από την Αλβανία, στη χειρότερη θα πάω από Κόσοβο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Ναι το ξέρω το συγκεκριμένο θέμα είχα ποστάρει και εγώ. Τελικά θα με βολέψει αν είναι ακριβή η πράσινη κάρτα στην Αλβανία γιατί όντως θέλω να περάσω από το Κόσοβο μέρα. Πάντα περνούσα με το περιβόητο Ακρόπολις ή το Ελλάς (δεν θυμάμαι πλέον) νύχτα, και το έχω απωθημένο να δω πως είναι μέρα. Επίσης θυμάμαι ότι οι Αλβανοί και οι Αλβανίδες του Κοσόβου ήταν πολύ φιλόξενοι. Μας κερνούσαν πίτες, αυγά και τυρί που είχαν για το ταξίδι τους και έκαναν χώρο για να κοιμηθούμε. Βέβαια είχαν εξαφανιστεί και πολλές βαλίτσες στο Κόσοβο, αλλά αυτό δεν θέλω να το θυμάμαι.
 
Last edited by a moderator:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
η πρασινη καρτα τι σχεση εχει με την ασφαλεια κλοπης; και γιατι να πληρωσεις; δωρεαν δεν ειναι; ή για χωρες εκτος ΕΕ πληρωνεις;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
η πρασινη καρτα τι σχεση εχει με την ασφαλεια κλοπης; και γιατι να πληρωσεις; δωρεαν δεν ειναι; ή για χωρες εκτος ΕΕ πληρωνεις;
Έλα ντε:roll:,εγώ την παρήγγειλα από την ασφαλιστική μου προχθές,ούτε με ρώτησαν για που συγκεκριμένα την ήθελα και όταν τους ρώτησα αν και πόσο κοστίζει μου είπαν τίποτε.
Θα μου την έχουν έτοιμη αύριο,
επειδή κι εγώ είμαι άσχετη ...μήπως τελικά το κόστος εξαρτάται από την ασφαλ.εταιρεία;το συμβόλαιο που έχεις κάνει μαζί τους;
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
5.673
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Όταν μου βγάζουν την (δωρεάν) πράσινη κάρτα για το αυτοκίνητο πάντα έχει διαγραμμένη την Αλβανία, που σημαίνει ότι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις εκεί. Πιθανόν να χρειάζεται να πληρώσεις κάτι έξτρα για Αλβανία.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
η πρασινη καρτα τι σχεση εχει με την ασφαλεια κλοπης; και γιατι να πληρωσεις; δωρεαν δεν ειναι; ή για χωρες εκτος ΕΕ πληρωνεις;
Η πράσινη κάρτα είναι στην ουσία ασφάλιση. Αυτή που παίρνουμε ως πράσινη κάρτα έχει τις υποχρεωτικές χρεώσεις. Εμείς πάντα πληρώνουμε κάτι λίγο επιπλέον έτσι ώστε να έχουμε στο εξωτερικό πλήρη κάλυψη όπως και στην Ελλάδα. Και στην Ελλάδα άλλωστε πληρώνουμε παραπάνω από το υποχρεωτικό, ώστε να έχουμε και περισσότερη κάλυψη.
Αναρωτιόμουν λοιπόν μήπως στην περίπτωση της Αλβανίας η ασφαλιστική εταιρεία είχε ενσωματώσει στην τιμή της πράσινης κάρτας και την ασφάλεια κλοπής του οχήματος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom