Volotea Ακυρώσεις πτήσεων απο Volotea

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Εχω μια πτηση με Volotea για Ιουνιο, εαν ολα πανε καλα και μπορεσουμε να ταξιδεψουμε εντος ελλαδας.
Μου εστειλαν αυτο.
Πρακτικα εγω δεν θελω να αλλαξω πτηση με αλλη και να πληρωσω την διαφορα, γιατι η τιμη των 9ευρω που πετυχα δεν θα την ξαναβρω ποτε.
Περισυ που παλι η ιδια εταιρια μου ειχε βγαλει την ψυχη μου προτεινε αλλαγη πτησης +- μια εβδομαδα απο τις αρχικες ημερομηνιες χωρις να μου ζητανε εξτρα χρηματα, μου το ειχε κανει 3-4 φορες αυτο.
Γνωριζει κανεις τι ακριβως ειναι αυτο το flex; Εαν η πτηση δεν γινει με δικια τους υπαιτιοτητα θα μου δωσουν παλι δυνατοτητα αλλαγης πτησης χωρις επιπλεον χρηματα, η πλεον με το flex θα μου πουν να αλλαξω σε οτι θελω και να δωσω την διαφορα;

94440204_521552218509836_6784056781409615872_n.jpg
 

STAVROS85

Member
Μηνύματα
51
Likes
57
CUSTOMER CARE
IMPORTANT INFORMATION
ON COVID-19 CANCELLATIONS

Dear Stavros,
We hope that during this difficult times, you, your family and loved ones, are in good health.

Due to the severe mobility restrictions imposed by authorities due to COVID-19 outbreak, we regret to inform you that we have been forced to cancel your flight under confirmation number .........

As a first measure, to help you manage your travel plans as much as we can, we have added our Flex service to your booking, free of charge.

With Flex you can now transfer your flights to alternative dates or destinations or even cancel your trip obtaining Volotea credit to book a future flight with us. You can choose one of the following options by accessing to manage your booking in our web:

  • Transfer your flights to any other suitable dates for you without having to pay any change fee (although fare difference may apply).
  • Cancel your flights and recover the total amount of your booking in Volotea credit. You’ll have one year to use it in a new booking with us, on our web or app.

If you do not want to change your flights now nor receive a refund in Volotea credit, 3 days before the departure of your flight you will receive an email with the alternative options available, including a special cash-voucher for a value equivalent to 120% the amount of your flight, or the option to raise a claim for the cancellation due to force majeure.

We are doing everything possible to handle each case in the best way and we thank you in advance for your patience in case our response takes more time than usual.

Once again, we apologize for the cancellation of your flight and hope that this extraordinary situation comes to an end soon.
Remember that you can always check the general terms and conditions of the transport agreement in our
The Volotea team.
Σας παραθέτω το email π μ εστειλε η VOLOTEA για πτηση ( που θα γινοτανε σε εναν μηνα ) αλλα ακυρωθηκε.
Με λίγα λογια προτεινει:
-flex μεταφορα πτησεων κλπ χωρις fees
-credit voucher στο 100% της αξιας για χρηση εντος ενους ετους
Εαν δεν το κάνω,τοτε 3 μερες πριν την πτηση θα σταλούν αλλές 2 options
-cash voucher στο 120% της αξιας
- η δηλωση για να παρεις πισω τα χρηματα.
Σωστα καταλαβαινω???και εαν ναι τοτε για ποιον λογο να μην διαλεξω το 120% απο το 100%.ποια ειναι η διαφορα τους??
 

Tonycon

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
CUSTOMER CARE
IMPORTANT INFORMATION
ON COVID-19 CANCELLATIONS

Dear Stavros,
We hope that during this difficult times, you, your family and loved ones, are in good health.

Due to the severe mobility restrictions imposed by authorities due to COVID-19 outbreak, we regret to inform you that we have been forced to cancel your flight under confirmation number .........

As a first measure, to help you manage your travel plans as much as we can, we have added our Flex service to your booking, free of charge.

With Flex you can now transfer your flights to alternative dates or destinations or even cancel your trip obtaining Volotea credit to book a future flight with us. You can choose one of the following options by accessing to manage your booking in our web:

  • Transfer your flights to any other suitable dates for you without having to pay any change fee (although fare difference may apply).
  • Cancel your flights and recover the total amount of your booking in Volotea credit. You’ll have one year to use it in a new booking with us, on our web or app.
If you do not want to change your flights now nor receive a refund in Volotea credit, 3 days before the departure of your flight you will receive an email with the alternative options available, including a special cash-voucher for a value equivalent to 120% the amount of your flight, or the option to raise a claim for the cancellation due to force majeure.

We are doing everything possible to handle each case in the best way and we thank you in advance for your patience in case our response takes more time than usual.

Once again, we apologize for the cancellation of your flight and hope that this extraordinary situation comes to an end soon.
Remember that you can always check the general terms and conditions of the transport agreement in our
The Volotea team.

Σας παραθέτω το email π μ εστειλε η VOLOTEA για πτηση ( που θα γινοτανε σε εναν μηνα ) αλλα ακυρωθηκε.
Με λίγα λογια προτεινει:
-flex μεταφορα πτησεων κλπ χωρις fees
-credit voucher στο 100% της αξιας για χρηση εντος ενους ετους
Εαν δεν το κάνω,τοτε 3 μερες πριν την πτηση θα σταλούν αλλές 2 options
-cash voucher στο 120% της αξιας
- η δηλωση για να παρεις πισω τα χρηματα.
Σωστα καταλαβαινω???και εαν ναι τοτε για ποιον λογο να μην διαλεξω το 120% απο το 100%.ποια ειναι η διαφορα τους??

Hi Stavros85,

I have today received the same email from Volotea and have the same question. Did you ever find out the difference?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Τα τσακαλια μου ακυρωσαν και εμενα την πτηση προς Σαντορινη, ηταν 12-14 Ιουνιου.
Το καλο ειναι οτι πριν απο λιγες ημερες πουλουσαν κανονικα εισητηρια την συγκεκριμενη ημερομηνια και ωρα.
Αυτη η εταιρια ειναι συνωνυμο της αξιοπιστιας
 

apos

Member
Μηνύματα
195
Likes
514
Ισχύει, σκεφτόμουν για Μύκονο από Θεσσαλονίκη 23 με 27 Ιουνίου και πλέον δεν υπάρχουν αυτά τα δρομολόγια, τα πήγε από αρχές Ιουλίου.
 

vanda

Member
Μηνύματα
874
Likes
4.139
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Τα τσακαλια μου ακυρωσαν και εμενα την πτηση προς Σαντορινη, ηταν 12-14 Ιουνιου.
Το καλο ειναι οτι πριν απο λιγες ημερες πουλουσαν κανονικα εισητηρια την συγκεκριμενη ημερομηνια και ωρα.
Αυτη η εταιρια ειναι συνωνυμο της αξιοπιστιας
Ωχ, και τη δική μου πτήση για Σπλιτ 24-28 Ιουνίου δεν την εμφανίζει στην αναζήτηση, δεν έχω λάβει όμως κάποια ειδοποίηση από την εταιρία για ακύρωση. Ανησυχώ τώρα!
 
Last edited:

leonan

Member
Μηνύματα
32
Likes
187
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Καλησπέρα,

η Volotea ανακοίνωσε πρόγραμμα φτηνών πτήσεων για φέτος το καλοκαίρι (από 12/6 και μετά)
Νέοι προορισμοί από Αθήνα: Cagliari, Lyon, Marseille, Split.

https://www.volotea.com/en/
Αφού στην Ελλάδα προς το παρόν τουλάχιστον δεν επιτρέπονται τουρίστες από Ιταλία και Γαλλία, πώς θα ταξιδέψουμε εμείς σ αυτές τις χώρες και κυρίως πώς θα επιστρέψουμε;
 

vanda

Member
Μηνύματα
874
Likes
4.139
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αφού στην Ελλάδα προς το παρόν τουλάχιστον δεν επιτρέπονται τουρίστες από Ιταλία και Γαλλία, πώς θα ταξιδέψουμε εμείς σ αυτές τις χώρες και κυρίως πώς θα επιστρέψουμε;
Έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εμείς που αγοράσαμε για Κροατία, τα ακυρωσαν τελικά. Μάλλον ήταν ένας έξυπνος τρόπος να χρηματοδοτησουμε την Εταιρία. Μας βάλανε και αγοράσαμε εισιτήρια και μετά θα μας δώσουνε voucher. :mad:
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Πηρα αλλη πτηση, ετοιμαζομαι να φαω και αλλη φολα.
Αισθανομαι τοσο ριψοκινδυνος που εβαλα πτηση προς Ηρακλειο με Volotea και επιστροφη με Ryanair απο Χανια.
Με βλεπω να μενω Κρητη, μονιμα, δεν με χαλαει κιολας.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.685
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom