Προορισμό εκτός Ευρώπης για κοπέλες;

nikinikiniki

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλημέρα!
Είμαστε δυο αδερφές και αποφασίσαμε να πάμε ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης για 7-8 ημέρες τον Απρίλιο. Γενικά τα μόνα ταξίδια εκτός Ευρώπης που έχουμε κάνει είναι εγώ Μαρόκο και η αδερφή μου Ταϋλανδη.

Θα θέλαμε κάποιον εξωτικο προορισμό, με την έννοια να δούμε κάτι διαφορετικό, το κόστος των αεροπορικών δεν μας νοιάζει, αλλά μας ενδιαφέρει να είναι οικονομικός προορισμος και να είναι ασφαλείς για 2 κοπέλες μόνες τους.
Σκέφτομαι για Ινδια, Ινδονησία, Ιαπωνία, Νότια Κορέα.

Έχετε κάποια πρόταση;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλημέρα!
Είμαστε δυο αδερφές και αποφασίσαμε να πάμε ένα ταξίδι εκτός Ευρώπης για 7-8 ημέρες τον Απρίλιο. Γενικά τα μόνα ταξίδια εκτός Ευρώπης που έχουμε κάνει είναι εγώ Μαρόκο και η αδερφή μου Ταϋλανδη.

Θα θέλαμε κάποιον εξωτικο προορισμό, με την έννοια να δούμε κάτι διαφορετικό, το κόστος των αεροπορικών δεν μας νοιάζει, αλλά μας ενδιαφέρει να είναι οικονομικός προορισμος και να είναι ασφαλείς για 2 κοπέλες μόνες τους.
Σκέφτομαι για Ινδια, Ινδονησία, Ιαπωνία, Νότια Κορέα.

Έχετε κάποια πρόταση;
Δε γνωρίζω να σου προτείνω απλά θεωρώ ότι η Ινδία δεν είναι καθόλου ασφαλής για κοπέλες μόνες

Αν κάποια μέλος του φόρουμ που έχει πάει μόνη της (εννοώ χωρίς πρακτορείο) δεν αντιμετώπισε κάποιο θέμα, ας με διαψεύσει, ευπρόσδεκτο θα είναι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά μέλη που έχουν ταξιδέψει με τέτοια σύνθεση παρέας οπότε θα σε βοηθήσουν, θα βρεις και στις αντίστοιχες ιστορίες μεγάλη πληροφόρηση.
Το θέμα είναι να έχει ανοίξει η Ασία ως τότε, γιατί βλέπω μόνο προς τα κει κοιτάτε.
Αλλιώς Κούβα με ευκολία!
 

nikinikiniki

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλώς ήρθες.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά μέλη που έχουν ταξιδέψει με τέτοια σύνθεση παρέας οπότε θα σε βοηθήσουν, θα βρεις και στις αντίστοιχες ιστορίες μεγάλη πληροφόρηση.
Το θέμα είναι να έχει ανοίξει η Ασία ως τότε, γιατί βλέπω μόνο προς τα κει κοιτάτε.
Αλλιώς Κούβα με ευκολία!

Η Ασία είναι κλειστή προς το παρόν;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η Ασία είναι κλειστή προς το παρόν;
H Ιαπωνία που ψάχνεις για παράδειγμα είχε ανακοινώσει ταξιδιωτικούς περιορισμούς ενόψει της Ο.
Αυτό είναι κάτι που δε μπορεί κανείς να προβλέψει ούτε να πει τι θα γίνει με σιγουριά.
Απλά η εμπειρία 2 ετών μας έδειξε ότι οι προορισμοί στην Ασία ανοίγουν (όσοι ανοίξανε) πολύ πιο δύσκολα. Πρέπει να το ψαξεις πολύ καλά από τις επίσημες μόνο πηγές.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα. Από ό,τι βλέπω, θέλετε κάποιον πιο "εξωτικό" προορισμό, δηλαδή όχι Η.Π.Α. ή Καναδά.
Αν τα γούστα σας είναι προς Ασία, και ασχέτως περιορισμών Covid που δεν ξέρουμε πώς θα έχουν τον Απρίλιο, θα έλεγα Βιετνάμ, Ιαπωνία ή Νότια Κορέα.
Επειδή είπες για Ινδία, έχω πάει με μία φίλη μόνο. Αλλά είχαμε κλείσει οδηγό και ξεναγό από πριν και συνοδευόμασταν από αυτούς στο ταξίδι. Κυκλοφορήσαμε μόνες μας κι έξω, πήγαμε για φαγητό, σούπερ μάρκετ, δεν είχαμε πρόβλημα στη διάρκεια της ημέρας (πάντα προσεκτικές και σεβόμενες τα ήθη της χώρας). Βραδάκι μία-δύο φορές το αποπειραθήκαμε, όχι, δε θα το πρότεινα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.662
Likes
50.502
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η Ινδία είναι οικονομική κι εξαιρετικά δημοφιλής με κοπέλες που ταξιδεύουν μόνες (συναντάς χιλιάδες), όπως και στο γειτονικο Νεπάλ. Επίσης οικονομικοτατη και ασφαλής ειναι η ΝΑ Ασια, ορθώς αναφέρθηκε η Κούβα (αν και λιγότερο οικονομικη), ασφαλής κι η Ιορδανία, η Κορέα κι εντός λογικών ορίων κόστους.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Κιεγω θα ελεγα Ιαπωνια αν ανοιξει και Κουβα. Βεβαια Ιαπωνια στη διαμονη ισως να μην ειναι τόσο οικονομικη οπως και στις μετακινησεις(επιλογες υπαρχουν βέβαια και φαγητό είναι φτηνό ) αλλα βρίσκεις πιο εύκολα σχετικά φτηνά εισητηρια νομίζω σε σχεση με αλλες χωρες(βλεπε Λατινικη Αμερικη) οπότε ίσως ισοσταθμιζεται η διαφορά ως ενα σημείο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.277
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom