Προτάσεις για το πρώτο μας eurotrip (το οποίο τυγχάνει να είναι και το γαμήλιο!)

tasos04

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Ονομάζομαι Τάσος και είμαι απο Θεσσαλονίκη. Σας ευχαριστώ όλους γιατί διαβάζοντας τις ιστορίες όλων σας μου δώσατε το έναυσμα να σκεφτώ και τελικά να αποφασίσω την πραγματοποίηση ενός τέτοιου ταξιδιού.
Όπως βλέπεται και το θέμα σκεφτόμαστε να πραγματοποιήσουμε το πρώτο μας ταξίδι με την γυναίκα μου το οποίο είναι και το γαμήλιο.
Ο διαθέσιμος χρόνος που έχουμε είναι 2 εβδομάδες (μάλλον με έναρξη αρχές Δεκέμβρη) και θα κινηθούμε με δικό μας αυτοκίνητο (ευτυχώς πετρέλαιο).
Ένα πρώτο πλάνο που είχα στο μυαλό μου έλεγε να πάμε Ηγουμενίτσα και απο εκεί είτε Μπάρι είτε Ανκόνα. Οι χώρες που σκεφτόμασταν να επισκεφτούμε είναι οι Ιταλία, Ελβετία, Αυστρία, Γερμανία, Τσεχία, Ουγγαρία και μάλλον επιστροφή απο Σερβία-Βουλγαρία.
Θα ήθελα όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη και έχει ταξιδέψει σε αυτές τις χώρες να μας προτείνει μέρη για την εποχή που πάμε.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μη σε απογοητευω κιολας, ας πουν κι αλλοι τη γνωμη τους, αλλα καταχειμωνο που σημαινει χιονια, καθυστερησεις 8 χωρες σε 2 βδομαδες? κατι πιο ρεαλιστικο σκεψου. κ αν ειναι με ΙΧ πιο νοτια ισως.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Θα σε απογοητεύσω και εγώ με την σειρά μου.Πολλα μέρη σε λίγες μέρες καταχείμωνο.Αλλα εγώ θα σου γράψω ένα προγράμμα και εσυ διάλεξε και πάρε.
BARI
ROMA
FIRENZE
MILANO
CHAMONIX MONT BLANC
GENEVA
LAUSANNE
MONTREAUX
BERN
ZURICH
FALLS RHINE
LINDAU
CASTLE NEUSCHWANSTEIN
OBERAMERGAU
INNSBRUCK
KITZBUHEL
SALZBURG
MUNICH
PASSAU
CESKY KRUMLOV
PRAHA
DRESDEN
GORLITZ
WROCLAW
KRAKOW
BUDAPEST
ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
ΝΙΣ ΚΛΠ

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΤΑΞΙΔΙΟΥ 60 ωρες.Διαλεγεις διαδρομές και ΠΑΙΡΝΕΙΣ.
 

tasos04

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Kyriakosm θα τσεκάρω αυτά που μου έστειλες, σε ευχαριστώ πολύ!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Εγώ που δεν αγαπώ τα χιόνια θα πήγαινα:
Ancona, Milano, Genova, να δω όλη την ακτη, Rapallo, Portofino, Santa Margherita, και cinque terre, και μέσω
Κυανής Ακτής, θα είχα τελικό προορισμό τη Βαρκελώνη.
Επιστροφή , μεσω Μασσαλιας, Νικαιας, για Φλωρεντια , Ρώμη, Μπάρι.
Θα έμενα 2-3 βράδυα σε κάθε μεγάλη πόλη αναλογα τις αποστάσεις.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
@Samion το ήξερα ότι θα εγκρίνεις! Νομίζω 4-5 πόλεις για γαμήλιο ταξίδι είναι καλά, αλλιώς είναι αγώνας δρόμου.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αγαπητέ @tasos04 , χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, θα σου έλεγα ότι δε θα επέλεγα ποτέ να κάνω το πρώτο μου road trip στην Ευρώπη, μέσα στο Δεκέμβρη και να είναι και το γαμήλιο ταξίδι μου!
Ο Δεκέμβρης με την μικρότερη διάρκεια μέρας (νυχτώνει στις 5 μμ), με άστατο καιρό και συνήθως αρκετό κρύο δεν ενδείκνυται για τέτοιου είδους εξορμήσεις και μάλιστα όταν δεν έχεις ανάλογη οδική εμπειρία στο εξωτερικό. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα δυσκολευτείς με τις οδηγίες του gps, όσο έμπειρος και εάν είσαι στη χρήση του στην Ελλάδα. Μέχρι να καταλάβεις σε ποια έξοδο θα πρέπει να βγεις στους κυκλικούς κόμβους της Ιταλίας θα κάνεις 2-3 λάθη που ανάλογα με την ώρα θα σε αναγκάζουν να κάνεις κύκλους. Πόσο μάλιστα όταν δε θα έχεις και καλές συνθήκες οδήγησης ή θα είσαι νύχτα στους δρόμους…
Εάν παρόλα αυτά επιμένεις να κάνεις οδικό ταξίδι, νομίζω ότι θα πρέπει να επιλέξεις την Ιταλία για να εξασφαλίσεις τουλάχιστον τις καλύτερες καιρικές συνθήκες και ένα πολύ καλό οδικό δίκτυο. Μην επεκταθείς σε άλλες χώρες γιατί οι 2 εβδομάδες που προγραμματίζεις είναι επαρκής χρόνος για να δεις τις πιο όμορφες πόλεις της Ιταλίας και να πεις ότι είδες και τα πιο σημαντικά αξιοθέατα. Αλλιώς θα κάνετε ένα ταξίδι ταλαιπωρίας, θα ανεβοκατεβάζετε βαλίτσες στα ξενοδοχεία και δε θα έχετε χρόνο χαλάρωσης που αναλογεί σε ένα γαμήλιο ταξίδι.
Ενδεικτικά: 2 μέρες πήγαινε – έλα με πλοίο, 6-7 μέρες Βόρεια Ιταλία και λίμνες, 4 μέρες Τοσκάνη και 3 μέρες Ρώμη είναι οριακές για να πάρεις μια γεύση από την πανέμορφη αυτή χώρα!
Επειδή έχω κάνει τρία road trip στην Ιταλία (τα 2 με απευθείας πτήσεις από Θεσσαλονίκη και ένα οδικό πολύ παλιά) αλλά δεν έχω φτάσει ποτέ κάτω από την Νάπολη, εάν ενδιαφέρεσαι για κάποιο πλάνο κατανομής των ημερών σου, ευχαρίστως να σε βοηθήσω.
 

tasos04

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα σε όλους!
@Elena2508 πραγματικά θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα πλάνο απο κάποιον σαν εσένα και θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Οπότε όταν βρέις λίγο χρόνο αν θές στείλτο μου σε παρακαλώ και όποιος απο τα παιδιά έχει να προτείνει και κάτι άλλο, είμαι όλος αυτιά!
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Δεν έχει αναφέρει κανείς το κόστος ενός τέτοιου ταξιδιού.
Ας μας πει κι ο topic starter ένα ενδεικτικό budget
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα σε όλους!
@Elena2508 πραγματικά θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα πλάνο απο κάποιον σαν εσένα και θα με βοηθούσε πάρα πολύ. Οπότε όταν βρέις λίγο χρόνο αν θές στείλτο μου σε παρακαλώ και όποιος απο τα παιδιά έχει να προτείνει και κάτι άλλο, είμαι όλος αυτιά!
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους...
Για να σε βοηθήσουμε Τάσο, θα πρέπει να κάνεις και εσύ μια προεργασία πρώτα και να τσεκάρεις κάποιες τιμές μεταφορικών για να κάνεις τις αρχικές επιλογές σου ως προς την άφιξη και την αναχώρηση από την χώρα.
Για παράδειγμα, θα πρέπει να αποφασίσεις εάν σε συμφέρει να βάλεις αμάξι με 2 επιβάτες στο πλοίο από Ηγουμενίτσα προς Βενετία ή Μπάρι και εάν θα γυρίσεις με τον ίδιο τρόπο ή εάν θα γυρίσεις μέσω Γιουγκοσκλαβίας που είναι πιο φθηνά.
Ενδεικτικά να σου πω ότι ένα αμάξι με 2 επιβάτες Ηγουμενίτσα -Μπάρι με καμπίνα δίκλινη κοστίζει 660 € πήγαινε –έλα! Μια μονή διαδρομή προς ή από Βενετία – Ηγουμενίτσα με καμπίνα κοστίζει 420 € και έχει διάρκεια 24 ώρες. Άρα ανάλογα με τον προϋπολογισμό σου θα πρέπει να δεις τι σε συμφέρει και να επιλέξεις μεταφορικό μέσο (π.χ. εγώ επέλεξα και τις 2 φορές μετακίνηση με αεροπλάνο και ενοικίαση αυτοκινήτου από Ιταλία).
Στη συνέχεια, θα πρέπει να μας ενημερώσεις εάν έχεις ήδη δει κάποιες πόλεις της Ιταλίας για να τις εξαιρέσουμε από το πλάνο και εάν σε ενδιαφέρει να δεις και κάποια μουσεία ή όχι.
Υπάρχουν τόσοι πολλοί συνδυασμοί πόλεων στην Ιταλία που νομίζω ότι πρέπει να αποφασίσεις εσύ την εκκίνηση και την λήξη του ταξιδιού σου.
Π.χ. Οδικό από Γιουγκοσλαβία (με ενδιάμεση 1 διανυκτέρευση) και είσοδο στην Ιταλία από Βενετία και αναχώρηση από Μπάρι ή το ανάποδο;
Θέλεις να δεις μόνο Βόρεια Ιταλία, Τοσκάνη και Ρώμη ή θέλεις να κατέβεις και πιο κάτω από την Νάπολη;
 

Nikoscy

Member
Μηνύματα
49
Likes
5
Γεια σας, σκέφτομαι για ένα τετραήμερο ταξίδι στην Φλωρεντία ή Νάπολη αρχές Δεκεμβρίου?? Είναι τόσο απαγορευτικός ο καιρός ή να το τολμήσω??

Δεν θα είναι οδικώς.
 
Last edited by a moderator:

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Γεια σας, σκέφτομαι για ένα τετραήμερο ταξίδι στην Φλωρεντία ή Νάπολη αρχές Δεκεμβρίου?? Είναι τόσο απαγορευτικός ο καιρός ή να το τολμήσω??

Δεν θα είναι οδικώς.
Μια χαρά ιδέα,ο καιρός παρόμοιος με εδώ ειναι αλλά και πιο κρύος να ειναι τι πειράζει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom