Προτάσεις για βόρεια Ελλάδα

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον ενας γαμος στη Σαλονικα, με κανει να ερθω τον Αυγουστο εκει. Εχω λοιπον μια βδομαδα να ξοδευσω στη βορεια Ελλαδα. Πλην μιας επισκεψης στη Σαλονικα οταν ημουν μικρη, δεν εχω παει πουθενα αλλου, αρα παιζουν ολα τα σεναρια! Το μονο που θα αποκλεισω ειναι οι παραλιες, δεν ερχομαι για ξαπλειν αλλα για να κανω ορεινη διαδρομη, αλλα δε ξερω που! Εχετε να προτεινετε καποια διαδρομη; Ευχαριστω!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λουτρά Πόζαρ,Λουτράκι Αριδαίας!Καταρράκτες,άφθονα νερά,πράσινο,δάση,περιπατητικές διαδρομές μέσα στο βουνό,ένα όνειρο!Απόσταση 1 ώρα και ένα τέταρτο άντε μισή ώρα από θεσνίκη.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Επίαης Λίμνη Κερκίνη,και τα πέριξ,δηλαδή παίρνεις δρόμο Σερρών,και στο ύψος του Στριμονικού στρίβεις αριστερά πρός Ηράκλεια και ακολουθείς ταμπέλες για Λιθότοπο,μία στάση εκεί,είναι το φράγμα της Λίμνης και μετά συνεχίζεις μια ωραιότατη παραλίμνια διαδρομή με κατεύθυνση το ομώνυμο χωριό Κερκίνη,ταμπέλες προς λιμάνι...Υπέροχα!!και μετά ολοκληρώνεις τη βόλτα σου πηγαίνοντας στα Ανω Πορόια!!γραφικό χωριό με φύση,νερά,δάσος ,επίσης μαγεία!Απόσταση μιάμιση ώρα από θεσνίκη.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Σε ευχαριστω, να διευκρινισω κατι, στη Σαλονικα θα μεινω το πολυ 3 βραδυα, δε θελω να κανω ημερησιες εκδρομες εχοντας βαση τη Σαλονικα, εκει παω για το γαμο, να δω λιγο την πολη και μετα θα παρω τους δρομους για μια βδομαδα. Αλλα προς τα που ειναι το θεμα!!! Θενκς για τις προτασεις σου.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
μετα θα παρω τους δρομους για μια βδομαδα. Αλλα προς τα που ειναι το θεμα!!! .
Προς τα βουνά της Ξάνθης! Μένεις στα Κομνηνά, σε τεράστιο σπιτάκι με τρεις κρεβατοκάμαρες, πισίνα και τιμή πενήντα ευρώ, ανεβαίνεις ως τον Λειβαδίτη και κάνεις μια όμορφη πεζοπορία στον καταρράκτη, χαίρεσαι τα νερά του Νέστου με κανό, γυρνάς όλα τα πομακοχώρια και τρως σε υπέροχες ταβέρνες (βλ. το κατσικάκι να γυρνάει στη σούβλα, τα σταφύλια να κρέμονται πάνω από το κεφάλι σου, η θέα με το ποτάμι να ξανοίγεται μπροστά σου, κι εσύ να ακούς γλυκό σάζι πίνοντας θεσπέσιο κρασί...), ανεβαίνεις ως το Δασικό Χωριό και ρομαντζάρεις σε κρυφά γεφυράκια στο Αρκουδόρεμα, βλέπεις κλειδωμένους μακεδονικούς τάφους, και, ε, αν βαρεθείς την εξοχή, κατεβαίνεις ως την παλιά πόλη της Ξάνθης με τα όμορφα μπαράκια, τα σοκάκια και τα ωραία τσίπουρα! Θα σου φτάσει μια βδομάδα?;)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Προς τα βουνά της Ξάνθης! Μένεις στα Κομνηνά, σε τεράστιο σπιτάκι με τρεις κρεβατοκάμαρες, πισίνα και τιμή πενήντα ευρώ, ανεβαίνεις ως τον Λειβαδίτη και κάνεις μια όμορφη πεζοπορία στον καταρράκτη, χαίρεσαι τα νερά του Νέστου με κανό, γυρνάς όλα τα πομακοχώρια και τρως σε υπέροχες ταβέρνες (βλ. το κατσικάκι να γυρνάει στη σούβλα, τα σταφύλια να κρέμονται πάνω από το κεφάλι σου, η θέα με το ποτάμι να ξανοίγεται μπροστά σου, κι εσύ να ακούς γλυκό σάζι πίνοντας θεσπέσιο κρασί...), ανεβαίνεις ως το Δασικό Χωριό και ρομαντζάρεις σε κρυφά γεφυράκια στο Αρκουδόρεμα, βλέπεις κλειδωμένους μακεδονικούς τάφους, και, ε, αν βαρεθείς την εξοχή, κατεβαίνεις ως την παλιά πόλη της Ξάνθης με τα όμορφα μπαράκια, τα σοκάκια και τα ωραία τσίπουρα! Θα σου φτάσει μια βδομάδα?;)

Κι εγώ περίπου κάτι τέτοιο σκεφτόμουν να προτείνω. :D

Εναλλακτικά παίζει και η δυτική Μακεδονία με Καστοριά, Φλώρινα και Πρέσπες.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Καλε Rosa τι ομορφο προγραμμα μου εκανες!!!! Ω ναι μου αρεσει!!! Δινεις και καμια πληροφορια για υπνο; Αν θα μου φτασει μια βδομαδα; Δε ξερω, ειναι οτι διαθετω! Παντως αν θες να δωσεις και αλλες ιδεες δεν εχω κανενα προβλημα!!!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Καλε Rosa τι ομορφο προγραμμα μου εκανες!!!! Ω ναι μου αρεσει!!! Δινεις και καμια πληροφορια για υπνο; Αν θα μου φτασει μια βδομαδα; Δε ξερω, ειναι οτι διαθετω! Παντως αν θες να δωσεις και αλλες ιδεες δεν εχω κανενα προβλημα!!!
Για ύπνο, ιδού:

Ηνίοχος

Αν δεν βρεις εκεί, υπάρχουν κι άλλες προτάσεις.
Επίσης υπάρχουν διευθύνσεις για σπουδαίες ταβέρνες, το τηλέφωνο του αρχαιοφύλακα Σταυρούπολης όπως και πληροφορίες για τα παιδιά που οργανώνουν το κανό. Αποφάσισέ το εσύ, και θα σου φτιάξω λίστα!:p
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Για την ωρα βλεπω χαρτες, το σαιτ που μου εστειλες! Ναι, ναι σε βλεπω να μου φτιαχνεις προγραμμα! Αλλα για την ωρα θα πεσει μελετη, σε αφηνω να ξεκουραστεις και οποτε θες μου το φτιαχνεις! Σε υπερευχαριστωωωωωω!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Νυμφαιο -φαγητο στον Κοντοσωρο στο Ξινο Νερο:ΚΟΝΤΟΣΩΡΟΣ :: ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ - ΞΕΝΩΝΑΣ και στον θωμα στο Σκληθρο:Ταβέρνα ''Ο ΘΩΜΑΣ''. Απο εκει Μεσω Βιτσιου Φλωρινα. Φαγητο στο κεντρο στο εστιατοριο Πρεσπα, αν θελεις πανω στο ποταμι στην Αλλη Οχθη, στον Καραγκιοζη λιγο πιο εξω, και στην Κλωσσα για υπεροχα κεμπαμπ.
Και κατοπιν Πρεσπες: Διαμονη στον Αγιο Γερμανο, βολτα στη μικρη Πρεσπα στον Αγιο Αχιλειο οπου επισκεφτεστε και τα ερειπια της βασιλικης και κατοπιν στη Μεγαλη Πρεσπα στους Ψαραδες: απο εκει με πλαβα για να δειτε τα ασκηταρια. Αν ειστε τυχεροι θα δειτε κα αργυροπελεκανους. Κατοπιν Καστορια. Στη διαδρομη εχετε την ευκαιρια να δειτε και τα χωρια της Κορεστειας (οτι εχει μεινει δηλαδη και δεν εχει ασβεστωθει). Αυτη η προταση συνδυαζεται και με τα λουτρα Ποζαρ. Μη χασετε το Βυζαντινο Μουσειο της Καστοριας και επισης τις υπεροχες μικρες βυζαντινες εκκλησιες της. Μπορειτε επισης να κανετε το γυρο της λιμνης με ποδηλατα.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Και αν θέλεις ακόμα πιο ανατολικά...Έβρος.
Εκτός από τις πληροφορίες στην ταξιδιωτική μου ιστορία,έχει και Δέλτα Έβρου και Αλεξ/πολη,και Βουλγαρία άμα θες για καζίνο,και Τουρκία για βόλτα,χαμάμ κλπ κλπ κλπ
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Κι αυτό* ενδιαφέρον! Θα ήθελα να το κάνω κι εγώ...Ξέρω κάποιους από την οικογένεια που θα ξετρελαθούν με ποδηλατάδα γύρω απ' τη λίμνη!:p Άραγε βγαίνει για λιγότερο από βδομάδα?

*της Έρσης, εννοώ...τον Έβρο τον έχουμε κάνει ήδη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.122
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom