Προβηγκια και λεβαντες !

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Καλημερα σας!Θα ειμαι Γαλλια σχεδον ολο τον Ιουνη και εχω φτιαξει ενα πλανο με αυτα που θελω να δω.Με φιλη σχεδιαζουμε να δουμε ανθισμενες λεβαντες στην ΠΡΟΒΗΓΚΙΑ .Δεν θα εχουμε αυτοκινητο και μπορουμε να διαθεσουμε μονο 1 διανυκτερευση.Η λυση που βρηκα ειναι με τρενο απο Παρισι για ΑΙΞ ΑΝ προβανς και μια ματια στην πολη και την επομενη καποιο απο τα λεβαντοχωρια και επιστροφη.Αξιζει να παρουμε ενα απο τα τουρ που προσφερονται ?θα ειναι ευκολο και εφικτο να το κανουμε μονες μας στο χρονο που διαθετουμε?Υπ οψιν τα μεσα ειναι μονο τα δημοσια,το χρημα σφιχτο και ο χρονος περιορισμενος.Ο στοχος να περασει γενεθλια η φιλη μου αναμεσα σε λεβεντες πρεπει να ειναι εφικτος..Οσες προτασεις,συμβουλες ευπροσδεκτες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλύτερα Avignon κι από κει τουρ για Abbaye de Senanque (οπωσδήποτε) κι ότι άλλο ακόμα προλάβετε από χωριά στο Luberon.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
θα ειναι ευκολο και εφικτο να το κανουμε μονες μας στο χρονο που διαθετουμε?Υπ οψιν τα μεσα ειναι μονο τα δημοσια,το χρημα σφιχτο και ο χρονος περιορισμενος.Ο στοχος να περασει γενεθλια η φιλη μου αναμεσα σε λεβεντες πρεπει να ειναι εφικτος..Οσες προτασεις,συμβουλες ευπροσδεκτες.
Σχεδιαζοντας το επομενο ταξιδι στη Γαλλια, βρηκα τα ταξιδια με τα λεωφορεια στο 1/3 της τιμης σε σχεση με το τρενο (αλλα οχι τοσο συντομα οσο το τρενο). Θα μπορουσατε να κανετε νυχτερινο το ταξιδι της επιστροφης με το λεωφορειο και να εξοικονομησετε χρονο ως το βραδυ για τη δευτερη μερα της εκδρομης. Εκτος αν πρεπέι να διανυκτερευσετε παση θυσια στο Παρισι το δευτερο βραδυ, οποτε ακυρο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Μιλαμε για ατομα καποιας ηλικιας που δεν ειναι για μεγαλη ταλαιπωρια.Θα βγαλουμε πασσο για τρενα που ΣΒ εχει μισες τιμες και εχουμε ηδη κλεισει στο Παρισι οποτε οι διανυκτερευσεις που εχω σχεδιασει θα πληρωθουν εξτρα αλλα δεν γινεται αλλοιως..taver ευχαριστω,ομως γιατι αβινιον κι οχι αιξ αν προβανς?αν δε σου κανει κοπο καλο θα ηταν να γνωριζω.Δηλαδη τα 55 ευρο που ζητανε για μιση μερα τουρ ειναι ενταξει?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μιλαμε για ατομα καποιας ηλικιας που δεν ειναι για μεγαλη ταλαιπωρια.Θα βγαλουμε πασσο για τρενα που ΣΒ εχει μισες τιμες και εχουμε ηδη κλεισει στο Παρισι οποτε οι διανυκτερευσεις που εχω σχεδιασει θα πληρωθουν εξτρα αλλα δεν γινεται αλλοιως..taver ευχαριστω,ομως γιατι αβινιον κι οχι αιξ αν προβανς?αν δε σου κανει κοπο καλο θα ηταν να γνωριζω.Δηλαδη τα 55 ευρο που ζητανε για μιση μερα τουρ ειναι ενταξει?
Πρώτον επειδή είναι πιο κοντά στα χωριά του Luberon με τις λεβάντες, δεύτερον επειδή είναι και πιο μικρή και πιο όμορφη πόλη, αρκετά πιο ενδιαφέρουσα από το Aix, και τρίτον επειδή υπάρχουν από κει πολλές εκδρομές ή/και λεωφορεία για τα λεβαντοχώραφα, καθώς είναι η προτεύουσα του departement του Vaucluse.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Επαρκεστατη απαντηση,ευχαριστω.Θα αρχισω ψαξιμο!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Κι εγώ από Αβινιόν το έκανα πέρισυ το καλοκαίρι (Είχα πάει αρχές Αυγούστου βέβαια οπότε δε πέτυχα λεβάντες κλαψ) αλλά είχα πάει ολοήμερη και με μικρό γκρουπ (μόλις 4-5 γυναίκες είμαστε θυμάμαι, συν μία η ξεναγός) οπότε μου κόστισε κατιτίς παραπάνω αλλά ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!! Είδαμε αρκετά ωραία μέρη που δε πήγαινε τρένο (γι΄αυτό άλλωστε πήγα με τουρ). Έχουν και μικρότερης διάρκειας τουρ βέβαια

Να με αυτό το πρακτορείο έκλεισα (μέσω viator) https://www.provencereservation.com/en
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Επειδη ο χρονος μας θα ειναι λιγος,για μιση μερα τουρ το βλεπω.Η με γκρουπ η μονες,θα αποφασιστει αργοτερα.Θα ειναι 29 _30 Ιουνη οποτε θα ειναι αρκετα ανθισμενες οι λεβαντες..τετοια η λαχταρα μας που ολο το προγραμμα βασιστηκε εκει!Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες,να στε καλα!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.990
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Εχω δυο προτασεις:

1. Να μεινετε Apt (ή Avignon αλλα θεωρω καλυτερη την Apt) και να κανετε τουρ σε χωρια οπως Gordes, Roussillon, Bonnieux. Οχι προς Sault γιατι οι λεβαντες ανθιζουν τον Ιουλιο εκει. Επισης μπορειτε να πατε και L'isle sur la Sorgue.
2. Να μεινετε Manosque (ή Aix en Provence) και να κανετε τουρ σε Valensole Plateau και Lac de Sainte Croix/Gorges du Verdon (To γαλλικο Grand Canyon). Στη Manosque βρισκεται το εργοστασιο και το μουσειο της εταιριας φυσικων καλλυντικων L'Occitane. Και τα δυο ειναι επισκεψιμα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Σΐγουρα θα θελαμε καπου πιο σιγουρα να ειναι ανθισμενες και φανταζομαι οσο πιο νοτια τοσο καλλιτερα.Οι συμβουλες σας ειναι πολυτιμες και σας ευχαριστω για το χρονο σας.Θα πεσουν ολα στο τραπεζι και θα βρουμε τη σωστοτερη λυση,
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εχω δυο προτασεις:

1. Να μεινετε Apt (ή Avignon αλλα θεωρω καλυτερη την Apt) και να κανετε τουρ σε χωρια οπως Gordes, Roussillon, Bonnieux. Οχι προς Sault γιατι οι λεβαντες ανθιζουν τον Ιουλιο εκει. Επισης μπορειτε να πατε και L'isle sur la Sorgue.
2. Να μεινετε Manosque (ή Aix en Provence) και να κανετε τουρ σε Valensole Plateau και Lac de Sainte Croix/Gorges du Verdon (To γαλλικο Grand Canyon). Στη Manosque βρισκεται το εργοστασιο και το μουσειο της εταιριας φυσικων καλλυντικων L'Occitane. Και τα δυο ειναι επισκεψιμα.
Έχεις καταλάβει ποιό είναι το διαθέσιμο μεταφορικό μέσο και πόσος ο διαθέσιμος χρόνος;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.990
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Έχεις καταλάβει ποιό είναι το διαθέσιμο μεταφορικό μέσο και πόσος ο διαθέσιμος χρόνος;
Ναι, γι' αυτο προτεινω να μεινουν στο Luberon. Η διαφορα ειναι 3-4 ωρες παραπανω για τη μετακινηση απο/προς Παρισι αλλα κερδιζουν στο τουρ ή μπορουν με λεωφορεια, navette ή uber να επισκεφθουν καποια μερη μονες τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom