Γενικά Προορισμοι Ρημαδια στην Ευρωπη

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Οι πολεις που δεν ειναι τακτικες και περιποιημενες αλλα που περνας πολυ ωραια.
Ο ζωγραφος Γ. Ρορρης εχει πει "ζωγραφιζω το αρνητικα ωραιο". Κατι τετοιο.
Εχω παει Παλερμο (τοπ χαρακτηριστικη πολη καθως κι αλλες σικελικες πολεις), Ναπολη και Πορτο, το Βουκουρεστι.
Ψαχνω κι αλλον προορισμο με τετοια χαρακτηριστικα στην Ευρωπη.
Προτασεις?
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τα Τίρανα είναι ένας τέτοιο προορισμός. Όχι ακριβώς ρημάδι, αλλά έχει πχ μια μποέμ γειτονιά, Έχει κτήρια απομεινάρια σοσιαλισμού, έχει μια Πυραμίδα πχ και κάτι αλλα κτήρια διαφορετικής -μπρουταλιστικης- αισθητικής και λίγο πιο πέρα τον Καστριώτη έφιππο.
C42ADC9D-194D-4D7B-BB30-43AE24F11405.jpeg

Άλλη τέτοια πόλη είναι η Πρίστινα με το πλέον μπρουταλιστικό κτήριο- τη βιβλιοθήκη με τα συρματοπλέγματα.
Δε ξέρω αν έχεις πάει στο Βίλνιους. Εγώ το επισκέφτηκα το 2012, ίσως να έχει αλλάξει από τότε. Και η Ρίγα είναι μια ενδιαφέρουσα περίπτωση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Βιλνιους πηγα. Η Ουζουπις ειναι ετσι, αλλα η υπολοιπη πολη εκτος της περιοχης του σιδηροδρομικου σταθμου ειναι μια ομορφη περιποιημενη πολη. Γι αυτο δεν την εβαλα, η Ουζουπις ειναι μια νησιδα, οπως και η Κριστιανια στην Κοπεγχαγη.
Η Ριγα επισης ειναι κουκλιστικη, δεν εχει ρημαδιασμενα κτιρια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δεν εχω πάει Παλέρμο, Ναπολη, Πόρτο και Βουκουρέστι, καθώς είμαι ολιγοταξιδεμενη, οποτε δεν είμαι σίγουρη αν αντιλαμβάνομαι σωστά τους όρους "τακτικος" και "περιποιημένος", γιατί δεν μπορούν αυτές οι πόλεις να είναι μέτρο σύγκρισης για μένα ως στιγμής.....σε καθαριότητα αναφέρονται; σε αρχιτεκτονικη, σε οργάνωση ΜΜΜ;....

Ας πω με τον φτωχό μου το μυαλό, λοιπόν, τη Γένοβα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Και το Βουκουρεστι ειναι ρημαδιο. Αλλα κι εκει πηγα.
Ο @Señor_Nada λεει Μασσαλια.
Αν ειναι οπως η Βαρκελωνη, τοτε δεν ειναι αρκετα παρηκμασμενη.
Ούτε εγώ είμαι σίγουρος ποια είναι τα κριτήρια. Δεν είναι υποκειμενικό φαντάζομαι. Εξαρτάται και από τις εικόνες που βλέπεις σε μια πόλη. Η Βαρκελώνη έχει ολόκληρη συνοικία μεταναστών και τσιγγάνων δίπλα στη las ramblas, τη Raval, δεν ξέρω πόσες πόλεις έχουν κάτι τέτοιο κοντά σε τόσο τουριστικό σημείο. Η συνοικία Barceloneta με τις μπουγάδες είναι σαν να έχει βγει από τη Νάπολι. H περιοχή Marina για βραδινή έξοδο (ότι καλύτερο για βραδινή έξοδο στη Βαρκελώνη κατά τη γνώμη μου) μου θύμισε Αθήνα. Ακόμα και το ιστορικό κέντρο της είναι ότι να ναι.

Η Μαρσέιγ έχει και καλογυαλισμένα σημεία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Δεν εχω πάει Παλέρμο, Ναπολη, Πόρτο και Βουκουρέστι, καθώς είμαι ολιγοταξιδεμενη, οποτε δεν είμαι σίγουρη αν αντιλαμβάνομαι σωστά τους όρους "τακτικος" και "περιποιημένος", γιατί δεν μπορούν αυτές οι πόλεις να είναι μέτρο σύγκρισης για μένα ως στιγμής.....σε καθαριότητα αναφέρονται; σε αρχιτεκτονικη, σε οργάνωση ΜΜΜ;....

Ας πω με τον φτωχό μου το μυαλό, λοιπόν, τη Γένοβα.
Πηγα και Γενοβα. Ναι εχει αυτα τα στοιχεια. Οχι τοσο κουκλιστικη, οχι ολα καλογυαλισμενα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.649
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Δηλώνοντας κι εγώ λάτρης της παρακμής συμφωνώ με Νάπολη και Πόρτο. Νομίζω άνετα μπαίνει και η Λισαβόνα στην κατηγορία. Η Βαρκελώνη απ’ την άλλη δεν μου έδωσε τέτοια εικόνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom