Βιετνάμ Προβλημα με βιζα εισοδου στο Βιετναμ απο Καμποτζη

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Καλησπερα,

Γρηγορη ερωτηση εαν γνωριζει ή το εχει κανει κανεις.

Απο Phnom Penh σκεφτομαι να παω οδικως Ho Chi Minh (Saigon).

Το προβλημα μου ξεκιναει και τελειωνει στο κομματι βιζα εισοδου.

Εαν φτανεις αεροπορικος στο Βιετναμ μπορεις να παρεις visa upon arrival αλλα σε land borders απο οτι εχω διαβασει σε μπολικες σελιδες δεν μπορεις να βγαλεις βιζα ωστε να εισελθεις στην χωρα.

Απο την αλλη διαβασα για μια πιλοτικη e-visa οπου η Ελλαδα συμπεριλαμβανεται στις χωρες αυτες, οπου μπορεις να βγαλεις την e-visa σου και να μπεις κανονικα, αλλα οπως διαβασα υπαρχουν πολλα προβληματα με τους φυλακες στα συνορα οπου κρινουν συνηθως οτι η φωτο απεχει απο την πραγματικοτητα.

Μια αλλη λυση που διαβασα ειναι να παρεις βιζα απο την πρεσβεια του Βιετναμ στο Phnom Penh αλλα πρακτικα αδυνατον αν καποιος σκοπευει να μεινει στην πολη 2 μερες το πολυ.

Εχει καποιος ιδεα ή εχει κανει ο ιδιος, εν τελει πως μπορεις να περασεις τα χερσαια συνορα?

αλλιως η τελευταια λυση ειναι πτηση απο Phnom Penh προς Saigon, που θα επιθυμουσα να αποφυγω διοτι θελω οσο το δυνατον περισσοτερο να δω τοπια

Ευχαριστω
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εισαι σιγουρος οτι διαβαζεις προσφατα σχολια για την e visa; και εγω διαφορα περιεργα διαβαζα (μπηκα ομως αεροπορικως) και τελικα ηταν ζητημα λεπτων. τα σχολια ομως ηταν παλιοτερα
 

s-travelholic

Member
Μηνύματα
55
Likes
346
Καλησπέρα, εγώ πριν ένα χρόνο έκανα την διαδρομή ανάποδα. Από Saigon πήγα με λεωφορείο στην Phnom Penh. Ταξίδεψα με την MEKONG EXPRESS που υποτίθεται είναι η καλύτερη, αλλά το λεωφορείο ήταν παλιό και βρώμικο. Το σέρβις ήταν καλό με μια χαμογελαστή συνοδό, πολύ εξυπηρετική. Η διαδρομή ήταν 8 ώρες αντί για 5 που μου είχαν πει. Μόνο στην έξοδο από το Βιετνάμ κάναμε μία ώρα. Η είσοδος στην Καμπότζη έγινε σε 5', ούτε φωτογραφία δεν ήθελε.
Στο Βιετνάμ έφτασα αεροπορικώς και είχα κάνει ηλεκτρονική αίτηση για βίζα. Έδωσα το χαρτί που μου είχαν στείλει και μία φωτογραφία που ήταν παμπάλαια (δεκαετίας) και δεν μου είπαν τίποτα. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να πληρώσεις σε μετρητά, ευτυχώς υπήρχε ATM στο χώρο των αφίξεων.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
If all else fails, υπάρχει και η πρεσβεία του Βιετνάμ στο Ψυχικό.... (δεν το έχω κάνει).
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Καλησπέρα, εγώ πριν ένα χρόνο έκανα την διαδρομή ανάποδα. Από Saigon πήγα με λεωφορείο στην Phnom Penh. Ταξίδεψα με την MEKONG EXPRESS που υποτίθεται είναι η καλύτερη, αλλά το λεωφορείο ήταν παλιό και βρώμικο. Το σέρβις ήταν καλό με μια χαμογελαστή συνοδό, πολύ εξυπηρετική. Η διαδρομή ήταν 8 ώρες αντί για 5 που μου είχαν πει. Μόνο στην έξοδο από το Βιετνάμ κάναμε μία ώρα. Η είσοδος στην Καμπότζη έγινε σε 5', ούτε φωτογραφία δεν ήθελε.
Στο Βιετνάμ έφτασα αεροπορικώς και είχα κάνει ηλεκτρονική αίτηση για βίζα. Έδωσα το χαρτί που μου είχαν στείλει και μία φωτογραφία που ήταν παμπάλαια (δεκαετίας) και δεν μου είπαν τίποτα. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να πληρώσεις σε μετρητά, ευτυχώς υπήρχε ATM στο χώρο των αφίξεων.
με την e visa τα εχεις λυσει ολα, ουτε φωτο, την εχεις ηδη στειλει (μια φωτο με το κινητο εβγαλα με ασπρο φοντο) και την εχεις ηδη πληρωσει ηλεκτρονικα
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.402
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Βγάλε βίζα απο την πρεσβεία.
Μπορείς και με κούριερ (με επιβάρυνση δική σου)
Θές περίπου 1 εβδομάδα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Το έκανε η αδερφή μου πρόσφατα. Είχε βγάλει e-visa διπλής εισόδου για Βιετνάμ (μου διαφεύγει από ποιά σελίδα), πέταξε από Βιετνάμ για Καμπότζη και μετά επέστρεψε στο Βιετνάμ οδικώς (τη διαδρομή που θες κι εσύ να κάνεις). Δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Αν θες μπορώ να ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
εισαι σιγουρος οτι διαβαζεις προσφατα σχολια για την e visa; και εγω διαφορα περιεργα διαβαζα (μπηκα ομως αεροπορικως) και τελικα ηταν ζητημα λεπτων. τα σχολια ομως ηταν παλιοτερα
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Ειχα βρει μπολικα του 17 και κανα 2 του 18 με αυτο το προβλημα. κυριως επικεντρωνοταν στο οτι οι φυλακες στα συνορα κολλανε στο οτι υπαρχει διαφορα στην φωτογραφια με το παρουσιαστικο του αλλου οταν βρεθει στα συνορα.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Καλησπέρα, εγώ πριν ένα χρόνο έκανα την διαδρομή ανάποδα. Από Saigon πήγα με λεωφορείο στην Phnom Penh. Ταξίδεψα με την MEKONG EXPRESS που υποτίθεται είναι η καλύτερη, αλλά το λεωφορείο ήταν παλιό και βρώμικο. Το σέρβις ήταν καλό με μια χαμογελαστή συνοδό, πολύ εξυπηρετική. Η διαδρομή ήταν 8 ώρες αντί για 5 που μου είχαν πει. Μόνο στην έξοδο από το Βιετνάμ κάναμε μία ώρα. Η είσοδος στην Καμπότζη έγινε σε 5', ούτε φωτογραφία δεν ήθελε.
Στο Βιετνάμ έφτασα αεροπορικώς και είχα κάνει ηλεκτρονική αίτηση για βίζα. Έδωσα το χαρτί που μου είχαν στείλει και μία φωτογραφία που ήταν παμπάλαια (δεκαετίας) και δεν μου είπαν τίποτα. Το μόνο πρόβλημα ήταν ότι έπρεπε να πληρώσεις σε μετρητά, ευτυχώς υπήρχε ATM στο χώρο των αφίξεων.
Απο το Βιετναμ μπορεις να μπεις Καμποτζη χωρις βιζα και να βγαλεις στα χερσαια συνορα upon arrival δεν υπαρχει προβλημα. το προβλημα υπαρχει οταν γινεται vice versa.
Οταν φτανεις αεροπορικος στο Βιετναμ βγαζεις βιζα upon arrival χωρις προβλημα, και δεν εχεις προβλημα ουτε με το e-visa απο οσο διαβασα. το ολο προβλημα φαινεται να ειναι σε καποια χερσαι συνορα
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
If all else fails, υπάρχει και η πρεσβεία του Βιετνάμ στο Ψυχικό.... (δεν το έχω κάνει).
νομιζω πλεον εκει καταληγω και εγω. Απλα ειπα μπας και βρω κανεναν που το εχει κανει στην πραξη. Σε ευχαριστω
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Βγάλε βίζα απο την πρεσβεία.
Μπορείς και με κούριερ (με επιβάρυνση δική σου)
Θές περίπου 1 εβδομάδα.
Η πρεσβεια δεν βγαζει μονο για ανω των 15 ημερων παραμονη?
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
Το έκανε η αδερφή μου πρόσφατα. Είχε βγάλει e-visa διπλής εισόδου για Βιετνάμ (μου διαφεύγει από ποιά σελίδα), πέταξε από Βιετνάμ για Καμπότζη και μετά επέστρεψε στο Βιετνάμ οδικώς (τη διαδρομή που θες κι εσύ να κάνεις). Δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Αν θες μπορώ να ρωτήσω περισσότερες πληροφορίες.
Σε ευχαριστω για την απαντηση. Ειχε ηδη ομως την σφραγιδα απο την βιζα στο διαβατηριο οταν μπηκε εκ νεου στο βιετναμ. Εδω συζηταω το να παρω αρχικη σταμπα εισοδου. Ουφ απο ολα μονο αυτο με εχει δυσκολεψει αφανταστα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom