Τουρκία Προγραμμα για Κωνσταντινουπολη

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Mια φιλη μου θα παει Κωνσταντινουπολη 20-25/10 φτανουν 15:15 και φευγουν απο κει 16:00.
εχουν σκοπο να ακολουθησουν πανω κατω το ακολουθο προγραμμα:

Πεμπτη 20/10/2011
Aγορα Μπαχαρικων
Παρασκευη 21/10/2011
Αγια Σοφια, Μπλε τζαμι, Τοπ Καπι, Αρχαιολογικο Μουειο, Αγια Ειρηνη, Σοκακι SOGUKCESME SOKAGI,Δεξαμενη Ιουστινιανου
Σαββατο 22/10/2011
Κρουαζιρα στο Βοσπορο,Ντολμαμπαχτσε, Ταξιμ-Ιστικλαλ, Μεγαλο παζαρι
Κυριακη 23/10/2011
Μουσειο ψηφιδωτων,Μικρη Αγια Σοφια, Μουσειο Ισλαμικης τεχνης, Σουλειμανυγιε, Κουμκαπι
Δευτερα 24/10/2011
Πριγκιπονησια, Ταξιμ-Ιστικλαλ, Πυργος Γαλατα
Τριτη 25/10/2011
Αγ. Σωτηρα της Χωρας, Θεοδοσιανα τειχη

Πως σας φαινεται ; χρειαζεται αλλαγες; καμα σημαντικη παραλειψη; θα μενουν Σουλταναχμετ. Καθε βοηθεια/προταση ευπροσδεκτη!:D
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επειδή τα τζαμιά δεν εχουν ωράριο μουσειών μπορουν την πρώτη ημέρα να δουν είτε το Suleimaniye, είτε το Μπλε Τζαμί, είτε και τα δύο, έτσι ώστε να αποφορτίσουν τις επόμενες ημέρες τους. Η δεύτερη ημέρα μου φαίνεται λίγο πιεσμένη: το αρχαιολογικό μουσείο είναι πολύ μεγάλο και αξιόλογο και το Τοπ Καπί επίσης μεγάλο και η Αγία Σοφιά θέλει τον χρόνο της. Αγ. Σωτήρας εννοείς τη Μονή της Χώρας;
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Αγ. Σωτήρας εννοείς τη Μονή της Χώρας;
Ναι!

να κοψουν κατι; και γω για αυτη τη μερα που λες εχω τις αμφιβολλιες μου απο αποψη χρονου! τα τζαμια ειναι ανοιχτα μεχρι τι ωρα; συνηθως οι ωρες προσευχης δεν ειναι απογευμα ετσι;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Επειδη το προγραμμα ειναι πιεσμενο προσωπικα θα εβγαζα τα πρηγκηπονησια που ειναι σχετικα μακρια και σου τρωνε ολη την ημερα . Ο λογος που θα τα αφαιρουσα δεν ειναι μονο ο χρονος αλλα και οτι (κατα τη γνωμη μου παντα) ειναι αδιαφορα σε σχεση με οτι αλλο δεις στη πολη και υπερτουριστικα οποτε απο το να μη προλαβουν κατι αλλο καλυτερα να χασουν αυτο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπάρχει και η βραδυνή προσευχή. Τι ώρα είναι, δεν ξέρω γιατί οι ώρες προσευχής αλλάζουν σε σχέση με την ανατολή και δύση του ήλιου. Πάντως μέχρι τις επτά το απόγευμα λογικά θα είναι ανοικτά. (Βεβαια την ώρα της προσευχής δε μπορείς να περιφέρεσαι και να παίρνεις φωτογραφίες).
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο σας! θα επανελθω!
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Μπράβο την φίλη σου, εγώ τέσσερις φορές πήγα στην Πόλη (και μία περαστικός) και δεν τα είδα όλα αυτά!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν καταφέρει να δει τα δύο τζαμιά την πρώτη ημέρα, δεν πιάνουν και τόσο χρόνο, (ξεκινά από το Μπλε, προχωρά στο Σουλεμανιγιέ -εδώ θέλει πιο πολύ χρόνο γιατί είναι ένα μεγάλο το σύμπλεγμα- και από εκεί κατηφορίζει στην Αιγυπτιακή Αγορά, τότε μπορεί να αφήσει για την Κυριακή την Κινστέρνα και τη δεύτερη ημέρα να περιορισθεί Αγία Σοφία, Τοπ Καπί και Αρχαιολογικό. (αν δεν υπάρχουν τεράστιες ουρες. Να της πεις με το που θα μπει στο Τοπ Καπι να έχει το νου της να δει πότε έχει τη μικρότερη ουρά ωστε να μπει στο χαρέμι χωρίς να περιμένει ώρες).
Για τα Πριγκηπόνησα θα έλεγα οτι είναι τελειως διαφορετικά από την υπόλοιπη Κωνσταντινούπολη. Όταν εγώ τα επισκέφθηκα δεν είχε ψυχή ζώσα και ήταν όμορφα. Θα εξαρτηθεί από τον καιρό: αν βρέχει δε λέει με την καμία.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
πολυ καλη η παρατηρηση με τα τζαμια ... καπως ετσι θα γινει μαλλον... Για τα Πριγκιπονησια εκεινοι θα αποφασισουν!

υπαρχει κατι στο προγραμμα που δεν αξιζει τον κοπο και το χρονο τους;:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ξέρω αν θα καταφερουν να δουν την Αγία Ειρήνη: οι Τούρκοι την χρησιμοποιούν ως αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων και όσες φορές έχω περάσει την βρηκα κλειστή.
Ο Πύργος του Γαλατά είναι κομάτι τουριστίκ, αλλά βράδι θα πάνε, δεν χάνουν μέρα και θα χαρούν χορους της κοιλιάς κλπ. Χαβαλέ θα έχει!

http://www.galatatower.net/
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Mια φιλη μου θα παει Κωνσταντινουπολη 20-25/10 φτανουν 15:15 και φευγουν απο κει 16:00.
εχουν σκοπο να ακολουθησουν πανω κατω το ακολουθο προγραμμα:

Πεμπτη 20/10/2011
Aγορα Μπαχαρικων
Παρασκευη 21/10/2011
Αγια Σοφια, Μπλε τζαμι, Τοπ Καπι, Αρχαιολογικο Μουειο, Αγια Ειρηνη, Σοκακι SOGUKCESME SOKAGI,Δεξαμενη Ιουστινιανου
Σαββατο 22/10/2011
Κρουαζιρα στο Βοσπορο,Ντολμαμπαχτσε, Ταξιμ-Ιστικλαλ, Μεγαλο παζαρι
Κυριακη 23/10/2011
Μουσειο ψηφιδωτων,Μικρη Αγια Σοφια, Μουσειο Ισλαμικης τεχνης, Σουλειμανυγιε, Κουμκαπι
Δευτερα 24/10/2011
Πριγκιπονησια, Ταξιμ-Ιστικλαλ, Πυργος Γαλατα
Τριτη 25/10/2011
Αγ. Σωτηρα της Χωρας, Θεοδοσιανα τειχη

Πως σας φαινεται ; χρειαζεται αλλαγες; καμα σημαντικη παραλειψη; θα μενουν Σουλταναχμετ. Καθε βοηθεια/προταση ευπροσδεκτη!:D
Άγιος Γεώργιος και Πατριαρχείο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom