Γενικά Προτάσεις για νησιά για ηλικιωμένους χωρίς αυτοκίνητο

vickyp875

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Καλημέρα! Θα ήθελα να κάνω δώρο στους γονείς μου ένα ταξίδι, μιας και που επιτέλους μπορώ. Μένουν Αθήνα και είναι 65+. Δεν οδηγούν, οπότε θα προτιμούσα ένα ήσυχο νησί, που θα τους διευκολύνει και στις μετακινήσεις. Τι θα προτείνατε??
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα! Θα ήθελα να κάνω δώρο στους γονείς μου ένα ταξίδι, μιας και που επιτέλους μπορώ. Μένουν Αθήνα και είναι 65+. Δεν οδηγούν, οπότε θα προτιμούσα ένα ήσυχο νησί, που θα τους διευκολύνει και στις μετακινήσεις. Τι θα προτείνατε??
Μύκονο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα! Θα ήθελα να κάνω δώρο στους γονείς μου ένα ταξίδι, μιας και που επιτέλους μπορώ. Μένουν Αθήνα και είναι 65+. Δεν οδηγούν, οπότε θα προτιμούσα ένα ήσυχο νησί, που θα τους διευκολύνει και στις μετακινήσεις. Τι θα προτείνατε??
Σύρο - και ειδικά Ιούλιο
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Θα προτείνω και τη Σίφνο, πολύ καλή και τακτική συγκοινωνία με ΚΤΕΛ και πολλά ταξί διαθέσιμα για γρήγορες μετακινήσεις. Και προσωπικά το βρήκα αρκετά ήσυχο νησί, συγκρινόμενο με άλλα που έχω επισκεφθεί, και αν και μαζεύει κόσμο, διατηρεί τη γραφικότητά του, και έχουν και μέρη να δούνε να μη βαρεθούν. Θα βόλευε να μείνουν εντός χώρας (Απολλωνία) αλλά τα περισσότερα ξενοδοχεία/ξενώνες είναι σε ανηφόρα.. Ίσως τους κουράσει αυτό. Γι αυτό θα πρότεινα να κοιτάξετε -αν πάτε προς τα κει τελικά- για διαμονή Καμάρες ή Πλατύ γυαλό να έχουν κ τη θάλασσα στα πόδια τους. Και τα δύο μέρη εξυπηρετούνται ως αργά με λεωφορεία, τη θερινή περίοδο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες, ωστόσο καλό ήταν να μας πεις και πως θέλεις να μεταβούν εκεί, αποκλειστικά με πλοίο από Πειραιά; Κι αν ναι πόσες ώρες ταξίδι αντέχουν;
Αν πρόκειται για λίγες και αποκλειστικά κοντά, τα προηγούμενα 2 αποτελούν πολύ καλές περιπτώσεις, εγώ θα έλεγα και τη Σέριφο.
Αν θέλουν λίγο μακρύτερα το συζητάμε.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
2.483
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες, ωστόσο καλό ήταν να μας πεις και πως θέλεις να μεταβούν εκεί, αποκλειστικά με πλοίο από Πειραιά; Κι αν ναι πόσες ώρες ταξίδι αντέχουν;
Αν πρόκειται για λίγες και αποκλειστικά κοντά, τα προηγούμενα 2 αποτελούν πολύ καλές περιπτώσεις, εγώ θα έλεγα και τη Σέριφο.
Αν θέλουν λίγο μακρύτερα το συζητάμε.
Η Σέριφος έχει καλή συγκοινωνία? Για τις παραλίες συγκεκριμένα.. Έχω την εντύπωση πως όχι και τόσο.. Άσε που δεν έχει οργανωμένες παραλίες και πιστεύω ειδικά για ηλικιωμένους ανθρώπους θα είναι λίγο ταλαιπωρία, ειδικά αφού δε θα έχουν αμάξι να πηγαινοφέρνουν "εφόδια" (ομπρέλες, καρεκλάκια/ξαπλώστρες, νερά, φαγητά)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για τις παραλίες συγκεκριμένα.. Δε νομίζω ε? Άσε που δεν έχει οργανωμένες παραλίες και πιστεύω ειδικά για ηλικιωμένους ανθρώπους θα είναι λίγο ταλαιπωρία, ειδικά αφού δε θα έχουν αμάξι να πηγαινοφέρνουν "εφόδια"
Ναι αυτό για τις οργανωμένες παραλίες είναι ένα ζήτημα, γι' αυτό ρώτησα τα θέλω τους.
Εξπυπηρετούν πάντως ιδιωτικά λεωφοριάκια και ταξί προς αυτές. Είναι και ωραίο νησί εκτός των άλλων.
 
D

Delmem38110

Guest
αφήστε τα ερημονήσια και τις προτάσεις για μπακπακερς και προτείνετε σοβαρά μέρη για ανθρώπους που θέλουν και χρειάζονται ανέσεις. η Μύκονος είναι ένα από αυτά. η πόλη προσφέρει γαλήνη αν το θες και ταυτόχρονα σαματά. καλό φαγητό εξαιρετικά καταλύματα μιλάμε για την πόλη, και όλα στα πόδια σου. για παραλίες καραβάκι από το λιμάνι η λεωφορείο η και ταξί αν και όταν το θελήσουν.
εναλλακτικά Κέρκυρα πόλη η Ρόδος πόλη....
αν δεν θέλουν πόλη σε κάποιο αξιόλογο ρεζορτ ανά την Ελλάδα που έχει τα πάντα και θα νιώσουν άνετα και ξεκούραστα και κυρίως θα αναζωογονηθούν.
οι διακοπές για τέτοιες ηλικίες κοστίζουν και δεν υπάρχει συμβιβασμός ούτε στον ύπνο ούτε στο φαγητό ούτε στην ηρεμία ούτε στη μεταφορά.
οι ανέσεις επιβάλλονται και απαιτούνται.
επίσης για μας τους μεγαλύτερους είναι σημαντικό να ξέρουμε ότι υπάρχει ιατρικό κέντρο κοντά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γελάει και ο πελεκάνος.

Προσπερνάω το παραλίρημα προφανώς μιας και δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη πολυτέλεια να κάνουν διακοπές σε resort, είναι και αυτοί που πηγαίνουν σε δωμάτια, αλλά αυτό θα μας το διευκρινήσει η κοπέλα που ρωτάει. Αλλιώς είναι εύκολο, εκατό προτάσεις να σου κάνω.

Ναι αν θέλεις να πληρώσεις τη μερίδα με το 80.
εξαιρετικά καταλύματα μιλάμε για την πόλη
ναι αν σου περισσεύει κανένα νεφρό από τα 2 προς πώληση.
Αν γουστάρει, αν έρθει στην ώρα του και αν εξυπηρετεί το δρομολόγιο.
η και ταξί αν και όταν το θελήσουν
Ναι για να σκάσουν ένα 30ρι ευρώπουλα για 3 χιλιόμετρα διαδρομή, τα οποία μπορεί να κάνουν και 40 λεπτά να περάσουν από τη κίνηση που θα έχει, μεγαλύτερη από τη Τσιμισκή τα Χριστούγεννα.
οι διακοπές για τέτοιες ηλικίες κοστίζουν και δεν υπάρχει συμβιβασμός ούτε στον ύπνο ούτε στο φαγητό ούτε στην ηρεμία ούτε στη μεταφορά.
Δεν είναι όλοι ελιτιστές σ' αυτή την ηλικία (και σε καμιά ηλικία), υπάρχουν και απλοί άνθρωποι με λίγα «θέλω» και «μπορώ» που έχουν χίλια δυο μέρη να περάσουν καλά, να ξεκουραστούν, να αναζωογονηθούν και να χαρούν ήλιο και θάλασσα. Ευτυχώς ζούμε στην Ελλάδα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Το ιδανικο ειναι ο θεματοθετης να ρωτησει τους ιδιους ποσες ωρες ταξιδι με πλοιο αντεχουν.
Πολλοι ηλικιωμενοι περνανε σουπερ στο Αγκιστρι που ειναι κοντα στην Αθηνα και βρισκουν και παρεα την ιδια καθε καλοκαιρι (αυτο εκλεινε φιλη για τους γονεις της) ειτε σε χωρια της Ευβοιας μπροστα στο κυμα με 2 ταβερνακια. Αυτο εχω δει απο φιλους να κανουν.
Σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι το θερινο παστωμα σε λεωφορειο εν μεσω κοβιντ για παραλια ειναι καλη ιδεα.
 
D

Delmem38110

Guest
Γελάει και ο πελεκάνος.

Προσπερνάω το παραλίρημα προφανώς μιας και δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τη πολυτέλεια να κάνουν διακοπές σε resort, είναι και αυτοί που πηγαίνουν σε δωμάτια, αλλά αυτό θα μας το διευκρινήσει η κοπέλα που ρωτάει. Αλλιώς είναι εύκολο, εκατό προτάσεις να σου κάνω.


Ναι αν θέλεις να πληρώσεις τη μερίδα με το 80.

ναι αν σου περισσεύει κανένα νεφρό από τα 2 προς πώληση.

Αν γουστάρει, αν έρθει στην ώρα του και αν εξυπηρετεί το δρομολόγιο.

Ναι για να σκάσουν ένα 30ρι ευρώπουλα για 3 χιλιόμετρα διαδρομή, τα οποία μπορεί να κάνουν και 40 λεπτά να περάσουν από τη κίνηση που θα έχει, μεγαλύτερη από τη Τσιμισκή τα Χριστούγεννα.

Δεν είναι όλοι ελιτιστές σ' αυτή την ηλικία (και σε καμιά ηλικία), υπάρχουν και απλοί άνθρωποι με λίγα «θέλω» και «μπορώ» που έχουν χίλια δυο μέρη να περάσουν καλά, να ξεκουραστούν, να αναζωογονηθούν και να χαρούν ήλιο και θάλασσα. Ευτυχώς ζούμε στην Ελλάδα.
βλέπω πως απαντάς στην πρόταση μου μόνο με οικονομικά κριτήρια. και αναφέρεσαι μόνο στη Μύκονο.
ανέφερα και άλλες δυο πόλεις και θα πρόσθετα και τα Χανιά.
είπα απλά τη γνώμη μου, που επειδή δεν συμβαδίζει με την δική σου δεν πάει να πει ότι είναι λάθος.
επίσης ρεσορτ έχουμε καλά για όλες τις τσέπες από χαλκιδική μέχρι Κρήτη.
αλλά αυτό θα το κρίνει ο ενδιαφερόμενος που από ότι είδα δεν έθεσε οικονομικό όριο,
μην κανιβαλιζεις μια πρόταση επειδή δεν είναι στα μέτρα σου. παραμένει μια πρόταση.
και το σταματάω εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom